Megérkezett a HDR10+ a Netflix-re, hogy jobb képminőséget adjon

Közel egy évtizeddel ezelőtt a Netflix bevezette a High Dynamic Range (HDR) támogatást, amely fontos lépés volt a képminőség magasabb szintre emeléséhez és a streamging szolgáltató most továbblépett a HDR10+ támogatással.

A HDR egy képtechnológia, amely nagyobb kontrasztot, szélesebb színtartományt és fényesebb csúcsokat biztosít a hagyományos SDR (Standard Dynamic Range) kijelzőkhöz képest. A HDR célja, hogy a képek közelebb álljanak ahhoz, amit az emberi szem valóságban lát.

 

 

A HDR10+ egy továbbfejlesztett HDR formátum, amelyet a Samsung és Amazon fejlesztett ki. Ez dinamikus metaadatokat használ, ami azt jelenti, hogy a fényerő és a kontraszt jelenetenként vagy akár képkockánként optimalizálható. Ez élesebb, részletgazdagabb és pontosabb képet eredményez, szemben a HDR10-zel, amely csak statikus metaadatokat használ (vagyis az egész filmre vagy videóra egyetlen beállítást alkalmaz).

Főbb HDR formátumok

  • HDR10: nyílt szabvány, statikus metaadatokkal, széles körben támogatott
  • HDR10+: dinamikus metaadatokat használ, jobb képminőséget nyújt HDR10-hez képest
  • Dolby Vision: szintén dinamikus metaadatokat alkalmaz, de hardveresen is támogatott (pl. bizonyos TV-k és médialejátszók)
  • HLG (Hybrid Log-Gamma): főleg élő közvetítésekhez használt HDR-formátum

Ha választani kell, a HDR10+ és Dolby Vision jobb képminőséget biztosítanak, mint a sima HDR10, mert dinamikus metaadatokat használnak.

Netflix HDR10+

A Netflix bejelentette, hogy a felhasználók mostantól HDR10+ formátumban is streamelhetnek tartalmakat. Ahogy az várható, a HDR-hez képest ez a formátum szélesebb dinamikatartományt kínál, így kontrasztosabb és fényesebb képet biztosít. Emellett képkockánkénti tónusleképezést tesz lehetővé, így nem kizárólag az eszköz feladata eldönteni, hogyan jelenítse meg a nagyon sötét vagy nagyon világos jelenetek részleteit. Ehelyett ez az információ be van ágyazva a tartalomba, iránymutatást adva a televíziónak, telefonnak vagy táblagépnek.

Ennek eredményeként kevesebb lesz a teljesen feketévé váló árnyék és a kiégett világos részlet, ami nagyobb vizuális hűséget eredményez. A különbség jobban megérthető a Netflix által megosztott képek alapján, amelyek egy jelenetet mutatnak HDR10 és HDR10+ formátumban. A HDR10+ változatban a zseblámpa részletei megmaradnak, és a fénysugár alatti terület nincs túlexponálva, ellentétben a HDR10 változattal.

 

 

A Netflix szerint a HDR10+ az AV1 kodekkel válik elérhetővé, amelyet 2018-ban mutattak be. Ezt a kodeket eredetileg arra alkalmazták, hogy csökkentse az adathasználatot 4K tartalmak telefonos streamelése során, de nagy HDR fájlok esetében is jól működik.

Jelenleg a HDR10+ csak bizonyos tartalmaknál érhető el. A vállalat szerint a formátum kezdetben a „nézési órák 50%-ában” lesz elérhető, bár nem egyértelmű, mit jelent pontosan ez a kifejezés. A Netflix tervei szerint azonban a támogatás fokozatosan bővül, és 2025 végére minden HDR film és sorozat elérhető lesz ebben a formátumban.

A rossz hír, hogy a HDR10+ nem lesz mindenki számára elérhető. Szükség lesz egy Netflix Premium előfizetésre és egy olyan eszközre, amely támogatja az AV1 és HDR10+ formátumokat. Az új formátum elindulásakor engedélyezni kell a HDR kapcsolót, és egy olyan műsort kell kiválasztani, amely támogatja a HDR10+ formátumot.

István

István Szerző

A szerző informatikai végzettségű és imádja a tech világát – napi szinten több száz hírt néz át, értékel ki és évek óta tesztel különféle eszközöket, kütyüket, időnként appokat és szolgáltatásokat. Több ezer terméken van már túl, így van némi rálátása arra, mi az, ami tényleg megéri, és mi az, amit jobb elkerülni.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.