Kevésbé ismert, mégis nagyon hasznos tippek a Samsung telefonok kameráihoz

A kamerák a telefonok egyik legtöbbet használt funkciója, ezért jó tudni, hogy hogyan hozhatjuk ki belőle a maximumot.

Lebegő exponálógomb

Amikor egy kézzel fotózunk, akkor gond lehet az exponálógombot elérni, hiszen az mindig adott helyen van.

 

 

A beállítások > fényképezési módszerekben viszont beállítható hogy az exponálógomb ne csak a szokásos, hanem egy könnyen elérhető helyen is ott legyen és tetszőlegesen áttehető bárhova.

 

Kéz, vagy hang használata exponálógomb helyett

Lehetőség van arra is, hogy a kijelzőt meg sem érintve készítsünk képeket, indítsunk el videó felvételeket.

Ez a beállítások > fényképezési módszerekben található. A használható szavak: smile, cheese, capture, shoot és a record video-val felvétel indítható.

 

 

Szelfik esetén pedig tenyér mutatásával készíthetünk képeket.

S Pen

Akinek van S Pen, az használhatja azt is az oldalán lévő gombbal és mozdulatokkal, távolról is.

 

RAW képek a jobb utómunkáért

A mobiltelefonok alapból jpg formátumban mentik a képeket, ami általában megfelelő is, mert csak kevesen akarják utólag módosítani a képeket, aki viszont igen, annak jó tudni, hogy raw formátumban is készíthetők képek.

A RAW képek legnagyobb előnye abban rejlik, hogy jóval több információt tartalmaznak, mint a tömörített JPEG formátumú fájlok. Ez különösen az utómunka során jelent hatalmas előnyt, mivel a szélesebb dinamikatartomány és a részletesebb színinformációk lehetővé teszik a fényképek sokkal precízebb korrekcióját. A világos részek visszahozása vagy az árnyékos területek részleteinek kiemelése sokkal hatékonyabban történhet RAW formátumból, anélkül, hogy a képminőség jelentősen romlana.

A RAW fájlok nem alkalmaznak veszteséges tömörítést, így az eredeti szenzoradatok minden apró részlete megmarad. Ez ideális kiindulási alapot nyújt a professzionális színkorrekcióhoz, fehéregyensúly-beállításhoz vagy akár a zajcsökkentés finomhangolásához is. Ezen túlmenően, mivel a RAW nem egy egységes formátum, hanem gyártónként és gyakran még modellenként is eltér, a feldolgozása mindig szoftveres értelmezést kíván, ami még nagyobb szabadságot ad a szerkesztés során.

Aki komolyan foglalkozik fotózással, annak a RAW használata gyakorlatilag elengedhetetlen, ha cél a maximális minőség és a kreatív lehetőségek teljes kihasználása. Egy RAW fájl mérete természetesen nagyobb, de cserébe minden egyes képből kihozható a maximum, még olyan esetekben is, ahol egy JPEG már használhatatlan lenne. A különbség különösen szembetűnő lehet például kontrasztos jeleneteknél, nehéz fényviszonyok között, vagy ha nyomtatásra szánt, kiemelkedő minőségű végeredmény a cél.

 

A speciális képbeállításokban beállítható a raw

Két kamerás videó felvétel

Alul a felvételi módok között van egy “TÖBB” és azon belül egy “KETTŐS FELVÉTEL”. Itt beállítható tetszőleges kamera kombináció, beleértve a szelfi kamerát.

 

Rácsvonalak

A harmadolás szabálya a fotózásban egy egyszerű, mégis hatékony kompozíciós elv. Lényege, hogy a képet vízszintesen és függőlegesen két egyenlő vonallal három részre osztva kilenc azonos méretű mezőt kapunk. Az így kialakuló négyzetháló metszéspontjai azok a helyek, ahová a legfontosabb képi elemeket célszerű elhelyezni. Ez a megoldás kiegyensúlyozott, mégis dinamikus hatást kelt.

A szem természetes mozgása nem a kép közepére, hanem a harmadolási pontok köré irányul. Ezért ha például egy portréalany szeme az egyik felső metszéspontba esik, vagy egy tájkép horizontja az alsó harmadoló vonalon fut, a néző számára sokkal kellemesebb lesz az összhatás. A harmadolás nem merev szabály, inkább irányelv: segít tudatosabbá tenni a képkivágást és elkerülni az unalmas, középre komponált beállításokat.

Ezt segíti a Samsung kamera alkalmazása a rácsvonalakkal, amely a beállításokon belül  a “Kompozíciós segédlet”-ben van.

 

 

Bekapcsolva így néz ki

Videók professzionális filmes és videós munkákhoz

A log videó egy olyan felvételi profil, amelyet elsősorban a professzionális filmes és videós munkák során használnak. Lényege, hogy a kamera a lehető legszélesebb dinamikatartományt rögzíti, azaz a legsötétebb és a legvilágosabb részek között több részlet marad meg, mint a hagyományos profiloknál. Ez úgy történik, hogy a kép laposnak, fakónak tűnik nyers formájában, hiszen a kontraszt és a színtelítettség szándékosan alacsony szinten van tartva.

A log formátum célja nem az azonnali felhasználhatóság, hanem az utómunka szabadságának maximalizálása. A felvétel színkorrekcióra és színárnyalásra (grading) készül, ahol minden egyes részlet a kívánt vizuális hatás szerint alakítható. A log profil különösen hasznos akkor, amikor nehéz fényviszonyok mellett kell dolgozni, például ellenfényben vagy nagyon kontrasztos jeleneteknél. Ilyenkor a log képes megőrizni az égbolt részleteit anélkül, hogy az árnyékos részek teljesen elvesznének.



Fontos tudni, hogy a log videó csak akkor hozza meg a várt eredményt, ha a teljes utómunka-folyamat adott hozzá – beleértve a megfelelő színprofilokat és szerkesztő szoftvereket is.

A log videók rögzítése elérhető a beállításokon belül a speciális videóbeállításokban.

 

360°-os hang rögzítése

Mi lenne, ha a telefonról készült videók visszajátszásakor a hangokat úgy lehetne hallani, mintha ugyanabban a térben hangzottak volna el, ahol a felvétel készült? Ez lehetséges.

A Galaxy Buds Pro, Galaxy Buds2 és Buds2 Pro fülhallgatók segítségével videórögzítés közben binaurális, 360 fokos hang is rögzíthető, ami azt jelenti, hogy a videó lejátszásakor – támogatott fejhallgatók vagy hangszórók használatával – a hangok onnan fognak érkezni, ahol a rögzítés idején térben elhelyezkedtek.

A funkció bekapcsolása letiltja a Zoom-in mic funkciót és ez a lehetőség a Galaxy S23 és újabb modelleken érhető el.

 

István

István Szerző

A szerző informatikai végzettségű és imádja a tech világát – napi szinten több száz hírt néz át, értékel ki és évek óta tesztel különféle eszközöket, kütyüket, időnként appokat és szolgáltatásokat. Több ezer terméken van már túl, így van némi rálátása arra, mi az, ami tényleg megéri, és mi az, amit jobb elkerülni.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.