Chuwi Hi12 tablet teszt – extra nagy és gyors

A Chuwi Hi12 a szokásos Chuwi vonalon mozog – tulajdonképpen nem sokban különbözik a szintén tesztelt Chuwi Hi10 Air-től, hardveresen nagyon hasonló, viszont nem 10, hanem 12″ méretű a kijelzője. Ez jelentős különbség, kényelmesebb használni. De egyébként szintén igen jól sikerült Windows 10 tablet-ről van szó, amelyről jelen teszt alapján meggyőződhetsz. Ráadásul nem is eszméletlenül drága, jelenleg kb. 69 000Ft-ért megvehető. A vásárlásért kattints ide.

 

Hogyan vásárolj a GearBest webáruházban? Kattints ide a teljes leírásért!

Ki vagy, Chuwi?

A Chuwi főleg Kínában ismert gyártó, már 2004 óta jelen vannak, tehát nem egy “gyorsan legyártunk pár terméket, aztán lelépünk” jellegű gyártóról van szó. Számos jól sikerült tablettel és laptoppal örvendeztették már meg a vásárlókat, tipikusan nagyon jó ár / érték arány mellett.

Kicsomagolás

A megszokott Chuwi csomagolásban érkezett, amely védi a tabletet, de lehetne kicsit szebb is:

 

A csomag tartalma

  • a tablet
  • némi papír
  • töltő
  • töltő kábel

 

 

Külső

Abszolút minőségi darabról van szó, szürke fém házba csomagolva. Nyoma sincs annak a “mi ez a műanyag gagyi” érzésnek ami a 30, de még akár a 40 000 Ft-os tabletek esetén is eléggé jellemző.

Gyártói kép:

 

Gyártói kép hátulról:

 

Mint látható, a káva viszonylag nagy, ami az árat figyelembe véve elfogadható és szerencsére a gyártó nem is próbálta meg eltüntetni a képeken sem. Vagyis a gyártói képek fedik a valóságot.

Szemből

Semmi szokatlan, nyilván a kijelző, ami előfoglalja az előlap nagy részét és jobb oldalon van egy Windows logó, ami nem (csak) dísz, hanem valóban Windows gombként funkcionál. Na meg persze a kamera fent megtalálható.

Hátulról

Hátulról megcsodálhatjuk a nagy semmit: egy darab kamera és némi logó meg szöveg. Amúgy a hátlap igen masszív, minőségi darab.

Az alja

Nagyjából üres, a billentyűzet csatolásához szükséges dolgok lelhetők fel (ami külön vásárolható meg).

 

A teteje

Bekapcsoló gomb, hangerő gombok.

 

A jobb oldala

Csak a hangszóró található jobb oldalon.

A bal oldala

Hangszórók és ki / be menetek.

 

A mérete: 29.90 x 20.20 x 1.00 cm, vagyis nem túl vastag.

A súlya csak 841g, ami azért a méretéhez képest nem vészes.

Hardver

Az alapját az Intel Cherry Trail Z8350 képezi, amely egy négy magos processzor és maximum 1.92GHz tempóra képes. Ez mellé jár még 4GB memória (RAM) és 64GB eMMC tárhely (ROM), amelyből a kezdeti beállítás, frissítések, magyar nyelv telepítése után kb. 40GB marad szabadon. A tároló kapacitás bővíthető micro SD memóriakártyával. Nem túl drágán, már 6000Ft-ért vehető egy 128GB kapacitású (tesztelt, kattints ide). A 128GB egyébként a maximum amivel bővíthető, persze lehet használni külső merevlemezt, SSD meghajtót és pendrive-ot is.

Egy egész napos munka után kijelenthető, hogy általános használat során kellemes sebességű, nem tapasztalható zavaró akadozás. A 3D teljesítménye nem túl acélos, 3D játékokhoz nem jó választás (bár nem is teljesen kizárt). Mivel desktop Windows tablet, így mindenféle program használható, hagyományos programok is, nem csak alkalmazások. Ez nyilván nagy előnye, hiszen így van például Office, Photoshop, OpenOffice, VLC, GIMP, videószerkesztők, képszerkesztők, stb., stb. Erről bővebben lentebb.

Több program futtatása sem okoz semmilyen gondot, persze azért egy kis odafigyelés nem árt, mert nem egy i7-es asztali gép 16GB memóriával.

Csatlakozók, bemenetek, vezetéknélküli kommunikáció

USB: 1db USB2 és 1db USB3 (természetesen használható USB elosztó is)

Micro USB töltő bemenet: tölthető nem csak töltő adapterről, hanem külső akkumulátorról is, amivel persze igen durva üzemidő összejöhet

micro SD memóriakártya: maximum 128GB

micro HDMI: monitorra köthető

Wifi: 2.4GHz, 802.11 b / g / n

Bluetooth: 4.0

3.5mm jack: van

 

Kijelző

A kijelző szuper, retina IPS és nagy, 12″ méretű, ami azért nagyon jó használhatóságot eredményez, amellett, hogy hordozható marad. A felbontása is nagy, 2160 x 1440 pixel. Nem szemből nézve sem torzul és jó a fényereje. A kijelző alapból fóliázott, ami egyébként elvileg csak a szállítás során védené, de rajta hagyható. Az érintéseket jól és pontosan érzékeli.

 

 

A különbség látványos egy 10″-os tablettel összehasonlítva:

Kamerák

2MP elől, 5MP hátul, vagyis ha fontos a jó minőségű képek készítése, akkor ez nem a Te tableted. Alkalmi fotózásra, videóhívásra még OK, de  érezhetően spórolás történt ezen a téren.

Szoftver

Windows 10, aktivált, frissíthető.

Android 5.1

A kettő között lehet váltani, de Android-os tabletként nincs értelme megvenni és használni. Eleve túl régi már az Android, hiszen a legújabb már a 9.

Beüzemelés

Semmi említésre méltó, pillanatok alatt üzemkész, de a magyar nyelvet majd utólag kell telepíteni.

Magyar nyelv telepítése

A magyar nyelv alapból nincs telepítve, de ezen könnyen lehet segíteni:

  1. start menü
  2. gépeld be: language
  3. “Add a language to this device”
  4. “Add a language”
  5. gépeld be vagy keresd meg: hungarian, majd válaszd ki
  6. Next
  7. várj
  8. “Set as my Windows display language” legyen bejelölve
  9. Install
  10. várd meg míg telepíti
  11. indítsd újra vagy jelentkezz ki és be

Itt-ott angol maradhat, de nem vészes.

Használat, mint tablet

Két módban használható:

  1. tablet
  2. asztali számítógép

Tablet módban automatikusan megjelenik a virtuális billentyűzet, amikor szükséges, de bármikor előhozható manuálisan is. Ilyenkor a tálcáról eltűnnek a dolgok és a Start menü teljes képernyős, valamint számos módon segíti az érintéssel történő használatot. Összességében egész jól használható, mint tablet.

 

 

Ami hasznos lehet, hogy ilyenkor is használható egér és billentyűzet is.

Használat, mint asztali, hagyományos számítógép

Asztali módban ugyanaz, mint a megszokott Windows 10, bár olyankor is ad pár hasznos funkciót és akkor is használható érintéssel is. Tehát nyugodtan odabökhetsz a kijelzőre is.

 

 

Ilyenkor viszont pár dolog azért szükséges lehet.

Tablet tartó

Ha nem használsz külön monitort HDMI-vel, akkor egy tartóra szükséged lesz, ami függőleges helyzetben tartja. Ez is filléres tétel, kattints ide egy listáért. A mobiltelefon tartók is jók, de azért ne a leggyengébbet vedd meg, vagy vegyél kettőt.

Micro HDMI > HDMI, VGA, DVI átalakító vagy kábel

Szükséged lehet egy kábelre, vagy átalakítóra, ami az egyik oldalon micro HDMI, a másik oldalon hagyományos HDMI (vagy egyéb). A micro HDMI > HDMI megvan kb. 300Ft-ból, kattints ide.

Összegezve: a plusz költség alapvetően kb. 1000Ft-ból megúszható.

A teljesítményt ilyenkor persze érdemes maximumra állítani (az akkumulátor ikonra kattintva is elérhető).

Programok

Hagyományos Windows 10 lévén bármi telepíthető, ami egyébként is. Így van Chrome, Firefox, Skype, Photoshop, Office, bármi. Nyilván ami nagyon gépigényes, vagy videokártya igényes, az nem, vagy rosszul fut. Tehát 3D modellezni, CAD programokat futtatni nem tudsz, de vághatsz videót, szerkeszthetsz képeket, használhatsz irodai programokat.

Néhány kipróbált program

Photoshop CC (a legújabb)

Alapvetően használható, de nyilván nem 200000 x 200000 pixel méretű képekkel, de átlagos képekkel rendben van. Bizonyos műveletek persze érezhetően tovább tartanak.

 

 

Office programok

OpenOffice, Microsoft Office, stb. gond nélkül fut.

Total Commander, Chrome, VLC, PotPlayer, Skype, stb.

A megszokott, gyakran használt programok is természetesen probléma nélkül futnak.

Na és persze használható bármi, ami böngészőben fut, tehát web alkalmazás jellegű.

 

 

Játékok

A 3D játékokhoz általában kevés (nyilván van kivétel), de a mobiltelefonra tervezett játékok azért elfutnak rajta (mint pl. az Asphalt, Modern Combat).

2D esetén persze jobb a helyzet, de alapvetően nem kifejezetten játékra tervezett masináról van szó.

Ettől függetlenül, ha akarsz, akkor azért tudsz játszani, de hagyományos, tehát nem app Windows játékok esetén korlátozottak a lehetőségek.

Multimédia, hang

Online videók esetén a Full HD felbontással nincs semmi problémája, de a 4K-hoz már kevés, a helyben lejátszott 4K videók többsége viszont úgy tűnik nem okoz neki gondot. Más kérdés, hogy annak amúgy sincs semmi értelme ekkora kijelzőn.

A hangja mondjuk, hogy OK, de semmi extra, több mély jó lenne, mert kissé erőtlen. Nyilván használhatsz bluetooth hangszórót, pár ezerért kapsz már egész kellemeseket, itt találsz teszteket.

Akkumulátor, üzemidő

Az akkumulátor kapacitása 11000mAh , ami a 3A-es gyorstöltővel kb. 5 óra alatt feltölthető.

A feltöltés 2%-ról indult, be volt kapcsolva, de nagyjából semmi nem futott, csak ami a Windowshoz szükséges, kijelző ki volt kapcsolva.

30 perc múlva 10%
1 óra múlva 20%
2 óra múlva 39%
3 óra múlva 54%
4 óra múlva 76%
5 óra múlva 94%

A gyártó 4 óra videó lejátszást és kb 8 óra vegyes használatot ígér egyetlen töltéssel. A gyakorlatban ez inkább 6-7  óra körül lehet, persze nagyon függ a használat módjától.

Néhány példa az üzemidőre

Youtube

91%-ról indult, Full HD felbontás, 1 óra után 70% lett (75%  fényerő)

25% fényerő, HD, 70%-ról indult, 1 óra után 52% lett

Hely videó

25% fényerő, VLC lejátszó offline videóval, HD felbontással: 46%-ról indult, 32% lett 1 óra után

100% terhelés

100% processzor terhelés, legjobb teljesítmény, 31%-ról csökkent 21%-ra lett fél óra után

Táplálás külső akkumulátorról

Külső akkumulátorról gond nélkül üzemeltethető, de legalább 2A-es legyen és 20 000 mAh kapacitású. Így összejöhet olyan 12-16 óra üzemidő.

Összegezve: az üzemideje kellemes.

Összegzés

A Chuwi Hi12 egy szuper Windows 10-es tablet, 4GB memóriával (RAM), fém házzal és 12″ méretű, nagy felbontású kijelzővel. Meglehetősen jól sikerült tablet-ről van szó, elfogadható ár mellett. Az üzemideje tisztességes és nem pehelykönnyű, de nem is túl nehéz, így mindig kéznél lehet. Általános felhasználásra tökéletes, gyakorlatilag bármilyen Windows-os program használható, kivétel ami intenzív és főleg 3D grafikai  teljesítményt igényel, mert abban nem valami erős. Így játékra csak korlátozottan alkalmas. Használható asztali számítógépként egérrel, billentyűzettel és külső monitorral is és tablet-ként is.

Komoly negatívuma nincs, de megemlítendő a kamerák nem valami jó minősége és hogy nincs 5G wifi. Ugyan nem csigalassú a wifi, de ezáltal nem is kimagasló. A hangja csak átlagos, a gyártó nagyobb hangsúlyt fektethetett volna rá.

 

Hogyan vásárolj a GearBest webáruházban? Kattints ide a teljes leírásért!

admin

admin Szerző

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.