Xiaomi Yeelight YLXD032YL AC220 mennyezeti, okos világítás teszt

A Xiaomi a Yeelight brand alatt már számos okos világítással örvendeztette meg az igényes, széleskörűen használható világításra vágyókat. A termékcsalád egyik legújabb tagja a Xiaomi Yeelight YLXD032YL mennyezeti világítás, amely egy nagyon jól beállítható, jó minőségű, nagy fényerejű (50W) és nagy tudású világítás. Több az egyben megoldás, mert jó: munkához, nap közbeni tevékenységekhez, elalvás előttre, hogy ne akadályozza a jó alvást, de használható, mint éjszakai minimál világítás, stb. Teszt következik.

 

Vásárlás (50W)   Vásárlás (24W)

Hogyan vásárolj a GearBest webáruházban? Kattints ide a teljes leírásért!

A fény ránk gyakorolt hatása

A fény ránk, szervezetünkre gyakorolt hatása már elég régóta ismert és ki ne tapasztalná a nyári verőfényes napok után a téli szürke, lehangoltabb napokat. A napfény energizáló hatása ismert és a megfelelő világítással nagyon hasonló hatást érhetünk el, ami nap közben, munka közben igen fontos. Hiszen a nem megfelelő, rossz fényű világítás enerválttá tehet – a többség biztos ismeri azt az érzést, amikor nem kifejezetten fáradt, de semmihez nincs kedve. Ebben nagy szerepe lehet a nem megfelelő világításnak, hiszen ha a fény színhőmérséklete (sárgás színűtől a már kékbe hajló, intenzív fehérig), fényereje nem megfelelő, akkor annak egyértelműen álmosító hatása van. És ez tény, hiszen sötétben beindul a melatonin termelődése, amely a jó minőségű alváshoz elengedhetetlenül szükséges, viszont nap közben nem igazán előnyös, amikor teljesítményre van szükség. Ezért nap közben, munka közben magas színhőmérsékletre, nagyobb fényerőre van szükség.

Ugyanakkor este, lefekvés fele közeledvén már pont ennek az ellenkezője a kívánatos, hiszen a magas színhőmérséklet, nagy fényerő komolyan gátolja a melatonin termelődést, nehéz elalvást és rossz minőségű alvást eredményezhet. Nem véletlen, hogy vannak melatonin készítmények az alvási problémákkal küzdőknek.

Itt jönnek képbe a változtatható fényerejű és színhőmérsékletű világítások, amelyek az éppen szükséges igénynek megfelelően állíthatók be és ilyen a Xiaomi Yeelight YLXD032YL.

Röviden arról, hogy mit tud a Xiaomi Yeelight YLXD032YL

  • változtatható fényerő
  • változtatható színhőmérséklet (sárgától intenzív fehér, enyhén kék színig)
  • egyszerű időzítés: KI / BE kapcsolt állapotokkal
  • komplex automatizáció: mikor, milyen feltételek szerint, mely napokon, milyen, pontosan meghatározott (fényerő, színhőmérséklet) világítást kapcsoljon be, vagy váltson másikra
  • “Hold mód”: minimális fényű üzemmód
  • automatikus világítás változtatás, a kinti fényviszonyoknak megfelelően
  • összekapcsolható a Xiaomi Mi Band-dal és este ad egy kis fényt a félősöknek, majd miután a karkötő viselője elalszik, a világítást kikapcsolja
  • távirányító használati lehetőség
  • a vezérlés megosztása másokkal
  • van egy amolyan smink mód 🙂 , amely esetén úgy állítja be a fényt, hogy az ne módosítsa a színeket

Fény jellemzők

Változattól függően 24, vagy 50W a maximális fényereje, tehát ha nem félhomályt akarsz, akkor jó választás lehet. A fényerő módosítható az alig pislákolótól a teljes fényerőig és természetesen a színhőmérséklet is módosítható. A gyártó villogásmentes világítást ígér, ami fontos, mert a szemmel nem látható, de jelen lévő villogásnak számos kellemetlen hatása van.

Az 50W-os változat csak 6000 Ft-tal drágább, így jobb választás, hiszen a fényerőt le lehet venni, ha sok, de a maximális fényerőre már többet nem lehet ráadni.

Színhőmérséklete 2700 – 6000K között változtatható, vagyis a már sárgás fénytől az intenzív fehérig. Ez hasznos, mert nap közben a magas színhőmérséklet észrevehetően energizál, míg az alacsony segíti az alvást, a melatonin termelődés által (amely minél kisebb a fény és a színhőmérséklet, annál jobban termelődik – ez szükséges a jó minőségű alváshoz).

 

Magas színvisszaadási index

A színvisszaadási indexe nagyon jó, Ra95. A színvisszaadás alatt valamely fényforrás sugárzásának azt a hatását értjük, hogy a fényével megvilágított tárgyak színe hogyan változik meg ahhoz képest, amikor ugyanezen tárgyakat valamely referencia sugárzóval világítjuk meg. A megállapodás szerinti referencia sugárzóval észlelt színhez képest tapasztalt színeltolódás mértéke a színvisszaadás. A 95-ös érték nagyon jó, nem változtatja meg a dolgok színét.

 

Külső

Egy szép nagy dobozban érkezett, ami nem meglepő, hiszen kb. fél méter az átmérője és ez még nem is legnagyobb, van egy másik, ami kb. ugyanilyen csak még nagyobb.

Egyszerű, kicsit sem bazári külsőt álmodtak meg a tervezők fehér színnel megvalósítva, így szinte minden környezetbe beilleszthető.

 

 

Így néz ki felszerelve

 

Megfigyelhető az oldalán a karika, ahol a fény kiszűrődik – ez még jobban feldobja a megjelenését

Beüzemelés

A csomag tartalmazza a felszereléshez szükséges kellékeket, köztük a négy darab csavart.

Van egy alja, vagyis inkább teteje, ha már fel van szerelve, hiszen ez kerül a mennyezethez rögzítésre:

 

 

Erre csak egyszerűen rá kell tenni a búrát, amihez nem kell csavar, mert csak el kell fordítani és stabilan tartja a talapzat.

 

Ez megy rá

 

Oldalról nézve



 

Felszerelve

 

 

 

Amúgy jó minőségű és jól is néz ki.

A kialakítása nem teszi lehetővé, hogy a szúnyogok és egyéb rovarok utat találjanak a belsejébe, illetve csak egyetlen lyuk van rajta van, amelyhez van tömítés, így ott sem tud bemenni semmi.

A felszerelése annyi, hogy odatartod a mennyezethez, bejelölöd a négy lyukat, kifúrod, beleteszed a tipliket, bekötöd a két drótot (ügyelve a helyes bekötésre), becsavarod a négy csavart és felteszed a búrát. Ennyi…

Megeshet, hogy a tömítésen a lyuk kicsit szűk, mert vastagok a drótok, ilyenkor nyugodtan lehet kicsit faragni rajta. Rugalmas amúgy, tehát nem kell ökölnyi lyukat vágni rá. 🙂

A Mi Home alkalmazás tartozik hozzá, telepítsd és add hozzá plusz jellel.

 

Megjelenik a kezdőlapon és kiválasztva piszkálható (és kapcsolgatható már itt is)

 

Használata kapcsolóval

Ha már be van állítva, akkor a normál villanykapcsolóval kapcsolgatható és megőrzi a beállításokat.

Használata távirányítóval

A jelek szerint az árba nem fért bele a távirányító (itt megvehető), de azzal is használható. Az ára nem vészes kb. 2800 Ft. Akkor érdemes venni, ha gyakran kell manuálisan módosítani a világítást, mert így nem kell mindig az alkalmazást elindítani. A távirányítóval az alapvető dolgok piszkálhatók: fényerő, színhőmérséklet, ki / be kapcsolás, Hold mód.

 

Használata alkalmazással

Az alkalmazás kezdőlapjáról érhető el és rögtön a fényerő, színhőmérséklet beállításhoz jutunk. Az ujjunkat fel / le mozgatva a fényerő módosítható.

 

 

Míg oldalra mozgatva a színhőmérséklet

 

Alul van a Sun, ami a napot imitálja, míg a Moon egy minimális fényerejű, sárga színű világítás.

A szív ikonnal elmenthető az aktuális beállítás, amit célszerű megtenni, hogy később gyorsan elérhető legyen, ne kelljen újra beállítani.

 

A Favorites részben vannak a gyárilag előre megadott világítás módok (filmezés, teázás… 🙂 )

 

Míg a Favorites részben az általunk elmentett beállítások

 

A három pötty alatt vannak a részletes beállítások

 

Ahol van egy Additional settings > Add to home screen. Ezzel létrehozható egy ikon, amellyel közvetlenül a világításhoz juthatunk. Hasznos, érdemes kipróbálni.

Az alkalmazás bár professzionális, azért nem teljesen 100%-os, van pár kisebb fura dolga és időnként tovább tart, míg megnyitja a világítást, felveszi vele a kapcsolatot. Ugyanez igaz arra is, amikor módosításra kerül egy beállítás (pl. fényerő), időnként pár másodperc kell neki, míg máskor instant végbemegy.

Időzítés

A ki / be kapcsolást egyszerűen lehet időzíteni a három pöttye bökve, majd Schedules > Add timer.

Set On / Off time: ki és be kapcsolás időzítése

BE kapcsolás időzítése

KI kapcsolás időzítése

 

 

 

Add meg az időt, az ismétlődést (repeat): once: egyszer, custom: megadott napokon

Napkelte, napnyugta

A Sunrise Sunset beállítása automatikusan módosítja a fényt, csak ezzel az a baj, hogy nem mindenki aszerint ébred, fekszik, ahogy a nap kel és nyugszik. Ettől függetlenül hasznos és ez egyedileg is beállítható, így erről lesz szó lejjebb.

 

 

Automatizáció

Az Automation részben sokkal komplexebb vezérlés valósítható meg. A + jelre bökve eszközölhető egy időzített művelet végrehajtás.

HA (If) egy feltétel teljesül, AKKOR (Then) valami történjen elven működik.

 

 

Adjunk hozzá egy  feltételt, Add. A feltétel lehet időponthoz kötve, vagy amikor az időjárás változik (“When outdoor…”) és bevonható egy okos eszköz is.

 

 

A timer a legalapvetőbb, legyen most az. A repeat az, hogy mely napokon legyen érvényes.

 

 

Ha kész, akkor OK.

Majd következik, hogy mi történjen, ahol nagy mennyiségű választás áll rendelkezésünkre.

 

 

Itt elérhető a világítás, amelynél jó sok művelet választható

 

Itt van a ki és be kapcsolás, fényerő növelése, csökkentése, színhőmérséklet módosítása, stb.

Ami izgalmas, az a Turn on and set up light, amellyel bekapcsolható és megadható egy korábban elmentett világítási beállítás (vagy egy gyári beállítás).

 

 

Apply > majd OK.

És így néz ki most a  dolog

 

Alul van az Effective period, amellyel beállítható, hogy mely napokon hajtsa ezt végre.

Mint látható, több művelet és feltétel is hozzáadható. Sőt, van egy Delay, ahol hozzáadható késleltetés is, így egy teljes sorozatot létrehozva.

Például lehet egy olyat készíteni, hogy reggel 7-kor kapcsoljon be minimális fénnyel, majd 5 percenként növelve a fényerőt és pl. 7.30-ra nappali világosságot hozzon létre. Így megvalósul egy természetesebb ébredés, nem a sötétben kell ébredni (mert aludni meg teljes sötétségben illik), ami lényegesen kellemesebb.

 

Ha kész, akkor pipa

További lehetőségek

Van még automatikus éjszakai világítás (Night Light), Mi Band összekapcsolási lehetőség, amely figyelni, hogy mikor alszik el a viselője és még azt a minimális fényt is kikapcsolja. Aztán a default state-ben ha mindkettő kapcsoló be van kapcsolva, akkor a villanykapcsolót használva is mindig megőrzi az utolsó beállítást. A share devices beállítással megosztható a világításhoz való hozzáférés mással is.

Távoli irányítás

Bár ez biztos logikus, de az alkalmazásán keresztül távolról, akár mobil interneten keresztül is piszkálható, ki / be kapcsolható, stb. Így nincs gond, ha felkapcsolva felejted…. 🙂

Mennyire jó (avagy összegzés)?

Röviden: nagyon jó. Tény, hogy jóval drágább, mint egy, vagy akár több izzó, viszont

  • nagy a fényereje, elég egy nagy szobának, helységnek (azért 50W led világításban már nem az a pislákoló gyertya – bár olyan fényt is tud 😀 )
  • a fénye nagyon széles skálán módosítható
  • időzítve ki / be kapcsolható
  • rendkívül jól automatizálható, megvalósítható vele fokozatos fényerő, színhő módosítás is (pl. ébredéshez)
  • távolról is vezérelhető, házon kívülről
  • szubjektív, de jól néz ki
  • frissíthető a szoftvere, így újabb funkciók is érkezhetnek
  • Xiaomi ♥️

És bár ez igaz bármely jó minőségű, megfelelő világításra, de jelentős élettani hatással bír. Vagyis ha épp dolgoznál, produktív tevékenységet végeznél, akkor észrevehetően energizál, míg este, alvás fele közeledvén elősegíti a megfelelő alvást, a meleg fényű, csökkentett fényerejű világítással.

Az alkalmazásnak van pár kisebb furcsasága, de azokkal együtt lehet élni.

 

Vásárlás (50W)   Vásárlás (24W)

Hogyan vásárolj a GearBest webáruházban? Kattints ide a teljes leírásért!

admin

admin Szerző

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.