Az első Xiaomi Smartmi Pure párásító tesztje óta (itt található) komoly rajongói lettünk ennek a fajta párásítónak, azóta már több is megvételre került. Nemrég megérkezett a folytatás, amely drágább lett, de extrákat is kínál. Viszont az alap ugyanaz, a teljesítménye is és szintén a természetes párolgás elvén működik, amely egyébként a legjobb párásítási megoldás (egészség szempontjából is és mert használható csapvízzel). Európai raktárról (ES) is rendelhető, ahonnan jellemzően egy héten belül megérkezik, vámmentesen.
Hogyan vásárolj a Banggood webáruházban? Kattints ide a teljes leírásért!
A párásítókról röviden
Párásító, párologtató alapvetően kétféle van:
Ultrahangos párásítók
Apró részecskékre bontják szét a vizet, majd a levegőbe fújják. Olcsó és hatékony, de számos probléma van vele. A kemény víz gyorsan tönkreteszi, mivel tele van ásványi anyagokkal, amelyek hamar lerakódnak és eltömítik, működésképtelenné teszik idővel. De ez a kisebb probléma, a nagyobbik gond, hogy a vízkőben baktériumok lakozhatnak, gomba szaporodhat el, amelyek aztán a vízpárával együtt a levegőbe jutnak. Az sem mellékes, hogy a vízben lévő ásványi anyagok is a levegőbe juthatnak (és onnan a bútorokra, na meg a tüdőbe). Így csak a desztillált víz az igazán jó megoldás, ami viszont igen drága tud lenni. Természetesen vannak profibb ultrahangos párásítók, amelyek lágyítják a vizet, sőt, akár UV fénnyel fertőtlenítik, stb. Értelemszerűen ezek már inkább a több tízezer forintos kategóriába tartoznak. Az ultrahangos párásítók tipikusan hideg párásítók, de vannak amelyek képesek meleg párát készíteni.
Természetes párásítók
Az ilyen párásítóknak a csapvíz is tökéletesen megfelel és a természetes párolgás elvén működnek. Tehát mint amikor száradnak a ruhák, csak annál egy sokkal hatékonyabb formában megvalósítva.
Két gyakori típusa van, az egyik a nedvesítőbetétes, amelyeknél egy laza szerkezetű nedvesítőbetét szívja fel a vizet és azon keresztül áramlik át a levegő, ventilátornak köszönhetően.
Balra szétszedve és láthatók a nedvesítőbetétek, jobbra pedig összerakva
A ventilátor(ok) a felső részében van(nak), így keresztülszívja a levegőt a nedvesítőbetéteken. Ez egy elég jó megoldás, hátránya, hogy viszonylag drága és a nedvesítőbetéteket cserélni kell, ami plusz költség és nem is túl olcsó.
Van egy másik típusa is, aminek az elve ugyanaz, de nincs benne cserélendő alkatrész, így hosszabb távon jóval olcsóbb, sőt, ha jó helyen veszed, akkor még maga a készülék is olcsó(bb).
Egy henger veszi fel a vizet, ami ezernyi lapra van bontva és a lapokon keresztül szívja át a levegőt, a vízzel együtt.
Így kell elképzelni
Tehát egy zárt doboz, benne a vízzel, a vízben a hengerrel, ami rengeteg lapra van osztva és a levegő azokon keresztül kiszippantja a vizet. A folyamat ugyanaz, mint amikor valami szárad és távozik belőle a víz – csak felgyorsítva.
Van még meleg párásító is, amely forralja a vizet, de azt tipikusan csak akkor érdemes használni, ha indokolt (pl. betegség miatt).
A Xiaomi Smartmi Pure 2 párásító
A Xiaomi Smartmi Pure 2 párásító a természetes párolgás (evaporáció) elvén működik, nedvesítőbetétek nélkül, a fentebb részletezett hengeres megoldással. Csapvízzel használható és óránként 260ml vizet képes a levegőbe juttatni, ami azért már egy komolyabb mennyiség, hiszen ez 24 óra alatt 6 liter vizet jelent. Szerencsére a négy literes tartályának köszönhetően elég napi 1-2x megtölteni, attól függően, hogy mennyire száraz a levegő. Egy nagyobb szobát képes lehet megfelelő páraszintre felhozni, vagy akár egy lakást is, attól függ, hogy mennyire száraz a levegő.
A működését jól szemlélteti az alábbi ábra
Külső, kicsomagolás
Egyszerű barna karton dobozban érkezett két darabra bontva, amely a víztartály és maga a párásító, benne az elektronikával.
A gyártó ilyen megjelenést ígér
Számos környezetben jól mutat
Semmilyen eltérés nincs ahhoz képest, amit várunk a gyártói képek alapján. A minősége több, mint megfelelő és erőteljes a szerkezete.
A méretei: 24 x 24 x 70.00 cm, vagyis asztalon is simán elfér.
A minősége kifogástalan, masszív, jó minőségű anyagokból készült.
Alapvetően 3 fő részből áll:
- az alsó tartály
- az alsó tartályban a henger, ami a vizet felveszi
- és a felső rész a ventilátorral, egyéb elektronikával
Az alsó rész a hengerrel
A henger forog a vízben, ami rátapad (enyhén érdes a felülete, hogy a lehető legtöbb víz tapadjon rá).
A hengernek nincs semmi extra rögzítése, bármikor kivehető
A felső része, amelyet nem kell levenni a vízzel való feltöltéshez, mert beönthető
Kínai konnektorokkal kompatibilis dugóval érkezik, de átalakító olcsón vehető, kattints ide.
A méretei: 240 x 240 x 363mm, vagyis annyira azért nem nagyon kicsi, de nem is túl nagy.
A vízzel feltöltését szuperül oldotta meg a gyártó, csak bele kell önteni, vagyis nem kell az egész szerkezetet cipelni a csaphoz. Persze az is megoldható, mert a tetejét bármikor le lehet venni és vihető az alja.
Antibakteriális
A Smartmi Pure 2 a vízzel érintkező részeinél antibakteriális, amely a gyártó szerint 99%-os hatékonysággal működik, így gátolva a baktériumok elszaporodását.
Bár ez nem előírás, de az antibakteriális hatás fokozható a víz napi szintű teljes cseréjével, hiszen amúgy is könnyen kiönthető, mert a tetejét bármikor le lehet venni.
Illetve aki nagyon paranoiás 🙂 az még ezüst ion kockát is tehet bele.
Használat
2 perc alatt üzembe helyezhető, csak rá kell tenni a felső részt, feltölteni vízzel és bekapcsolni. Minden funkció elérhető magán a párásítón, érintőgombokkal. A kijelző kikapcsolhatók, ami hasznos, hiszen este kellemetlen lehet, ha karácsonyfa mellett kell aludni.
A jobb oldali a bekapcsoló gomb, hosszan nyomva ki / be kapcsolható, röviden megérintve a párásítási intenzitások között lehet váltani (“A” az automatikus). A bal oldali gombbal szabályozható a kijelző fényereje, a víz szintjét pedig középen jelzi. Kijelző az aktuális páratartalmat is, de kicsit csal, pár százalékkal többet mutat.
Használat alkalmazással
A Xiaomi Home alkalmazással használható, viszont a használatba vétel során célszerű a helyet China Mainland-ra állítani, hogy megtalálja a párásítót. Az alkalmazással távolról is vezérelhető és megtekinthető a pontos vízszint, valamint a páratartalom és hőmérséklet is.
A funkciók:
- ki / be kapcsolás távolról
- ki / be kapcsolás időzítése
- a párásító szoftverének frissítése
Ami nem igazán érthető, hogy ha már van alkalmazás vezérlés, akkor miért nincs arra mód, hogy az alvás idejére beállítható legyen eltérő fokozatra? Tehát nap közben ha szükséges működhet maximumon, este pedig kisebb és hangtalan fokozaton.
Viszont a ki és be kapcsolása időzíthető
Automatizáció
Természetesen van mód arra, hogy automatizációban részt vegyen, együttműködve más Xiaomi eszközökkel, tehát például összeköthetjük külső páratartalom szenzorral is.
A tipikus if (ha valami teljesül), then (akkor mi történjen) alapon működik
Szoftver (firmware) frissítés
Lehetővé teszi a párásító szoftverének (firmware) frissítését is, így később tovább okosítható a gyártó által, vagy az egyes funkciók finomhangolhatók, esetleg szükség esetén javíthatók. Ténylegesen létező és a gyártó által hasznosított funkció, hiszen már többször érkezett frissítés.
Szárítás funkció
Rendelkezik egy nagyon hasznos szárítás funkcióval, amely azt jelenti, hogy ha már elfogy a hatékony párásításhoz szükséges víz mennyiség, még akkor is 8 órán át működik azért, hogy a párásítóban ne álljon a víz.
Ez azért szükséges, mert több ideig álló vízben elszaporodhatnak a baktériumok, ami nyilván nem túl egészséges.
Karbantartás
Cserélendő alkatrésze nincs, kemény víz esetén viszont ajánlott a vízkőtelenítés. Szerencsére ez könnyen megoldható a tetejét levéve és a hengert kivéve ecetes vagy citromsavas vízben rövid ideig tartó áztatással és öblítéssel. Ezt nem kell annyira gyakran eljátszani, tipikusan elég 1-2 havonta egyszer, de ha a víz lágy, vagy tisztított, akkor akár hónapokig sem kell tisztítani. De mindentől függetlenül azért érdemes időnként kitisztítani, még ha nem is vízköves.
A tartály teljesen külön kezelhető
A henger kivehető, sőt, szét is lehet szedni lapokra
Látható, hogy azért így kissé nehézkes jól megtisztítani a lapokat, viszont a gyártó erre is gondolván egy-egy nagy csavart helyezett el a henger oldalain, amit lecsavarva a tárcsák szétszedhetők.
Így már azért könnyebben tisztíthatók
Ahogy látható is, a vízkő nem tud kárt tenni benne, nem tudja eltömíteni sem, viszont a megjelenése esetén higiéniai szempontból mindenképpen ajánlott tisztítani.
Mennyire jól párásít?
Alapvetően ezt képtelenség előre megmondani, mert számos dologtól függ:
- a helység mérete
- a szigetelések minősége (hiszen ha a huzat kiviszi a pára egy részét…)
- teljesen zárt helység, vagy nyitott, félig nyitott az ajtó?
- az alap páratartalom (nem mindegy, hogy 20-ról vagy 40-ről kell 50%-ra feltolnia a párát)
- milyen idő van kint? Alapszabályként kijelenthető, hogy minél hidegebb van kint, annál kisebb a levegő páratartalma. Viszont ha épp esik, az meg segít.
- volt-e korábban párásító használva? A száraz környezet egy ideig sok párát elnyel.
- működik-e klíma?
A gyártó szerint óránként 260ml vizet képes a levegőbe juttatni, ami gyakorlatilag megegyezik az elődjével, ezért az annál a tesztnél írtak igazak is, szóval legyen itt az először.
“5 x 3.5 x 2.5m területű helység, tehát kb. 18m2 alapterületű, ami egy nagyobb, de nem óriási szobának felel meg, vagy egy kis irodának.
Kiinduló páraszint: 14:56 órakor, 27% pára, a vízszint a párásítóban 87%
20:45, 40% pára, odakint 0°
0:37, 45%, odakint: -2°, 46% pára, a vízszint a párásítóban 46%-ra csökkent
1 órától csukott ajtó reggel 9-ig, így a páratartalom 56%
ezt követően stabilan tartani tudta a kellemes 52%-ot, ami +25%-ot jelent
Mint látható, az evaporációs párásító lassabban dolgozik, viszont némi idő után nagyon jól telíti a levegőt párával és csapvízzel is használható.”
Jelen teszt alanya egy 5 x 4.5 x 2.6m területű helységben teljesít szolgálatot, tehát kb. 22m2 alapterületen, ami szintén egy nagyobb, de nem óriási szobának felel meg, vagy egy kis irodának. Viszont klimatizált, ami sajnos ellensége a levegő páratartalmának, lévén, hogy a pára egy részét kivonja a levegőből.
Ugyanakkor még amikor kint a legdurvább meleg is volt, akkor is 50-53%-on tartotta a páratartalmat, míg nélküle kb. 35% volt. De ha nem működik annyira durván intenzíven a klíma, akkor simán feltolja a párát 60% fölé is (maximális fokozaton, becsukott, nem kilincsre zárt ajtóval).
Viszont ha nem volt párásítva előtte soha, akkor időt kell neki adni, hiszen a környezet is magába szívja a pára egy részét.
Mennyire hangos?
A legkisebb fokozaton csak a közvetlen közelében hallható egy nagyon halk hang, közepesen van némi ventilátor hangja, de még az is simán megfelelő alváshoz is. Maximumon már határozottan hallható, de valószínűleg legtöbben még amellett is tudnak aludni is akár.
Összegzés
Lényegében ugyanaz igaz rá, mint az eredeti, kijelző nélküli változatára, csak drágább és a kijelzőn felül extra még az antibakteriális anyaga.
Tehát ez is nagyon jól párásít és bár drágább, de megfizethető. Bármilyen vízzel használható, nem kell aggódni, hogy a vízkő eltömíti és nincs cserélendő alkatrésze sem. A vízkövezés szükség esetén nagyon egyszerűen megoldható.
Nem hangos, még maximum fokozaton is elviselhető a hangja, kikapcsolható a világítása, távolról is vezérelhető és nem mellékesen igényesen néz ki. A kijelző pedig hasznos extra, még ha nem is is nélkülözhetetlen.
Hogyan vásárolj a Banggood webáruházban? Kattints ide a teljes leírásért!