A Xiaomi Mi Box egy elég népszerű médialejátszó a Xiaomi-tól és a legújabb változata, a Mi Box S. A Mi Box S nagy változásokat nem hoz, inkább ráncfelvarrás az előző Mi Box-hoz képest, de azért tartogat pár újdonságot és megőrzi az előd jó tulajdonságait (mint a direkt tévékre szabott Android TV az alap Android helyett).
Webáruházak, itt kapható
Hogy néz ki a Mi Box S?
A Mi Box S követi az előd egyszerű, letisztult megjelenését, ami lényegében egy erősen lekerekített fekete doboz, a tetején egy szolid MI logóval. Az anyaghasználata nagyon jó, masszív és a távirányító is rendben van (bár a középső kör gomb jobb és bal oldala kicsit diszkrétebben is kattoghatna). A távirányító módosításra került, külön Netflix és Google Assistant gombot is kapott a hangvezérléshez.
Méretek: 9.52 x 9.52 x 1.68 cm, vagyis tényleg egy elég apró eszközről van szó.
Ilyen a valóságban
Ilyen felülről nézve
A távirányító
A csomag tartalma
A csomag a kötelező dolgokat tartalmazza:
- TV BOX
- tápegység
- HDMI kábel
- távirányító
- némi papír
Hardver
Bár valószínűleg sokan várták, de hardver tekintetében nem történt előrelépés:
- négy magos Cortex A53 processzor
- 2 GB memória (RAM)
- 8 GB tárhely (ROM)
- Mali-450 GPU
Ettől persze alkalmas 4K, 60 fps (HDR támogatott) videók lejátszására is, viszont sajnos úgy tűnik, hogy korlátozottan. Ez azt jelenti, hogy például Youtube-on, vagy külső adathordozó esetén nincs gond a 4K-val, de másik eszközről (számítógép, NAS) nem minden esetben működik jól a dolog. Konkrétan akkor nem, ha izmosabb méretű fájlokról van szó. Ennek az oka valószínűleg a wifi és mivel LAN (vezetékes hálózat) nincs, így az sem megoldás (esetleg USB-s LAN kártya megoldás lehet).
Mindenesetre kicsit furcsa, mert a korábban tesztelt Tanix TX5 Max-nál (teszt itt) és a Beelink GT1 MINI-nél (teszt itt) sem volt ilyen probléma. Persze azoknál van LAN is, ha szükséges lenne és nem is drágábbak.
Az általános működése jellemzően jó, nincsenek rendszeres akadozások, de azért néha kicsit döcögős.
Beépített Chromecast-tal érkezik, így egyszerűen megjeleníthető például egy mobiltelefon kijelzője a tévén is.
Ki és bemenetek
- 2.4GHz + 5.8GHz dual-band WiFi
- Bluetooth 4.2
- HDMI 2.0
- USB 2.0 (1 db)
- Audio
Mint látható, csak 1db USB van, de USB elosztó használható (tipp: Orico elosztó, tesztet itt találsz). Így használható vezetékes egér, billentyűzet is.
Támogatott formátumok
Támogatott dekóder formátumok: H.263,H.264,H.265,HD MPEG4
Támogatott videó formátumok: 3GP,4K,DIVX,H.264,H.265,M4V,MKV,MP4,MPEG2,MPEG4,RM,RMVB,VC-1,VOB,WMV
Támogatott hang formátumok: AAC,AMR-NB,AMR-WB,APE,FLAC,OGG,WAV,WMA
Támogatott kép formátumok: BMP,GIF,JPEG,TIFF
5.1 támogatott
Surround hangzás támogatott
HDR, Dolby audio, DTS-HD támogatás
Beüzemelés
- tegyél elemet a távirányítóba (2db AAA, tehát a kisebb méretű ceruzaelem)
- kapcsold be a Mi Box-ot
- menj közel a távirányítóval és nyomd meg a kör alakú, középső gombot
- ezen a ponton ha van, akkor már használhatsz egeret és billentyűzetet (de a billentyűzet még angol kiosztású, erre figyelj)
- válaszd ki a nyelvet a távirányítóval. Van magyar is, de úgy keresd, hogy “magyar”, ne angolul
- nyomd meg a kör alakú, középső gombot (ez az “OK” gomb)
- csatlakozz wifire, ha van 5G, akkor arra
- várj egy kicsit az első indulásig
- jelentkezz be a Google felhasználódba, ha szeretnél
- válassz egy nevet, vagy adj meg egyedit a Box-nak
- válaszd ki, hogy mely alkalmazásokat telepítse
- nézd meg a tippeket
- majd várj, míg telepíti az alkalmazásokat
- erősen valószínű, hogy lesz frissítés, azt telepítsd
Szoftver, rövid használati útmutató
A szoftvere az Android TV, amelynek az alapja az Android 8.1.
Mi az Android TV?
Lényegében Android, csak a felülete a tévén, távirányítóval történő használatra van optimalizálva és erősen alá van rendelve a tévézésnek. Vagyis rögtön a bekapcsolás után tolja is az arcunkba a tartalmakat Youtube-ról, Netflix-ről, stb.
Magyar nyelv van és persze átalakítható, hozzáadhatók indító gombok, eltávolíthatók a tartalmi források, vagy hozzáadhatók. A távirányítóval is jól használható, eléggé egyértelmű a navigáció, balra, jobbra, fel, le lépkedve. A rács gombbal előhozhatók az alkalmazások listája, bármely alkalmazás van megnyitva (ez elég hasznos). A kör home gomb.
A hang alapú bevitel számos helyen támogatott, például a Google Play-nél.
Alapvetően eléggé jól használható, kényelmes.
Google Play
Az Android TV nagy előnye egyben a hátránya is lehet, mert minden alkalmazás ami elérhető, az optimalizálva van a tévével történő használatra. Ugyanakkor ami nincs, az nem elérhető, így az alkalmazások csak egy része elérhető (pl. VLC).
Alapvetően azért szinte mindenre van Android TV verzió, például:
TVWeb Browser for TV: böngésző
TV File Commander: fájlkezelő
Nem elérhető alkalmazás telepítése Android TV-re
Az is megoldható, ha alapvetően nem elérhető alkalmazást telepítenél. Ehhez először ajánlott egy fájlkezelő telepítése, mint például a TV File Commander. Ezt követően tetszőleges számítógépen vagy valamin töltsd le az alkalmazást. Alkalmazást letölteni nem lehet a Play-ről, csak telepíteni, de az apkmirror.com-on kb. mindent megtalálsz. Megbízható, használhatod. Pendrive-ra másold fel, majd dugd be a lejátszóba és nyisd meg a TV File Commander-rel. Így már telepíthető bármi, de nem lesz mindegyik tökéletes.
A másik lehetséges megoldás az Aptoide telepítése a fenti módszerrel.
Az Aptoide lehetőséget ad bármi telepítésére:
Egy probléma van, hogy a normál, Android TV appok között nem érhetők el, de a fogaskerék alatt van az “Alkalmazások” és ott valamit választva megnyitható.
Fekvő mód kényszerítése
A Set Orientation alkalmazás telepítése erősen javasolt, mert számos külön telepített alkalmazás álló módban, de eldöntve indul, ami annyira nem kényelmes.. A Set Orientation alkalmazással beállítható, hogy mindig minden fekvő módban induljon.
Használat, mint lejátszó
Az Android TV-ből adódik, hogy leginkább, mint médialejátszó teljesít jól. 4K lejátszást ígér, amit teljesíti, viszont nincs LAN és egyes 4K tartalmak számítógépről, NAS-ról történő lejátszás esetén problémásak (értsd: szaggatnak, mint Teri néni a konyhában 😀 ). De használható pendrive, külső merevlemez is. Értelemszerűen arra figyelni kell, hogy az adott adathordozó kellő sebességű legyen.
Van persze VLC, Kodi, Youtube, Netflix stb. és rögtön a bekapcsolás után tolja is az arcunkba a tartalmakat.
Horizon Go
A Horizon Go telepíthető a fentebb ismertetett módszerek valamelyikével és működik is.
Spotify, Deezer, Tidal
Spotify, Deezer, Tidal eleve van Android TV-re.
Játékok és használat mint számítógép
A játékokat annyira nem érdemes erőltetni, már a lejátszó által javasoltak sem igazán futnak jól. Persze találni olyat, ami élvezetesen játszható, de nem igazán erre van kitalálva a Mi Box.
Számítógépként használható, de a 2GB RAM nem valami acélos és azokat az alkalmazásokat, amelyek nem Android TV-re készültek, csak a fentebb bemutatott módon lehet telepíteni. Ettől függetlenül azért használható, ha éppen szükséges, egy emailt simán meg tudsz írni, van Facebook, stb. Tehát nem reménytelen, eseti használatra OK, de ha komolyabban akarnád ilyen célra használni, akkor megfontolandó egy erősebb TV BOX, mint a korábban tesztelt Tanix TX5 Max (teszt itt), vagy a Beelink GT1 MINI (teszt itt).
Mobiltelefon, tablet kijelzőjének tükrözése (AirPlay, Google Cast, Miracast)
A beépített Chromecast révén minden gond és bűvészkedés nélkül működött a telefon kijelzőjének megosztása. Ez Xiaomi (MIUI) esetén: beállítások > hálózat rész > Továbbiak > Vezeték nélküli megjelenítő.
Bluetooth
Bluetooth van, így használható a bluetooth eszközök, mint például billentyűzet, gamepad, hangszóró, stb. Működik, ahogy kell.
Összegzés
A Xiaomi Mi Box S fő előnye az Android TV, amely meglehetősen ritka a piacon ebben az ártartományban, a legtöbb népszerű médialejátszó az alap Android-dal plusz egy saját, vagy OEM gyártó által produkált felhasználói felülettel érhető el. Az Android TV viszont kifejezetten a tévézési igényeket szolgálja ki, egy átlátható, jól használható felületen adja a tartalmakat. Ha ez szempont, akkor a Mi Box S jó választás. A távirányítón lévő alkalmazás listát megjelenítő gomb is hasznos és a hang alapú bevitel is egész jól működik. Van beépített Chromecast, működik a telefon vagy egyéb kijelzőjének megosztása. Na és persze van bluetooth.
Viszont hátránya is van: nincs LAN és a wifin, másik eszközről (számítógép, NAS) történő lejátszás 4K esetén nem minden videónál működik, akadozás lehetséges. 1db USB van csak, bár az bővíthető igény esetén elosztóval. A hardver elmarad a vetélytársaktól, bár mint egy médialejátszónak elég. Az előző Mi Box-ról nem igazán éri meg váltani.
Webáruházak, itt kapható
Hozzászólások
Rena
Már szemeztem vele, de 2gb ram és a 4 magos cpu elriaszt. Használtam már tvboxot 4magos cpuval és 4gb rammal, de néha kiidegelt a döcörgéssel..
Jani
Sziasztok,
HBO GO megy vele rendesen?