A sokak által várt Mi A1 utód sem kerülhette el a sorsát, teszteltük!
Webáruházak, itt kapható (bökj a gombra)
Vásárlási útmutatók
GearBest | Geekbuying | Banggood
Mi A2 változatok
A Xiaomi nem könnyíti meg a Mi A2-t vásárolni kívánók dolgát, mert két jobban eltérő változatot és azon belül több variációt is kínál (összesen hatot!).
Az alap változat
Három változat érhető el:
- 4 GB memória (RAM), 32 GB tárhely (ROM) (jelen teszt alanya és egyben a legolcsóbb nem Lite)
- 4 GB memória (RAM), 64GB tárhely (ROM)
- 6 GB memória (RAM), 128 GB tárhely (ROM)
Mindhárom esetén a 14 nm-es Snapdragon 660 a processzor (SoC), amely nyolc magos (max. 2.2 GHz). A hátsó kamerák 12 MP + 20 MP, az előlapi 20 MP. A kijelző mérete 5.99″ és notchtalan, vagyis mentes a szenzorszigettől.
A Lite változat
Három változat érhető el:
- 3 GB memória (RAM), 32 GB tárhely (ROM)
- 4 GB memória (RAM), 32 GB tárhely (ROM)
- 4 GB memória (RAM), 64 GB tárhely (ROM)
Mindhárom esetén Snapdragon 625 a processzor (SoC), amely nyolc magos (2 GHz). A hátsó kamerák 12 MP + 5 MP az előlapi 5 MP. A kijelző mérete 5.84″, tehát csak minimálisan kisebb, viszont a szenzorsziget (notch) nem maradt el.
Doboz, tartozékok, kicsomagolás
A doboz elég puritán és nem is különösebben szép, ebben az árkategóriában azért egy kicsit nagyobb hangsúlyt kaphatott volna. Nem mintha ez bármit számítana, de…Szerencsére viszont masszív karton, így túlél hosszabb utat is.
A doboz tartalma:
- maga a mobiltelefon
- egy szilikon hátlap, amely úgy gyűjti az ujjlenyomatokat, mintha az lenne a legfőbb dolga (viszont egész jó tapadást biztosít)
- pár oldalas használati útmutató
- Type-C USB >> 3.5mm jack konvertáló kábel (mivel 3.5mm jack nincs)
- tápegység (2A)
- USB kábel
- SIM tű
- fólia a kijelzőn nincs
Külső
A Mi A2 sok meglepetést nem okoz, követi a Redmi 5-tel megkezdett, majd az S2-vel, Redmi 6-tal folytatott vonalat. Vagyis jó nagy kijelző (5.99″), dupla kamera hátul, balra igazítva. Az összeszerelés, anyaghasználat minősége kifejezetten kellemes, de a Xiaomi-tól nem is várunk rosszabbat.
Három színben szerezhető be: fekete, kék, arany.
Előlap
Az előlapon semmi szokatlant nem találunk: a kijelző, ami elfoglalja a az előlap kb. 77%-át, tehát korántsem kávamentes, de nem is bántóan nagy kávákkal rendelkezik. Mivel fizikai gombok nincsenek, így alul egy üres rész van. Fent a szokásos dolgok kaptak helyet, vagyis a kamera, beszédhangszóró, érzékelők. Az érzékelőkből egyébként van gyorsulásérzékelő, távolságérzékelő, fényérzékelő, iránytű, giroszkóp, ujjlenyomat-olvasó, viszont NFC nincs. Az előlap szépen le van kerekítve.
Szinte hihetetlen, de NOtchtalan, vagyis szenzorsziget mentes! Talán a gyártó úgy gondolhatta, hogy akik a Mi A2-t választják konzervatívabbak és nekik szimpatikusabb NOtch nélkül. A Lite változat viszont kapott szenzorszigetet.
A hátlap
A hátlapon balra került a két kamera, amely eléggé kiemelkedik a hátlap síkjából. Nézd csak:
Eléggé vastag tok kellene ahhoz, hogy kiegyenlítse a különbséget. Amúgy alapvetően nem jelent ez igazi problémát, de jó tudni róla.
Az ujjlenyomat-olvasó is hátulra került, pont jó helyre, jól elérhető helyen van és gyorsan feloldja a készüléket, nagyon ritkán kell többször próbálkozni. Tipp: a vizet nem bírja, nedves ujjal nem nagyon lehet feloldani a készüléket. Aztán van egy MI felirat meg némi apró betűs szöveg, egy CE logo meg egy kuka és az androidone felirat. Tapintásra kellemes, nem fényes, kissé csúszós, az ujjlenyomatokat csak mérsékelten gyűjti. Az antenna csíkok nem a megszokott egyenes vonalak és alig láthatók, teljesen fentre és lentre kerültek.
Miért van szükség az antenna csíkra, egyáltalán mi az?
Az antenna csík egy műanyag elem a fém hátlapon, a szerepe, hogy átengedje a rádiófrekvenciás jeleket. Csíkok nélkül a fém házon keresztül ez jóval kevésbé valósulna meg, ami nyilván igencsak megnehezíteni, hogy mobiltelefonként is használj egy mobiltelefont.
Bal oldal (szemből)
A bal oldal lényegében üres, csak a SIM tálca található. 2 nano SIM helyezhető bele egyszerre és nincs SD kártya bővítési lehetőség, ami azért nem kicsit érthetetlen, főleg a 32 GB-os változat esetén. Annak fényében meg főleg, hogy a Lite változat kapacitása bővíthető SD kártyával.
Tipp: a tálca a SIM tűvel vehető ki, az apró lyukba bedugva ugrik ki.
Jobb oldal (szemből)
Jobb oldalon fent a hangerőszabályzó, alatta a bekapcsoló gomb található. A gombok megnyomása során van egy pont, amikor határozottan érezhető, hogy megtörtént a megnyomás, tehát kattan egyet. Persze nem egy túl hangos kattogásról van szó. Egyébként kifejezetten jó gombokról van szó, nem lötyögnek, helyükön vannak, nem kell túl nagy erő a megnyomásukhoz, de azért ahhoz elég nagy, hogy viszonylag védettek legyenek a véletlen benyomódás ellen.
Tipp!
Ha használod az ujjlenyomat-olvasót, akkor nem kell használnod a bekapcsoló gombot a felébresztéshez, mert ez automatikusan megtörténik, amikor sikeresen leolvassa az ujjlenyomatod.
A teteje
A 3.5mm-es jack eltűnt, így maradtak az érzékelők.
Az alja
Alul a hangszóró és a Type-C USB bemenet lelhető fel. A bal oldali hangszóró csak dísznek tűnik, viszont ennek ellenére korrekt (de nem kimagasló), hangok jönnek ki az Mi A2-ből.
Méret és súly
Méret: 15.80 x 7.50 x 0.73 cm
Súly: 168 g
Hardver, teljesítmény
Az alap változat
Három változat érhető el:
- 4 GB memória (RAM), 32 GB tárhely (ROM) (jelen teszt alanya és egyben a legolcsóbb nem Lite)
- 4 GB memória (RAM), 64GB tárhely (ROM)
- 6 GB memória (RAM), 128 GB tárhely (ROM)
Mindhárom esetén a Snapdragon 660 a processzor (SoC), amely nyolc magos (max. 2.2 GHz) és Adreno 512 a GPU.
A Lite változat
Három változat érhető el:
- 3 GB memória (RAM), 32 GB tárhely (ROM)
- 4 GB memória (RAM), 32 GB tárhely (ROM)
- 4 GB memória (RAM), 64 GB tárhely (ROM)
Mindhárom esetén Snapdragon 625 a processzor (SoC), amely nyolc magos (2 GHz).
A Snapdragon 660 és 4 GB memória nyilván vajsima működést biztosít, általános használat közben nyoma sincs lassúságnak, vagy akadozásnak.
Benchmark pontszámok
AnTuTu pontszám: 128351. A Lite változat esetén: 59859, vagyis kb. a fele csak. Ez nem meglepő, azért a Snapdragon 660 egy izmosabb processzor.
Geekbench pontszámok
3DMark pontszámok
Közvetlenül az első indítás után a szabad memória (RAM) mennyisége 2.4 GB, tehát azért van miből gazdálkodni. A szabad tárhely (ROM) mennyisége csak 18 GB és mivel nem bővíthető SD memóriakártyával így a 64 GB-os változat megfontolandó.
Játék tesztek
PUBG MOBILE
A PUBG MOBILE hasonlóan a Windows verzióhoz erősebb hardvert kíván, de Mi A2 jól teljesített az alábbi beállítással (Miramar és Erangel térképen is):
Némi akadozás csak a legelején volt tapasztalható. Videó (ami a valóságot nem tükrözi teljes mértékben, mert a felvétel miatt akadozik kissé):
Modern Combat 5
Ahogy az elvárható a Modern Combat 5 maximumra állítva is tökéletesen fut.
Hívás, Skype, stb.
Teljesen rendben van, mindkét oldalon kellően hangos, jó minőségű. Persze meglepő volna, ha nem így lenne.
Kijelző
A kijelző 5.99″-os IPS kijelző, amely 2160 x 1080 felbontású, Gorilla Glass 3-mal védve. A betekintési szögek nagyon jók, a kép még extrém szögből nézve sem torzul és a fényerő is rendben is van. Nagyon erős napsugárzásban még egy kis extra fényerő elkelne, de használható jelenlegi formájában is. Egy matt kijelzőfólia segít a tükröződés csökkentésében.
Az érintésekre tökéletesen és pontosan reagál.
Szoftver
A vas működtetéséről az Android One gondoskodik.
Mi az Android One?
Az Android talán legnagyobb problémája, hogy a gyártók jellemzően csak 1-2 frissítés erejéig foglalkoznak az egyes készülékekkel. Ezzel a probléma az, hogy a biztonsági frissítések is elmaradnak (na és persze az új funkciók is). Erre megoldás az Android One, amely szinte teljes egészében a gyári, módosítatlan Android-ot jelenti, az éppen aktuális Android verzióra épül (ez esetben Android 8.1).
Az általános és biztonsági frissítések egyenesen a Google-től jönnek, így jóval hosszabb távon lesznek biztonságosan használhatók az Android One készülékek, mint általában.
Talán a legismertebb és legnépszerűbb Android One mobiltelefon a Xiaomi Mi A1, az A2 elődje. Hogy az A2 képes lesz-e megismételni az előd sikerét, az majd kiderül.
Na és a MIUI?
Nincs, az A1 és az A2 létrejöttének pontosan a gyári, módosítatlan Android biztosítása a fő oka. Így ha szereted a MIUI-t, akkor semmiképpen se vegyél A2-t. Azonban ha módosítatlan, gyártói módosításoktól, alkalmazásoktól, stb.mentes mobiltelefont szeretnél, akkor az A2 egy jó választás.
Azért persze vannak előre telepített alkalmazások, amiket a Google kötelezővé tesz a gyártóknak és pár alap alkalmazás a Xiaomi-tól:
A rendszerről túl sokat nem lehet mondani, alap Android, amin persze lehet változtatni egy launcher-rel és nincs akadálya alkalmazások beszerzésének sem.
Adatkommunikáció, hálózat
Global verzió révén a B20 támogatott, tehát nem lesz probléma a mobilinternettel. De nézzük tételesen:
GSM: B2 / B3 / B5 / B8
WCDMA: B1 / B2 / B4 / B5 / B8
LTE: B1 / B2 / B3 / B4 / B5 / B7 / B8 / B20 / B38 / B40
Hálózat típusok: FDD-LTE,GSM,TDD-LTE,WCDMA
Vezetéknélküli kapcsolat: 3G,4G,A-GPS,Bluetooth,Dual Band WiFi,GPS,GSM,WiFi
TDD/TD-LTE: TD-LTE B38/B40
4G LTE: FDD B1 2100MHz,FDD B20 800MHz,FDD B3 1800MHz,FDD B4 1700MHz,FDD B5 850MHz,FDD B7 2600MHz,FDD B8 900MHz
Bluetooth: 5.0
Kamera
A kamera egyértelműen előrelépés az A1-hez képest, egy egész komoly megoldást kapott az A2. Ez az előlapon egy mesterséges intelligenciával erősített kamerát jelent, ami 20 megapixeles Sony IMX376 szenzor (f/1.75), fix fókusztávolsággal és LED villantóval.
Hátul kettő kamera kapott helyet: 12 MP + 20 MP. A 12 megapixeles egy Sony IMX486 szenzor (f/1.75), 1.25 micron pixel mérettel. A 20 megapixel pedig Sony IMX376 (f/1.75) 2 micronos pixel mérettel,” 4-in-1 Super Pixel” megoldással.
FIGYELEM!
Jelenleg a Mi A2 kamera alkalmazása vízjelezi a képeket! Ráadásul nem egy kifejezetten szolid vízjelről van szó, így igen kellemetlen, ha például egy nyaralás végén derül ki, hogy a sok száz kép vízjeles, így ezt célszerű azonnal kikapcsolni.
A gyári kamera alkalmazásban ez megtalálható a a jobb oldali három vonal alatt, a beállítások > kettős kamera vízjele opció alatt. Ha az be van jelölve, akkor vízjelet tesz a képekre. Ez látható a letölthető eredeti képeken is.
Átméretezett képek (eredeti képek itt)
Abban valószínűleg a többség egyetért, hogy a Mi A2 nagyon jó képeket készít. A közeli képek is fantasztikusak, nem jelent gondot a sötétebb helyszín és rendkívül részletesek a képek.
GPS
Van GPS, AGPS, GLONASS, BDS. A GPS működik ahogy kell, probléma nem nagyon van vele.
Akkumulátor, üzemidő
Az akkumulátor kapacitása szokványos, 3010mAh, ami átlagos üzemidőt ígér. A Lite esetén 4000mAh, ami jobb lett volna a 3000 helyett, de bizonyára volt valami oka, amiért csak 3000-reset kapott.
A gyári töltő 2A-es és Type-C keresztül pumpálja az áramot a készülékbe.
Üzemidő
Ugyan lehetne olyanokat írni, hogy az akku kibír x napot, de nem sok értelme, hiszen ez abszolút használat függő. Nyilván sokkal tovább bírja akkor, ha valaki megnéz napi 5 emailt és ennyi az összes mobilos tevékenysége egy napra.
Szóval inkább nézzünk pár tipikus használati formát (még több jön majd):
Yotube HD (720p) videók esetén
90%-ról, fél óra alatt csökkent 83%-ra, kb. 40% állított fényerővel. 75%-ra csökkent egy óra után, tehát óránként hozzávetőlegesen 15% csökkenés várható, ami lineáris csökkenést feltételezve 6 órára elég.
PUBG (nem a nemrég megjelent LITE, hanem az eredeti)
36 perc (ennyi volt egy kör) alatt 79-ról csökkent 63-ra az Erangel térképen, ami 16%, tehát óránként várható kb. 30% töltöttség csökkenés
31 perc alatt 40%-ról csökkent 23%-ra, Miramar térképen.
VLC alacsonyabb felbontású videóval (még a HD-t sem éri el)
VLC-ben a fényerő 1%-on, 73%-ról csökkent 60%-ra 1 óra alatt. Tehát ilyen videóból elég sok megnézhető azért.
Töltési idő, szinte 0-ról (6% konkrétan), gyári töltővel és kábellel
15 perc | 23% |
30 perc | 42% |
45 perc | 61% |
60 perc | 78% |
75 perc | 92% |
90 perc | 98% |
Összegzés
A Mi A2 egy jól sikerült folytatása az A1-nek, a hardver egészen ütős teljesítményt nyújt a Snapdragon 660 által hajtva, még a 4 GB memóriával rendelkező verzió esetén is (és van 6 GB-os is). A kamerák kifejezetten jók, ezúttal a Xiaomi komolyan vette a kamera kérdést (de a vízjelezésért jó nagy fekete pont jár – lásd a kamera részben!). Maga a készülék a Xiaomi-tól megszokott módon igényes megjelenésű, az ár pedig korrekt egy ilyen készülékért és szoftverért. A szoftver külön említést érdemel, hiszen Android One mobiltelefonokból még mindig nagyon gyér a kínálat. Állítólag egyébként még az év vége előtt megkapja az Android 9-et (Pie).
Az SD kártya miatt azonban jár legalább egy fél fekete pont, ami persze csak leginkább a 32 GB-os változat esetén jelenthet problémát, a 64 már elég tud lenni és van 128 GB-os is. Sajnos nincs 3.5mm-es jack és NFC sem. Illetve az akkumulátor lehetett volna 4000mAh kapacitású, mint a Lite esetén.
Webáruházak, itt kapható (bökj a gombra)
Vásárlási útmutatók