A Lenovo A5 egy kifejezetten olcsó (és spoiler: egész jó) mobiltelefon a Lenovo-tól, konkrétan a 100 $-os, vagyis a 30 000 Ft-os kategóriában indul (most épp 25 000 Ft), meglepően sok memóriával és kellemes kapacitású akkumulátorral.
Így a Lenovo A5 azoknak jó választás, akik nem akarnak 25 000 Ft-nál többet költeni egy mobiltelefonra. De vajon kaphatunk-e ennyiért tényleg jó mobiltelefont? Erre ad választ ez a teszt.
(Hogyan vásárolj GearBest-en? Kattints ide a teljes leírásért!)
Kicsomagolás
Egyszerű, de erős fehér dobozban érkezett, az elején egy képpel jelezve a doboz tartalmát.
A doboz tartalma:
- a telefon
- töltő (a magyarországi konnektorokkal használható)
- microUSB kábel
- SIM tű
- használati útmutató
Vagyis se szilikon hátlap, se kijelzővédő fólia. Persze az árat (jelenleg 30 000 Ft) figyelembe véve ez valahol érthető.
Külső
Külsőleg nem követi a legújabb trendeket, vagyis notch (szenzorsziget) mentes, nem kifejezetten vékony kávával, de még elfogadható. Amúgy semmi szokatlan, teljesen átlagos előlap és a hátlap is megszokott, de csak egy kamerával, viszont van ujjlenyomat-olvasó is (ami persze ebben az árkategóriában ugyan alapvetően elvárt, de megesik, hogy lemarad, mint például a Xiaomi Redmi 6A esetén is). Az ujjlenyomat-olvasó jól működik, egy gondolatnyival lassabb, mint a drágább készülékek megoldásai, de nem zavaróan lassú.
A gyártó szerint így kellene kinéznie:
És így is néz ki. Elől van egy kamera, egy beszédhangszóró, ami egyben a fő hangszóró is, vagyis nincs másik hangszóró, minden hang onnan jön ki. Viszonylag hangos és elfogadható, de nem egy csúcs megoldás. Hátul egy kamera (ami meglepően jó) egy LED villantó, egy ujjlenyomat-olvasó található, illetve egy logó. A hátlap amúgy matt, csak mérsékelten gyűjti az ujjlenyomatokat.
A tetején egy 3.5 mm-es jack csatlakozó, az alján egy microUSB bemenet van, míg bal oldalon a SIM tálca, jobb oldalon a hangerő szabályzó gombok és a bekapcsoló gomb lelhető fel. Ezek egyébként teljesen rendben vannak.
Az összeszerelés, anyagok minősége kifejezetten kellemes, nem lehet belekötni semmibe.
Köszönhetően a mérsékelten nagy, 5.45″ méretű kijelzőnek egy kifejezetten kompaktnak mondható telefonról van szó, nagyon jól kezelhető, kellemes a mérete. Elég nagy a kijelző, viszont nem túl nagy a teljes mérete.
Hardver
Az árához képest egész korrekt hardverről van szó, amelynek a legerősebb része nyilván a 3 GB memória (RAM), amelyből közel 2 GB-tal lehet gazdálkodni, tehát van bőven memória.
A tárhelyet (ROM) viszont valószínűleg bővíteni kell, mert az csak 16 GB (és annak a fele marad szabadon). Ez megtehető egy maximum 256 GB-os micro SD memóriakártyával, aminek a behelyezésekor felajánlja, hogy belső tárhelyként is használható például alkalmazások és képek számára.
A processzor az MTK6739 (PowerVR GE8100, 570 MHz GPU mellett), ami 4 magos (max. 1.5GHz). Ez általános használatára elég, jellemzően nincsenek zavaró akadozások, de a számításigényes műveletek esetén azért megesik, hogy többet kell várni és nem annyira vajsima a működés, mint egy nyolc magos processzor esetén. Na és persze a 3D-s játékok esetén nem érdemes számítani sokra, nem erre van ez a processzor kitalálva (de azért nem is kizárt, lásd lentebb).
AnTuTu pontszám: 45747
Játék tesztek
A 2D-s játékokkal jellemzően nincs gond, de az effektekben gazdag részeknél azért észrevehető lassulás, meg úgy általában is megesik, de összességében elfogadható, bőven van mivel játszani és élvezhető is.
A 3D esetén már más a helyzet, azoknál azért erősen limitáló tényező a processzor. Nem arról van szó, hogy a 3D teljesen kizárt, de nem is egy nagy élmény. Persze vannak játékok, amelyek jól futnak, azoknál viszont a grafika nem túl szép. Ilyen volt a teszt során a Modern Combat 5 is, amely ugyan jól futott, de a grafika nem túl szép.
A másik tesztelt játék mi más lett volna, mint a PUBG, amely teljesen minimumra állítva eldöcögött, de még így sem volt valami nagy öröm játszani vele, szóval PUBG-zni nem valami jó ötlet vele.
Összegezve tehát, ha fontos, hogy 3D-s játékokkal játszhass jó grafikával, normális sebességgel, akkor semmiképpen sem ajánlott a Lenovo A5.
Kijelző
A kijelző 5.45″ méretű IPS kijelző, amely egy kifejezetten kellemes méret, jól használható mindenre, de még nem is lesz tőle a telefon vágódeszka méretű. Szerencsére a felbontása is megfelelő, 1440 x 720 pixel, amely abszolút kellemes képminőséget ad. A kijelző betekintési szöge is jó, bárhonnan, még extrém szögekből sem nézve torzul. A fényerő is rendben van.
A kijelző védelméről nem tudni mi gondoskodik.
Szoftver
Android 8.1, amibe azért belenyúlt a Lenovo, módosítva azt és ellátta a saját rendszerével, ami a ZUI 3.9 Lite. Alapvetően egész kellemes, hasznos extrákkal, mint például a letölthető témák, háttérképek, vagy például a kijelzőről készített képek szerkesztésének lehetősége. Illetve pakolt a készülékre több extra alkalmazást és játékot is, amelyek jellemzően törölhetők (de nem mind!).
Alapvetően kellemes a felhasználói felület, ami viszont érthetetlen az a magyarítás. Van magyar nyelv, de részben angol, ami tényleg érthetetlen, hiszen ha már foglalkoztak a magyarítással, akkor miért csak részleges? Nem arról van szó, hogy felsőfokú angol vizsga kellene a megértéséhez, de aki egyáltalán nem tud angolul, annak azért kellemetlen lehet (még akkor is, ha bármely online fordítóval megoldható a probléma). Ezért egy jó nagy fekete pont jár a Lenovo-nak!
Kamera
A kamera meglepően jó, az árkategóriát figyelembe véve ennél rosszabbra lehetett számítani, de abszolút kellemes képeket készít. Nyilván nem csúcskategória, de tényleg meglepően jó és még kevesebb fény mellett is elfogadható eredményt tud produkálni.
Először is a technikai adatok:
Hátlapi kamera
13 MP
f/2.2
autófókusz
Videó felvétel: Full HD, 30 fps
Előlapi kamera
8 MP
f/2.2
Átméretezett, lerontott minőségű képek, az eredeti képek itt
Videók hamarosan.
Üzemidő, akkumulátor
Egy viszonylag izmos, 3920mAh kapacitású akkumulátorral kell gazdálkodni, ami kellemes üzemidőt eredményez. A töltés micro USB-n keresztül valósul.
Töltési idő gyári töltővel
1%-ról indult a töltés a gyári töltővel és nagyjából 2 óra alatt teljesen feltöltődött.
10 perc töltés | 9% |
30 perc töltés | 26% |
60 perc töltés | 50% |
90 perc töltés | 89% |
110 perc töltés | 98% |
A lemerülésre két minta
1 óra Youtube: 56%-ról indult, 41%-ra csökkent, vagyis 1 óra Youtube során 15%-ot csökkent. A minőséget a Youtube állította be, jellemzően mindig az elérhető legjobbra, fényerő automatikus volt.
Fél óra játék (PUBG): 65%-ról indult, 57-re csökkent, ami azt jelenti, hogy 1 óra alatt szintén kb. 15% akkumulátor csökkenés várható.
Adatkommunikáció, hálózat
B20 van így Magyarországon sincs gond a 4G-vel.
CDMA: CDMA BC0
TD-SCDMA: TD-SCDMA B34/B39
TDD/TD-LTE: TDD-LTE: B34/38/B39/B40/B41(2545 – 2655MHz)
4G LTE: FDD B1 2100MHz,FDD B20 800MHz,FDD B3 1800MHz,FDD B5 850MHz,FDD B7 2600MHz,FDD B8 900MHz
WIFI: 802.11b/g/n
Bluetooth: 4.2
A wifi gyors és stabil, a hívások minősége megfelelő. A bluetooth is kifogástalanul működött.
Összegzés
A 100 dolláros, vagyis 30 000 forintos kategóriában erős versenyző a Lenovo A5, a legerősebb pontja a 3 GB memória és az árkategóriában egész jó kamera. A kisebb méretű telefonok kedvelőinek szimpatikus lehet a kompakt mérete is. A négy magos processzor elfogadható, negatívum viszont a részben magyar, részben angol felület és a 16 GB tárhely sem valami sok, de az 1500 Ft-ért bővíthető 32 GB-tal (és kicsivel többért 64 GB-tal). Mindent összevetve egész szimpatikus telefon, ha a részben angol menürendszer nem probléma, akkor megfontolandó, ha csak 30 000 forintot szánsz telefon vásárlásra.
Mások értékelései
128 értékelés alapján
(Hogyan vásárolj GearBest-en? Kattints ide a teljes leírásért!)