Huawei Y3 (2018) teszt

A Huawei Y3 2018-as változata egy Android Go (8.1) alapú mobiltelefon, igen szerény erőforrásokkal. Hogy ennek ellenére használható vagy sem, az ebből a tesztből kiderül.

Mi az Android Go?

Az Android Go (Android Go edition egészen pontosan) az olcsó, erőforrásokban kevésbé bővelkedő eszközök számára készült és mindig egy Android verzión alapul (pl.8.1, 9), viszont kevesebb erőforrással beéri.

Mit tud a Go edition?

Gyorsabb eszköz elindulás
Általános szerényebb erőforrás használat
Biztonsági funkciók, mint az ellenőrzött rendszerindítás
Egy külön felület az adathasználat áttekintéséhez
Külön Go alkalmazások, amelyek jóval szerényebb erőforrás használattal megelégednek (pl. Youtube Go, Maps Go, Files Go, stb.)

Sajnos a gyártók gyakran úgy értelmezik ezt, hogy valami nagyon gyenge vasra rápakolják és ahhoz képest drágán adják.

Hogyan vásárolj a GearBest webáruházban? Kattints ide a teljes leírásért!

Doboz, tartozékok, kicsomagolás

A Huawei Y3 egyszerű fehér dobozban érkezett:

 

 

A doboz rendben van és a tartalma is, mert még headset is volt benne és egy keményebb szilikon hátlap. Viszont külföldről érkezett (a kínai GearBest webáruháztól) így a töltő Magyarországon nem használható, viszont a GearBest volt olyan kedves, hogy mellékelt átalakítót is. Persze bármilyen töltővel tölthető.

A doboz tartalma:

 

 

 

Vagyis a dobozban van:

  • töltő (a magyar konnektorokkal nem kompatibilis, de érkezett átalakító is ingyen)
  • a töltőhöz kábel (micro USB)
  • használati útmutató
  • szilikon hátlap
  • “warranty card”
  • headset (nem bluetooth). Használható minőségű, de elkel egy jobb helyette.
  • és maga a telefon (kép lejjebb)

Külső

A Huawei Y3 egy teljesen hagyományos mobiltelefon, egyáltalán nem mondható trendinek, hiszen:

  • notch nincs, vagyis mentes az előlapi bevágástól, szenzorszigettől
  • egy-egy kamerája van elől és hátul
  • nincs ujjlenyomat-olvasó sem
  • a kijelző csak 5″ méretű

Az összeszerelés minősége, anyaghasználat egész jó, az árához képest meg főleg.

Méretei: 14.51 x 7.37 x 0.95 cm
Súlya: 173 g, vagyis meglepően nehéz, ennyiből a 6″-os telefonok is kijönnek általában

A marketing képek szerint így kellene kinéznie:

 

Előlap

Az előlapon semmi szokatlant nem találunk: a kijelző, amit viszonylag vastag káva keretez, alul és fent főleg. Mivel fizikai gombok nincsenek, így alul egy üres rész van, egy Huawei logóval. Fent a szokásos dolgok kaptak helyet, vagyis a kamera, beszédhangszóró, érzékelők. Notchtalan, vagyis mentes az előlapi bevágástól, szenzorszigettől.

A hátlap

A hátlapon középre, fentre került a kamera, mellé a led villantó és a másik oldalra a hangszóró. Így a hátára téve kicsit csökkenhet a hangerő, de nem vészes. A hangja amúgy rendben van. Van még egy Huawei logó és ennyi. A SIM kártyák és a memóriakártya behelyezéséhez a hátlapot le kell venni. Szerencsére egyszerre használható 2 SIM és egy memóriakártya. Micro és nem nano SIM megy bele.

Bal oldal (szemből)

Teljesen üres.

Jobb oldal (szemből)

Jobb oldalon fent a hangerőszabályzó, alatta a bekapcsoló gomb található. A gombok megnyomása során van egy pont, amikor határozottan érezhető, hogy megtörtént a megnyomás. Persze nem egy hangos kattogásról van szó. Egyébként kifejezetten jó gombokról van szó, nem lötyögnek, helyükön vannak, nem kell túl nagy erő a megnyomásukhoz, de azért ahhoz elég nagy, hogy viszonylag védettek legyenek a véletlen benyomódás ellen.

A teteje

A 3.5mm-es jack megmaradt, így minden gond nélkül csatlakoztatható vezetékes fülhallgató, headset.

Az alja

Alul a micro  USB bemenet lelhető fel.

Hardver

Nyilván ez a legkritikusabb pontja ennek a telefonnak, mivel zsenge hardvert kapott:

  • 1 GB memória (RAM)
  • 8 GB tárhely (ROM), ami microSD-vel bővíthető, maximum 128 GB-tal (32 GB-os 1800 Ft-ért: kattints ide)
  • négy magos MT6737M processzor (SoC), ami maximum 1.1 GHz-re képes


 

AnTuTu pontszám: 29111

 

Mennyire használható?

Adja magát a kérdés, hogy 1 GB memóriával és egy 4 magos processzorral mennyire használható? Alapvetően 5-600 MB marad szabadon, ami azért egész jó, ahhoz képest, hogy összesen 1 GB van. Így futhat egymás mellett például Facebook Lite, Messenger Lite, egy levelező alkalmazás és még mehet a Youtube vagy egy böngésző (ami egy tipikus alkalmazás összeállítás). Tehát mondhatni, hogy mindennapos használatra elég tud lenni.

Félreértés ne essék: nem villámgyors, az alkalmazások közti váltás lassabb, mint egy drágább telefon esetén, akadozások is megesnek, de általánosságban azért egészen jól muzsikál. De nem szabad azt elvárni, mint egy drágább telefontól.

Aki komolyabban használná, sokat nyúzza vagy fő telefonnak venné, annak nem ajánlott az Y3. Ez esetben legalább egy nyolc magos kellene, legalább 3 GB memóriával. De aki csak szeretne egy mobiltelefont, viszont nem akar sokat költeni, de ha már vesz, akkor jó lenne egy Android-os, akkor ez éppen lehet az Y3 is. Illetve alapszintű dolgokhoz is elég, emailezés, netezés, Youtube, Facebook, ilyesmi.

Másodlagos telefonnak is jó lehet, hiszen azért elérhetők az okostelefonokra jellemző funkciók annak ellenére, hogy nem éppen teljesítménybajnok.

Megéri az árát?

Attól függ mennyiért sikerült megvenni. Jelenleg a magyarországi ára 33 000 Ft, ami nevetségesen sok. Ennyiért sokkal jobb ajánlatok is vannak már. De ha mondjuk sikerül 20 – 22 000, nagyon maximum 25 000 Ft-ért megvenni, ha mindenképpen Huawei kell, akkor az már egész jó ajánlat. Reálisan nézve 22-nél többet nem ér, hiába Huawei. A külföldi GearBest webáruházban gyakran akciós, 23 000 Ft körül megvehető, amit még megér (vámmentes szállítással).

Játéktesztek

Nyilván ez a hardver nem éppen játékhoz való, de azért lehet vele játszani.

2D, 2.5D

Tesztelt játékok: Hill Climb 2, Fun run 3.

A 2D-s játékok azért elfutogatnak rajta, azt nem lehet kijelenteni, hogy nem fordulnak elő akadások, de úgy általában rendben lehetnek. Persze simán lehetséges, hogy egy gépigényesebb 2D-s játék kifog rajta. Ettől függetlenül, ha akarsz, akkor azért  tudsz játszani.

3D

A játékok egy része elfuthat, azok amelyeket felkészítettek a gyenge hardverre, mint például a Modern Combat 5. Egész jól futott, de a grafika igen csúf volt:

Kijelző

A kijelző 5″-os IPS kijelző, amely önmagában abszolút rendben lenne, nem akar mindenki vágódeszkával rohangálni. Sajnos a tetején és az alján nagy a káva, pedig egy 5″-os telefon vékony kávával sokak számára telitalálat lenne.

A felbontása alacsony: 854 x 480 pixel. Ettől persze használható, a szövegek olvashatók, de nem olyan szép élesek, mint egy nagy felbontású kijelző esetén. Játékok közben kicsit rosszabb a helyzet, ott valamivel jobban jelentkezik az alacsony felbontás hátránya. Egy HD felbontású kijelző nyilván jobb lett volna, de közel sem annyira vészes a helyzet, mint hangzik.

Minta képek:

 

 

A fényerő rendben van, a betekintési szögek is, viszont érdekes módon erősen balról nézve eléggé torzulnak a színek, míg jobbról nézve, szemből megdöntve nem.

A kijelző védelméről nem tudni mi gondoskodik (ha egyáltalán), egy fólia ajánlott rá.

Szoftver

Android 8.1-gyel érkezett, ami leginkább a gyári Android.

 

Kamera

Először is a technikai adatok:

Hátlapi kamera

8 MP
autófókusz, f/2.0
Videó felvétel: HD


Előlapi kamera

2 MP

Ahogy az várható volt, az Y3 kamerája alkalmi fotózásra elfogadható, de ha fontos a képek minősége, akkor az Y3 nem jó választás. Megfelelő fényben viszonylag jó képeket készít, persze meg sem közelíti a csúcskészülékek kameráját (vagy akár a 60 000 Ft-os telefon kategóriában található kamerákat). De ez nyilvánvaló, ennyiért nagyjából ez jár. A fény mennyiségének csökkenésével sajnos viszonylag drasztikusan csökken a képek minősége is.

A közeli képek tűrhetők, a legrosszabb kombináció a közeli tárgyak + kevés fény. Olyankor eléggé csúnya a végeredmény.

Összességében azért használható, de nem ezzel készíted életeid fotóit, az biztos (legalábbis a minőség tekintetében).

Átméretezett képek, az eredeti képek itt

« 1 A 2 »

Minta videók (eredeti videók itt)

Üzemidő, akkumulátor

Egy 2280mAh kapacitású akkumulátorral kell gazdálkodni, ami átlagos üzemidőt eredményez. A töltés micro USB-n keresztül valósul.

Mintaképpen egy fél órás Youtube videózás alatt csökkent 26%-ról 11%-ra, kb. 65%-os fényerő mellett. Vagyis 1 óra alatt várhatóan 30%-ot csökken a töltöttség.

1%-ról indult a töltés a gyári 1A-es töltővel és nagyjából 1.5 óra alatt teljesen feltöltődött.

10 perc 12 %
30 perc 35%
60 perc 68%
90 perc 98%

Adatkommunikáció, hálózat

B20 van így Magyarországon sincs gond a 4G-vel.

2G: GSM 1800MHz,GSM 1900MHz,GSM 850MHz,GSM 900MHz
3G: WCDMA B1 2100MHz,WCDMA B2 1900MHz,WCDMA B5 850MHz,WCDMA B8 900MHz
FDD-LTE,GSM,TDD-LTE,WCDMA
TDD/TD-LTE: TD-LTE: B40
4G LTE: FDD B1 2100MHz,FDD B20 800MHz,FDD B3 1800MHz,FDD B5 850MHz,FDD B7 2600MHz,FDD B8 900MHz

WIFI: 802.11b/g/n
Bluetooth: 4.0
NFC: nincs

A wifi gyors és stabil, a hívások minősége megfelelő. A bluetooth is kifogástalanul működött.

Összegzés

A Huawei Y3 egy korrekt alaptelefon, alapvető dolgokra: telefonálás, Viber, Skype, levelezés, Youtube, Facebook, Messenger, zenehallgatás, stb. Köszönhetően az Android Go-nak viszonylag sok, 5-600 MB memória marad szabadon az 1 GB-ból, így azért több alkalmazás is futhat, ha nem nagy memóriaigényű. Ettől függetlenül azért nem lesz sebességbajnok, de nem is őrjít meg a lassúságával. Viszont az eredeti ára nevetséges, 30 000 Ft körül lényegesen jobb mobiltelefonokat is lehet venni, de 20, maximum 23 000 Ft körül megérheti. A kamera csak alkalmi fotózásra való, ha jó minőségű képeket, videókat akarsz, akkor a Huawei Y3 nem neked való. Vagyis ha kell egy telefon alapvető dolgokra, vagy másodlagos telefonnak és meg tudod szerezni normális áron, akkor jó lehet, amúgy inkább válassz mást.

Hogyan vásárolj a GearBest webáruházban? Kattints ide a teljes leírásért!

admin

admin Szerző

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.