A Huawei Band 4 jelenleg az egyik legolcsóbb profi okoskarkötő és aktivitásmérő pontos pulzusméréssel, lépés számlálással, ékezetes betűk megjelenítésével. Ráadásul érkeztek vele hasznos dolgok is, mint a külön töltő nélküli töltés, letölthető óralapok, plusz magyar nyelvű is. Már mindössze 8000 Ft-ért megvehető, ingyen szállítással (és ilyen összegnél vámmal sem kell számolni).
Webáruházak, itt kapható (bökj a gombra)
AliExpress (ajánlott) AliExpress továbbiak Geekbuying Tomtop
Vásárlási útmutatók
AliExpress | Tomtop | Geekbuying
Kicsomagolás
A szokásos, nem túl erős karton dobozban érkezett, műanyag tálcán.
A csomag tartalma:
- a karkötő
- és némi papír
Töltő kábel nincs, mert USB-n tölthető, közvetlenül a kütyüt bedugva.
Külső, minőség
Külsőre egész kellemes, szögletesebb, a kijelző körül kapott egy külön kávát, amelynek a színe is más kissé és a “home gomb” nem kör, hanem lapos alakú. A szíj maradt a szokásos szilikon, hagyományos csattal (de cserélhető).
Alapvetően jól néz ki, egész igényes és azért látszik, hogy a gyártó foglalkozott a dizájnnal (még ha azt amúgy nagyrészt örökölte is a Huawei Band 3-tól).
Gyártói kép
Több színben is elérhető, nem csak a szíj színe lehet más, hanem maga a kütyü is (Graphite Black, Amber Sunrise, Sakura Pink)
Úgy néz ki, mint a gyártó képen
Teljes érintőkijelzős, a téglalap a home gomb, illetve azzal lehetséges bekapcsolni a kijelzőt (és persze a csuklót felemelve).
A rendszere ugyanaz, mint a Honor Band 5 rendszere, még ugyanaz az óralap is beállítható
A minősége tökéletes és a tömege csekély, mindössze 24g. Mivel igen keskeny, így a csukló csak kis részét fedi le, nem izzad be annyira alatta nyáron.
Vízálló
A vízállóság megmaradt, 5ATM szinttel, úszni, zuhanyozni nyugodtan lehet vele. Ellenőrzésképpen fél óráig volt vízben, nem meglepően semmi baja nem lett.
Kijelző
A Huawei Band 4 0.96″ méretű színes, érintőkijelzővel rendelkezik (nem AMOLED). Korrekt minőségű, jól látható minden szögből, jó a fényerő és erősebb fényben is látható. A fényereje szabadon módosítható és beállítható, hogy sötétben automatikusan csökkentse. Teljes érintőkijelző, vagyis nem a béna egy gombot nyomogatós megoldás. Jól és pontosan reagál az érintésekre, valamint a csukló felemelésére gyorsan bekapcsol a kijelző.
Beüzemelés
Teljesen magyar nyelvű, már a beüzemelésnél megkérdezi, hogy milyen nyelven szeretnénk használni.
A Huawei Health (Huawei Egészség) alkalmazás tartozik hozzá, amelyre a Google Play-en rákeresve beszerezhető Android-ra és persze iOS-re is elérhető. Az alkalmazás már indításnál is magyarul kommunikál (és végig így lesz).
A kezdőlapon a jobb felső sarokban van a hozzáadás (három pötty).
Beállítások
Bár az egész alkalmazás magyar nyelvű, azért pár érdekes, hasznos beállításról talán célszerű megemlékezni. Legalul van az eszközök és azon belül a HUAWEI Band 4.
HUAWEI TruSleep
Az nem meglepő, hogy képes az alvás figyelésére, azonban a Huawei ennél tovább ment a TruSleep-pel. A TruSleep egy sokkal hatékonyabb, részletesebb megoldás az alvás figyelésére:
“A Beth Israel Deaconess Medical Center alá tartozó Center for Dynamical Biomarkers (DBIOM). a Harvard Medical School neves oktatókórháza által hitelesítve.
A HUAWEI TruSleep technológiát használja alvás figyelésére, ami pontosan képes analizálni a mélyalvást, könnyű alvást, REM alvást és ébrenlétet, az alvásminőség értékelések és javaslatok készítéséhez, a Beth Israel Deaconess Medical Center alá tartozó Center for Dynamical Biomarkers (DBIOM), a Harvard Medical School neves oktatókórháza felhatalmazásával.”
Vagyis egy fejlettebb megoldás, mint amit a konkurencia nyújt általában. Alapvetően elég jól felismeri hogy mikor mennyi alvás történt. A mély, könnyű és főleg a REM alvást nyilván nehéz igazolni otthoni körülmények között, de érezhető összefüggést az általa szolgáltatott adatok és a fáradtságérzet között.
A kezdőlapon elérhető a részletes statisztika, magán a karkötőn csak az alvással töltött idő látszik.
Tevékenység emlékeztető
“Emlékeztető kérése több mint egy óra ülés után”
Folyamatos pulzusszámfigyelés
Ez egy hasznos funkció, a nap 24 órájában képes mérni a pulzust és igény esetén szól, ha meghalad egy értékét. Erről persze statisztikát készít, ami a kezdőlapról elérhető.
Ahol rés van ott épp nem volt használatban. Alul mozgatható a kör és megnézhető a pulzus percre lebontva. Amikor épp nincs használatban, akkor kikapcsol a szenzor. Egyébként ez sem minden okoskarkötőnél van így, van amelyik akkor is “mér”, feleslegesen merítve az akkumulátort.
Kérhető figyelmeztetés túl magas és túl alacsony pulzus esetén is.
Emelje fel a csuklóját, hogy felébressze a kijelzőt
Hasznos, mert így nem kell a kört megérintve felébreszteni, viszont okozhat nem szándékos kijelző bekapcsolást is, bár ezek igen rövid idejűek.
Forgatás képernyőváltáshoz
Szintén érdekes funkció, a kijelző érintése nélkül lehet a menüben lépkedni a csukló elforgatásával.
Értesítések
Maga a funkció egyértelmű, értesítések kérhetők ha pl. SMS, Messenger üzenet, Skype üzenet, böngésző, stb. üzenetet küld. Nem jelenik meg rögtön a kijelzőn, fel kell ébreszteni és akkor mutatja, viszont rezeg. Jól kezeli az ékezetes betűket.
Funkció testre szabása
Átrendezhető a karkötő menüje, kivehetők egyes lapok, vagy a sorrendjük is átállítható. Szintén nem jellemző az olcsóbb okoskarkötőkre.
Használat, a karkötő szoftvere
Az alkalmazás nem igényel sok magyarázatot és a karkötő sem túl sokat, de azért nézzük meg röviden.
Bekapcsolni a kijelzőt a téglalapot megérintve lehet, vagy a csukló felemelésével (ha ez engedélyezve van). A karkötő rendszere lapokra van osztva, melyek sorrendje módosítható, sőt, törölhetők is a lapok (lásd fentebb). A lapok közti váltáshoz csak csúsztasd az ujjad a kijelzőn fel vagy le. Visszalépni balról jobbra csúsztatva az ujjadat tudsz, a téglalap pedig a home gomb, ami a kezdőlapra visz. Egyes lapokat meg lehet nyitni, ilyen például a pulzusmérés, amit megérintve elindul a pulzus mérése.
A kezdőlapot megérintve kérhető néhány adat (új üzenetek, akkumulátor töltöttségi szint, időjárás), míg a kezdőlapon állva, balról jobbra húzva elérhetők az üzenetek.
A rendszere és annak használata megegyezik a Honor Band 5 rendszerével (csak a Huawei Band 4-re nem jellemző az akadozás)
Óralapok (óraszámlapok)
A Huawei Band 4 egyik újítása az óralapok bővíthetősége, amely az alkalmazásból elérhető. A kezdőlapon (legalul érhető el) megjelenik a jobb felső sarokban egy ikon, jelen esetben a karkötő ikonja, arra bökve megjelenik az óraszámlapok és ott található egész sok.
Két részre van bontva:
- ajánlott: ez egy bővülő lista
- saját: ezek már telepítve vannak a karkötőre
Pulzusmérés
A Huawei Band 4 egyik fő funkciója a pulzus mérése, ami lehet folyamatos és kézi indítású. A folyamatos úgy értendő, hogy x percenként, amely a karkötő szabályoz. Ha úgy ítéli meg, hogy felesleges gyakran mérnie, akkor csak 10 percenként mér egyet, például alvás közben. Viszont adott esetben sokkal gyakrabban is mér, nap közben jellemző az 5 percenként, de annál is sokkal gyakrabban mérhet, ha változó pulzust tapasztal.
Manuális pulzusmérés
Lehetőséget ad manuális pulzusmérésre is. Ehhez válaszd ki a szív ikont, majd érintsd és ezt követően elindul a mérés.
Mennyire pontos?
Ideális körülmények esetén 1-3, rosszabb esetben (ha például kissé mozog a csuklódon mérés közben) 5-ön belül marad a tévedése.
Nagyon sokat javít a mérés a pontosságán, ha sikerül eltalálnod azt, amikor már nem laza, de nem is szorítja el a vérkeringésed a szíj. Ilyenkor nagyon pontos tud lenni.
Sport közben is szépen követi a pulzust, amikor azért az változik az intenzitás függvényében. Persze nem olyan gyorsan, mint mondjuk a pulzusmérő öv, de nincs is nagy lemaradásban, megfelelő.
Csak nagyon ritkán bolondul meg, ami alatt értendő, hogy teljesen hülyeséget mér és ilyenkor is gyorsan korrigálja.
A mért értékek napra lebontva, részletesen visszanézhetők
Véroxigénszint (SpO2) mérés
Az 1.0.2.96-os verziótól megjelent a véroxigénszint mérésének lehetősége.
Lépésszámlálás
A másik fő funkció a lépések és megtett távolság számolása. Ez megint olyan, ami azért nem 100%-os sosem, de a Huawei Band 4 igen jól teljesít, mert számolja a lépéseket
- akkor is, ha a kar mozog
- akkor is, ha nem mozog
- akkor is, ha a kéz zsebre van téve
- lassú és gyors mozgás esetén is
Az egyes okos kütyük eltérő módszert alkalmazhatnak a mérés javításának pontosságára, például x db lépés szükséges, míg beindul a lépések számolása. Erre azért van szükség, hogy minél kevesebb olyan mozdulatot könyveljenek el lépésként, amelyek nem is azok. A Huawei Band 4 kb. 10 folyamatos lépésnél kezd el számolni és azt egész pontosan teszi, mert 85-90%-ra tehető a pontossága.
Bizonyos mozgásokat lépésnek számol, például a karok jelentős mozgatásával járó egyes tevékenységeknél (mint az összes többi óra és karkötő is).
A napi lépések számát maga a karkötő is kiírja és persze az alkalmazásban külön részleg van erre.
Alvás idő és minőség
Egy érdekes funkciója az ilyen eszközöknek az alvás minőségének figyelése. Az persze nem meglepő, hogy képes az alvás figyelésére, azonban a Huawei ennél tovább ment a TruSleep-pel. A TruSleep egy sokkal hatékonyabb, részletesebb megoldás az alvás figyelésére:
“A Beth Israel Deaconess Medical Center alá tartozó Center for Dynamical Biomarkers (DBIOM). a Harvard Medical School neves oktatókórháza által hitelesítve.
A HUAWEI TruSleep technológiát használja alvás figyelésére, ami pontosan képes analizálni a mélyalvást, könnyű alvást, REM alvást és ébrenlétet, az alvásminőség értékelések és javaslatok készítéséhez, a Beth Israel Deaconess Medical Center alá tartozó Center for Dynamical Biomarkers (DBIOM), a Harvard Medical School neves oktatókórháza felhatalmazásával.”
Vagyis egy sokkal fejlettebb megoldás, mint amit a konkurencia nyújt általában. Alapvetően elég jól felismeri hogy mikor mennyi alvás történt. A mély, könnyű és főleg a REM alvást nehéz igazolni otthoni körülmények között, de érezhető összefüggés az általa szolgáltatott adatok és a fáradtságérzet között. Ugyanakkor annyi azért hozzátartozik az igazságoz, hogy nem mindig képes különbséget tenni az ébredés, majd az ágyban mozdulatlanul heverészés és a ténylegesen visszaalvás között. De ez valahol érthető, hiszen nem az agyhullámainkat vizsgálja.
A kezdőlapon elérhető a részletes statisztika, magán a karkötőn csak az alvással töltött idő látszik.
Zene távirányító
A zene távirányító a kezdőlapról érhető el, lefele húzva. Mint látható, van hangerő, lejátszás, szüneteltetés és szám léptetés is. Sajnos egy idő után visszavált a kezdőlapra, pedig jó lenne, ha nem kellene mindig előhozni. Persze ez esetben az nem túl körülményes…
Sportolás, sport módok
Több sport módja van, különféle adatokat rögzít ilyenkor, mint a távolság, pulzus, stb.
Van
- futópad
- futás
- séta kint
- séta bent
- szobabicikli
- ellipszis tréner
- evezőpad
- úszás nincs (de közben azért viselhető és használható például az általános edzés)
- általános edzés, például konditermi (“egyéb”)
Beállítható cél, amely sporttól függően lehet távolság, időtartam, kalória és értesítés is kérhető, amely lehet távolság, időtartam, idő intervallum (például 10 percenként).
A rögzített adatok később visszanézhetők
A pontos távolság méréshez szükség van a telefon GPS-ére is
Értesítések, hívások, SMS-ek
Maga a funkció egyértelmű, értesítések kérhetők ha pl. SMS, Messenger üzenet, Skype üzenet, böngésző, stb. üzenetet küld, vagy hívás van. Az alkalmazásban beállítható, hogy mely alkalmazások értesítései jelenjenek meg. Jól kezeli az ékezetes betűket, viszont a hívásokat valamiért nem mindig jelzi (de ez éppen lehet a teszt telefon hülyesége is).
Nincs gondja az ékezetes betűkkel
DND, vagyis ne zavarj mód
DND, vagyis ne zavarj mód van, ilyenkor nem jelzi az új üzeneteket, hívásokat. Időzíthető az óra beállításai között és bármikor bekapcsolható külön is.
Egyebek
Van még és működik:
- időjárás kijelzés, beleértve a hőmérsékletet és a jelleget (napos, felhős, stb.)
- ébresztés
- stopper
- időzítő
- telefon keresése (megcsörgeti)
Akkumulátor, üzemidő
Az akkumulátor kapacitása 91mAh, ami a gyártó szerint maximum 9 napig látja el árammal a karkötőt. Viszont ez esetben szinte minden hasznos funkciót nélkülöznünk kell, szóval ilyen üzemmódban nem sokra jó.
Ha be van kapcsolva a TruSleep, folyamatos pulzusmérés, folyamatos kapcsolat a társított eszközzel, stb., akkor ez inkább olyan 5 nap körül alakul. Ami bár közel sem kimagasló, de elfogadható, figyelembe véve a kapott szolgáltatásokat és a kütyü árát.
A feltöltéséhez nem szükséges külön vezeték, töltő, csak le kell húzni az egyik felén a szíjat. Szerencsére ez már nem az a gagyi megoldás, amikor úgy kellett lerobbantani, mert van rajta egy gomb, aminek a megnyomásával könnyedén le lehet húzni.
Csak be kell dugni egy töltőbe, laptop, számítógép USB-be, vagy akár külső akkumulátorba
Összegzés
A Huawei Band 4 jelenleg 8000 Ft-ért ad egy aktivitásmérőt, amely
- magyar nyelvű
- pontosan méri a pulzust és folyamatosan ellenőrzi, szól, ha probléma van
- pontosan méri a lépések számát, még zsebre tett, vagy nem mozgó kar mellett is
- egész pontosan nyilvántartja az alvás idejét
- ékezetekkel együtt kijelzi az SMS-eket, alkalmazás értesítéseket
- sport során pedig segít figyelemmel követni az intenzitást, fejlődést, szól ha elértünk egy célt
- nem igényel külön töltőkábelt
- és nagyon nagy mennyiségű letölthető óralapot kínál
Vagyis összegezve: 8000 Ft-ért elég jó ajánlat.
Megemlítendő még a megfelelő, de közel sem kimagasló üzemidő, ami kb 5-6 nap, ha mindent használunk, amit kínál. Ez lehetne azért inkább 10 naphoz közeli.
Kisebb probléma még, hogy a hívásokat valamiért nem mindig jelzi, de ez éppen lehet a teszt telefon hülyesége is.
Webáruházak, itt kapható (bökj a gombra)
AliExpress (ajánlott) AliExpress továbbiak Geekbuying Tomtop
Vásárlási útmutatók