Hasznos apróságok, amelyek jobbá tesznek egy okostelefont

A legtöbb marketing, termék bemutató anyag ami okostelefont mutat be, a memóriára, processzorra, kamerákra fókuszál. Ez valahol érthető is, hiszen egyrészt ezzel lehet leginkább eladni, másrészt azért fontos a teljesítmény. Ugyanakkor vannak olyan kisebb dolgok is, amelyek hosszútávon sokkal fontosabbak lehetnek, mint az, hogy például egy telefonban 4 vagy 6GB memória van. És a hiánya idővel igen bosszantóvá tud válni, vagy a megléte nagyon hasznossá. Ezen dolgok közül nézünk meg most néhányat.

A wifi

Mint azt a többség biztosan tudja, a wifi folyamatosan fejlődik és az újabb verziók egyre gyorsabbak, jobbak lesznek.

Jelenleg így néz ki a verzió történet:

802.11
802.11a
802.11b
802.11g
802.11y
802.11n
802.11ac
802.11ax

Ami ebből igazán érdekes, az az ac, hiszen az biztosítja a legjobb sebességet, azon wifi verziók közül, amelyek általánosan elterjedtek.

Szóval amikor ilyesmit látsz:

2.4G/5G WiFi,802.11a/b/g/n/ac wireless internet

Akkor örülhetsz, mert a telefonod wifi sebessége sokkal gyorsabb lesz. Persze csak abban az esetben, ha  router is támogatja, de mivel az “ac-s routerek” eléggé terjedőben vannak és olcsók, így erre jó esélyed van (tipp: a Xiaomi Mi Router 4 egész jó, teszt itt).

Az 5G nem összekeverendő az 5G mobil internettel, jelen esetben 5GHz-ről van szó.

Ha sokat töltesz le, vagy mozgatsz fájlokat wifin, akkor érdemes ac wifis telefont venned.

 

Bluetooth 5

A bluetooth esetén is ugyanúgy vannak verziók, mint a wifi esetén, jelenleg a legjobb az 5, amelynek van pár előnye.

Alacsony fogyasztású üzemmód

Az egyik az alacsony fogyasztású üzemmód (BLE), amely már a 4.0-nál bevezetésre került, azonban az 5 esetén továbbfejlesztésre került.

Dual audio

Az egyik legjobb funkció a dual audio, amely lehetővé teszi, hogy egy eszközhöz egyszerre két fülhallgató, hangszóró legyen csatlakoztatva és használatban. Tehát akár két külön helységben lévő hangszóró is használható. Erre korábban nem volt mód.

Sebesség, távolság

Az adatátviteli sebesség duplája mint a 4.2 esetén és a maximális távolság 240 méter, akadályok nélkül.

 

Dupla koppintásos felébresztés, kijelző bekapcsolás

Kivel ne fordulna elő az, hogy le van téve az asztalra a telefon és szeretne valamit megnézni a zárolási képernyőn? A szerencséseknek AMOLED kijelzős telefonjuk van, always on funkcióval és csak rá kell nézniük. A kevésbé szerencséseknek a legjobb megoldás a dupla koppintásos felébresztés (double tap), kijelző bekapcsolás. Vagyis csak kétszer rá kell bökni a kijelzőre, mire az bekapcsol. Sajnos nem minden telefon támogatja még most sem.

Always on kijelző (AOD)

Az OLED kijelzők működési elvéből adódik, hogy ellentétben az LCD kijelzőkkel (mint az IPS), a kijelző egy igen kicsi része is bekapcsolható. Az LCD kijelzők esetén ez nem lehetséges, még ha szinte minden fekete is, akkor is az egész kijelző be van kapcsolva. Ez persze egy csomó hasznos lehetőséget vet fel, mint az idő kijelző, értesítések megjelenítése, vagy éppen például állandóan látható stopper, stb. Sajnos az OLED kijelzők használata nem jellemző az olcsóbb telefonokra.

 

Készülék feloldás bluetooth eszközzel

Hasznos lehet a bluetooth eszközzel történő készülék feloldás, amely szerencsére már régóta elérhető, de olyan nagyon sokan nem használják.

“Feloldott állapotban tarthatja androidos telefonját vagy táblagépét bizonyos helyzetekben, például ha otthona közelében tartózkodik, vagy ha a zsebében van a telefon. Ha a Smart Lock funkciót használja, nem kell eszközét PIN-kóddal, mintával vagy jelszóval feloldania. A használható funkciók az adott eszköztől függnek.”

Vagyis így az ujjlenyomat-olvasó használata is szükségtelen.

Az eszköz egyébként nem csak okosóra és hasonló lehet, hanem például fülhallgató is.

NFC

Különösebben nem kell magyarázni, NFC alapú fizetés, stb. Sajnos még nem általánosan elterjedt, de azért egyre több készülékben megjelenik.

Vezetéknélküli töltés

Ez sem igényel magyarázatot, hiszen mindenki számára egyértelmű, hogy kényelmesebb csak úgy letenni a telefont, mint bedugni a kábelt. Még kevésbé elterjedt mint az NFC. Áthidaló megoldás lehet a mágneses kábel használata.

 

Type-C USB csatlakozó

Érthetetlen módon lassan terjed a Type-C csatlakozó, amelynek nagy előnye a micro USB-vel szemben, hogy bármely irányból bedugható. Szerencsére egyre több készülék érkezik már a 30-40 000 Ft-os kategóriában is Type-C csatlakozóval, de még nem mind. Ehhez is segítség lehet amúgy a mágneses kábel.

Kimaradt valami? Hozzászólásban jelezheted.

admin

admin Szerző

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.