Első lépésként érdemes tisztázni, hogy teljesen végleges szőrtelenítés nem létezik, olyan tartós szőrtelenítés viszont igen, ami akár egy évig is meggátolja a szőrszálak növekedését, vagy utána jóval gyengébb, pihe szerű szőrszálak nőnek vissza. Erre jelenleg 2 gyakran használt módszer elérhető:
- a lézeres szőrtelenítés;
- az IPL szőrtelenítés vagy más néven villanófényes szőrtelenítés;
Mind a két módszer tartós szőrtelenítésre képes, a lényege, hogy a szőrtüszőkben található melanint fény segítségével felmelegíti, és deaktiválja. Ezáltal pedig megszakítja a szőrszálak növekedési ciklusát.
Mi az a melanin és mi a szerepe a tartós szőrtelenítésben?
Megkértük Dr. Gyöngyösi Nóra PhD. Bőrgyógyászt, kozmetológus szakorvost, hogy magyarázza el, pontosan mi az a melanin, és miért olyan fontos a tartós szőrtelenítésben.
“A melanin adja a bőr mellett a haj- és szőrszálak színét, koncentráltan található meg a szőrtüszőkben. A szőrtüsző emiatt sokkal sötétebb színű a körülötte található bőr tónusához képest, amit a modern szőrtelenítő gépek képesek felhasználni. Az általuk kibocsátott erős fény így ugyanis a melanint nagyobb mennyiségben tartalmazó szőrtüszőkben koncentrálódik, amely a környezetéhez képest jobban felmelegszik, ezáltal a szőrtüsző károsodik. Ez a kvázi kiégési folyamat eredményezi a szőrszálak lassított, meggátolt növekedését. Az egész ahhoz hasonlít, mint amikor fekete pólóban ülünk a napon: a sötét szín elnyeli a fényt, és ennek hatására a hőmérséklete egyre növekszik.”
A szőrnövekedési ciklus és a szőrtelenítés
A szőrnövekedés 3 fázisból áll:
- Anagén fázis: ez az aktív fázis, amely során a szőr elkezd kinőni a szőrtüszőből, megjelenik a bőr felszínén, ezután meghosszabbodik és a fázis végén megáll a növekedése;
- Katagén fázis: egy átmeneti rövid fázis, egyfajta nyugalmi időszak;
- Telogén fázis: a növekedési ciklus vége, amelynek során a szőr kihullik.
Ha az aktív fázisban a szőrtüszőben lévő melanint fény éri, az felmelegszik, a szőrtűsző roncsolódik, a szőrnövekedés ciklusa pedig tartósan leáll. Mivel a testünkön található szőrszálak nem mind ugyanabban a szőrnövekedési ciklusban vannak, a kezelést eleinte 2-3 hetente meg kell ismételni, pár alkalom után azonban valóban tartós eredmény érhető el.
IPL szőrtelenítés, lézeres szőrtelenítés: mi a különbség?
Bár a végeredmény tekintetében nincs különbség, a folyamatban már igen, ami abban mutatkozik meg, hogy az IPL sokkal gyorsabb, mivel a lézeres kezelés pontszerű, míg az IPL nagy felületet kezel egyszerre.
Illetve az IPL szőrtelenítés fájdalommentes és otthon is könnyen kivitelezhető.
IPL szőrtelenítés, azaz villanófényes szőrtelenítés: biztonságos és hatékony
Az IPL (angolul Intense Pulsed Light azaz intenzív pulzáló fény) a lézeres módszerekhez képest sokkal gyengédebb fényimpulzusokat bocsát ki, hatékonysága mégis kiemelkedő. Az IPL szőrtelenítés nem fájdalmas, gyorsan érhető el vele eredmény és sokáig megakadályozza a szőrszálak újranövekedését. Éppen ezért érdemes ezt a megoldást választani, ha otthoni használatra szeretnénk szőrtelenítő gépet.
Milyen a jó IPL szőrtelenítő otthonra?
Még ma is sokan kételkednek az otthoni IPL szőrtelenítés hatékonyságában, nem véletlenül. Az egyes otthoni szőrtelenítő gépek között ugyanis óriási eltérések lehetnek mind a szőrtelenítés hatékonyságát és gyorsaságát, mind a szőrtelenítő élettartamát tekintve. Éppen ezért van néhány szempont, amit érdemes figyelembe venni vásárlás előtt.
Mennyi villanást képes az IPL szőrtelenítő percenként leadni?
Az talán nyilvánvaló, hogy érdemes összehasonlítani a gépek teljesítményét, de kevesebben tudják, hogy a percenként leadott villanások száma is meghatározó a hatékonyságot és gyorsaságot tekintve. Minél gyakrabban villan a készülék, annál kisebb az esélye, hogy kihagy szőrszálat, így jelentősen nő a hatékonyság, és természetesen gyorsabban is lehet vele dolgozni. Jelenleg a piacon elérhető készülékek között a Braun Silk Expert Pro 5 az élmezőnyben jár a percenkénti villanások számában, ugyanis percenként akár 125 villanást is képes leadni.
Összesen hány villanás leadására képes a készülék?
A gyártók mindig megadják, hogy összesen mennyi villanásra képes a készülék az élettartama alatt. Ez azért lényeges, mert minél nagyobb ez az érték, annál többször tudjuk használni a készüléket, tehát annál hosszabb az élettartama. A csúcskategóriás otthoni készülékek minimum 300.000 villanást képesek leadni, így hosszú ideig utókezelésre is alkalmas a készülék. A Braun Silk Expert pro 5 élettartama során akár 400.000 villanás leadására is képes – ez pedig 22 évnyi használatra elegendő.
Használható-e az adott modell az érzékeny területek szőrtelenítésére is?
Nem minden készülék használható az érzékeny testtájékok, például az arc, hónalj vagy a bikinivonal, nemi szervek körüli területen. Ezeken a helyeken a bőr különösen érzékeny, ráadásul a pigmentáció is más, így fel kell mérni a bőr tónusát és állítani kell a fény intenzitásán. Ez otthoni felhasználóknak különösen nehéz lehet, ezért érdemes olyan készüléket választani, ami erre automatikusan, intuitíven képes.
Valóban biztonságos az IPL szőrtelenítő?
Az IPL technológia önmagában nagyon biztonságosnak mondható, de fontos olyan modellt választani, amely rendelkezik bőrgyógyászati engedéllyel és ajánlással.