Alfawise U30 3D nyomtató teszt – olcsó, extrákkal

Az Alfawise U30 egy átlagos nyomtatási mérettel rendelkező nyomtató, átlagon felüli funkciókkal: színes érintőkijelző, nyomtatás folytatás (pl. áramszünet esetére), filament kifogyás érzékelése. Az ára ennek ellenére barátságos, kifejezetten megfizethető, jelenleg kb. 50 000 Ft.

 

Hogyan vásárolj a GearBest webáruházban? Kattints ide a teljes leírásért!

Bemutató videó

Nyomtatási jellemzők

  • maximális nyomtatási méret: 220 x 220 x 250mm
  • nozzle átmérő (ahol a nyomtatóanyag kijön): 0.4mm
  • réteg vastagság: 0.1-0.4mm
  • memóriakártya használható, onnan nyomtatás indítható
  • USB-vel számítógépre is köthető
  • nyomtatási sebesség: 120mm/mp (max.), 30 – 70mm/mp (ajánlott)
  • használható anyagok: ABS, PLA, fa
  • anyag átmérő: 1.75mm
  • fájl formátumok: G-code,OBJ,STL
  • XY-tengely pozicionálási pontosság: 0.0125mm
  • Z-tengely pozicionálási pontosság: 0.0025mm
  • támogatott szoftverek: Cura,Repetier-Host,Simplify3D

 

Kicsomagolás

Ahogy az lenni szokott a 3D nyomtatók esetén, nem éppen telefon méretű és tömegű dobozban érkezett:

 

 

Szerencsére a gyártó több, mint tisztességesen becsomagolta, minden külön erős habszivacs jellegű rétegbe ágyazva és még a doboz sarkai extra erősítést is kaptak.

 

 

Külső megjelenés

Ha már láttál egy DIY (Do It Yourself – csináld magad) 3D nyomtatót, akkor szinte már láttad mindet. Az Alfawise U30 is a bevált formulát követi, viszont egy elég igényes formában megvalósítva.

Így kellene kinéznie a gyártó szerint:

 

És így is néz ki:

 

Asztali nyomtatóról van szó és valóban könnyedén elfér egy asztalon is. Az asztal nem gyullad ki, mert túl távol van (még 100°-os heatbed esetén sem).  A filament a tetején van, nem oldalt így az sem foglal extra helyet.

A szerkezete igen masszív, a kialakítása jó. Ami kisebb probléma:

  • a memóriakártya-olvasó, a bekapcsoló gomb, az USB kábel is a hátulján van, ami nem annyira kényelmes
  • a kijelző mindkét oldalra tehető, viszont így a bal oldalon feleslegesen hosszú a kijelző kábel. Persze betehető a nyomtató alá és probléma megoldva.

Kijelző

Ebben az árkategóriában ritka a színes érintőkijelző, ezért erről érdemes pár mondatban megemlékezni. Alapvetően igen hasznos, hiszen mint egy mobiltelefon esetén, járkálhatsz a menüben. Sajnos az érzékenysége nem éri el a normális minőségű telefon kijelzőket, határozottabban és nagyobb felületen kell érinteni a kijelzőt. De ezt meg lehet szokni és igazság szerint elég jó móka használni és vele vezérelni a nyomtatót! 🙂

 

Összeszerelés

A nyomtatóhoz jár egy micro SD memóriakártya és egy USB-s kártyaolvasó is. A memóriakártyán van egy igen részletes pdf az összeszerelésről:

 

 

És Youtube-on rákeresve (Alfawise U30 assembly) egy halom összeszerelési videó is fellelhető.

Tippek az összeszereléshez

Ha szereltél már össze 3D nyomtatót, akkor ezzel sem lesz semmi problémád, de a teljesen kezdők kedvéért pár tipp, a mellékelt pdf szerint haladva. Az összeszereléshez minden szerszám ott van a csomagban.

1. Gantry installation

Minden a két oszlop felszerelésével kezdődik. Ugye a masina alapja adott, teljesen összeszerelve érkezik:

 

Erről van szó:



 

Legyen feléd, vagyis a bekapcsoló gomb legyen hátul.

 

Ezt a két oszlopot kell felszerelni:

 

Amire itt figyelni kell, hogy nem egyformák, az egyiken van lyuk, ami látszik is a képen. Szemből nézve az kerül bal oldalra. De ezt amúgy az összeszerelési útmutató is kifejti:

 

 

2. X-axis installation

A tengelyeket  ékszíj mozgatja, amely szükséges az X (vízszintes) tengelyhez is. Ez nincs összerakva, a teljes X tengelyt össze kell szerelni. Használd a rövid útmutató és a teljeset is, a pdf-et és esetleg videót. De amúgy nem atomfizika összerakni.

Ami fura lehet itt, hogy az ékszíj nem zárt, tehát el van vágva. Ez azért van így, mert nem mozog körbe, csak ide-oda. Emiatt csak  két végét kell rögzíteni egy-egy tartóhoz. Ez úgy történik, hogy befűzöd, hurkot formálsz és a mellékelt gyorskötözővel összekötöd. Mindkét végéhez 2-2 gyorskötözőt használj. Húzd meg rendesen, de azért ne túlságosan, hogy ne rongálja a gumit.

 

A pdf amúgy erre is kitér:

 

Így kell kinéznie végül:

 

Fontos, hogy lágyan kell mozognia!

 

3. Mounting the x-axis beam

Ha kész az x tengely, akkor az első lépésben felszerelt oszlopokra kell ráhúzni.

Így kell lennie szemből nézve:

 

Mint látható is, a motor rész van bal oldalon. Ami itt probléma lehet, hogy egyszerűen nem megy rá, vagy rámegy, de nagyon szorul. Jól kell járnia, akadás mentesen, különben nem működik rendesen.

Ilyenkor a két oldalon lévő csavart kell lazítani (finoman, mindig csak egy kicsit):

 


 

6.Install Teflon tube

A fehér csövön megy majd be az anyag. Itt arra kell figyelni, hogy biztosan szorosan a helyén legyen. A fekete pöcök benyomható, azt nyomd be és a csövet ellenőrizd (mindkét felén!), hogy már nem megy beljebb!

 

 

7.Install the z-axis limit switch

A 3D nyomtatók 3db mozgató motorból és 3 db tengelyből állnak. Mindegyik mozgás irányhoz tartozik egy “limit switch” ami egy szimpla kapcsoló. Amikor a mozgás során benyomja a kapcsolót, akkor tudja a nyomtató, hogy addig mehet, tovább nem. A háromból kettő már fel szerelve gyárilag, de a z tengely kapcsolóját fel kell tenni. Ez bal oldalra megy.

 

 

A távolság fontos, amely a képen látható résztől mérendő. Papír szerint 1.2cm, de az túl közeli volt, ami nem jó, mert a tárgyasztalt (heatbed) eléri, amin a nyomtatása eredménye lesz eléri. Ami nem jó, mert tönkreteszi és nyomtatni nem fogsz tudni. kb. 1.8cm-re került, de ezt mindenképpen neked kell kikísérlezni.

9.Wiring

Néhány vezetéket be kell kötni, amelyek a motoroknak adják a tápot és a limit switch-ekhez tartoznak. A vezetékekre rá van írva hogy X, Y, Z és a pdf-ben lévő képeken látszik mi hova megy. Az Y be van kötve, de ellenőrizd, mert a teszt példánynál az egyik nem volt bekötve (Y motor, a nyomtató alján, nem is volt látható alapvetően).

10. Screen wiring

A kijelző bekötése csak annyi, hogy a szalagkábelt bedugod, de szeret kiesni, ezért érdemes lehet rögzíteni valamilyen ragasztószalaggal. Ha nem jelenik meg rajta semmi, vagy csak fehér kép, akkor nincs benne a kábel rendesen. A kijelző bal és jobb oldalra is tehető.

A kijelző kábel rögzíthető, mert amúgy feleslegesen hosszú bal oldalra:

 

Teszt a használat előtt

Mielőtt bármit csinálnál célszerű ellenőrözni, hogy minden irányban mozog-e? Előre, hátra, fel, le, jobbra, balra. Ehhez kapcsold be és a menüben a “Move Head” lehetőséget.

 

 

Itt tudod mozgatni, a jobb oldalán be tudod állítani a léptéket (pl. 5, 10). Mozgasd el minden széléhez.

A home gombbal be tudod állítani az egyes kezdő pozíciókat, ilyenkor saját magától odamegy. A limit switch-nek meg kell állítania! Ha nem állítja meg és például hozzáér a heatbedhez, akkor feljebb kell tenned azt a limit switchet.

Ha bármi gond van, akkor használd a stop gombot.

Leveling

A szintezés, vagyis leveling fontos lépés. A drágább nyomtatók erre képesek automatikusan (kb 100 000 Ft-tól felfele), az olcsóbbak sajnos általában nem (de vannak kivételek!).

Miért van erre szükség?

A kinyomtatott dolgok egy tárgyasztalon vannak, ami fűthető. A tárgyasztal áll egy alsó részből ami a konkrét fűtött rész, ez fix. Felette van egy jellemzően üveg lap, amin van egy tapadásért felelős bevonat (ez a kettő együtt a build plate). Erre kerül az extruderből (nozzle) az anyag. Viszont ha túl messze van a nozzle, akkor szélsőséges esetben már a levegőben megköt az anyag, vagy pedig túl sok anyag kerül a build plate-re és ronda lesz a végeredmény. De az sem jó, ha túl közel van, mert akkor meg nem tud elég anyagot kipumpálni, hiszen elzárja az anyag útját.



 

Akkor jó, ha egy papírlap éppen elfér (lásd pár sorral lentebb):

 

Ez a kép jól szemlélteti a problémákat (sorban: túl messze, tökéletes, túl közel):

 

A leveling a more menüpontban van

 

 

Mint látható, öt ponton kell jónak lennie ahhoz, hogy jó eredmény szülessen nyomtatás során. Ebből 4 szabályozható, a 4 sarok, ha valamelyiket megnyomod, akkor odaáll, abba a sarokba.

A kérdés persze jogos: honnan lehet tudni, hogy a nozzle jó távolságra van, vagy sem? Ezt általában úgy szokás megállapítani, hogy egy papírdarabot tesznek a nozzle és a build plate közé. Ha a papír jól mozgatható, de azért érezhető a súrlódás, akkor az megfelelő. Ezt mind a 4 ponton el kell játszani, majd középen, ahol szintén jónak kell lennie. Közel sem biztos, hogy elsőre jó lesz, de be lehet állítani.

 

Alapanyag (filament) bekötése

Tedd fel az anyagot a tartóra és kösd be a feederbe. A feeder tolja tovább az anyagot az extruderbe és 3 részből áll: van egy kar, amit össze kell nyomni (zölddel jelölve) és van 2 lyuk (fehér kör). Mindkét lyukon át kell mennie, ami nem annyira egyszerű elsőre. Arra ügyelj, hogy a filament ne legyen görbe és segít, ha a vége ferdén van levágva. Az extrude menüpontban van egy “jog”, amivel nyomtatás nélkül küldhetsz ki az extruderből filamentet. Ez ajánlott tesztképpen. Ehhez felmelegíti az extrudert, ami eltart egy kis ideig, tehát ne lepődj meg, ha semmi nem történik. A jog-nál a felfele mutató nyíl jelenti az anyag kinyomását, míg a lefele visszahúzza.

 

 

A build plate minősége

A build plate átlagos minőségű, sajnos ragasztott (üveglapon a tapadós bevonat), így ha elhasználódik, akkor kuka. PLA jól ragad rá, anyagtól függően túl jól is. Ha nagyon nem jön le, akkor melegítsd fel a heaetbedet 100°-ra és várj vele kicsit majd próbáld meg leszedni.

A későbbiekben lesz szó alternatív build plate-ekről is.

Első nyomtatás, ha minden jónak tűnik

A preheating menüpontból válaszd ki a PLA-t és tedd be az SD memóriakártyát. A files menüpontból válassz ki egyet (pl. small_fox.gcode), majd open és hagyd jóvá a nyomtatást. Először fel kell fűtenie a kívánt hőmérsékletre, amit elég gyorsan megtesz.

Érdemes az első 10 percet figyelni, hogy jónak tűnik-e vagy sem. Ha szépen tapad az anyag, nem darabos, stb. akkor valószínűleg nem lesz gond.

Sajnos a gyártó nagyon kevés filamentet ad, ami semmire nem elég, így rögtön rendelj azt is (kattints ide). Kezdőknek csak a PLA javasolt, azzal könnyű nyomtatni. 1.75 mm-es szükséges.

Ha nem akar lejönni a build plate-ről, akkor jöhet a feszegetős módszer (de csak óvatosan), vagy ha semmiképpen nem jön le, akkor 100°-ra melegítsd a heatbedet.

Szoftverek

A gyártó mellékeli a széles körben használt Cura szoftvert, amellyel megnyitva egy modellt előállítható a nyomtató számára megfelelő gcode formátumú fájl. De először a nyomtató profilt kell importálni:  File > Open profile és a memóriakártyán lévő .ini fájlt kell megnyitni. Működik, ahogy kell. Egy modellt megnyitni a File > Load model file menüpontban lehet. Ha minden beállítás megvan, akkor mehet a gcode a memóriakártyára: File > save gcode, majd mehet be a nyomtatóba és indítható a nyomtatás (hátul van a bemenet). A modell lehet obj, stl, stb. formátumokban.

A Cura-ból nyomtatás indítható, ha a nyomtató össze van kötve számítógéppel. Ehhez a gyártó kábelt nem ad, hagyományos nyomtatókábel szükséges.

A Cura-ról egyelőre ennyit, később majd még lesz róla szó.

Nyomtatási minőség

A nyomtatási minőségről kicsit nehéz beszélni, mert eleve többféle nyomtatási minőség választható és függ az anyagtól is. Például ABS-szel nyomtatni maga a pokol, az ilyeneket produkálhat:

 

 

Nem tapadt eléggé, tipikus ABS probléma (de ez minden nyomtatónál előjön jellemzően). Kezdőknek csak a PLA ajánlható, az szinte problémamentes. Persze ott is vannak eltérések, lehet hogy az egyik 200°-on lesz, szép, míg a másik 210. Akkor jó, ha nem darabos az anyag és nem is húz felesleges szálakat (ez esetben érdemes 5 fokonként csökkenti a nozzle hőmérsékletet).

PLA-val viszont kifogástalanul működik, egy fél raklap modell jött már ki belőle, ezek közül néhány:

 

Változtatható színű kristály LED lámpa

 

Egyedi, extra nagy méretű szappantartó

 

Még egy szappantartó

 

Kard, még darabokban

 

Kard

 

Azték “halálsikoly síp” 😀

 

Tesco gazdaságos Oscar

 

Kütyü, csavar rendszerező

 

Pendrive és egyéb USB-s kütyüknek tároló

 

Tablet tartó

 

Kevésbé jól sikerült hűtőmágnes (új filament, kicsit alacsonyabb hőmérséklettel jobb lett)

 

Gumikacsa aranyból 😀

 

Persze az ABS is megoldható, csak ahhoz vagy másik build plate vagy ragasztó kell (vagy egyéb tapadást segítő anyag).

Összegzés

Összességében az Alfawise U30 egy elég jól sikerült 3D nyomtató, viszonylag problémamentes összeszerelni, beüzemelni. Jó minőségű, masszív. Az érintőkijelző nagy pozitívum, ebben az árkategóriában nagyon ritka. PLA-val jól működik, szépen nyomtat, ABS-hez viszont a build plate csak úgy ahogy van, nem jó. Apró, de hasznos pozitívum, hogy a nyomtatási előtti felfűtés elég gyors. Jár a nyomtató mellé memóriakártya és kártyaolvasó is.

Kisebb problémák: gyakorlatilag 0 filamentet ad a gyártó, tehát még szinte ki sem lehet próbálni azzal. Ez valahol érthető, hiszen nagyon nyomott áron kerül értékesítésre a nyomtató. Nyomtató kábelt is venni kell, de az filléres tétel és nem is feltétlenül szükséges (csak ha számítógépről szeretnél nyomtatást indítani). A build plate lehetne jobb is, ez a legalapabb megoldás. Természetesen használható, csak például a PLA filament nagyobb kiterjedésű modell esetén nagyon rá tud ragadni. Szerencsére megoldható probléma, de egy rugalmas build plate jobb lett volna. Persze cserélhető és nem is drága annyira. Na meg egy érzékenyebb kijelző jobb lenne, de azért használható (de kezdetben kis anyázás várható 🙂 ).

Vásárlói értékelések

A vásárlók amúgy eléggé szeretik ezt a nyomtatót:

 

Hogyan vásárolj a GearBest webáruházban? Kattints ide a teljes leírásért!

admin

admin Szerző

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.