Xiaomi Mi 9T teszt – modern, trendi és erős

A Xiaomi Mi 9T tökéletes esszenciája mindannak, ami manapság egy modern (vagy mondhatjuk trendinek is) és tulajdonképpen felsőkategóriás telefont jellemez. Hiszen van: pop-up kamera, három hátlapi kamera (48MP, széles látószögű, telefotó), kijelzőbe épített ujjlenyomat-olvasó és egy egész erős hardver is, valamint izgalmas külső. Szerencsére az ára ezt egyáltalán nem tükrözi, hiszen a 64GB-os tárhellyel szerelt változatot már 95 000 Ft körül megszerezhetjük. Viszont a külföldi webáruházak gyakran leárazzák és úgy már 80 000 Ft körül megvehető, ami már a hihetetlen kategória. Az árát természetesen bőven megéri, egy remek készülékről van szó, de ha érdekelnek a részletek, akkor olvass tovább. 🙂

 

Webáruházak, itt kapható (bökj a gombra)

Geekbuying  Banggood   GearVita

Vásárlási útmutatók

Gearbest | Geekbuying | Banggood 

Kicsomagolás

Egy minimalista, de szép dobozban érkezett.

 

 

A doboz tartalmát illetően a bőség zavara nem áll fenn, hiszen a kötelező dolgokat tartalmazza csak (najó, van egy hátlap is):

  • a telefon
  • a töltő
  • USB kábel
  • kemény hátlap
  • SIM tű
  • használati útmutató

 

 

Amúgy a töltő miért nem lehet sötét színű, főleg ha telefon is fekete? OK, a többséget pont nem érdekli, de ha valaki nagy gondossággal kialakít egy neki tetsző, jórészt sötétebb színű környezetet, azért az örülne, ha nem rondítana bele valami más színű (igen, lehet venni töltőt, de azért ebben az árkategóriában esetleg lehetne erre figyelni).

A hátlap kemény, matt és kellemes a fogása,  viszont a gombokat érezhetően nehezebb miatta benyomni.

Külső

A Xiaomi Mi 9T szerencsére több jósággal is megörvendeztet minket, hiszen:

  • nincs notch
  • a káva valóban vékony, így a mérete kellemesebb a nagy méretű kijelző ellenére is (15.67 x 7.43 x 0.88 cm) és a súlya sem vészes (190g)
  • nem csak ötlettelen színátmenetes hátlappal érhető el
  • a kamerák középen vannak, így kisebb eséllyel nyúlunk bele fényképezésnél

Összességében elég kellemes megjelenésű, bár szemből nézve semmi különleges, vékony káva, nagy kijelző. A teszt alanya ezúttal nem a konzervatívabb fekete, hanem a kék.

 

Gyártói kép #1

 

Gyártói kép #2 (a teszt alanya)

 

Szemből nézve valóban olyan, mint amilyennek várjuk

 

A hátlap azért kicsit más (jobb), mint a termék képeken – nagyon fényes, szép, viszont csúszós és igazi zsírmágnes. Kézben tartva még nem is annyira vészes, de letenni kizárólag egyenesen felületre érdemes, mert még minimális lejtőn is képes lecsúszni, ha az nem tapad.

 

Sajnálatos módon a CE logó, egy halom szöveg meg a kuka ikon nem maradhatott le, annyira kell az amúgy szép hátlapra, mint mókusnak az erdőtűz. Komolyan nem lehetne valami matricával megoldani? Aztán akinek kell kukás telefon az rajta hagyja, akinek nem kell az leveszi. Agyhalál már, hogy minden telefon el van csúfítva. 😡

 

 



Érdekesség, hogy a bal oldala üres, alul van a SIM tálca (és a hangszóró, Type-C bemenet is)

 

A teteje is tartogat némi izgalmat, hiszen onnan mászik elő a kamera és ott van a 3.5mm jack

 

A jobb oldalán a hangerő és bekapcsoló gombok. A bekapcsoló gomb piros, vagy valami olyasmi – hogy ez kinek az ötlete volt az rejtély, de kicsit túlzás. A gombok jók, viszont a kemény gyári hátlapot feltéve már kevésbé, érezhetően erősebben kell megnyomni, amitől nem lesz túl kényelmes.

 

 

Kézben tartva #1

 

Kézben tartva #2

 

Ez a fekete

Tartóssági, fizikai ellenállási teszt

Kedves Xiaomi Mi 9T, Mi 9T Pro tulajdonosok: megnyugodhattok, a telefonotok eléggé ellenáll a fizikai behatásoknak és ezt nem kell elhinni bemondásra, megnézhetitek. 🙂

Ahogy látható is a lenti videóban, a Gorilla Glass 5 teszi a dolgát, komoly mértékben ellenáll a karcolásoknak, hétköznapi körülmények között nehezen karcolódik (Mohs 6 keménységig bírta), a kést is bírja Szerencsére a hátlapon is Gorilla Glass van.

2:58-tól szegény pop-up kamera is megkapja a magáét, de szerencsére szerkezetileg jól bírja és a karcolásokat is az szenzort védő üvegen.

A hátlap is megkapja a magáét, de ott is a Gorilla Glass teljesít szolgálatot, így nem egyszerű megkarcolni.

Érdekesség, hogy az ujjlenyomat-olvasónak nem számít, ha karcos a kijelző (üvege).

5:13-tól tüzet is kap a kijelző, de látható károsodás nélkül elviseli.

6:20-tól pedig a hajlítás teszten is jól teljesít, hiszen nincs nyoma (vagy hangja) károsodásnak.

Összességében elég jól viseli a fizikai behatásokat.

 

 

Bónuszként még egy hasonló teszt

Hardver

A Snapdragon 730 nyilván bőven elegendő teljesítményt nyújt bármihez, azt leszámítva, ha valaki minden játékkal maximális grafikai beállításokkal szeretne játszani. Ahhoz valóban kevés, de amúgy bőven elég.

Memóriában (RAM) is bővelkedik, legtöbbeknek a 4GB is elég, de szerencsére 6GB-tal gazdálkodhatunk.

A tárhely lehet 64 vagy 128GB és nem bővíthető!

GPU: Adreno 618

3.5mm jack: van

Ha a Snapdragon 730 kevés, akkor válaszd a Pro változatot, Snapdragon 855-tel.

AnTuTu pontszám

A Xiaomi Mi 9T AnTuTu pontszáma 210 870.

 

AI pontszám

Az AI benchmark a mesterséges intelligenciát igénylő műveletek terén nyújtott teljesítményt értékeli. Ilyen művelet például:

  • arcfelismerés
  • mesterséges intelligenciával segített fényképezés (pl. scene recognition, vagyis jelenet felismerése és annak megfelelő beállítások alkalmazása)

A kapott pontszám jó, ami nem véletlen, hiszen a Mi 9T “AI kamerával” szerelt.

 

 

Helye a mezőnyben

Geekbench pontszám

Egy magos pontszám: 2565

Több magos pontszám: 6863

 

3DMark pontszám

Sling Shot Extreme pontszám (OpenGL): 2189

Sling Shot Extreme pontszám (Vulkan): 2059

 

A belső tároló sebessége

A belső tároló gyors: 425MByte / mp szekvenciális olvasási és 141 MByte / mp írási sebességre képes, ami gyorsítja nem csak az általános működést, de a komolyabb játékok betöltését is.

 

Játék tesztek

Általánosságban kijelenthető, hogy a játékok 90%-át képes szép grafikával, medium – high beállítások mellett, átlag 30fps-sel futtatni. Van persze kivétel, az olyan extrém módon teljesítményigényes játékok, mint az ARK, ahol medium esetén azért időnként tapasztalható fps csökkenés.

 

NFC

NFC van

Kijelző

A 6.39″ méretű AMOLED kijelzőjének a felbontása 2340 x 1080 pixel, amely nagyon jó minőségű képet eredményez. A kijelző által megjelenített kép még extrém szögekből nézve sem torzul, megőrzi a színeket és napfényben is elfogadhatóan látható (de mint 10-ből 9 esetben, itt is elkelne azért a plusz fényerő).

Always on kijelző (AOD)

Az AMOLED kijelzők nagy előnye, hogy bekapcsolva tartható a kijelző egy kis része, így megjeleníthetők információk (mint például az aktuális idő, értesítések). Viszont az akkumulátor csak minimális mértékben merül, de mégis ránézésre is láthatók bizonyos dolgok.

Ezt el lehet érni külön alkalmazásokkal, de a MIUI (a Xiaomi saját felhasználói felülete, rendszere) alapból tudja: Beállítások > Megjelenítés > Környezeti kijelző

 

Mennyit fogyaszt, ha be van kapcsolva?

A fogyasztás mérése az alábbi kijelző tartalommal történt:

 

 

Egy mérés 10 óráig tartott, melyek során ki és be volt kapcsolva az AOD funkció. Ez idő alatt minden alkalmazás le volt állítva, SIM kártya sem volt a telefonban.

Always on kijelzővel: 66%-ról csökkent 62%-ra

Always on kijelző NÉLKÜL: 62%-ról csökkent 59%-ra

Vagyis 10 óra alatt mindössze 1% a különbség, amiből látszik, hogy 24 óra alatt is csak pár százalék lenne, tehát elenyésző a különbség, megéri használni.

Pár dolgot azért érdemes észben tartani:

  1. az eltérő OLED panelek némileg eltérő fogyasztással rendelkezhetnek
  2. nagyobb bekapcsolva tartott terület nyilván több fogyasztással jár
  3. az OLED kijelzőknél felléphet a “beégés” jelensége, vagyis ha ugyanott van sokáig bekapcsolva, akkor halványan ott is maradhat. Ennek mértéke, eshetősége változó, de a Mi 9T is tesz ellene, rendszeresen máshol jeleníti meg a kijelzett tartalmat (ha a saját rendszere által biztosított funkció kerül aktiválásra, akkor biztosan)

Ujjlenyomat-olvasó

Az ujjlenyomat-olvasó a kijelzőben (alatta) van és jól teszi a dolgát, de néha tovább kell nyomva tartani, akár 2mp-ig. Ami nem tűnhet soknak, de ne felejtsük el, hogy a jó minőségű, fizikai ujjlenyomat-olvasók esetén gyakorlatilag nincs késleltetés.

Ezen felül azért érzékenyebb arra, hogy megfelelően kerüljön megérintésre – persze az ujj iránya változhat.

Érdekes előnye viszont, hogy vannak akik egyszerűen nem tudnak használni fizikai ujjlenyomat-olvasót és köztünk is van ilyen. Neki ha egyáltalán sikerül rögzítenie az ujjlenyomatát fizikai olvasón, akkor maximum fél napig tudja használni és utána már nem, egyszerűen nem látja egyezőnek az ujjlenyomat-olvasó. 😀 A Mi 9T ujjlenyomat-olvasója ugyan időnként kicsit tovább gondolkodik, viszont képes még neki is felismerni az ujjlenyomatát.

 

Hangminőség

Élveztető, telefonos mércével mérve jó minőségű hangok jönnek belőle és egész hangos is. 3.5mm jack van.

Kamerák

Szinte már általánossá vált a jobb telefonok körében egy 48MP-es, telefotó és széles látószögű szenzor trió használata és nincs ez másképpen most sem.

Hátlapi kamerák

  1. 48 MP, f/1.8, 26mm, 1/2″, 0.8µm, Laser/PDAF
  2. 13 MP, f/2.4, 12mm (ultraszéles), 1/3″, 1.12µm
  3. 8 MP, f/2.4, 53mm (telefotó, 2x optikai zoommal), 1/4″, 1.12µm, Laser/PDAF

Előlapi kamera

Az előlapi kamera felbontása 20 MP (f/2.2, 0.8µm) és pop-up kameráról van szó, vagyis a készülékházból mászik elő, motorikusan, tehát nem mechanikus megoldás.

 

 

Amikor a kamera kikúszik, akkor hangeffektet játszik le és villan egyet…. 😀 Kikapcsolható és módosítható is:

  1. beállítások
  2. rendszer és készülék: további beállítások
  3. előlapi kamerahatások

Itt teljesen kikapcsolható és másik hangeffekt is választható.

 

 

Az kicsit aggasztó, hogy ha esetleg poros lesz a kamera, akkor magával viszi a házába, ezért nagyon poros környezetben jó ötlet lehet mellőzni a használatát.

Ezeket a kamerákat kapta egyébként a Xiaomi Mi 9T Pro is.

A kamera alkalmazás

A kamera alkalmazás a szokásos Xiaomi megoldás, alul gyorsan elérhető minden nevezetes mód:

  • lassított
  • rövid videó
  • videó
  • fénykép
  • 48MP-es fénykép
  • portré (mélységhatással)
  • éjszakai
  • panoráma
  • pro

A pro módban van:

  • telefotó (2x-es optikai, 10x-es hibrid zoom)
  • ultraszéles

 

Kamera minták

A kamera minták igazak a Xiaomi Mi 9T Pro-ra is, hiszen ugyanezeket a kamerákat kapta.

Figyelem! Ezek átméretezett, némileg rosszabb minőségű képek és videók, az összes eredeti kép és videó letölthető itt.

 

Normál mód, elegendő fény

Ha van elég fény, akkor természetesen jó minőségű képeket készít, de ez jellemzően igaz ma már az 50 000 Ft-os telefonokra is.

 

 

 

Közeli

 

100%-os méretű, kivágott nézet, veszteségmentes png

 

Van amiben viszont jobb, például jól kontrollálja a nagy mennyiségű fényt, mint a napfény, így lényegesen használhatóbb lesz a kép.

 

 

Telefotó, zoom

A zoom persze használható normál módban is, de külön telefotó is van, a pro módban. Átváltva rögtön 2x-es optikai nagyítással indít és 10x-es hibrid zoomig növelhető. 4x-esig még viszonylag jól kiküszöbölhetők a mozgások, de afelett már egyre nehezebb és ez meglátszik a végeredményen is, így állvány, de legalább gimbal ajánlott.

 

 

Kevés fény esetén

Az olcsóbb telefonok kamerái tipikusan gyatra eredményt produkálnak a fény csökkenésével, viszont a Mi 9T azért érezhetően szebb képeket produkál.

 

 

Éjszakai mód

Amellett, hogy a kevés, kevesebb fény mellett, normál módban készült képek is egész vállalhatók, van még egy külön éjszakai mód is, amely nem csak valami marketing cucc, tényleg látható a különbség – élénkebb színeket, részletgazdagabb képeket eredményez.

 

 

Persze ha lehetőség van a használatára, akkor a LED villantó adja a legjobb eredményt.

 

 

Ultraszéles

Igazán hasznos az ultraszéles mód, amely látványosan nagyobb területet fed le.

 

 

Videók

4K felbontással képes szép videókat készíteni és van képstabilizátor, amely elég jól dolgozik, látványosan csillapítja a mozgásokat.

Ami viszont érthetetlen, hogy 4K felvételnél időnként akadozások vannak, főleg a felvétel kezdetekor. Remélhetőleg erre érkezik valami javítás majd….

 

GPS, hívás, bluetooth, wifi

OK, nincs velük gond. Mivel 5G wifi van, így a wifi nagyon gyors.

 

Rádió

FM rádió van, amelyhez vezetékes fülhallgató szükséges. Működik, de épületen belül eléggé érzékeny, van hogy egy ponton szinte kristálytiszta, míg fél méterrel arrébb értékelhetetlen.

 

Rádió alkalmazás előtelepítve

Szoftver

Android 10, a gyártó saját fejlesztésű MIUI 11 ❤️ felhasználói felületével (bár jóval több, mint egy szimpla felhasználói felület).

Android 9, a gyártó saját fejlesztésű MIUI 10 ❤️ felhasználói felületével (bár jóval több, mint egy szimpla felhasználói felület).

Miért olyan jó a MIUI, miért sokak kedvenc mobil rendszere?

Ennek számos oka van.

Rengeteg alapvető alkalmazást ad, amelyek viszont nem alibiből készültek el, csak azért, hogy legyenek, hanem valóban kiforrott, jól használható alkalmazásokról van szó. Ilyen például a videó lejátszó, óra, ébresztés, böngésző, stb. stb. Persze lehet azt mondani, hogy “na de ezeket a Google Play-ről is tudom tölteni”, ami igaz, csakhogy számos esetben reklámmal dúsított alkalmazások tölthetők le, míg a MIUI által adott alkalmazások reklámmentesek. Jellemző módon simán alternatívát adnak a népszerű alkalmazásokra, mint például az MX Player, vagy a VLC, ha videó lejátszóról van szó. Sőt, gyakran hasznos funkciókat is tudnak.

Nem csak alap alkalmazásokat ad, hanem van például videó felvevő, amivel rögzíthető a képernyő tartalma videó formájában, vagy a “lebegő labda” (beállításokban keress rá arra, hogy labda), ami mindig elérhető a kijelzőn és alkalmazások ikonja vagy más funkciók rendelhetők hozzá

De van hangrögzítő alkalmazás meg még egy halom más is, klónozhatók az alkalmazások, így egyszerre használható két Facebook app, két külön felhasználóval, vagy  két Viber, stb. De komplett második asztal is létrehozható, ami olyan, mintha két külön telefon lenne, két személy külön használhatja a saját felületét.

A biztonságra, alkalmazások szabályozására külön, eléggé professzionális alkalmazás van, vírusirtóval, takarítóval, mindennel együtt. Lehetőséget ad az alkalmazások mobil adat és wifi használatának korlátozására (tűzfal), automatikus indulás letiltására, stb.

 

Akkumulátor, üzemidő

Az akkumulátor kapacitása 4000 mAh és 18W-tal nem csak a gyártó szerint, hanem tényleg gyorsan, kb. 75 perc alatt feltölthető.

 

Lemerülés tesztek

1 óra Youtube, 30% fényerő, Full HD felbontás, 64%-ról csökkent 58%-ra

1 óra PUBG (HD, High, Classic), 40% fényerő, 52%-ról csökkent 37%-ra

 

Feltöltés teszt

2%-ról indult.

15 perc töltés 24%
30 perc töltés 41%
60 perc töltés 80%
75 perc töltés 92%
90 perc töltés 97%

Vagyis 75 perc után mondhatni, hogy feltöltődött, azt a pár százalékot már felesleges erőltetni.

Hálózat, adatkapcsolat

Kettő nano SIM kártya tehető bele és a SIM tálca az alján van. Nemzetközi változat lévén B20 frekvencia van

GSM: B2/B3/B5/B8
WCDMA: B1/B2/B4/B5/B8
FDD-LTE: B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B20
TDD-LTE: B38/B40

Wifi: 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot

GPS: A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS

Bluetooth: 5.0, A2DP, LE, aptX HD

Rádió: van, FM

Összegzés

Egy képekkel együtt 30 oldalas 😅 tesztet nehéz összegezni pár mondatban, de nézzük pontokba szedve.

 

Előnyök

  • bár semmi különleges, de alapvetően jól néz ki, szépek a hátlapok
  • a nagy kijelző ellenére sem nagyon nagy, mert vékony a káva
  • pop-up kamerája van, így nincs notch (na meg a pop-up kamera eléggé menő 😁 )
  • kijelzőbe épített ujjlenyomat-olvasó, amely egész jól működik (de azért nem éri el még egy jobb fizikai olvasó érzékenységét, sebességét)
  • egész jó hátlapi kamera rendszer
  • gyakorlatilag bármire elegendő hardver (kivétel a high-end gaminget)
  • AMOLED kijelző

 

Hátrányok

  • a kamera néha akadozik 4K felvétel esetén (még érkezhet javítás)
  • a hátlap nagyon csúszós és gyűjti az ujjlenyomatokat
  • nem használható memóriakártya, ami azért a 64GB-os változat esetén szükséges lehet

 

Webáruházak, itt kapható (bökj a gombra)

Geekbuying  Banggood   GearVita

Vásárlási útmutatók

Gearbest | Geekbuying | Banggood 

admin

admin Szerző

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.