A Yeelight 1SE teszt után – amely hagyományos E27 okosizzó – következzen a Yeelight GU10, amely egy spot okosizzó. Használható mennyezeti világításként, vagy valamilyen más rögzítéssel (pl. falra szerelve), vagy akár asztali lámpában, stb. Fehéren és színesen is tud világítani, így akár hangulatvilágítás is lehet, plusz van hangvezérlés és Razer Chroma kompatibilis, így gaming környezetben is ideális (lenne). Az ára jellemzően 6000 Ft.
Hogyan vásárolj az AliExpress webáruházban? Kattints ide a teljes leírásért!
Így néz ki
Normál GU10 spot izzóról van szó, szóval nincs itt semmi látnivaló. 🙂
A gyártó szerint így néz ki
És tényleg így néz ki
GU10
Jellemzők
A fényereje 4.5W, 350 lm és változtatható a fényerő, szín, színhőmérséklet is. Feltéve, ha ezt a változatot vesszük meg, mert elérhető olcsóbb változatban is, amely nem színes.
Beüzemelés
A Yeelight alkalmazás tartozik hozzá, amellyel számos Yeelight világítást kezelhetünk egyetlen felületen. A telefont a beüzemelés idejére 2.4G wifire kell állítani, de utána használható 5G ugyanúgy.
A + gombbal vehető fel
Először resetelni kell, amihez 5x kell ki / be kapcsolni, kis szünetekkel (kb. 2mp).
Megtalálja, kiválasztjuk, next
Adhatunk neki egy nevet, majd bekapcsolhatjuk a LAN controlt (helyi hálózat), ami akkor hasznos, ha otthon vagyunk, mert így gyorsabban reagál a dolgokra. Majd done.
Xiaomi Home
A Xiaomi Home alkalmazással is használható, még akkor is, ha a Yeelight alkalmazásban vettük fel.
Így automatizációra is felhasználható, például összeköthető mozgásérzékelővel és ha érzékel, felkapcsolja a világítást.
Használat villanykapcsolóval
Természetesen használható kapcsolóval is, amivel nyilván csak ki és be kapcsolhatjuk (és szükség esetén resetelhetjük gyári állapotba).
Ami viszont jó az, hogy ha beállítjuk egy adott színre, vagy fényerőre, színhőmérsékletre az alkalmazásban, akkor azt megőrzi akkor is, ha fizikai kapcsolóval kapcsoljuk le. Tehát van memóriája.
A kapcsolóval történő kapcsolgatás felülírja az alkalmazást, tehát ha az alkalmazásban lekapcsoljuk és a fizikai kapcsolóval fel, akkor felkapcsolódik – legalábbis alapértelmezésben, mert módosítható.
Módosítani az alkalmazásban az alul lévő jobb oldali gombbal lehet: default state
Auto on upon power resumption: automatikusan kapcsoljon be, ha áramot kap. Ha ez nincs bejelölve, akkor nem kapcsol be akkor sem, ha a kapcsoló felkapcsolásra kerül.
Ha a Save light state automatically nincs bejelölve, akkor beállíthatunk egy világítást, ami bekapcsolásnál életbe lép.
Használat alkalmazással
Az alkalmazás elég komoly funkció készlettel bír, kezdve azzal, hogy akár otthon, akár távolról, mobil interneten keresztül kapcsolgathatjuk.
Ki / be kapcsolás, fényerő
Alul van három ikon és a jobb oldali további lehetőségeket ad, amelyekről lesz is majd szó.
Négy fő világítási lehetőségünk van:
- gyártó által előre megadott (recommend)
- fehér (white)
- színes (color)
- váltakozó színek: flow
A következő fejezetekben ezeket nézzük meg.
Gyártó által előre megadott világítási módok
Ezek olyan sok magyarázatot nem igényelnek, előre megadott világítási módok, egy érintéssel aktiválható. Még gyertya szimuláció is van köztük.
Ami hasznos, hogy a fényerő külön állítható.
Fehér fény
Fehér fényű mód esetén beállíthatjuk a színhőmérsékletet 2700-6500K között, ami a sárga és kékbe hajló fényt jelenti.
Ez nagyon hasznos, mert az intenzív fehér fény energizál, míg a sárga elősegíti a melatonin termelődést, így a lefekvés fele közeledvén érdemes azt alkalmazni.
Természetesen a fényerő is módosítható, az alig pislákolótól a teljes fényerőig (ami 6W, 650lm). A fényereje értelemszerűen kevés egy nagyobb helyiséghez, mint fő világítás, de használható több is és azok együtt kezelhetők. Hangultvilágításnak persze elég egyedül is.
Színes fény
A színes fény hasonló a fehérhez, csak itt színt és nem színhőt állíthatunk be és a fényerő is módosítható.
Flow
A flow váltakozó színek sorozata és a színeket tetszés szerint beállíthatjuk, valamint a fényerőt és a váltakozás sebességét is.
Működés közben
Egy világítási mód elmentése
Alul az alkalmazásban van egy csillag, amivel az éppen beállított világítási mód elmenthető.
A mentett kedvenceket elérni az alul lévő jobb oldali gombbal lehet (favorites), ahol apply az aktiváláshoz és balra húzva a törlés.
Színmintavevő
A kamerán keresztül, vagy egy képről lophatunk egy színt, amit beállíthatunk az izzó színének. Ezzel a környezethez igazítható, vagy egy szimpatikus színt beállíthatunk.
Az alul lévő jobb oldali gombbal érhető el (color picker).
Időzítés
Az alul lévő jobb oldali gombbal érhető el az időzítő (timer), amelyet elindítva egy idő múlva kikapcsol.
A schedules részben beállítható az időzített ki és be kapcsolás, akár napra lebontva és több is beállítható.
Szoftver frissítés
Az alul lévő jobb oldali gombbal érhető el a frissítés, vagyis a firmware update. Ez hasznos, mert így a gyártó javításokat, új funkciókat adhat az izzóhoz és teszi is.
Egyebek
Az alkalmazás jobb felső sarkában érhető el pár egyéb dolog, mint a homescreen shortcut, amellyel egy ikont (gombot) adhatunk a többi közé, így gyorsan elérhetjük az izzót a Yeelight alkalmazás megnyitása nélkül.
Itt három lehetőségünk is van:
- ki / be kapcsoló gomb
- fényerő, színhő beállító gomb
- világítási mód választó
Így egyszerűen elérhetünk egy világítási módot is
Módosíthatjuk a világítási jellemzőket
Több izzó összevonása, egyként kezelése
Az alkalmazásban a + jel alatt készíthető light group, amely világítások egy csoportja és azok mixelhetők, lehetnek eltérőek is.
Ha létrehoztunk egy csoportot, akkor utána a benne lévő világításokat egyszerre kapcsolgathatjuk, módosíthatjuk a fényerejüket, sőt, még a színhőmérsékletet is.
Abban az esetben, ha az összes izzó színes, akkor a szín is egyszerre módosítható.
Hangvezérlés, Google Home
Hangvezérlésre is ad módot, a Google Home által, amelyhez hozzáadható. Működik ahogy kell.
Razer Chroma integráció
Lehetőséget ad arra, hogy a Razer Chroma programjával piszkáljuk és akár a többi Razer holmival összehangoljuk. Csak akkor működik, ha a PC és az izzó azonos wifi hálózaton van (tehát a PC sem kábelen lóg).
Először a Yeelight Chroma Connector programot kell letölteni innen: https://www.yeelight.com/pages/razer.html
Majd telepítés és elvileg el kell indítani, majd kis idő múlva megjelenik a Razer Synapse programban a Connect > Devices részben.
Ahol a szokott módon lehet piszkálni
A Yeelight Chroma Connector-ban is meg kell jelennie, ha nem jelenik meg, akkor nem fog működni, ahogy jelen esetben sem sikerült működésre bírni.
Amúgy elég látványos
Összegzés
A Yeelight GU10 előnye a spot izzó mivolta, amelynek köszönhetően nagy tereket is egyenletesen fedhetünk le fénnyel, egy igényes formában, nem csak fehér, hanem színes fénnyel is.
De okosizzó is egyben és elég komoly funkció listával bír, beleértve a hangvezérlést is és az olyan extrákat, mint a csoportos kezelés.
Módosítható a színe, fényereje, színhőmérséklete, animálható, időzhető, távolról elérhető, kamerán keresztül egy szín adható neki, elmenthető a beállítása, amire memória révén emlékszik is, stb. stb.
Olcsónak viszont sajnos nem nevezhető és főleg akkor, ha nem csak hangulatvilágításként kerül alkalmazásra 1-2db, hanem valóban egy komplett területet kell lefedni vele. Illetve a Razer Chroma-val nem sikerült működésre bírni.
Hogyan vásárolj az AliExpress webáruházban? Kattints ide a teljes leírásért!