Xplora X5 Play okosóra teszt – a gyerek első telefonja

Az Xplora X5 Play egy speciális okosóra és valójában nem is annyira okosóra, hanem egy óra testbe bújt telefon. Ideális azoknak a gyerekeknek, akiknek még túl korai egy telefon, de azért mégis jó lenne egy telefon (ami csak engedélyezett telefonszámokról hívható fel, így megakadályozva a nem kívánt hívásokat).

Az Xplora célja a gondtalan gondoskodás és ehhez nem csak egy telefont ad, hanem megmutatja azt, hogy a gyerkőc éppen merre jár, vagy esetleg ott jár, ahol nem kellene, amiről az óra automatikusan értesítést küld.

De a funkciók között van az SOS hívás indítás gombnyomásra, kamera, fénykép, videó készítés, stb.

Az Xplora X5 Play nano SIM-es verziója megtalálható a MediaMarkt és a Vodafone kínálatában, az eSIM-es verzió pedig a Telekom-nál vagy a Yettel-nél elérhető.

Bemutató

Dizájn

Ha gyerek okosóra, akkor úgy is nézzen ki és ebben nincs is hiba, az Xplora X5 Play úgy is néz ki (de nem túlságosan gyerekes). Mindhárom szín változat alapja a fekete, de az egyik némi kéket, a másik pedig némi rózsaszínt kapott.

A fekete egyébként akár felügyeletet igénylő felnőtteknek is megfelelő lehet.

 

Gyártói képek

 

 

 

 

Tesztre a kék változat érkezett, amely teljes egészében megfelel a gyártói képeknek.

 

 

 

 

A tömege 54g szíjjal együtt, az óraház 48 magas, 45mm széles, szóval talán egy kicsit kisebb is lehetne.

 

 

1.5 cm vastag és egy gombja is van

 

A minősége kifejezetten jó és vízálló (IP67 szinten), a szíj puha, kényelmes.

 

Kijelző

1.4″ méretű színes érintőkijelzője van 240 x 240 pixel és gyárilag fólia védi, de vehető hozzá külön is.

A fényereje mondjuk, hogy megfelelő, ahogy általában, úgy jelen esetben is lehetne erősebb kicsit, hogy napon is kiválóan látható legyen.

Az óralap cserélhető, bár nincs hatalmas választék, viszont be lehet állítani óralapnak az órával készített képeket is.



 

Funkciók áttekintése

SIM kártya tehető bele, amely által lehetőség van hang hívásokra, SMS küldésre, valamint van chat és hang üzenet küldés is.

További funkciók:

  • biztonsági zóna (geo kerítés)
  • kamera (fénykép és videórögzítés)
  • galéria
  • lépésszámláló
  • SOS gomb
  • aktivitásra ösztönző GoPlay kampányok
  • iskola mód
  • stopper
  • zene lejátszó
  • wifi
  • számológép
  • naptár

 

Az óra rendszere

Az óra rendszere eléggé tipikus, fel, le, jobbra balra mozdulatokkal és érintéssel, valamint a gombbal használható és magyar nyelvű.

 

 

Ami probléma, hogy az óra gond nélkül kikapcsolható, amely által megszűnik a nyomkövetés és a biztonsági zóna átlépése esetén sem érkezik értesítés. De magáról az óra kikapcsolásáról sem érkezik értesítés.

A gyártó nem hagyja magára az órát, szoftver frissítések érkeznek.

A hozzá tartozó mobil alkalmazás

Az Xplora alkalmazás tartozik hozzá, amelyet az egyik szülő (gondviselő) telefonjára telepítve beállítható az óra, felvehetők engedélyezett telefonszámok. Az olyan egyéb funkciók is itt találhatók, mint a nyomkövetés, az óra pillanatnyi helyzetének megjelenítése, stb.

Maximum kettő gondviselő lehetséges, tehát ketten telepíthetik a készülékükre az alkalmazást (de az első készülék lesz az adminisztrátor, teljes jogkörrel).

 

Az alkalmazás magyar nyelvű

Hang hívások

Nano SIM kártya által telefonként használható, amelyhez mikrofonja és hangszórója is van. Nem csak hogy blokkolhatók a nem kívánt hívások, de alapból minden számot blokkol, külön engedélyezni kell az egyes telefonszámokat és az engedélyezett számok megjelennek az órán.

 

 

A hívásokhoz használható minőséget ad akkor is, ha az óra távolabb van, például a test mellett lóg (de ilyenkor halkabb).

A hívás kezdeményezhető normál módon, de az alkalmazásban is,

 

Chat, hang üzenet, SMS

További kommunikációs lehetőség az SMS, amely esetén csak a beérkező SMS-eket olvashatjuk el, küldeni, válaszolni nem lehet.

Van viszont chat (csevegés), amely telefon esetén teljes értékű, billentyűzettel, mindennel, sőt, még hangüzenet is küldhető, ami azonnal, vagy később is meghallgatgató az órával.

 

 

Az órán viszont szöveges üzenet írására nincs mód, csak előre megadott üzenetek küldhetők és hangüzenet, valamint emoji is. Ez valahol érhető, mert ekkora kijelzőn nem nagy öröm gépelni, viszont például a wifi jelszó megadásánál is van billentyűzet, szóval ott van készen, kár volt elvenni a lehetőséget.


 

Nyomkövetés

Az óra helyzete bármikor lekérdezhető az alkalmazásban és jellemzően pontos, hála a beépített GPS-nek. A pontosságot egyébként közli is, ami segít, ha olyan szerencsétlen helyzet állna fenn, hogy keresni kell az óra viselőjét.

 

Térképen és műholdképpel is megnézhető

 

De visszanézhetők a korábbi útvonalak is, felfedve, ha esetleg tilosban járt a gyermek. 🙂

Biztonsági zónák

A biztonsági zóna egy adott pont körül meghatározott övezet, amelyet átlépve riasztást küld az óra. Ez csak körrel meghatározott övezet lehet, 300 métertől 5km-ig terjedően, tehát arra nincs mód, hogy manuálisan megrajzoljunk egy tetszőleges formájú területet.

Arra viszont van lehetőség, hogy több biztonsági zóna is meghatározásra kerüljön.

 

SOS

Az órán lévő gombot 10mp-ig nyomva tartva SOS hívást indít, amely normál telefon hívás, de maga az alkalmazás is riaszt, külön hanggal, így felhívva rá a figyelmet.

 

 

A gomb kialakítása által a véletlen megnyomások valószínűsége nulla.

Kamera

2MP-es kamera került bele, amely használható képek és videók készítésére. A képek üzenetben is átküldhetők és magán az órán is megnézhetők a képek, valamint a videók is.

 

720 x 720 pixel felbontású képeket készít

 

Bár videó felvételek készíthetők, de videó hívást nem tud.

Zene

Az alkalmazásban a csevegést megnyitva átküldhetők az órára mp3 formában lévő zenék és az óra hangszórójával lejátszhatók. Értelemszerűen nem kell komoly minőségre számítani, de használható.

 

 

A lejátszó

Iskola mód

A beszédes nevű iskola mód esetén az óra csak mint óra funkcionál, minden más letiltásra kerül, kivéve az SOS hívást.

 

Több időtartam is beállítható

Emlékeztetők

Maximum 20 emlékeztető állítható be, például ébresztési céllal. Beállítható az időtartam és az is, hogy mely napokon legyen érvényes.

 

Lépésszámláló

Az Xplora okosórája számolja a lépéseket, amit alapvetően mozgás közben korrekt pontossággal tesz, de ami probléma az, hogy az ideálisnál több olyan mozgást is lépésként könyvel el, ami nem az volt.

Ezzel együtt is hasznos, mert a trend mindenképpen látszik a mozgás mennyiségének növekedésében (vagy csökkenésében).

Nem ad annyira nagyon részletes statisztikát, de az aktuális heti, havi és éves lépések száma azért visszanézhető. A heti nézetben napra lebontva is közli.

 

 

A mozgást különféle jelvényekkel (is) jutalmazza

 

A napi lépések száma magán az órán is megnézhető.

Érmék, jutalmak, játékok, nyeremények

A mozgást díjazza az óra, a felhasználója 1000 lépésenként egy érmét kap. Az összegyűjtött beválthatók az Xplora Goplay platformján keresztül ajándékokra, szolgáltatásokra, jelvényekre, eladományozhatók jótékonysági szervezeteknek, vagy akár barátoknak is.

 

 

A kampányok mellett játékokra is beválthatók az érmék (1 érme = 1 kör).

 

 

Önmagában az érmék gyűjtése is motiváló, viszont az Xplora jutalmazási rendszerével még inkább az lehet.

További funkciók

Van még pár hasznos funkció:

  • stopper
  • naptár
  • számológép
  • wifi
  • VoLTE

A wifi a fájlok átküldése során hasznos.

 

Akkumulátor, üzemidő

Az Xplora X5 Play egy telefon, csak éppen óra formában, ezért nagyjából naponta fel kell tölteni, ahogy azt a telefonokkal tesszük. Az elméleti maximális üzemideje kb. 3 nap, de ilyenkor csak be van kapcsolva úgy, hogy benne van a SIM kártya.

Aktív használat mellett ez lényegesen kevesebb, ezért a napi töltés reális.

A töltés egy mágneses kábellel történik, ami rátapad az óra hátuljára. Speciális kialakítású, ezért nem érdemes elkeverni, mert nem lehet csak úgy egy másik töltőkábellel helyettesíteni.

 

Összegzés

Prémium kategóriás óráról van szó, annak megfelelő árral (~60 000 Ft), ami akárhogy nézzük, nem kevés. Ugyanakkor a kért összeget megérheti, mert az Xplora X5 Play alapból egy biztonságosan használható telefon, amely mögött magyar nyelvű támogatás és garancia van, magyar nyelvű rendszerrel és alkalmazással.

A kommunikáció terén a telefonálásnál jóval többet ad, hiszen lehetőségünk van szöveges és hang üzenetek, képek küldésére, plusz SOS hívások is kezdeményezhetők.

A felhasználója biztonságát növeli a nyomkövetés, az útvonalak rögzítése és a biztonsági zónák beállítása, amelyet átlépve az óra riasztást küld.

A lépésszámláló és a jutalmazási rendszer mozgásra ösztönöz, ami az egyre inkább mozgásszegény életmód mellett hasznos extra. Ha már extrák: lehet vele fotózni, videókat készíteni, van ébresztés, iskola mód, emlékeztetők, zene lejátszás is.

Viszont

  • a lépésszámlálás lehetne pontosabb
  • videó felvételek készíthetők, de videó hívást nem tud
  • az óra gond nélkül kikapcsolható, amely által megszűnik a nyomkövetés és a biztonsági zóna átlépése esetén sem érkezik értesítés, valamint a kikapcsolásról sem küld értesítést (és az alkalmazás sem jelzi, hogy elérhetetlen az óra)
  • ha már van kamera, akkor egy kicsit jobb minőséget is produkálhatna az árat is figyelembe véve

Mindent összevetve jó választás, mint első telefon és mint (táv)felügyeleti megoldás.

admin

admin Szerző

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.