Xiaomi Watch 2 teszt és útmutató – a legolcsóbb valódi okosóra app használattal, Wear OS rendszerrel

Az Android Wear OS okosórák ára kettősséget mutat, mert egyre drágább érkeznek, de szerencsére egyre olcsóbbak is és most az abszolút legolcsóbbat a Xiaomi kínálja a Xiaomi Watch 2 által.

A Watch 2 jelenleg nagyon olcsó, csak 56 000 Ft-ba kerül, amivel egy jobb, de átlagos, nem Wear okosóránál csak kicsit drágább és teljesen magyar nyelvű, sőt, magyar nyelvű hanggal is képes megszólalni edzések alatt.

Viszont ez esetben megkapjuk a Wear OS rendszert, telepíthetünk, használhatunk alkalmazásokat, van GPS, bluetooth hívás, NFC fizetés és minden szokásos funkció – vagyis ez nagyon nagy tudású okosóra. Részletes teszt és útmutató következik.

Az árban már a vám, szállítás is benne van és kuponnal most csak 56 000 Ft (limitált ideig használható): gshopperxiaomi

 

Mi a Wear OS?

A Wear OS is Android, de annak egy könnyűsúlyú változata, direkt a viselhető eszközökre alakítva.

Nagy előnye, hogy az alkalmazások kifejezetten a kis méretű kijelzőre készülnek, így jól használhatók. Számos fontos és népszerű alkalmazás elérhető Wear OS-re is.

 

 

És a Wear OS nem csak azt jelenti, hogy alkalmazások telepíthetők, hanem azt is, hogy általános használhatóságban, testreszabhatóságban egészen más szint a Wear OS és elkerülhetők vele azok az idegesítő dolgok, amelyek egyébként még a drágább, nem Wear OS óráknál is jelen vannak.

Illetve sokkal jobban együttműködik a telefonnal és sokkal jobb produktivitást biztosít, inkább tekinthető a telefon kiterjesztésének és nem kiegészítésének.

Xiaomi Watch 2 bemutató

Dizájn

Nem egy túlgondolt dizájnról van szó, lényegében teljesen átlagos okosóra a Xiaomi Watch 2.

A gombok éppen hogy csak kiállnak az óraházból, szóval nem akadnak bele semmi és nem is nyomódnak be véletlenül.

 

 

Gyártói képek

 

 

Az ezüst

 

Olyan, amilyennek várjuk a gyártói képek alapján

 

 

A gyártótól elvártak szerint jó minőségű és masszív fém óraháza van.

 

 

A gyári szíja a szokásos szilikon, amely kényelmes, nem okoz neki gondot a a víz és az izzadság.

 



 

 

Az óraház átmérője kb. 45mm és 11.6mm vastag (a szenzorokkal együtt 13.8mm), valamint könnyű, a gyári szíjjal csak 52 gramm.

 

 

Vízálló 5ATM szinten, úszni is lehet vele

Kijelző

Az érintőkijelzője kellemesen nagy, 1.43″ méretű, nagyon nagy, 466*466 pixel felbontással.

AMOLED, aminek az egyik legnagyobb előnye a fogyasztás csökkenésében jelentkezik, mert a fekete részeknél egyáltalán nem kell bekapcsolnia a kijelzőt, viszont az LCD kijelzők mindig teljes felületen bekapcsoltak.

Ez egy okosóránál sokat számíthat, hiszen az egyik fő funkciója az alkalmazás értesítések, üzenetek megjelenítése, amely esetén gyakran üres a kijelző egy nagy része, ami AMOLED esetén nem lesz bekapcsolva az értesítések megjelenítése során, így nem is fogyaszt akkumulátort.

Csukló felemelésére a kijelző bekapcsol (ha kérjük), valamint a fényereje szabadon állítható és saját maga is képes beállítani a környezethez képest és napfényben is látható marad.

 

Letölthető és módosítható óralapok

Eleve kapunk óralapokat, de a Wear OS sajátossága, hogy az óralapok univerzálisak, nem konkrét órához, hanem a Wear OS rendszerhez kötöttek és a Google Play-ről is beszerezhetők.

 

 

Köztük olyanok is vannak, amelyeket saját magunk rendezhetünk be, attól függően, hogy mit szeretnénk rajta látni és aktív óralapok, az egyes részek reagálnak az érintésre, amely által nagyon könnyen elérhetők különféle funkciók.

 

Hardver

Ugyanaz a hardver van benne, mint a drágább okosórákban, vagyis a Snapdragon W5+ Gen 1 (4nm) processzor, amely a négy mag mellett egy extra alacsony fogyasztású segéd processzor magot is tartalmaz az olyan helyzetekre, amikor csak az alap funkciókat kell ellátni.

Plusz van 2GB RAM és 32GB tárhely, ami nem bővíthető, viszont a Wear OS alkalmazások tipikusan kis méretűek.

Ez a hardver nagyon jó teljesítményt ad neki, nincsenek akadozások.

Funkciók

Alábbi funkciók csak az alapvető dolgok, rengeteg más alkalmazással okosítható, de a gyártó érthetően nem akarta telepakolni, hiszen mindenki beszerezheti amire szüksége van.

Fitnesz, sport funkciók
lépésszámlálás, GPS, sportolás nyomon követése (futás, úszás, séta, stb.).

Egészség funkciók
pihenés emlékeztető, folyamatos pulzusmérés, alvás figyelése, stressz szint mérése, véroxigénszint mérése

Értesítés funkciók
hívó fél nevének kijelzése, üzenetek jelzése, bluetooth hívás

Egyéb funkciók
ébresztés, zene, lejátszás vezérlés, zene lejátszás saját tárhelyről, bluetooth fülhallgató használata, NFC, stb. egy csomó más apróság

A Wear OS rendszer használata röviden

Mivel a Wear OS egy komplett operációs rendszer, így sokat lehetne róla írni, de most csak a lényegre térünk ki.

 


 

A Wear OS is Android (korábban Android Wear volt a neve), de annak egy könnyűsúlyú változata, direkt a viselhető eszközökre alakítva.

Nagy  előnye, hogy alkalmazások telepíthetők utólag és az alkalmazások kifejezetten a kis méretű kijelzőre készülnek, így jól használhatók. Számos fontos és népszerű alkalmazás elérhető Wear OS-re is, vagy valamilyen segítő kiegészítője.

 

 

Az alkalmazások sokkal komolyabb együttműködést valósítanak meg a telefonnal, míg egy normál, nem Wear OS okosóra a kiegészítő kategóriába tartozik, addig egy Wear OS okosóra már inkább a telefon kiterjesztése a csuklón.

Ilyen már a beállítása is, amely során képes átvenni egy komplett Android telefon profilját és átviszi például a wifi beállítást is, amely esetén a jelszót sem kell beírni, hiszen képes a telefonból átvenni.

De az alkalmazásokkal is jól együttműködik – hogy érthető legyen, két példa alább.

Youtube

Egy normál okosóra esetén amikor fel vagyunk iratkozva egy csatornára, akkor az órán megjelenhet az értesítés. Mit csinálunk ilyenkor? Tudomásul vesszük az értesítést, a telefonon megnyitjuk a Youtube alkalmazást, ott kikeressük a videót, vagy esetleg a telefonunk értesítésével megnyitjuk.

A Wear OS esetén erre semmi szükség, hiszen rögtön lehetőséget ad a videó megnyitására a telefonon. Sőt, még a képet is mutatja és egyéb opciók is vannak.

 

 

 

Az alkalmazások telepíthetők az órán közvetlenül a Play Store-ból, de talán kényelmesebb a telefonon, vagy böngészőben megnyitva telepíteni, hiszen ugyanúgy telepíthetők onnan is, mint telefonok esetén.

 

 

A felülete négy részre osztható, a kezdőlapról kiindulva.

 

Felfele húzva a gyorsbeállítások

 

Módosítható

 

Lefele húzva értesítések

 

Jobbra, vagy balra a panelek nyithatók meg

 

Ezek sorrendje módosítható, eltávolíthatók, hozzáadhatók

 

A Google Segéd (vagyis hang asszisztens) a felső gombot nyomva tartva, vagy ha engedélyezve van, akkor hanggal ébreszthető fel és utasítható.

Utasítani angolul lehet és angolul is válaszol.

 

 

 

A felső gombot duplán megnyomva az elindított alkalmazásokat listázza, az alsó gombbal pedig a legutoljára használt alkalmazás indítható el.

 

 

Ami hasznos az, hogy a kezdőlapon mindig ott tartja az éppen futó alkalmazás, funkció gyors elérését.

 

Alkalmazások beszerzése

Az alkalmazások beszerezhetők:

  • Google Play-ről böngészőben, hiszen a szokásos Google felhasználót rendelve az órához az is megjelenik az eszközök között
  • az órán a menüből
  • a telefonról megnyitva a Play-t

 

 

Érdemes időt szánni az alkalmazás áttekintésére, van azért elég sok, mi hasznos.

A frissítése a gyártótól megszokott módon éveken át várható (jelenleg a Wear OS 3.5 fut rajta).

 

Egy okosotthon része lehet

Google Home is használható, így egy hordható távirányítót kapunk, amellyel elérhetők az okos készülékek, eszközök.

 

 

És persze hanggal is utasíthatók, mintha csak egy Google Assistant hangszórónk lenne, csak ez mindig kéznél van.

DND mód (ne zavarj)

A kezdőlapon lehúzva van DND (ne zavarj) mód és repülős üzemmód is. Időzíteni természetesen lehet, például alvás idejére.

Újraindítás, kikapcsolás

A legegyszerűbben újraindítani, vagy kikapcsolni az alsó gombbal lehet, amihez hosszan kell nyomva tartani.

Zene lejátszás online, vagy saját tárhelyről

Például a Spotify, Deezer és Youtube Music is elérhető Wear OS-re és nem csak online hallgathatók zenék, hanem letöltve is.

Ez a Youtube Music (aminek kis hátránya jelenleg legalábbis, hogy csak komplett lejátszási listákat lehet letölteni, szóval először listába kell rendezni azt, amit letöltenénk).

 

Lejátszás vezérlés

Zene, vagy egyéb, videó, Youtube lejátszás távvezérlés elérhető és a távirányító felületet nem zárja be egy idő, ami hasznos, ha gyakrabban kell hozzányúlni.

 

 

Az óralapon is megjelenik a gyors elérése

Üzenetek, értesítések, SMS-ek, hívások jelzése

Összehasonlíthatatlanul jobb megoldásról van szó, mint általában az okosóráknál és nagyon hasznos, hogy az üzenet törlése a telefonról is törli az üzenetet, így nem kell külön takarítani ott is.

Számos értesítést nem csak megnézhetünk, hanem vannak különféle lehetőségeink is.

 

 

Válaszolhatunk is

 

Rengetegféle üzenet biztosít interakciót is, mint például a Youtube üzenetek, amelyeknél kérhető, hogy nyissa meg a telefonon a Youtube-ot.

 

 

 

Az üzeneteket jelzi ékezettel, sőt, képpel és emojikkal, sokkal részletesebben

NFC fizetés

NFC alapú érintésmentes Google Pay fizetés is van.

 

Bluetooth hívás

Van bluetooth hívás is, amely azt jelenti, hogy az óra hordható lényegében headsetként funkcionál, vagyis nem csak jelzi a hívásokat, hanem azokat a telefontól távol is lebonyolíthatjuk.

Jó minőségű hívásokat ad, érzékeny a mikrofonja, nem kell közel lennie az órának és hívások az óráról is indíthatók, amelyhez a teljes telefonkönyv elérhető.

 

Pulzusmérés

A nyugalmi (mozgás nélküli) pulzust pontosan méri, tipikusan nem téved többet 1-2 szívverés / percnél, de nem ritka, hogy ugyanazt méri, mint a pulzusmérő EKG mellkasöv és a pulzoximéter.

Van hozzá tartozó panel is, ahol magán az órán is elérhető egy tonna adat, grafikonnal (de van olyan óralap, amely szintén kiírja). Itt a pulzus mérése is elindítható, de arra figyelni kell, hogy rögtön adhat adatot, de egy kicsit várni kell a pontos értékre.

 

 

 

Folyamatos, 24 órás pulzusmérés is bekapcsolható, amely lehet intelligens, amely esetén időnként megméri a pulzust és ha az gyorsabban változik, akkor sokkal gyakrabban (vagy folyamatosan) méri.

 

 

A változó pulzust is követi, de némi lemaradással például az EKG alapú pulzusmérőkhöz képest, de alapvetően az összes PPG (fény) alapú pulzusmérő ilyen.

Emiatt persze megeshet (gyorsan változó pulzus esetén), hogy amikor éppen ránézünk, akkor eltérést tapasztalunk, de rövid idő múlva már a helyes értéket mutatja.

Lépésszámlálás

Meglehetősen pontosan, általában legalább kb. 90% (és az sem meglepő, hogy ha nagyobb) pontossággal képes számolni a lépéseket, még akkor is, ha a kéz mozdulatlan (az óralapon nem feltétlenül frissíti valós időben a lépések számát).

A lépések számát az alkalmazásban napra lebontva megnézhetjük, de az óralapokon és az órán is.

 

Alvásfigyelés

Az alvás kezdetét és végét tipikusan egészen pontosan felismer, szóval az alvás idejét tekintve simán lehet rá alapozni.

Persze egyéb értékeket is mér, de azokat otthoni körülmények között nehéz igazolni, vagy cáfolni.

 

Sport, edzés

160 sportot és mozgásformát támogatás és mivel Wear OS alapú, így tetszőleges alkalmazások használhatók edzés közben, például Google Fit, Strava, stb.

 

Az edzések már az órán visszanézhetők és eléggé részletes, grafikonnal, stb.

 

 

Hobbiszintű sportolásra elegendő, ahhoz elég adatot ad és korrekt pontossággal méri a pulzust, valamint beépített GPS-t használ, amikor van értelme.

 

Térképet is rajzol

 

 

Magyar nyelvű hanggal is képes megszólalni edzések alatt.

GPS

Saját, beépített GPS-e van (dual band, L1+L5), így telefon nem szükséges a GPS-hez. Sűrűn lakott övezetben, magas házak között kicsit lassabban, de általában még ott is 1 percen belül talál jelet, de egyébként olyan fél perc alatt, nyílt területen.

Méri ami szokásos: sebesség, távolság, rajzolja az útvonalat, utcákkal, mindennel.

A pontossága rendben van, két telefonnal összehasonlítva tíz méter eltérések voltak 1km-en. A megrajzolt útvonalak megegyeztek és a sebesség is OK.

Hang asszisztens

Beépített Google Assistant hang asszisztenssel rendelkezik, amely a magyar nyelvet nem támogatja, de a parancsok és kérdések egyszerűen kiadhatók, amelyekre válaszol is hanggal, vagy ha szükséges, akkor ki is jelzi.

 

 

A felső gombot hosszan nyomva hozható elő (vagy ha engedélyezve van, akkor hanggal is aktiválható).

Számos parancs létezik és rákeresve találni sokat, de alább pár minta:

weather (időjárás)

settings (beállítások)

find my phone (megcsörgeti a telefont)

supermarkets nearby (boltok a közelben, térképpel, névvel válaszol)

check my heart rate (pulzusmérés)

timer 10 min (visszaszámlálás indítása x percre)

alarm IDŐ, pl. alarm 1 pm, akkor délután 1-kor riaszt, az am a délelőtt

stopwatch (stopper indítása)

time (idő, válaszol is)

humidity (páratartalom odakint)

Akkumulátor, üzemidő

Az akkumulátor kapacitása 495mAh, amelyet kombinálva az alacsony fogyasztású processzorral a gyártó szerint az ilyen jellegű okosórák körében nagyon jó, akár 65 órás (2.7 napos) napos üzemidőt is adhat neki.

Az kijelenthető, hogy ez igaz, de azért jár korlátozásokkal. Egészen pontosan az alábbi esetben érhető el ez az üzemidő:

minden funkció bekapcsolva KIVÉTEL: folyamatos stressz és oxigénszint mérés, always on, valamint gyári óralap van használatban

De ebben nincs benne semmi extra, tehát például bluetooth hívás, GPS, stb., szóval minden ilyen csökkenti az üzemidőt.

Ha minden funkció be van kapcsolva és az always on is, akkor maximum b. 2 nap üzemidő érhető el.

 

Feltöltés 

A feltöltése gyorsan, kb. 1 óra alatt megoldható.

15 perc 40%
Fél óra 65%
45 perc 89%
60 perc 100%

 

A töltéshez csak rá kell tenni a töltőre

Összegzés

Nem túlzás azt kijelenteni, hogy a Xiaomi Watch 2 egy minden igényt kielégítő és valódi okosóra, amely a drágább órákkal is felveszi a versenyt.

Minden szokásos és kevésbé szokásos funkciót megkapott és hasznos társ a mindennapok során, valamint alkalmazásokkal tovább bővíthető a tudása.

Amit talán fel lehet hozni, mint kisebb hiány, az a testkompozíció mérés, amit manapság sok hasonló okosóra megkap, de azért az nem olyan, ami nélkül ne lehetne élni.

Egyértelműen ajánlott és használatban marad.

 

Az árban már a vám, szállítás is benne van és kuponnal most csak 56 000 Ft (limitált ideig használható): gshopperxiaomi

 

admin

admin Szerző

Hozzászólások

    Avatar

    Monguz20

    (2024.05.28 - 09:06)

    Azért nagyon kíváncsi lennék, hogy a cikk írójának, hogy jött ki az 56000 Ft, legalábbis nálam a gshopperen az ár 179 euró, kupon után 159. Ha az 56000et elosztom az 352 forintos euró árfolyam, ami nem emlékszem mikor volt utoljára. Mindesetre ha az író 352ert tud váltani eurót kérem jelezze lenne egy nagyobb tetelem 🙂

    Avatar

    Monguz20

    (2024.05.30 - 09:28)

    Akkor sorry vagyok, nek az app eurót ír de a linken keresztül tényleg USD 🤷

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .