Xiaomi TV Stick 4K Android TV okosító teszt – Netflix 4K, HBO Max, Chromecast, magyar nyelv

A Xiaomi TV Stick tökéletes választás egy nem okos TV okossá tételéhez és persze akkor is, ha a TV rendszere már elavult, nem megfelelő. Támogat minden fontos streaming szolgáltatást 4K felbontással, mint a Netflix, HBO Max, Prime Video és az olyan most még csak érkező szolgáltatásokat is, mint a Disney+.

Plusz van hangvezérlés és keresés, Chromecast is. Android TV alapú, magyar nyelvvel, így alkalmazások telepíthetők (a normál Android alkalmazások is), játszani lehet vele, számítógépről, telefonról megoszthatók a tartalmak stb.

 

Vámmentes vásárlási útmutatóért kattints ide

Videó teszt

Mi az TV okosító?

A TV okosító olyan kütyü, amely a hagyományos, önmagában lejátszásra nem képes tévéket is képessé teszi filmek, videók lejátszására. Természetesen ilyen képességgel rendelkező tévékkel is használható, ha a TV rendszere nem kielégítő.

Megjelenési formájuk tipikusan egy kisebb, négyszög alakú doboz, de vannak egyéb formájú TV BOX-ok is, például pendrive.

Legtöbb esetben közel sem merül ki a szimpla lejátszásban a tudásuk, hiszen lehetőség van a különféle streaming szolgáltatásokat is igénybe venni (mint a Netflix, HBO, stb.).

Sőt, gyakran valamilyen bővíthető rendszerrel érkeznek, mint például az Android, így alkalmazásokat (például lejátszókat) is telepíthetünk, pont mint a telefonokra. Ezáltal Android alapú mini számítógépként is hasznosíthatók és használható egér, billentyűzet, különféle távirányítók is.

Android esetén egyébként lehet a normál Android és az Android TV, amely direkt tévékkel való használatra született.

 

A csomag tartalma

Egy nem túl nagy, kellemesen narancssárga dobozban érkezik.

 

 

  • a médialejátszó
  • távirányító
  • HDMI kábel
  • tápegység
  • használati útmutató

 

Külső

Pendrive formátumú, de annál nagyobb TV okosítóról van szó, az egyik végén HDMI csatlakozóval, amely által bedugható közvetlenül a TV-be, monitorba.

 

Gyártói képek

 

 

Pont olyan, amilyennek várjuk

 

 

Igen kicsi

Távirányító

Egészen jó minőségű távirányítója van, amelyen minden szükséges alap gomb megtalálható és pár extra gomb is, mint Netflix, Prime Video.

Buetooth-os, így nem kell rálátás a a kütyüre és működik, ahogy kell, viszont elem nem jár hozzá ( 2 x AAA, vagyis a kisebb méretű ceruzaelem).

 



 

Hang bevitelre is alkalmas, amelyet felhasználhatunk keresések során, elindíthatunk alkalmazásokat, de megkérdezhetjük például, hogy milyen az időjárás, stb. Lényegét tekintve normál Google Assistant-ról van szó, fentről a második a hozzá tartozó gomb (színes pöttyök).

 

Hardver, teljesítmény

A hardver alapját a Cortex-A35 processzor képezi, amely négy magos.

A processzorhoz jár 2GB memória (RAM) és 8 GB tárhely (ROM), ami nem valami sok, de mivel egy elsősorban streaming TV okosítóról van szó, így elég.

A gyakorlatban jól pörög, tipikusan nincsenek teljesítmény problémák, jellemzően gyorsan elindulnak az alkalmazások.

AnTuTu pontszám

Az AnTuTu pontszáma egész magas, 91 000, ami szintén azt mutatja, hogy egész korrekt hardver lapul benne.

Bemenetek, vezetéknélküli kapcsolatok

  • HDMI 2.0a
  • wifi: 2.4G/5G, 802.11 b/g/n/ac
  • Bluetooth: 5.2
  • micro USB az áramellátáshoz

Vagyis alapvetően sem külső meghajtó, sem microSD memóriakártya nem használható, de erre van megoldás (bár nem feltétlenül szükséges, mert az egyedi, nem streaming tartalmak számítógépről, laptopról, telefonról is átküldhetők).

USB elosztó, külső meghajtó, egér, stb. használata

Micro USB bemenete van, amire USB elosztót kötni problémás, mert az se nem normál USB, se nem Type-C, viszont nincs gond, csak kell egy micro USB > USB átalakító.

 

 

Ezt bedugva lesz egy normál USB, amire már bedugható egy USB elosztó. De ez még nem elég, mert így nem kap áramot, ezért a tápegységébe és az elosztóba is bedugva egy USB kábelt máris kap áramot.

 

Ehhez ilyen kábel kell (“apa-apa”)

 

Így már bekapcsol és az USB elosztó többi bemenete hasznosítható például külső meghajtó, egér, billentyűzet, más beviteli eszköz által (amelyek vezetéknélküliek is lehetnek, saját adapterrel).

 

 

A másik megoldás, ha az elosztónak van tápegyége, viszont egyik sem a gyártó által megálmodott megoldás, ezért mindenki csak saját felelősségére éljen vele (a teszt során egyébként végig így üzemelt).

Illetve ha valaki csak tartalmat szeretne átküldeni másik eszközről, például számítógépről, vagy telefonról akkor ez nem szükséges, mert wifin is megoldható, lásd lentebb.

Támogatott codec-ek, DRM-ek és technológiák

DRM: Widevine L1, Clearkey 1.2, PlayReady 4

 

 

HDMI: HDMI 2.0a

Támogatott alkalmazások: Netflix 4K, HBO Max, Youtube, Google Play, Prime Video, Disney+, stb.

Videó codecek: AV1, VP9, H.265, H.264, MPEG-2, MPEG-1, XVID, STB.

Videó formátumok: MKV, MPG, MPEG, DAT, AVI, MOV, ISO, MP4, RM, STB.

Hang codecek: MP3, AAC, RM, FLAC, STB.


 

Dolby Vision támogatás

 

DTS HD, Dolby Atmos támogatás

Wifi sebesség

A teszt hálózaton jellemzően 200 Mbps sebességet ért el, ami bőven elég.

 

A rendszere Android TV

A rendszere az Android TV, amely lényegében magyar nyelvű Android (11), csak a felülete a tévén, távirányítóval történő használatra van optimalizálva és alá van rendelve a tévézésnek.

Vagyis rögtön a bekapcsolás után kapjuk a tartalmakat például a Neftlix-ről, Youtube-ról, de képes belenézni más alkalmazásokba, mint például a VLC.

Átalakítható, hozzáadhatók indító gombok, eltávolíthatók a tartalmi források, vagy hozzáadhatók.

A távirányítóval is jól használható, eléggé egyértelmű a navigáció, balra, jobbra, fel, le lépkedve. Alapvetően jól használható, kényelmes.

 

 

Magyar nyelv van

 

Képernyő billentyűzet használható

 

Természetesen vannak alternatív felületek (launcher) is Android TV-re, ha a gyári nem lenne szimpatikus.

 

FLauncher

 

ATV Launcher

Az Android TV saját Play Áruháza

Az Android TV saját Play Áruházzal rendelkezik, amely különbözik a normál Play-től és nem is érhető el minden, mint ami ott, csak azok az alkalmazások, amelyek kifejezetten Android TV-re készültek.

 

 

Viszont mivel az Android TV is Android, ezért a legtöbb hagyományos Android alkalmazás gond nélkül fut, ezt hívjuk sideload-nak.

Nem Android TV alkalmazások használata (sideload)

Az Android TV is Android, ezért a legtöbb hagyományos Android alkalmazás gond nélkül fut, ezt hívjuk sideload-nak.

Ha megnyitjuk az Android TV saját Play Áruházát, akkor ott rákeresve telepíthető a Sideload launcher nevű alkalmazás.

 

 

Betehető a többi alkalmazás közé

 

Megnyitva listázza a nem Android TV alkalmazásokat (is)

A Google Play-en nem elérhető alkalmazások telepítése

Ha esetleg egy alkalmazás nem elérhető Google Play-ről, akkor az APKPure vagy az Aptoide alkalmazás telepítésével beszerezhetők, rajta keresztül telepítve.

Egy másik megoldás az apkmirror.com-ról történő letöltés és telepítés.

 

HBO Max

Az HBO Max telepíthető az Android TV saját Play Áruházából is és természetesen működik.

 

Netflix

A Netflix előtelepítve érkezik, de  az Android TV saját Play Áruházából is telepíthető, frissíthető. A 4K lejátszás is működik, a 4K tartalmakat külön jelzi és kereshetők is.

 

Prime Video

A Google Play-ről nem telepíthető, de alternatív forrásból (pl. Aptoide) igen és a Sideload alkalmazást telepítve a Google Play-ről gond nélkül használható.

 

Youtube

A Youtube természetesen működik, 4K felbontással is.

Egyéb streaming alkalmazások

Van még Disney+, Twitch, Spotify, stb. tehát zenét is lehet vele hallgatni, vagy más tartalmat fogyasztani. A Disney+ hamarosan Magyarországon is elérhető lesz.

 

Tartalom átküldése más eszközről, Chromecast

A wifin keresztül történő kijelző tükrözés tévére, kijelzőre nem újdonság, tudja például bármelyik Android-os telefon és az okos tévék, média lejátszók, stb. A tükrözés szó szerint tükrözést jelent, vagyis amit a telefonon látunk, azt látjuk a tévén, kijelzőn is.

Ezzel szemben a Chromecast bár hasonló, mégis más, mert a háttérben streameli a tartalmat tévére. Vagyis nem az éppen látott tartalmat küldi át, hanem egy lejátszóból, alkalmazásból származó tartalmat és a telefon / egyéb eszköz továbbra is használható marad, függetlenül attól, hogy a tévén éppen mit látunk.

Ilyen alkalmazás lehet egy bármilyen videó lejátszó (pl. VLC), vagy valamilyen előfizetős streaming szolgáltatáshoz tartozó alkalmazás (ha támogatja). Így a letöltött tartalmak is átküldhetők egy mobil eszközről, például telefonról, tabletről, nem kell külső meghajtóval szórakozni.

Egyes alkalmazások ha érzékelik a Chromecast-ot, akkor fel is kínálják a tartalom átküldését a TV BOX-ra (viszont a felirat átküldését nem mindegyik támogatja).

 

Számítógépen megosztott tartalmak lejátszása

A számítógépen (jelen esetben Windows-on) megosztott tartalmak is elérhetők, például a VLC alkalmazásban is és a 4K felbontással is elbír (5G wifi esetén), szóval tényleg nincs sok értelme a külső meghajtóra másolgatásnak.

 

 

Mivel ez szimpla fájl megosztás, így a feliratok is megjelennek a lejátszókban.

Használat hagyományos médialejátszóként

Mint minden médialejátszó, úgy ez is 4K lejátszást ígér, amit teljesít is, offline és online is. Viszont az offline lejátszáshoz wifin keresztüli megosztás (vagy Chromecast), vagy a fentebb ismertetett USB elosztóval történő bővítés szükséges.

A lejátszáshoz használható pendrive, külső merevlemez, microSD memóriakártya, de arra figyelni kell, hogy az adott adathordozó kellő sebességű legyen.

 

Kodi van és működik

Használat számítógépként

Az Android alapú médialejátszók lényegében számítógépek, hiszen pontosan ugyanazok a hardver elemek alkotják, mint a számítógépeket, így számítógépként is megállják a helyüket. Ez igaz az Android TV esetén is, csak ez esetben az alkalmazások telepítése során jóval többször kell külső forráshoz nyúlni (Aptoide, stb.) és a teljes kényelemhez szükséges a fentebb ismertetett USB elosztóval történő bővítés

Értelemszerűen azért desktop PC teljesítményt nem érdemes várni ennyiért (főleg hogy csak 2GB RAM áll rendelkezésünkre jelen esetben), de a napi szintű dolgokra kb. használható.

Ami nem kifejezetten érintőkijelzőre készült, az jellemzően működik. Kivétel persze van, hiszen az alkalmazások tipikusan nem TV okosítón futtatott Android-ra készülnek, de jellemzően ami fontos az működik.

 

Játékok

Ami jó, hogy azért választék direkt Android TV-re készült játékokból is és azok támogatnak valamilyen beviteli eszközt (kontroller, billentyűzet), nem érintőkijelzőre készültek, hiszen tévén az bajos lenne.

Így bár nem pont ez a szerepe ennek a TV okosítónak, azért ha valakinek kedve szottyan némi gamingre, akkor biztos talál valamit (de ez esetben a kis tárhely itt jobban jelentkezik, mint limitáló tényező).

 

 

Van egy kifejezetten távirányítóhoz készült részleg is

 

De sideload révén normál Android játékok is futnak rajta, viszont ami probléma, hogy sok játék érintéssel történő vezérlésre készült, de

  • az egér / légegér /stb. kattintás érintésként megy át. Így az olyan játékok, amelyekben nem kell egyszerre, vagy nagyon rövid időn belül több ujjat használni, azok tökéletesen játszhatók
  • ha van gamepad vagy egyéb kontroller támogatás, az szintén megoldást jelent (tipp: próbáld ki a Gamepad Games Links alkalmazást, listáz egy halom kontrollerrel játszható játékot)
  • vagy ha esetleg van billentyűzet támogatás, akkor az is
  • vagy az olyan tapintást emuláló alkalmazások is bevethetők, mint az Octopus – Gamepad, Mouse, Keyboard Keymapper

Bluetooth

Bluetooth van, ráadásul 5.2, így használhatók a bluetooth eszközök, mint például billentyűzet, gamepad, hangszóró, stb. Működik, ahogy kell és a hang eszközökhöz a lehető legkisebb (észrevehetetlen) hang késést biztosítja.

 

 

Mobiltelefon, tablet kijelzőjének tükrözése

A Chromecast mellett természetesen elérhető a normál wireless display funkció, vagyis a telefon, egyéb eszköz kijelzőjét átküldhetjük a lejátszóra.

Távoli hang bevitel, Google Assistant

A távirányítóban mikrofon van, ami használható hang alapú keresésekhez, Google Assistant parancsok kiadásához. Pl. ha azt mondjuk, hogy időjárás, vagy időjárás holnap, akkor megmutatja az időjárást.

 

 

Magyarul is ért, van amit magyarul mutat meg, de beszélni nem tud magyarul.

 

Összegzés

A Xiaomi TV Stick valóban tökéletes választás egy nem okos TV okossá tételéhez és persze akkor is, ha a TV rendszere már elavult, vagy nem megfelelő.

Minden fontos streaming szolgáltatás elérhető vele, ráadásul 4K felbontással is és nagyon könnyen átküldhetők saját tartalmak számítógépről, vagy telefonról, szintén 4K felbontással.

Ezen felül van

  • erős hardver
  • Android TV
  • direkt tévére készült játékok
  • beépített Chromecast
  • lehetőség nem Android TV alkalmazások futtatására
  • bluetooth távirányító
  • távoli hang bevitel, Google Assistant
  • Bluetooth 5.2, amely a hang eszközökhöz a lehető legkisebb (észrevehetetlen) hang késést biztosítja

Ami hátrányként említhető az a formátuma, nincs rajta semmilyen bemenet, így ha valaki külső meghajtót használna, akkor muszáj USB elosztót, valamint egy USB kábelt és micro USB > USB átalakítót használnia.

De erre nincs szükség valójában, mert számítógépről és mobil eszközről is átküldhetők a tartalmak. De ha mégis szükséges lenne, akkor egyébként a MECOOL KM2 jó alternatíva lehet (teszt itt).

Illetve a belső tárhelye kicsi, de az alkalmazásoknak bőven elég, játékok telepítésénél lehet csak probléma, azokból nem érdemes (illetve nem is lehet) sokat telepíteni.

Összességében erősen ajánlott.

 

Vámmentes vásárlási útmutatóért kattints ide

admin

admin Szerző

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.