A Xiaomi Mi Router 4 után megérkezett a Xiaomi Mi Router 4A variáns is, két változatban: 100Mbps és gigabit (1000Mbps) LAN. Jelen teszt alanya a gigabites változat, amely 1000Mbps sebességgel képes az adatokat fogadni az internetről. Ez változat gyakorlatilag egy az egyben ugyanaz, mint a korábban tesztelt Xiaomi Mi Router 4, de megérkezett az international (nemzetközi) változat is (a teszt alanya a kínai változat, de nincs igazi különbség). Teljesítményben, megbízhatóságban is tökéletes, mint az előd.
Webáruházak, itt kapható (bökj a gombra)
Vásárlási útmutatók
Miért érdemes ezt a routert választani?
- 4 antenna
- dual band wifi: 2.4GHz,5GHz. Szabadon lehet kapcsolódni mindkettőhöz, vagy a routerre is bízható az adott eszköz képességeinek felderítése.
- 1167Mb/s wifi sebesség
- gigabites LAN (1000Mb/s) így a manapság már elérhető árú gigabites internethez tökéletes választás
- erős hardver
- két magos processzor
- 128MB RAM
- 128db eszköz kapcsolódhat rá egy időben
És ami külön kiemelendő az a szoftver, amely seregnyi extra funkciót ad egy átlagos routerhez képest és alkalmazáson keresztül is beállítható. Ráadásul híven a Xiaomi szokásához frissítések is jönnek, így kevésbé kell aggódnod egy később kiderülő biztonsági hiba miatt, hogy javítás nélkül marad.
Bírja a nagy sebességet?
A dolgok közepébe vágva talán a legfontosabb kérdés: bírja a tényleg nagy sebességet (tehát legalább 500Mbitet)? Igen, bírja, nem indul újra, nem hal meg tőle. Természetesen a sebesség maximális kihasználásához a többi dolognak is bírnia kell, hiszen abba kell belegondolni, hogy az 1000Mbit az 125MB adat másodpercenként, amit ha merevlemezre kell írni ott már lehetnek gondok. Plusz egyéb dolgok is jelenthetnek szűk keresztmetszetet, mint például a processzor, vagy éppen az internet hálózat aktuális terheltsége (és ugye a garantált sebesség nem egyenlő a maximális sebességgel).
Kicsomagolás
Egyszerű karton dobozban érkezett, amely meglepően nagy. Ez azért van, mert az antennák fel vannak szerelve és hátulra lehajtva. A csomagban most sincs egyetlen darab hálózati kábel sem (RJ45), így ha azzal nem rendelkezel, akkor egyúttal azt is vegyél.
Külső
Router, így nem túl meglepő módon úgy néz ki, mint egy router, jelen esetben 4 antennával. Viszont azért eléggé igényes, kellemes a megvalósítása.
Az antennák lehajthatók, elforgathatók, de nem levehetők.
Kettő darab LAN portja van, ami a többségnek azért elég szokott lenni, akinek nem, annak szüksége lesz switch-re. Minden portja gigabites, így gigabites internethez ideális választás.
A minősége amúgy abszolút rendben van és alul lyukacsos a jobb szellőzés érdekében.
Beüzemelés, használati útmutató
A folyamat ugyanaz, mint a korábban tesztelt Mi Router 4 esetén, viszont azt nem tudni, hogy a webes felület elérhető-e már angol nyelven (tippre nem valószínű).
Tehát akkor a beüzemelés ide bemásolva az előző tesztből:
“Vigyázat, anyázós rész következik. Najó, nem, viszont érthetetlen, hogy egy olyan gyártó esetén, amely egyre komolyabban veszi a Kínán kívüli jelenlétet, hogyan lehetséges, hogy a webes felület csak kínaiul tud? Úgy tűnik még egyelőre inkább csak a telefonok esetén fókuszál a gyártó a nem kínai jelenlétre.
Szerencsére ez két okból nem igazi probléma.
Az egyik, hogy a Chrome böngészőben jobb egérrel kattintás után kérhető magyarra történő fordítás, ami bár közel sem tökéletes, de használható.
A másik, hogy mobil alkalmazással is használható, amely bár magyarul nem, de angolul tud (de már magyar nyelven is elérhető itt). Angolul azért csak többen tudnak, mint kínaiul. A hozzá tartozó alkalmazás a Mi Wi-Fi, Google Play-ről beszerezhető.
A router bekapcsolása után első lépésként kiválasztható a “Set up a new router”.
Ha minden jól megy, meg is találja a routert: “Set up”
A következő képernyőn “As a new router”, majd az után felismeri a kapcsolat típusát, ahol “Next” és bekéri a jelszót, amennyiben szükséges az internet használatához:
Majd “Next”. Ez után a wifi hálózat neve és jelszava következik, amely alapból ugyanaz lenne, mint a router admin jelszó, de a jelölőnégyzetből kivéve a jelölést lehet rendelkezni máshogy is.
Majd “Finish”. Két wifi hálózat jön létre, egy normál és egy 5G.
Az alkalmazás jelen verziója Mi Account-ba történő bejelentkezést kér, annak eleget téve használható az app. Viszont a hely megadásánál China Mainland választandó, Europe esetén valószínűleg nem fog működni. — Ez már nem feltétlenül igaz az international változat esetén! —
Lényegében ennyi, kb. 5-10 perc alatt üzemkész lehet.”
Alkalmazás funkciók
Ez is ugyanaz, mint a Mi Router 4-nél.
Tényleg csak egy pár funkciót megemlítve, mert egy nagy tudású routerről és annak szoftveréről van szó.
Az alkalmazás kezdőoldalán megjelennek a kapcsolódott eszközök
Bármelyiket kiválasztva kitiltható, szabályozható a sebessége, stb
Van mód sebesség szabályozásra (QoS), időzített wifi ki / be kapcsolásra, időzített router újraindításra, sebességtesztre, vendég hálózat beállítására.
Aztán van szülői felügyelet, wifi optimalizáció, tűzfal, stb.
A webes felület
A webes felülete csak kínaiul tud, de Chrome böngészőben jobb klikk és fordítás (kérdéses, hogy esetleg a nemzetközi változatnál van-e angol nyelv). Ami helyenként vicces fordítást eredményez:
De alapvetően el lehet vele boldogulni
Több részre van osztva a felülete
Természetesen van port forward, ha szükség lenne egy port nyitására és van VPN, DDNS is.
Wifi lefedettség, stabilitás
A wifi lefedettség természetesen ennél is rendkívül jó, átlagos(nál nagyobb) méretű házat, lakást, irodát bőven lefed és még a kertben is lehet wifi. 5G esetén is jól működik, simán lehet vele szórni a 4K videót is például médialejátszóra.
Kábellel is tökéletes természetesen.
Számos eszközzel, telefonnal, kamerával, Windows tablettel került tesztelésre, de nem volt gond egynél sem.
Összegzés
A Xiaomi Mi Router 4A hasonlóan az elődhöz, szintén a legjobb otthoni gigabites routerek között van, 4 antennával, 2.4GHz, 5GHz wifivel és erős, stabilan működő hardverrel, még nagy sebességnél is. Plusz teljesen vállalhatóan néz ki és a szoftvere igen jó, amit vélhetőleg jó sokáig frissít majd a gyártó.
USB nincs, így akinek az elengedhetetlen, annak nem jó választás.
Webáruházak, itt kapható (bökj a gombra)
Vásárlási útmutatók
Hozzászólások
Zoltán Hedvicsek
Szép napot.
Azt szeretném kérdezni,hogy mi tévő legyek, ha a mi wifi applikáció nem találja meg a routert?
admin
Üdv, az a baj, hogy látatlanban képtelenség megmondani mi lehet a probléma.
Zoltán Hedvicsek
Egyfolytában azt dobja fel az app, hogy kapcsoljam be a Wifit, “Turn WIFI on now”
admin
A telefonon bekapcsoltad a wifit?
Gabor
Üdvözletem!
Ha él még az oldal: most kaptam meg a routert és pár kérdésem van.
IPad 10.7, telepítettem a Mi wifi appot, regiztem, az 5G-n vagyok,a progi azt mondja a keresésnél, hogy “connected” hozzá akarom adni a programban a megtalált eszközt, DE nem tudom. Ha kilépek a keresés felületből, be a hozzáadásba, azt mondja hogy nincs eszköz. Küldenék képernyőképet ha lehet. Valami ötlet?
Meg a max. letöltés kb 100Mbs, a Digi 1Gb előfizetésem van. Miért nem magasabb az átviteli érték? Üdv, Gabor
Zsolti
Hello!
Én wifi repeater-ként használnám az eszközt, de nem igazán úgy működik ahogy szeretném. Sikerül az alap wifi hálózatot megosztani. Tudok is az újra csatlakozni, de az alap kb 300Mbps-hez képest kb 20-at tudok mérni, 2,4GHz-en kicsivel többet. Ha kábellel kapcsolódok, akkor is 30-40Mbps-t mérek. Az alkalmazásban sem látszik a le/feltötési sebességek az eszközöknél, mindig 0-át mutat. Kevesebb funkció is érhető el, pl a a Qos funkció ahol a sebességeket lehetne állítani inaktív + még több lehetőség is az. Többször próbáltam reset után a dolgot de mindig ide jutottam. Valakinek van ötlete?