A Tanix TX6 mindent ad, ami fel szokott merülni igényként: dual wifi (2.4GHz + 5GHz), külső wifi antenna, bluetooth, LAN, USB, 4GB RAM, modern processzor. Android 9 a szoftvere, így nem csak médialejátszó, hanem egyben Android alapú miniszámítógép is, amelyre vezetékkel, vagy Bluetooth-szal egér, billentyűzet is köthető. Az ára egyáltalán nem magas, jelenlegi kb. 11 000 Ft, ráadásul európai webáruházból rendelhető, így a szállítás csak pár nap és persze vámmentes. Ennél jobb ajánlatot nehéz találni!
Hogy mennyire jó, vagy sem? Azt megtudod ebből a tesztből!
Vásárlási útmutató
Kicsomagolás
Tisztességesen becsomagolva érkezett:
A csomag tartalma
- a médialejátszó
- távirányító
- HDMI kábel
- tápegység
- használati útmutató
Külső
A külsejére nem lehet panasz, hiszen mentes minden felesleges sallangtól, csak a logó van a tetején, ami viszont jól mutat. Részletes előlapi kijelzője van, ami persze nem haszontalan, mert ránézésre rögtön látszanak a fontos információk. A wifi antenna kívül van és szép nagy, tehát a wifivel nem igazán van probléma.
Nagyon masszív, jó minőségű, az anyaghasználata, megmunkálása kifogástalan.
Apró, a méretei: 7.70 x 7.70 x 1.70 cm
Gyártói kép
És így néz ki ténylegesen is
Fentről nézve
Távirányító
Átlagos darabról van szó, szerencsére jó minőségű, a gyártó nem spórolt rajta. Minden szükséges gomb megtalálható rajta, a piros gomb a ki / be kapcsoló, egy kis csavarral, mert röviden megnyomva alvó módba küldi a készüléket, míg hosszan nyomva kikapcsolható.
Működik, ahogy kell, viszont elem nem jár hozzá ( 2 x AAA, vagyis a kisebb méretű ceruzaelem).
Van egy egér funkciója, de nem légegér, hanem a nyíl gombokkal kell ide-oda mozgatni az egér mutatót, ami igen gyorsan fájdalmas tud lenni. 😀 Eseti jelleggel el lehet vele kínlódni, de egér igénye esetén mindenképpen valódi, vagy esetleg légegér ajánlott.
A hardver
Korrekt teljesítményű hardvert kapott, amellyel több Android alkalmazás egyidejű használata sem okozhat gondot. Természetesen egér és billentyűzet is használható, így akár egy olcsó miniszámítógép is lehet belőle.
A hardver:
- Allwinner H6 Cortex A53 processzor, amely négy magos
- Mali-T720 grafikus processzor (GPU)
- 4GB memória (RAM)
- 32 vagy 64GB EMMC tárhely (ROM), amely bővíthető microSD memóriakártyával (max. 128 GB)
- 2.4GHz + 5GHz wifi
A gyakorlatban elég jól hajtja a dobozt, nincs vele gond.
Kimenetek, bemenetek
Elég jól felszerelt, bár a LAN port csak 100Mbites, ami tipikusan elég 4K-hoz is (hiszen ez másodpercenként 12.5MByte adatot jelent, ami percenként 750MB).
Van tehát:
- 100Mbps LAN (Ethernet, RJ45)
- HDMI 2
- Bluetooth 5
- 5.1 hang kimenet
- 2db USB2
- 1db USB3
USB elosztó gond nélkül használható, így akár lehet 10 USB bemenet is.
Így néz ki a port kiosztás
A microSD memóriakártya bemenet
Az USB3
AnTuTu pontszám
AnTuTu pontszáma: 41953
Támogatott formátumok
Dekóderek: H.263, H.264, H.265, HD MPEG4
Videó formátumok: 4K, AVI, DAT, ISO, MKV, MP4, MPEG,RM,RMVB,VC-1,VOB,WMV
Hang formátumok: AAC,AMR,APE,FLAC,M4A,MP1,MP2,MP3,OGG,RA,WAV,WMA
Kép formátumok: BMP,GIF,JPEG,PNG,TIFF
5.1: támogatva
Használható külső merevlemez, pendrive, microSD memóriakártya a hagyományos tartalom források közül.
Természetesen a Google Play-ről lejátszók, képnézegetők beszerezhetők, egyéb más alkalmazások mellett.
A belső, saját adattároló sebessége
Olvasási maximális sebesség: 137MB/mp
Írási maximális sebesség: 124MB/mp
Wifi sebesség
5G wifi van, tehát kellemes tempóra képes, bőven elegendő a 4K tartalmakhoz (amennyiben a router is támogatja). De van LAN is, amely sebessége 100Mbit, ami a tipikus 4K tartalmakhoz elég.
A szoftverről
A rendszer alapját az Android 9 jelenti, így persze lehetőség van a Google Play használatára, alkalmazások telepítésére.
Viszont a felület a Tanix saját fejlesztésű, ALICE UX nevű felülete, amelyet a felhasználói visszajelzésekre, beta programból érkező visszajelzésekre alapozva fejleszt.
Alapvetően egy eléggé szép és gördülékenyen működő, jól használható (távirányítóval és egérrel is) felületről van szó:
A szükséges, alapvető dolgokat tartalmazza, tehát van Google Play, Chrome, Netflix, Youtube, fájlkezelő, Kodi (“TV Center” néven találod), stb., de azért nincs rommá pakolva felesleges marhaságokkal.
Mint a fenti videóból is látható, elég jól testreszabható és persze alkalmazásokkal bővíthető.
Frissítések
Divat beígérni a soha nem érkező frissítéseket, de a TX6 esetén valóban volt frissítés, illetve külön van egy AddonsUpdate, ahol a Kodi-t lehet frissíteni. A Kodi esetén figyelmeztet, hogy a bővítmények és a személyes beállítások lecserélésre kerülnek, tehát célszerű a frissítéssel kezdeni.
Beüzemelés
Elsőként szükség esetén a nyelvet célszerű átállítani magyarra, amely a fogaskerék ikon alatt található. Távirányítóval vagy egérrel ráállva jobb oldalon megjelenik a “Settings” menü / ikon, azt válaszd ki, majd “Device Preferences > Language”, ahonnan a “magyar”-t válaszd ki (tehát nem hungarian).
A következő lehet a wifi, amit szintén a beállítások menüpontban érsz el. Támogatja az 5G wifit, ezért ha 5G routered van, akkor arra is kapcsolódhat (persze használhatsz vezetéket is).
Használat média lejátszóként
Elsődleges használati módja nyilván ez és 4K lejátszást ígér, amit teljesít, hálózatról lejátszva is. De használható pendrive, külső merevlemez, microSD memóriakártya. Értelemszerűen arra figyelni kell, hogy az adott adathordozó kellő sebességű legyen.
Alapból van telepítve a Kodi (“TV Center” néven találod), Youtube stb., de a Google Play-ről azt telepítesz, amit akarsz.
A lejátszás közben stabil, sok órás 4K Youtube videó alatt és napokon át bekapcsolva tartva sem volt egyetlen probléma sem volt.
Lejátszás tesztek
Offline, vagyis adathordozóról / belső tárhelyről lejátszás
37 Mb/s, 3840*1600, 23.976 fps, HEVC, HDR10, 47GB fájlméret
OK
7 500 kb/s, 3840*2160, 30,000 fps, AVC, mp4
OK
Ugyanaz 60fps-sel
OK
100,0 Mb/s, 3840*1714, képsebesség: 24,000 fps, AVC
OK
118 Mb/s, 3840*2160, 29.970 fps, AVC
OK
196 Mb/s, 3840*2160, 29.970 fps, AVC
Ezzel már nem bírt, láthatóan akadozott, de ez már extrém bitráta, ilyennel leginkább csak teszt célból találkozni.
Online videók (Youtube)
A 4K videókkal sincs gond és a Youtube alkalmazás fel is kínálja a 4K-t, mint minőséget (egyes lejátszóknál nem így van).
Streaming alkalmazások
Netflix eleve van, de például működik a Horizon Go is, viszont távirányítóval kevésbé használható, így vagy egér, légegér vagy valami hasonló szükséges.
Használat számítógépként
A Tanix TX6 elég erős ahhoz, hogy számítógépként is használható legyen, egérrel, billentyűzettel, légegérrel. Vezetékes és vezeték nélkülivel is használható, azonban szükséges pár finomhangolás:
- ha még nem állítottad be, akkor állítsd be a nyelvet magyarra
- célszerű valamilyen alkalmazás váltó app beszerzése, pl. Swapps, SwipePad, stb.
- esetleg egy fájlkezelő, ha a gyári nem szimpatikus (pl. ES File Explorer, Total Commander)
- és persze szükség esetén Google Drive vagy bármi egyéb a Google Play-ről
Ami nem kifejezetten érintőkijelzőre készült, az jellemzően működik. Kivétel persze van, hiszen az alkalmazások tipikusan nem média lejátszón futtatott Android-ra készülnek, de jellemzően ami fontos az működik, tehát például
- Chrome
- Firefox
- Youtube
- Skype
- a Google táblázatkezelője, szövegszerkesztője, prezentáció készítője
- email kliensek, levelezők
- képszerkesztők
- videó szerkesztők
- stb.
- és mivel van böngésző, így lényegében minden használható, ami böngészőből amúgy használható
Lényeges, hogy az összes felmerülő alkalmazás telepíthető volt a Google Play-ről, tehát egész jónak tűnik ilyen szempontból a kompatibilitás.
Egér, billentyűzet ilyenkor persze ajánlott, vezetékes is használható, illetve USB elosztóval is működik. A sebesség megfelelő, de nem érdemes egy erős számítógép teljesítményére számítani, viszont egész jól használható. A 4 GB memóriának köszönhetően több alkalmazás is futhat egy időben.
Az egér esetén a bal klikk a szokott módon működik, a jobb klikk viszont nem, az vissza gombként funkcionál. Az Android sajátosságai miatt pár kisebb problémával, kényelmetlenséggel számolni kell, de ettől még használható marad. Ha nincs billentyűzet, akkor a virtuális billentyűzet használható, ami a kijelzőn jelenik meg.
Plusz két használhatóságot javító tipp
Megeshet, hogy a böngészők a mobil változatot jelenítik meg a weboldalakból, de ezen lehet segíteni. Chrome esetén a 3 pötty alatt van az asztali webhely menüpont, azt bekapcsolva a weboldal normál változata jelenik meg.
Ha van fizikai billentyűzet, akkor célszerű kikapcsolni a virtuális billentyűzetet, amelyet egyszerűen meg lehet tenni a Null Keyboard alkalmazás telepítésével, majd billentyűzetként beállításával.
Amit nem sikerült megoldani, az a fizikai billentyűzet magyarra állítása, így angolként használható.
Játékok
Egyszerűbb 3D-s, 2D-s játékokkal lehet próbálkozni, azok elfogadhatóan futnak, persze itt jobban jelentkezik, hogy a játékok jellemzően érintőkijelzőre készülnek. Így ahol több érintéssel kell játszani, ott lehetnek gondok, viszont ha gamepad használatot támogat az adott játék, vagy egérrel, billentyűzettel is játszható, akkor az megoldás.
Bluetooth
Bluetooth van, így használható a bluetooth eszközök, mint például billentyűzet, gamepad, hangszóró, stb. Működik, ahogy kell.
Összegzés
A Tanix TX6 egy kellemes megjelenésű médialejátszó, amely köszönhetően a processzornak, a 4 GB memóriának (RAM) és az Android 9-nek, igazi mindenes, a 4K videók, filmek lejátszáson túl számítógépként és korlátozottan, de akár Android alapú játék konzolként is használható, még a kisebb problémákat figyelembe véve is. Stabilan működik, reggeltől estig tartó folyamatos intenzív terhelés alatt sem volt semmi gond, a melegedése normális mértékű. Na és persze van USB3, bluetooth, LAN, 5G wifi.
Megemlítendő a vezetékes fizikai billentyűzet problémája, ami angol kiosztású billentyűzetként működik, illetve hogy a gigabites LAN jobb lett volna, de az alacsony ár azért korlátozó tényező.
16 000 Ft-ért mindenképpen jó ajánlat és pár nap alatt megérkezik, vámmentesen.
Vásárlási útmutató