Szuperolcsó projektor teszt: Foqucy GX100

Kétségtelen, hogy több méter széles méretben filmeket, videókat nézni, vagy éppen játszani nagyobb élvezet, mint sokkal kisebb tévén, viszont nem mindenki hajlandó erre kiadni akár csak 40-50 000 Ft-ot. A Foqucy GX100 viszont a 20 000 Ft-os kategóriába tartozik, ráadásul európai raktárról (pl. Poland) is rendelhető, ahonnan gyorsan és vámmentesen érkezik.

 

Vásárlási útmutatóért kattints ide

Projektor alapok

Aki használt már projektort, az ezt a részt nyugodtan átugorhatja.

 

Vetítési távolság

A projektorok a képet vetítik, amelyekhez valamilyen fényforrást tartalmaznak, például LED alapút. A kezdeti, projektorból távozó kép nagyon kicsi, viszont egyre jobban szélesedik, minél távolabb van tőle a felület, amelyre kivetül. Ebből következik, hogy a projektoroknak több méter távolság kell és minél távolabb van, amin a kép megjelenik, annál nagyobb lesz a megjelenített kép.

 

 

Idővel viszont megjelentek az “ultra short throw ” projektorok, amelyeknek már 10-15cm távolság is elég, viszont ezek tipikusan sok százezerbe kerülő projektorok.

Fényerő

Mivel vetítésről, fényről van szó, ezért fontos kérdés a fényerő, hiszen a fény csak sötétben látszik jól. Amire itt figyelni kell, az az ANSI Lumen-ben megadott érték, mert szokás szerint megadják Lumenben is, azonban a kettő nem felel meg egymásnak. Például 6500 Lumen = 380 ANSI Lumen, ami az olcsóbb projektorok körében már egy jobb érték.

A nagyon, túl olcsó projektorok kisebb fényerővel rendelkeznek és csak teljes sötétítés mellett használhatók, míg a drága (értsd: több, sok százezer forint) projektorok akár nappali fény mellett is használhatók.

Trapézkorrekció

A projektoroknak ideális esetben megfelelő magasságban és szögben kell állniuk, különben torzul a kép.

 

Ez azt jelenti, hogy lehetőleg párhuzamosnak kell lenniük a vetítési felülettel

Ez a gyakorlatban nem jelent problémát, ritka az, amikor nem megoldható.

Viszont a projektor nem lehet fel vagy lefele döntve, különben szintén torzul a kép. Ez viszont már problémásabb lehet, mert a projektoroknak adott magasságban kell lenniük ahhoz, hogy a megfelelő helyre vetítsenek és vagy van valami, amire rá lehet tenni, vagy nincs.

Szerencsésebb esetben van állvány és arra tehető, ha pedig nincs, akkor asztal, rápakolva még ezt-azt.

Ha egyik sem lehetséges, akkor jön az, hogy a projektor eleje alá teszünk valamit, amitől felfele áll, viszont ettől torzul a kép.

 

 

Nyilván erre gondolnak a projektor gyártók is, ezért ÁLTALÁBAN lehetőség van a trapéz korrekcióra, amely történhet kettő vagy négy ponton. A két pontos trapéz korrekcióval javítható a fenti probléma, de a négy pontossal az is korrigálható, ha a vetítési felületre nem párhuzamos a projektor.

A drága projektorok képesek ezt automatikusan is elvégezni, az olcsóbbaknál nekünk kell megoldani, de egyszerű dologról van szó.

Felbontás

A felbontás megint olyan, ami az árral együtt növekszik tipikusan és a filléres projektorok jellemzően nagyon  felbontással bírnak (pl. 320 x 240). Ha nagyon nagy méretben szeretnénk vetíteni (3+ méter széles), akkor már nem nagyon érdemes  Full HD alá menni. Na és persze vannak 4K projektorok is, de azok árban már más nagyságrend.

Nem szabad összekeverni a multimédiás projektoroknál azt a felbontást, amit le tudnak játszani, azzal a felbontással, amellyel vetítenek (natív felbontás).

A LED élettartama

Mint minden fényforrásnak, a projektor LED-nek is van egy élettartama, amely általában több tízezer óra. Ez általános és főleg otthoni használat esetén szinte végtelen ideig elég, hiszen napi 3 órával is évente csak 1000 óra.

A vetítővászon

A vetítővászon ezerféle lehet, akár a fal is, ha halvány színű, vagy fehér, de lehet ténylegesen vetítővászon is.

A doboz tartalma

Egy kisebb dobozban érkeznek az alábbiak:

  • a projektor
  • távirányító
  • tápegység
  • használati útmutató

 



Külső megjelenés

Ha valamibe, akkor a dizájnba és anyag minőségbe nem lehet belekötni, mert jól néz ki és rendesen össze van rakva.

Az egyik változat nagyrészt fehér színű, az eleje fekete, míg a másik teljesen fekete.

 

Gyártói képek

 

 

Olyan, amilyennek várjuk és lencsevédője is van

 

 

 

Itt már lencsevédő nélkül

 

Gombok a tetején

 

A távirányítója

 

Kicsi, a mérete csak 14 x 13 x 6 cm és a tömege 0.5kg.

Felbontás, jellemzők

A natív felbontása 800 x 480 pixel, vagyis ilyen felbontású a kivetített kép és a fényereje 1800 Lm.

Akár 100″ méretű képet is képes vetíteni, ami 2.5 méteres képátlót jelent, amivel nem túl sok TV vetélkedhet.

Kontrasztarány: 2000:1
Képarány: 4:3/16:9
Fókusz állítás
Világítás élettartama: 30 000 óra

 


Bemenetek, kimenetek

Szerencsére több módon használható, mert van

  • USB
  • HDMI
  • 3.5mm jack

A számítógépre, laptopra, TV okosítóra, stb. HDMI, által köthető, viszont képes önállóan is lejátszani a tartalmakat USB-ről, microSD memóriakártyáról.

Fül / fejhallgató / hangszóró kimenete is van.

 

Beüzemelés

A beüzemelésnél két dolgot kell beállítani:

  1. fókuszt, hogy ne legyen homályos a kép (ezt szinte mindig, ha más távolságra kerül elhelyezésre és persze az első alkalommal szinte biztosan)
  2. és ha ferdén, fel vagy lefele áll, akkor trapéz korrekciót kell alkalmazni

A fókusz gyorsan beállítható, trapéz korrekció viszont nincs – vagy ha igen, akkor hol? Szóval muszáj szemben lennie és egyenesen állnia.

Mivel a projektor alján van szabványos csavarmenet, így ez megoldható tripoddal (háromlábú állvány) is, amely olcsón (is) beszerezhető és magasra állítható, stabil tartás ad.

 

Minőség, fényerő

A nem sok százezres, milliós projektoroknál elvárás, hogy ne legyen nappali világosság, mert ha az van, akkor igen gyenge képre lehet számítani.

Ez jelen esetben is így van, csak minimális fény megengedett, ha élvezhető képet akarunk.

 

Kb. 2 méter széles kép

 

Az viszont előny, hogy megfelelően sötét környezetben simán vetíthetünk színes falra is, így nem kell vásznat venni.

 

 

Azt azért hozzá kell tenni, hogy egy fehér felület valamivel szebb képet eredményez (de ha minimál költséggel akarja valaki megúszni, akkor a halvány színes is bőven jó).

A minősége OK, nyilván ez nem az az árszint, hogy extrém képminőséget szabad várni, de élvezhető. Közelről nézve 2 méteres szélességnél kissé látszanak a képpontok, de távolról még rendben van.

 

Játszani azért elég mókás ekkora méretben

Zajszint

Az ilyen projektorokra jellemző a hőtermelés, amit hűtéssel kell kompenzálni és ez ventilátort jelent, amely zajjal jár.

Szerencsére a Foqucy GX100 a halkabb (de nem zajtalan) projektorok közül való.

Hangszóró

Beépített hangszórója van, egész korrekt hangzással és hangerővel, szóval ha nincs külső hangszóró, akkor használható.

Használat, mint kijelző

Ahogy minden projektor, úgy is ez ráköthető szinte bármire, például:

  • számítógép
  • laptop
  • médialejátszó (TV okosító, TV BOX)
  • játék konzolok
  • stb.

Ehhez van HDMI, AV bemenet is.

 

Használat, mint média lejátszó

Önmagában is használható pendrive, vagy memóriakártya által (max. 64GB), viszont a codec támogatása finoman szólva sem teljes.

Ez azt jelenti, hogy például elbír az Xvid-del, H.264-gyel, de az AC3-at hangokat nem szereti, olyankor nincs hang. Rendben van viszont az mp3 hang, tehát ezek kombinációját kell választani, vagy ezekre konvertálni.

Azért ez sajnálatos, mert extra lépéseket igényel akkor, ha önmagában használnánk.

Összegzés

Mint projektor, a Foqucy GX100 hozza azt, amit ezért az árért várhatunk, így nagy méretben nyújt élvezetesebb szórakozást. A képminősége megfelelő nem teljesen fehér felületen is, de közelről nézve azért látszanak a képpontok (viszont közelről úgysem nézi senki).

Ami konkrét problémaként említhető, az a codec támogatás, mert eléggé válogatós, ezért aki minden más eszköz nélkül használná, annak a legtöbb esetben konvertálni kell.

Sajnos trapéz korrekció nincs, ezért nagyjából egyenesen kell állnia és párhuzamosan a felületre, amire vetít. Ezt megoldani nem nagy gond azért és könnyen elhelyezhető tripodon is.

Összességében akinek ezek nem jelentenek problémát, annak egy használható, olcsó projektort lehet.

 

Vásárlási útmutatóért kattints ide

admin

admin Szerző

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.