Az SSD meghajtók árának jelentős csökkenésével erősen megfontolandó a pendrive helyett történő használatuk (amikor nagyobb méretű tároló kellene), hiszen a sebességbeli különbség szinte felfoghatatlan. Az SSD sebességű (vagy a közeli) pendrive-ok ára csillagászati, nagyon kevesen hajlandók azt az árat kifizetni. Ezzel szemben egy 128GB-os SSD-ből kb. 10 000 Ft-ért lehet “pendrive-ot” készíteni, míg kb. 15 000 Ft-ból egy 256-osat. A sebessége pedig durva, különösen sok kis fájl esetén lesz drasztikusan gyorsabb.
Valódi külső SSD
Az egyik választási lehetőség a ténylegesen külső meghajtónak készült SSD meghajtó. Itt nincs semmi extra, megveszed, használod. Jelenleg 14 000 Ft körül vehető egy 128GB-os, míg kb. 18-19000Ft-ért egy 256GB-os.
Belső SSD, USB tokban
Ez az olcsóbb megoldás, hiszen már 10 000 Ft-ért vehető 256 GB-os SSD meghajtó. Egy normális minőségű USB3-s ház pedig olyan 4000 Ft körül kezdődik. Vagyis annyira nem sokkal olcsóbb, de előnye a nagy SSD választék és a tetszőlegesen választható ház. Az sem elhanyagolható, hogy szükséges esetén számítógépbe is tehető.
Sebesség USB2 esetén
USB2 esetén a sebesség nem lesz túl acélos, azonban az SSD sajátossága miatt nem lesz csigalassú sok fájl mozgatása esetén sem, ellentétben a pendrive-ok nagyon nagy többségével.
Egy minta (olcsó Apacer AS350 PANTHER meghajtó):
Sebesség USB3 esetén
A jóval gyorsabb USB3 természetesen jóval nagyobb sebességet eredményez.
Valós alkalmazás során ez kb 350MB/mp sebességet jelent folyamatos írás esetén, ami finoman szólva is több, mint egy pendrive. De ami talán még fontosabb, hogy a kis fájlokat is elképesztően gyorsan írja a meghajtóra. A legalsó a sok kicsi fájlesetén történő olvasás / írás, ami persze jóval lassabb, mint nagyságrendekkel, sokkal gyorsabb mint egy átlag pendrive esetén.
Összegzés
Összességében kijelenthető, hogy egy külső SSD meghajtó messze jobb választás, mint egy pendrive. Egyetlen hátránya a nagyobb méret. Szóba jöhetne még a hagyományos külső merevlemez, de mivel abban mechanika is van, így sérülékenyebb.