A jó fotók (és videók) egyik elengedhetetlen összetevője a megfelelő fény. Beltéren, stúdióban a megfelelő mennyiségű és irányú fényt legkönnyebben az úgynevezett softboxokkal állíthatjuk elő. Ebben a tesztben megnézünk egy 50×70 cm méretű, 4 izzós, 2 db softboxból álló szettet.
Webáruházak, itt kapható (bökj a gombra)
Vásárlási útmutatók
Mi az a softbox pontosan?
A softnob lényegében egy nagy fényerejű állólámpa, egy vagy több izzóval. Jelen teszt alanya 4 izzót tartalmaz softboxonként, amelyből kettő is van. Kettő softbox már elég tud lenni általában, de nagy kiterjedésű dolgok esetén többre is szükség lehet.
Két fő részből áll:
- állvány
- bura
A bura alakja sokféle lehet, a négyszög egy tipikus forma, mint jelen esetben is. A bura elején, ahol a fény kilép van egy szövet, amely a fény nagy részét átengedi, de egyúttal tompítja és szétoszlatja egy nagy felületen, ami segíti a fotózandó tárgyon a becsillanás elkerülését.
Előnye, hogy hordozható és könnyen módosítható az elrendezése, hiszen oda tesszük, ahova akarjuk.
Honnan és mennyiért?
Az Aliexpress.com-on jelenleg 25 000 Ft körül rendelhető német raktárból, 1 hét alatt gond nélkül (és persze vámmentesen) ideért GLS futárszolgálattal.
Ehhez nagyon hasonló softboxok megtalálhatóak egyéb webáruházakban is.
Kinek ajánlott?
Bárkinek, aki beltéri fotózásra adja a fejét és fontos a jó minőség, hiszen megfelelő fény nélkül a legdrágább fényképezőgép is csak féllábú óriás. 🙂 . Gyakran használatos termékek, tárgyak fotózásánál, portré készítésénél. Így ideális és olcsó segítség többek között webáruház tulajdonosoknak és Vatera mániásoknak termékfotózáshoz.
A csomag tartalma
- 2 db 2 méteres állvány
- 2 db 4 E27 foglalattal rendelkező lámpa
- 2 db 50×70 softbox bura
- 8 db 45W-os E27 foglalatú izzó
- 1db szállító táska
- 2 db 3A tartalék olvadóbiztosíték a lámpákhoz
Kicsomagolás
Egy elég nagy és nehéz dobozban érkezik.
A 2 méter magas állvány
Így néz ki (nem teljesen kihúzva)
A lehetséges használati módok
A 4 db E27 foglalattal rendelkező lámpa
Hátulján 2 kapcsoló (2-2 izzót kapcsol külön) és a biztosíték foglalat
Bura és a pálcák
Összeszerelés
Ha először raksz össze softboxot, akkor szánj rá egy 30-60 percet, mert az első nem biztos, hogy könnyen fog menni, viszont a második softbox összerakásával már 10 perc alatt megvoltam, úgyhogy van remény. Ha már tudja az ember, hogy mi mire való, hogyan érdemes a pálcákat kifeszíteni, akkor viszonylag gyorsan összerakható.
Lépések
- Állítsd fel az állványt (ez még nem okozhat gondot 😀 )
- Fogasd rá a lámpatestet
- Húzd rá a lámpatestre a burát
- Jöhetnek a pálcikák, ez a nehezebb rész. A lámpatest oldalába kell őket bedugni a vastagabbik végével. Átlósan csinálni talán egy fokkal könnyebb. Az utolsó pálcikát már erővel fogod csak tudni a helyére tenni.
- Jöhetnek az izzók
- Rakd fel az elejére a softbox anyagot, tépőzáras.
- Ha egy kész, akkor jöhet a második, de az már gyorsabban fog menni, hidd el. 🙂
Majdnem minden a helyén
Kész is vagyunk
Fotózásra fel
Softbox nélkül (eléggé árnyékos és a minősége sem az igazi)
Tapasztalatok, összegzés
Az első összerakásában volt kihívás, a második már gyerekjáték volt. Minőségi és tartós terméknek gondolom.
Könnyen be lehet állítani a megfelelő magasságra és szögre a megfelelő világításhoz, hiszen a magassága állítható, a bura dönthető fel-le és el is lehet forgatni. A súlya sem vészes, így könnyen a megfelelő pozícióba helyezhető.
Jár hozzá egy szövet táska is, amivel hordozhatóvá válik, bár szerintem nem sokan szeretnék gyakran szétszedni, összerakni. A bura nem olyan nagyon nagy, így inkább szétszedés nélkül raknám be az autóba, ha nagyon szállítanom kellene fotózások között.
Az én vélemény, hogy jó vétel, jelentősen szebbek vele a képek, illetve így akkor is fotózhatunk, ha kint sötét van, vagy beborult az ég (a normál világítás nagyon ritkán megfelelő, így az sem megoldás).
Webáruházak, itt kapható (bökj a gombra)
Vásárlási útmutatók