Vezetéknélküli fül és fejhallgatók, hangszórók esetén gyakran találkozunk az SBC, AAC, aptX szavakkal – de vajon mik ezek pontosan?
A telefonok, tabletek jellemzően közlik is egy bluetooth hang eszköz csatlakoztatásakor, hogy milyen módban vannak.
De az ebből nem derül ki, hogy miért jó nekünk, vagy egyáltalán mi az aptX Adaptive.
A megértéséhez kicsit távolabbról kell nekifutnunk a dolognak, hiszen alapvetően a minőséggel vannak összefüggésben. Viszont a minőség kérdése összetett, kezdve a hang tárolási formátumával, amely lehet:
- veszteségmentes, tömörítetlen: a hang (zene, stb.) tárolása során megőrzi a 100%-os minőségét, nem változik a hang, de nagy a fájl méret. Ez lehet pl. wav.
- veszteségmentesen tömörített: ideális formátum, mert kb. a felére csökkenthető a fájl méret, viszont a minőség egyezik a tömörítetlen hang minőségével. Ilyen pl. a flac.
- veszteségesen tömörített: nagyon kis fájl méret érhető el vele, élvezhető hang minőség mellett. Széles körben alkalmazott, ilyen pl. az mp3, aac. Ideális streaminghez is, hiszen az adatforgalom nagyon kicsi.
A veszteségmentes tömörítésnél fontos a bitráta, amely meghatározza azt, hogy 1 másodpercnyi hang, zene tárolásához mekkora adatmennyiséget használunk. Tipikus mértékegysége a Kbps, Mbps (kilobit per seconds, megabit per seconds, kbit/s, mbit/s). Minél kisebb adatmennyiséggel tároljuk a hangot, annál rosszabb lesz a minősége, mert annál kevésbé lehet valósághűen tárolni, egyre több elveszik belőle.
És itt jön képbe a bluetooth, amelynek a sebessége össze sem mérhető például a wifi sebességével, cserében viszont az áram fogyasztása csekély és így válik lehetővé az, hogy egy blutooth eszköz nagyon sokáig használható legyen egy feltöltéssel.
Az idők során viszont a bluetooth sebessége is fejlődött, így vált lehetővé egyre nagyobb bitrátájú hang (pl. zene) átvitele is.
Ehhez viszont a hang átvitelben részt vevő korábbi bluetooth hang codec-ek lecserélése is szükségessé vált, hiszen amit minden pl. okostelefon, tablet is ismer, az SBC (subband codec), annak az átviteli sebessége a gyakorlatban alig haladja meg a 300kbps értéket. Ami egyébként már elég jó minőséget ad, tehát akkor sem kell kétségbe esni, ha csak ezt tudja egy telefon, vagy egy hang eszköz.
Az AAC veszteségmentesen tömörített és a maximális átviteli sebessége 250kbps. Ettől függetlenül széles körben alkalmazott és például az Apple általi megvalósítása nagyon jó minőséget ad. Android telefonokon viszont jellemzően nem javasolt a használata a magasabb energia igény és a valós előny hiánya miatt.
Az aptX a Qualcomm megoldása, így értelemszerűen Qualcomm audio chip szükséges hozzá az adott hang eszközben. Tipikusan a jobb hang eszközökben találkozhatunk vele – jobb, de nem feltétlenül drága, mert ha fülhallgatókról van szó, akkor már 10 000 Ft alatt is bőven vannak ilyenek. Veszteségesen tömörített.
aptX esetén a lehetőségek:
- aptX: maximum 350kbps sebesség, ami már jó minőséget ad
- aptX HD: 570kbps sebesség, ami kimagaslóan jó minőséget ad
- aptX Adaptive: változó bitráta, amely az aktuális igénytől függően lehet 279 – 420 Kbps. Így ahol szükséges ott nagyobb, ahol nem, ott kisebb, így megőrizve a kiváló minőséget amellett, hogy kevesebb adatot kell átküldeni, csökkentve a hang késését a képhez képest.
Ha már hang késésről, késleltetésről van szó: köztudott, hogy a hang átvitele vezeték nélkül némi időbe telik, ami rossz esetben lehet akár 0.2-0.3mp (2-300ms, ezredmásodperc). Ez zene esetén lényegtelen, viszont filmek, videók, játékok esetén már zavaró lehet. Az aptX ez esetben is jó választás, mert még az ős aptX is tud 150ms késleltetést és az újabb változatai, mint az aptX LL (low latency) akár 40ms késleltetésre is csökkenthető, ami már észrevehetetlen. De az aptX Adaptive is kb. 50-80ms késleltetéssel működik, ami még mindig elég jó.
Értelemszerűen az adott audio codec-et támogatni kell a kérdéses eszköznek is, amire a hang eszköz kapcsolódik.
Android esetén a rendelkezésre álló codecek a fejlesztői beállításokat aktiválva általában megnézhetők.
Megemlítendő még a Sony LDAC, amely 990 Kbps bitrátára is képes, viszont a gyakorlatban főleg SBC, AAC, aptX amivel találkozhatunk és ezek közül az aptX a legjobb választás, ha minden szempontot figyelembe veszünk.