Samsung Galaxy Watch 4 okosóra teszt, 4. rész – vérnyomásmérés, EKG, testösszetétel mérés

A Samsung Galaxy Watch 4 okosóra egyik legnagyobb vonzereje a vérnyomásmérés, EKG, testösszetétel mérés trió – és az, hogy erre 60 000 Ft-ért képes. Éppen ezért nem a hagyományos lehetőségekkel, mint a pulzusmérés, lépések számolása és az alvás megfigyelése funkciókkal kezdjük az egészséggel kapcsolatos funkciókat, hanem ezzel a hárommal.

Az összes rész

1. rész - változatok, dizájn, kijelző, funkciók

2. rész - a Wear OS, fájlok átküldése, hang, zene lejátszás, bluetooth hangeszközök

3. rész - értesítések, telefonálás, bluetooth hívás

4. rész - vérnyomásmérés, EKG, testösszetétel mérés

5. rész - alapvető egészség funkciók

Gyárilag csak Samsung Galaxy telefonokkal és csak bizonyos országokban

A testösszetétel mérés bármely telefonon elérhető, de az EKG és a vérnyomásmérés csak a Samsung Health Monitor alkalmazással, amely csak Samsung telefonokra elérhető és nem is minden országban (de Magyarország köztük van).

Nyilván minden gyártónak joga van ilyen korlátozásokra, de attól még nem lesz kevésbé visszataszító, annak fényében meg főleg, hogy technikailag semmi nem indokolja.

Szerencsére megkerülhető ez a mesterséges korlátozás, ami jogi okokból itt most nem lesz részletezve, de rákeresve például arra, hogy “galaxy watch 4 non samsung phone” megtalálható a részletes leírás.

Nem nehéz megoldani, de azért némi informatikai alapismeret nem árt.

 

Testösszetétel mérése

A testösszetétel mérése azt jelenti, hogy képes mérni a testzsírt, izomtömeget és más jellemzőit a testünknek. Ez egy igen ritka funkció és hasznos, valamint viszonylag könnyen igazolható a mérés helyessége.

 

Az eredmények elérhetők az alkalmazásban

 

És az órán is

 

Okos mérleggel összehasonlítva az eredmények nagyon hasonlók, így elfogadhatjuk, hogy pontos a mérés. Hát vagy mindkettő pontatlan, de ez a kevésbé valószínű.

EKG

Az EKG (ECG, electrocardiogram) régóta használatos a szív problémák felderítésére és a csúcsot a sok csatornás EKG készülékek jelentik.

 

 

Folyamatosan viselhető ez nem túl kényelmes, de ez nem jelenti azt, hogy ne lennének hasznosak a kisebb tudású, de viselhető, szívritmus figyelésre használható kütyük, mert azok is képesek a gyakori problémák felderítésére.

Ilyen a Galaxy Watch 4 is és ami fontos, hogy az adott országokban a szükséges hatósági engedélyeztetésen átment. Ezek szigorúsága természetesen változó lehet, de azért mégis fontos jelzés a megbízhatóság szempontjából, nem csak egy gyártói ígéret, hogy működik, hidd el, hogy így van.

Olyan országokban került hatóságilag elfogadásra, mint az Egyesült Államok (FDA), Egyesült Királyság, Ausztrália, Magyarország, stb.

A mérés egyszerű, az egyik ujjunkat a felső gombon kell tartani 30mp-ig és kiértékeli a szívritmust.

 

 

Járt több csuklón is, de “sajnos” senkinél nem talált problémát, amit aztán igazolni lehetett volna egy valódi EKG készülékkel.

Az eredmények az alkalmazásban is elérhetők és pdf formában megoszthatók mással is.

 

Vérnyomásmérés

A hagyományos vérnyomásmérés felkaros vérnyomásmérővel történik, amely jelenleg a legpontosabb eredményt adja.



 

 

A kompakt alternatívája a csuklós vérnyomásmérő, amelynek a használata csak ténylegesen indokolt esetben javasolt, mert a vérnyomás a szívtől távolodva némileg csökken, ezért általában valamivel kevésbé pontos.

 

 

Csuklós vérnyomásmérők elvén működő okosórák már léteznek egyébként.

A harmadik lehetőség a pulzus alapján történő vérnyomás számítás, ezt tudja a Galaxy Watch 4 is. Az első mérés előtt kalibrálni kell három egymás utáni méréssel és havonta egyszer ezt újra el kell végezni (és bármikor újra elvégezhető).

 

Ezt azért jó tudni

 

Általánosságban véve a pontossága elfogadható, általában nem több, mint 5Hgmm az eltérés. Intenzív fizikai aktivitás esetén ennél nagyobb is lehet, csak azzal az a gond, hogy normális esetben a terhelés megszűnésekor gyorsan változik a vérnyomás, nehéz pont ugyanabban a pillanatban megmérni a vérnyomást az órával és vérnyomásmérővel.

 

vérnyomásmérő óra vérnyomásmérő óra
106 105 63 63
107 107 61 63
105 103 56 61
110 105 59 61
102 105 67 61
104 105 60 63
102 107 55 63
107 103 62 61
102 105 61 63
112 110 64 67
132 119 74 66

 

Arra alkalmasnak tűnik, hogy a hirtelen vérnyomás növekedést, vagy a nyugalmi vérnyomást naponta többször is ellenőrizzük és ha abnormális értéket kapunk, akkor érdemes lehet ellenőrizni igazi vérnyomásmérővel is.

Az előzmények elérhetők és pdf formában megoszthatók.

 

 

Egyébként a pulzust is méri a vérnyomás mérése közben és azok is megjeleníthetők a vérnyomás értékek mellett.

Folytatása következik!

admin

admin Szerző

Hozzászólások

    Avatar

    Sanyi

    (2022.04.03 - 19:45)

    Hát igen, a GWA2-nek is ugyan ez a problémája a vérnyomás terén.
    mivel viszonyítással saccolni próbálja az adatokat, pont a kiugró eltérés nem igazán nyomonkövethető, csak gondolható, hogy valami nincs rendben.
    Így inkább probléma jelzőnek, semmint mérőnek érdemes titulálni.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.