Ebben a részben megnézzük, hogy mi az a Wear OS és mit tartogat számunkra, hogyan lehet fájlokat küldeni az órára, lejátszani hangokat, zenéket, saját hangszóróval, vagy bluetooth fej, fülhallgatóval, hangszóróval.
Az összes rész
1. rész - változatok, dizájn, kijelző, funkciók
2. rész - a Wear OS, fájlok átküldése, hang, zene lejátszás, bluetooth hangeszközök
3. rész - értesítések, telefonálás, bluetooth hívás
4. rész - vérnyomásmérés, EKG, testösszetétel mérés
5. rész - alapvető egészség funkciók
Mit tud a Wear OS?
A Wear OS is Android, de annak egy “könnyűsúlyú” változata, kisebb erőforrás igénnyel. Valójában korábban a neve Android Wear volt, ezzel is utalva a közös alapokra és a normál Android alkalmazások is felkínlódhatók Wear OS-re, de tipikusan nincs sok értelme, mert nem ekkora kijelzőre készültek, míg a Wear OS alkalmazások igen.
Vagyis az egyik nagy előnye a Wear OS-nek az, hogy alkalmazásokkal bővíthető a meglévő tudása. Itt elérhető egy lista a Wear OS alkalmazásokról.
Korántsem annyi alkalmazásról van szó, mint a normál Android esetén, szóval aki fontolgatja egy Wear OS okosóra beszerzését és kritikus feltétel az, hogy milyen alkalmazások állnak rendelkezésre, annak érdemes átnézni a listát.
Néhány izgalmasabb és népszerű alkalmazás étvágygerjesztőnek:
- navigáció térképpel
- Google Maps
- Spotify
- Microsoft Outlook
- Adidas Running
- MyFitnessPal
- Viber
- diktafon
- Strava
- IFTTT
- időjárás, pl. AccuWeather (ha a gyári nem elég jó)
- távirányító TV-hez
- bevásárlólista
- Youtube Music offline lejátszással
- számológép
- teendők
- stb.
A Youtube Music nemrég jelent meg és már offline lejátszás is van, letölthetők a zenék az órára.
Nincs viszont Messenger és Skype jelenleg. A kettő közül manapság talán a Messenger a nagyobb probléma, főleg annak fényében, hogy korábban volt Wear OS-re és remekül működött, a teljes beszélgetést megnézhettük, sőt, válaszolhattunk is.
Az viszont nem kizárt, hogy érkezik majd, mert korábban valaki kiszúrta az alkalmazások között (de azóta eltűnt).
Az érkező üzenetek természetesen megnézhetők azért és az emojik is megjelennek.
Az alkalmazásokon kívül fontos megemlíteni, hogy a telefonnal sokkal szorosabb együttműködést valósít meg. míg egy normál okosóra, aktívitásmérő valóban csak mint kiegészítő funkcionál, addig egy Wear OS okosóra sokkal inkább jelenti a telefon kiterjesztését a csuklóra.
A talán legjobb példa erre az értesítések kezelése, amelyeket ha törlünk az órán, akkor a telefonról is eltűnnek és arra is van mód, hogy az óráról indulva megnyissuk a telefonon a kérdéses alkalmazást. De erről majd később lesz szó részletesen.
Az óra beállítása során kérhető az is, hogy szinkronizálja a felhasználónk adatait, amit érdemes megtenni.
Alkalmazások beszerzése
Az alkalmazások beszerezhetők a Google Play-ről böngészőben, hiszen ha a szokásos Google felhasználónkat hozzárendeljük az órához, akkor az is megjelenik az eszközök között.
Egyes alkalmazások amelyek egyébként elérhető Wear-re is, úgy jelennek meg böngészőben, hogy nem telepíthető az órára. Ilyenkor általában az van, hogy a telefonra kell először telepíteni, majd az órára (vagy egyszerre a kettőt).
De telepíthető magán az órán is, a menüben megnyitva a Play-t.
Vannak alkalmazások, amelyek a telefonon és az órán is telepíthetők és a telefonról kezdeményezve jellemzően egy körben az órára is telepíti.
Aki nem tudja mire van szüksége és csak nézelődne, hogy milyen alkalmazások vannak, annak innen kiindulva érdemes körülnéznie.
További segítség a Wear OS Center alkalmazást is, amely egy katalógus, kizárólag Wear OS alkalmazásoknak.
Fájlok átküldése az órára
Egyes Wear OS órák eleve adnak lehetőséget fájlok küldésére a telefonról az órára, ahogy a Galaxy Watch 4 is. Ezek lehetnek zenék, vagy képek, de más nem.
Ami viszont előnye, hogy automatikusan is képes átküldeni, de azért ezzel óvatosan, mert az óra tárhelye jóval kisebb, mint a telefonoké.
A zenéknek a Music mappában kell lenniük a telefonon, mert ott keresi őket és mappában is lehetnek. Az mp3 biztosan működik és átküldhető.
Bármilyen fájl átküldése az órára
Mivel Android alapú a Wear OS, így nyilván bármilyen fájlt képes kezelni, viszont valahogy az órára el kell juttatni. Ehhez használható például a NavExplorer és a myWear File Explorer is, előbbi jobb választás.
A NavExplorer egyszerre mutatja a telefon és az óra tartalmát.
Egy fájlon, vagy mappán nyomva tartva kijelöl azt, majd letöltés és átküldi az órára.
De az óráról is küldhetünk vele fájlokat a telefonra és bluetooth, valamint wifin keresztül is működik.
Zene, audio, hangoskönyv, videó, képek
A megfelelő alkalmazással a Wear OS számos típusú tartalom fogyasztására ad lehetőséget. Ezek közül a leggyakoribb talán a zene és más audio tartalmak.
Ha már az órán vannak az audio fájlok, akkor a lejátszáshoz az óra saját lejátszóját is használhatjuk. A lejátszás háttérben is működik.
Az óra saját hangszórójával is hallgatható, amely meglepően jó minőségű, de bluetooth fej, fülhallgató és hangszóró is használható.
Ha már hang, akkor érdemes megemlíteni a hangoskönyveket és más beszéd alapú tartalmakat, amelyekhez az óra hangszórója is megfelelő minőséget ad.
De a képeket is meg tudja nyitni, ahogy a videókat is.
Bluetooth fej, fülhallgató és hangszórók használata
Ahogy a telefonok, úgy jellemzően a Wear OS okosórák is lehetőséget adnak bluetooth fej, fülhallgató és hangszórók használatára.
Pont úgy kell párosítani, mint mindig.
Ebook
Bár nem az élvezet csúcsa, de ha éppen nagyon nem tudunk mit csinálni, akkor egy ebookot is olvashatunk, például a Reader for watch alkalmazással (epub, pdf, txt).