Samsung Galaxy Watch 4 okosóra teszt, 1. rész – változatok, dizájn, kijelző, funkciók

A Samsung Galaxy Watch 4 jelenleg a hibáival együtt is az egyik legjobb okosóra EKG-val, vérnyomásméréssel, test összetétel elemzéssel és Wear OS rendszerrel. Rendkívül kevés más okosóra ér fel hozzá, ezért megérdemel egy mindenre kiterjedő tesztet, amely a megszokottól eltérően egy több részes sorozat lesz.

Az összes rész

1. rész - változatok, dizájn, kijelző, funkciók

2. rész - a Wear OS, fájlok átküldése, hang, zene lejátszás, bluetooth hangeszközök

3. rész - értesítések, telefonálás, bluetooth hívás

4. rész - vérnyomásmérés, EKG, testösszetétel mérés

5. rész - alapvető egészség funkciók

Van értelme tesztnek a megjelenése után fél évvel?

Felmerülhet a kérdés, hogy a megjelenése után fél évvel van-e értelme tesztnek és a válasz az, hogy igen, mert

  • a kezdeti túl magas ár mára már nagyon sokat csökkent, a teszt alanya (44mm, nem Classic változat) esetén ez közel 50%-os csökkenést jelent, ma már kicsit több, mint 60 000 Ft-ért megvehető, ami által verhetetlen ajánlatot jelent
  • a megjelenése óta számos frissítés érkezett
  • ma már az sem gond, ha nem Samsung készülékkel használnánk az EKG-t, vagy a vérnyomásmérést
  • jelenleg a messze legjobb ár / érték arányt mutató (valódi) okosóráról van szó, amely Wear OS rendszerű
  • és ha már Wear OS: sajnos egy ideig a Wear OS 3 Samsung exkluzív, a hírek szerint csak 2022 második felében lesz elérhető más gyártók számára

 

Melyik Samsung Galaxy Watch 4 változat érdemes választani?

A Samsung Galaxy Watch 4 egy letisztult és a Classic változatban is elérhető és mindkét esetben két méret közül választhatnak a vásárlók.

Normál:

  • 44mm, 1.4″, 30.3 gramm
  • 40mm, 1.2″, 25.9 gramm

 

 

Ez valóban minden sallangtól mentes, egyszerű kerek okosóra, a gombjai viszont laposak és a masszív óraház alumínium.

Ez esetben fontos tudni, hogy a 40mm-es változatba kisebb kapacitású akkumulátor került. Sőt, jelentősen kisebb, mert a 44mm-esben 361 mAh, míg a 40-ben csak 247 mAh kapacitású akkumulátor van.

Ezért még vékony csukló esetén is megfontolandó a 44mm-es változat, mert amúgy az is elég szolid méretű.

 

 

Elérhető ezüst és rózsaszínnel is

 

 

A Classic a szokásos Galaxy Watch órákat jelenti, rozsdamentes acél óraházzal:

  • 46mm, 1.4″, 52 gramm
  • 42mm, 1.2″, 46.5 gramm

 

 

 

Ezüst színben

 

Amit jó tudni, hogy a Classic változatba is 361 mAh kapacitású akkumulátor került a 46mm-es változat esetén, de csak 247 mAh a 42mm-es változat esetén! Vagyis a kisebb változatok kerülendők, a kb. 120mAh különbség jelentős.

Továbbá LTE változatban is elérhetők, amelyhez eSIM használható és általa mód van hang hívásokra, mobil internetre. A probléma csak az, hogy ezt ideálisan SIM klónozással lenne jó használni, hiszen a többség sejthetően nem szeretne a telefonja helyett mindig az órával telefonálni – más tevékenységekről nem is beszélve.

Erre jelenleg a Telekom ad lehetőséget a MultiSIM szolgáltatással, amellyel két eszköz kaphatja meg ugyanazt a telefonszámot. Hívás esetén amelyiken fogadjuk, azon bonyolíthatjuk le, vagyis ez igen hasznos. Viszont csak előfizetéssel és külön extra díj fejében vehetjük igénybe (1000 Ft). Ezt érdemes észben tartani, ahogy azt is, hogy a hálózat készenlét is meríti az akkumulátort.



Jelenleg (2022 március) a legjobb ajánlat a nem Classic, LTE nélküli 44mm-es változat, amelyet 62 000 Ft-ért megvehetünk. Ugyanez a Classic esetén (46mm) 83 000 Ft-ért. amiért más dizájn és forgatható káva jár (és semmi más elvileg).

Dizájn

A teszt alanya a nem Classic, 44mm-es változat, fekete színben, amely egy igényes, minden zavaró elemtől mentes, kerek okosóra. Eleve is, de a Wear OS okosórák között meglepően vékony és kicsi, az óraház csak 43.3mm és a tömege csak 30 gramm szíj nélkül, míg például a TicWatch 3, amit váltott, az közel 60 gramm!

Ráadásul csak 11.8mm vastag (a TicWatch 14mm szenzor dudorral együtt), vagyis tényleg igen visszafogott méret és tömeg tekintetében is.

 

 

Minimalista és ez jól áll neki

 

A szokásostól eltérően a gomboknak itt nem csak a menüben való navigáció a dolguk, hanem az EKG és a testösszetétel mérésnél is használatosak.

 

 

A kijelző körül csak egy nagyon kicsi kiálló perem van, szóval megfontolandó egy kijelzővédő fólia beszerzése.

 

 

 Meglepően vékony

 

A szíj amúgy jól néz ki, csak az a baj vele, hogy van egy íve, ami által vékony csuklóra nem illeszkedik jól és a dobozból kivéve nem erős, de érezhető gumi szaga is volt. Lecserélésre került…

 

 

Szenzorok

 

Természetesen vízálló, 5ATM szinttel és a támogatott sportok között van úszás is.

 

Kijelző

1.4″ méretű AMOLED kijelzője van, 450 x 450 pixel felbontással, ami nem meglepő módon nagyon szép képet eredményez (és a fekete tényleg fekete, ellentétben az LCD kijelzőkkel).

A fényereje kint is elég szokott lenni és manuálisan, valamint automatikusan is be lehet állítani.


 

 

Nem elhanyagolható előnye az AMOLED kijelző sajátossága, ami az, hogy csak egy egész kis része is bekapcsolható, szemben az LCD kijelzőkkel, amik akkor is teljes felületükön be vannak kapcsolva, ha csak 1 pixel jelenik meg rajtuk.

Ennek az akkumulátor időre hatása van, hiszen így az értesítések megjelenítése kevesebb energiát használhat.

Ahogy az lenni szokott, az óralap változtatható és a csukló felemelésére a kijelző bekapcsol, ha nincs kikapcsolva ez a funkciót, mert egyébként kikapcsolható.

A kijelző bekapcsolva tartásának ideje beállítható: 15 / 30 / 60 mp

Hasznos extrák a kijelzőhöz

Több hasznos extrát is bekapcsolhatunk:

  • kijelző bekapcsolása érintéssel
  • legutóbbi alkalmazás mutatása: ez egy időlimit, ami lehet 20mp, 2 perc, 1 óra. Úgy értendő, hogy ha például jön egy üzenet, akkor ennyi ideig a kijelzőn tartja, függetlenül attól, hogy esetleg éppen valami más volt a kijelzőn.
  • magas érzékenység: segíti a kesztyűvel történő használatot
  • töltési infó megjelenítése a töltés során
  • a két gomb egyszerre történő megnyomásával készíthető képernyőmentés és a kép a Google Fotókba kerül
  • víz alatti mód: kikapcsolja az érintőkijelzőt, ami vízben hasznos, mert a vizet érintésként érzékelheti

Always on kijelző

Az AMOLED kijelzők előnye, hogy mindig bekapcsolva tartható egy kisebb részük és nem merítik le gyorsan az akkumulátort. A Wear OS okosórák ezt a maximumra járatják, hiszen minden óralap saját always on kijelzőt ad.

Ráadásul ezek között olyan is van, ami pont olyan, mint a normál óralap, tehát színes és minden adat megjelenik rajta és frissül is.

 

 

Ami jó, hogy ez nem okoz drasztikus akkumulátor fogyasztás növekedést, 24 óra alatt 10% körül alakul, viszont aki akarja ki is kapcsolhatja.

De persze megvannak a kevésbé látványos always on kijelzők is, viszont ha már vannak ennyire jók, akkor….

Letölthető óralapok

A Wear OS már a korábbi verziók esetén is brutálisan jó, átalakítható óralapokat adott és ez nincs másképpen most sem. Maga a Samsung is ad számos igen jó óralapot.

 

 

Ráadásul gyakran elég részletesen testreszabhatók, beleértve a színt és a megjelenő dolgokat, ami lehet bármely funkció, mint a pulzus, lépések száma, de akár stopper, stb. Ami funkció, az is meg nyitható az óralap megfelelő részét megérintve.

Ezt megtehetjük magán az órán is, de a telefonon kicsit kényelmesebb.

 

 

De óralapok tölthetők le külső forrásból is, szóval a lehetőségek nem korlátozódnak a gyári óralapokra.

Mindig bekapcsolt kijelző

Az egyik legjobb Wear OS funkció az, hogy számos esetben nem kapcsolja a kijelzőt teljesen, hanem egy kevésbé akkumulátor terhelő felületet mindig mutat. Ilyen például a sportolás nyomon követése, a stopper, stb.

 

 

Az always on mód kikapcsolása ezt is kikapcsolja, de külön a kettő elvileg nem beállítható.

Hardver, teljesítmény

Két magos processzor került bele, 1.18GHz órajellel, plusz 1.5GB RAM, 16GB tárhely. Teljesítmény problémák nincsenek, tipikusan szépen, akadozás mentesen fut.

Vagyis ez egy jó hardver, viszont szélsőséges esetben túlmelegedhet, de szerencsére ezzel ritkán találkozni. Ilyenkor tájékoztat, hogy le kell hűlnie és korlátozza a teljesítményt.

 

Beüzemelés

Nem kevesebb, mint három alkalmazás szükséges a használatához, ami nevetséges, de hát ez van, ez majd az összegzésnél ott lesz, mint negatívum. 😈

Az egyik a Galaxy Wear, ezzel végezhetők el a beállítások.

 

 

A másik a Galaxy Health, ebben vannak a tipikus adatok, mint a lépések száma, pulzus, sport,  alvás, stb.

 

 

A harmadik a Samsung Health Monitor, amely hivatalosan csak Samsung telefonokon elérhető, de van rá megoldás, hogy bármilyen telefonon használható legyen.

 

 

A beüzemelés során érdemes engedni a Google account szinkronizálását.

Az óra rendszere

Az órán a legújabb Wear OS fut, amely a Wear OS 3, a Samsung saját felhasználói felületével. Eléggé tipikus, fel, le, jobbra, balra mozdulatokkal és érintésekkel, valamint a gombokkal használható. A felső gombot duplán megnyomva gyorsan válthatunk az utolsó két alkalmazás között.

Magyar nyelvű, ahogy a mobil alkalmazások is.

A kezdő képernyőn lefele húzva érhetők el a gyorsbeállítások, felfele a menü, jobbra húzva az értesítések sorban egymás után, balra húzva a kártyák, amelyek egyfajta widgetek, az egyes funkciókat, azok által rögzített adatokat érjük el velük.

Maga a felvétel is az órával történt, ezért ha valahol kicsit döcögős, akkor annak ez az oka.

 

Frissítések

A hírek szerint a megjelenésétől számítva 4 éven át érkeznek majd frissítések és valóban jönnek rendszeresen.

Az alap funkciók

Alábbi funkciók csak az alapvető dolgok, sok más alkalmazással okosítható.

Fitnesz, sport funkciók
Folyamatos pulzusmérés, lépésszámlálás, GPS, sportolás nyomon követése

Egészség funkciók
pihenés emlékeztető, alvás figyelése, véroxigénszint mérése, vérnyomásmérés, test összetétel mérése, EKG

Értesítés funkciók
hívó fél nevének kijelzése, üzenetek jelzése

Egyéb funkciók
Ébresztés, zene, lejátszás vezérlés, zene lejátszás, bluetooth fülhallgató használata, stb. egy csomó más apróság

Folytatása következik!

admin

admin Szerző

Hozzászólások

    Avatar

    Zsolt

    (2022.03.16 - 11:57)

    Telekom elofizetesem van.. az órához az eSIMet ingyenesen biztosítja a telekom,gondolom ez attól függ milyen tarifacsomagba van valaki… nekem pl egy forintot sem szamlaznak pluszba 🙂

      admin

      admin

      (2022.03.16 - 12:28)

      Valószínűleg, az olcsóbb előfizetések mellé külön kell igényelni. Az viszont biztos, hogy előfizetés szükséges.

    Avatar

    Péter

    (2022.03.16 - 14:38)

    60ezer? Hol? A legkisebb is minden akcióval 71ezer…

    Avatar

    StormChild

    (2022.03.17 - 03:02)

    Pont(y)osan, bruttó 60e gyenge magyar királyi forint körül már kapható. ;))
    Kb. másfél hónapja érkezett meg a 44mm-es sima Galaxy Watch4-em, és én is rögtön lecseréltem a gyári szíjat egy sokkal likacsosabbra, hogy jobban szellőzzön a csuklóm – így kényelmesebb.
    Mióta megvan, 2 frissítés is kijött rá – egy hatalmas és egy kicsi -, és az akksi is 2 teljes napot bőven kibír (a GPS-ét nem használom, arra ott a Fenix 6X Pro-m x)).
    Ami engem zavaró hibát találtam: az iránytű elindítása és bekalibrálása után újraindításig nem működik a képernyő elsötétítése a csukló elforgatásával; gondolom, megzavarja a giroszkópot.
    Az XDA-ról feltettem a spéci alkalmazásokat is, így a ZenFone 8-asommal is műxik az EKG és a vérnyomásmérés is – így teljes a funkcionalitás!
    Még egy a végére: a bluetooth-os hívás is tökéletesen működik – bár egy kicsit halk -, viszont a Whatsapp hívásokat csak kinyomni lehet, és a telefon nem marad sötét a bejövő hívásnál, így sikerült már a zsebemmel hülyeségeket “begépelni” hívás közben.
    Amúgy szuper! :))

    Avatar

    Ványadt Ványatovics

    (2022.03.17 - 09:21)

    Az Önök intenciói alapján lassan egy fél éve vettem egy Bakeey H9 0300-as okos órát. Alig 19.000 Ft-ért. Egyfolytában használom, nem is véletlenül, szívoperált vagyok. Nos ez a “nagyon drága” óra -csak cca 40 ezerrel olcsóbb, mint az agyon hypolt Glalaxy Watsch (muhaha)-, nos ez mindent tud. Óránként méri a vérnyomást -ezt kalibrálni kellett- a pulzust, a véroxigénszintet, a hőmérsékletet, a légzés számot/perc-ben, az alvás minőséget, mennyiséget, EKG-t is lehet vele készíteni, mondjuk ez egy kicsit nehézkes, nagyon erősen függ a bőr nedvességtartalmától, hogy a mesterséges intelligencia ki tudj- e értékelni, de HRV-t minden mérésnél ad. Az értékeket én professzionális mérőműszerekkel ellenőriztem, és olyan csekély eltérések vannak, hogy azok messze elhanyagolhatók. Ezeken kívül minden sportot ismer, a futástól a kerékpározáson át, a hegy mászásig a badmintonig. Általában 3 napig kitart az akkumulátor, és négy óra alatt feltölthető. Szóval szerintem ez az igaz, árban és tudásban is.

      admin

      admin

      (2022.03.17 - 09:33)

      Az jó, ha bevált, de azt nem érdemes elfelejteni, hogy ellentétben a Bakeey H9-cel, a Galaxy Watch 4 egy Wear OS okosóra, ráadásul AMOLED kijelzővel és a Bakeey H9-nél jóval nagyobb tudással. Az egy dolog, ha ezekre valakinek ezekre nincs szüksége, de attól az ár összehasonlítása még nem korrekt.

        Avatar

        Ványadt Ványatovics

        (2022.03.17 - 21:18)

        Kedves Admin! Örülök,hogy válaszolt, és kíváncsian várom, hogy a Bakeey H9-nél mennyivel tud többet a Galaxy Watch 4. Arra is kiváncsi vagyok, hogy a Wear OS mennyivel és miért jobb annál aminek alapján a Bakeey H9 működik, annál is inkább, mert szerintem a szolgáltatott adatok mindkettőnél ugyanazok kellenek, hogy legyenek, ha a mérés pontos. De nem vitaként szerintem az AMOLED kijelző is azt mutatja amit az én órám kijelzője, és meg kell mondanom 76 évesen ezt is nagyon jól látom és szép színes valamint rendkívül éles a jól olvasható a betűkép és grafika. Az allways on lehetőség az egyetlen amiben talán jobb lehet, de gyanítom, hogy emez funkció használata nem segíti az akkumulátor kapacitásának kihasználását, magyarán gyakrabban kell tölteni. Kérem ismertesse majd a többlet tudást is, hogy össze tudjam hasonlítani az én órámmal. Kíváncsian várom a további teszt eredményeket.

          admin

          admin

          (2022.03.17 - 22:51)

          Ha csak az EKG, vérnyomásmérésről van szó, akkor azok esetén a legfontosabb, hogy ezek az egyes országokban hatósági jóváhagyást kaptak. Vagyis ha a Samsung azt mondja, hogy az EKG alkalmas bizonyos szív problémák felderítésére, akkor azt igazolnia kell, hogy tényleg úgy van.

          A miben több a Wear OS és a többi esetleges kérdésre a teszt további részei választ adnak majd, még a héten várható a következő rész.

          Az always on korántsem meríti annyira az akkumulátort, amint azt sokan gondolnák, napi szinten a különbség elhanyagolható. A Wear OS okosórákat attól függetlenül is naponta, de maximum 2 naponta tölteni kell. De az AMOLED előnye a kisebb energiahasználat is akkor, ha a kijelző nem teljes felületén jelenít meg tartalmat (pl. tipikusan ilyen lehet az értesítések megjelenítése).

          A Wear OS órákat telefonként kell kezelni és lényegében azok is, hiszen a hardver nagyrészt ugyanaz (főleg, hogy van amelyikkel ténylegesen telefonálni is lehet).

          Ettől független nincs mindenkinek szüksége Wear OS, vagy AMOLED okosóra és ez jól van így.

    Avatar

    Szilvi

    (2024.11.14 - 12:28)

    Üdvözlöm!
    A Samsung Galaxy Watch 4 calssic okosórámat már 2 éve használom, Samsung telefonnal. A telefont lecseréltem egy Redmi Note 5G Pro -ra és nem tudom párosítani az órával. Mi lehet a probléma? Köszönöm.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.