Panasonic RZ-S300W vezetéknélküli (TWS) fülhallgató teszt – tökéletesre hangolva, hosszú üzemidővel, extrákkal

Eddig leginkább kínai barátainktól érkezett tesztre fülhallgató, ám most a japán Panasonic vezetéknélküli fülhallgatója tette tiszteletét, a megjegyezhetetlen nevű Panasonic RZ-S300W személyében. Ez a gyártó első valódi vezeték nélküli fülhallgatója (az S500W-vel együtt) és jól tudta, hogy a jelenleg erősen túlkínálatot mutató piacra érdemben betörni csak figyelmet érdemlő darabbal lehet és a Panasonic RZ-S300W az is, 7+ órás üzemidővel, tökéletesre csiszolt hangzással és egyéb extrákkal (equalizer által módosítható hangzás, frissíthető szoftver, stb.).

A doboz árulkodik a tartalmáról

Olyan dobozban érkezik, amely árulkodik a tartalmáról egy rajta elhelyezett ablaknak köszönhetően. Ráadásul a gyártó még arra is ügyelt, hogy a tartalmát tényleg megmutassa, így eltérő pózba helyezte el a fülhallgatókat, felfedve a méretet és alakot.

 

 

A csomag tartalma a szokásos:

  • két darab fülhallgató
  • 4 pár gumiharang, avagy dugó
  • töltőkábel
  • és a töltő / tároló doboz

A dugók külön zacskózva és némi méret útmutatással ellátva érkeznek és a dobozt, fülhallgatókat masszív szivacsba ágyazta a gyártó.

 

 

Vagy fél kiló használati útmutatóval érkezett és beszélni magyar is 🙂

Bogyók a fülben

Számos formájú fülhallgatóval találkozni, de az egyik tipikus és leggyakoribb forma a kapszula, amelynek viszonylag nagy az oldalirányú kiterjedése. Ezzel általában nincs is gond, viszont akinek kicsi a fülkagylója, annak gondja lehet vele, mert egyszerűen nem fér el a fülében (tapasztalat).

Ezt oldja meg a Panasonic által alkalmazott forma, amellyel szintén találkozni és valójában ez az egyik legjobb forma, amikor fülhallgatóról van szó. Ennek kicsi az alapterülete és kissé magasabb, mint a kapszula, így kényelmesebb és ergonomikusabb. Három fülben is járt és nem volt vele gond.

Mérsékelten vízálló (IPX4).

Szép zöld színnel érkezett – ami érdekes kontrasztot képezett azzal hogy az idő nagyobb részében death metal🤘dübörgött rajta. 😀

 

 

Azért felfele sem annyira nagy

 

Az oldalirányú kiterjedése pedig egész kicsi (16.5mm)

 

Igen könnyű, 3.75g, ami előny, mert így jobban a fülben marad mozgás esetén

 

 A fekete változat

 

Ilyen a fülben

 

Ahogy az lenni szokott, egy töltődoboz is tartozik hozzá, amely egyben külső akkumulátor (power bank) is, így áram hiányában is tölti a fülhallgatókat. A gyártó egy magasabb kapszula formát választott.

 



 

A töltő doboz egész kicsi (73 x 29 x 39 mm), zsebben lazán elfér és a tömege is kicsi, 48g a fülhallgatókkal együtt.

 

 

Használaton kívül tölti és tárolja a fülhallgatókat

 

A dobozba téve mágnesesség által beszippantja  a fülhallgatókat, viszont a fülhallgatók egyedi formája miatt figyelni kell a helyes irányra, amit nem segít az, hogy a tetejük kerek, így kevésbé látszik a megfelelő irány. Viszont a rajtuk lévő LED mutatja a helyes irányt, lefele kell állnia – na és persze pár alkalom után ez már rutinszerűvé válik.

 

 

A doboz és fülhallgatók minősége jó, igényesen megmunkáltak.

Stabilan a fülben marad

A megfelelő méretű dugóval jól beszorulnak és mozgás közben is egészen stabilan a fülben maradnak a fülhallgatók, még intenzív mozgás esetén is. Kicsi az esélye annak, hogy kiessenek, reálisan esetleg hosszútávú pl. futás esetén van esélye annak, hogy kilazuljanak.

 

Mennyire jó a hangja?

A hangzás a fülhallgatók esetén nyilván alapvető kérdés, hiszen lehet minden más kiváló, ha nem, vagy kevésbé élvezhető hangok távoznak egy fülhallgatóból. És nem csak arról van szó, hogy általában jó minőségű legyen a hang, hanem a jellegéről is, hiszen van aki rajong a mindent elsöprő basszusért, még akár a többi hangtartomány feláldozásával is, míg mások a természetes hangzást kedvelik és nekik lehet megfelelő a Panasonic RZ-S300W.

Alapértelmezésben a Panasonic RZ-S300W hangzása röviden tökéletesnek mondható, a mérnökök ügyesen hangolták, aminek eredménye egy rendkívül részletes és természetes hang. Többször méltattuk már a részletes hangzást, de ez egy új szint. Emellett természetes a hangzása, nem igazán fedezni fel semmilyen furcsaságot és van kellő mennyiségű basszus is, de nincs túlerőltetve.

Összességében tehát részletes, természetes hangok távoznak belőle, ezáltal nagyon szerethető a hangja, a természetes hangzás híveinek igazi ajándék. Viszont a hozzá tartozó alkalmazás igénybe vehető és szabadon módosítható a hangja (lásd lentebb).

Az élvezet valahol 40-50% hangerő körül kezdődik és 60-70% körül csúcsosodik ki.

 

Lényegében bármilyen stílusú zenével élvezhető

 

Technikai jellemzők

Bluetooth verzió: 5.0

Támogatott profilok: A2DP, AVRCP, HSP, HFP

Kodek: SBC, AAC

Működési távolság: 10 méterig

aptX nincs, amit egyesek esetleg hiányolhatnak.

Ambient mód – a környezet hangjainak erősítése

Az ambient mód (“környezeti hang üzemmód”) bekapcsolása esetén a környezet hangjait felerősíti, ami akkor hasznos, ha tudnunk kell, hogy mi történik a környezetükben. Tipikus esete, ha kint hallgatunk zenét, hiszen ilyenkor nagyon minimálisra csökken a fülünkbe jutó környezeti hang, ami adott esetben balesetveszélyes lehet.


Érdekessége, hogy önmagában is működik, nem csak akkor, ha amúgy hallgatunk valamit.

Az alkalmazás

A Panasonic Audio Connect alkalmazásba bevihetők a fülhallgatók.

 

 

A Panasonic Audio Connect hasznos tud lenni, hiszen elég sok minden beállítható és a párosított fülhallgatók hangzása is módosítható általa.

Ehhez ad két előre beállított hangzást:

  1. basszus erősítése
  2. tiszta hangzás

És van equalizer is, amely által szabadon módosíthatjuk a hangzását, valamint vissza is állítható alapértelmezettre (off).

 

 

Hasznos funkció, hogy ha valamiért nem találjuk a fülhallgatót(kat), akkor lekérdezhetjük az utolsó ismert pozíciót, valamint meg is szólaltathatjuk őket.

 

 

Ezen felül módosítható a hangerő, pontos százalékos értéket is kapunk a töltöttségről, valamint frissíthető is a fülhallgatók szoftvere (firmware). És ez nem csak egy amolyan “erre is van lehetőség”, hiszen érkezett is frissítés.

 

 

A beállítások között módosítható a stand by állapot, vagyis hogy használat nélkül mennyi idő után kapcsoljanak ki a fülhallgatók (vagy hogy soha ne kapcsoljanak ki).

 

 

De a beállítások között kikapcsolható a fülhallgatókon lévő LED is, beállítható a jobb hangminőség előnyben részesítése, stb.

 

 

Vagyis az alkalmazás nem csak egy “legyen az is, mert jól hangzik” dolog, hanem tényleg hasznos.

Nagyon kis késleltetés

A vezetéknélküli rendszerek sajátossága a késleltetés, hiszen némi időbe telik, mire a jel eljut a megfelelő helyre. Ez igaz a bluetooth-ra is, de mára már ott tartunk, hogy a késleltetés annyira kicsi tud lenni, hogy nem zavaró, elfogadható. Ez igaz a Panasonic RZ-S300W fülhallgatóra is, emiatt filmekhez jó választás, játékok esetén pedig annyira kicsi, hogy már nem zavaró. Tipikusan lövéseknél szokott feltűnni, hogy mennyire késik a hang, de itt ez nagyon kis mértékű (bluetooth 5 telefonnal tesztelve).

 

Mono, vagy sztereo?

Ez a fülhallgató használható párban, vagy csak az egyik. A töltőből mindkettőt kivéve automatikusan bekapcsolnak és mindkettő használható, de csak az egyiket kivéve használható csak az (utólag kivéve a másikat az is bekapcsol). A kezdeti párosítás után később automatikusan újra kapcsolódik a dobozból kivéve (feltéve hogy az eszközön be van kapcsolva a bluetooth). Visszatéve a dobozba megszünteti a kapcsolatot és kikapcsol.

Érintőgombok

Bár a fizikai gombok egyesek szerint jók és vannak jobb megoldások is, de azért az érintőgombok alapvetően sokkal kényelmesebben használhatók, hiszen nem kell nyomást kifejtenünk a fülhallgatóra, ami kellemetlen érzés tud lenni a fülünknek.

Ahogy az elvárható, a Panasonic RZ-S300W is érintőgombokkal rendelkezik, így a szokásos módon vezérelhető, például:

  • egy érintés: lejátszás szüneteltetése, folytatása
  • dupla érintés a jobb oldalin: következő

Sajnos nem lehet átállítani a funkciókat, ami pedig értelemszerű lenne, ha már egyszer alkalmazás is van hozzá, de talán majd egy frissítéssel megérkezik ennek a lehetősége.

Hangvezérlés

Beépített Alexa asszisztenssel érkezik, de használható a Google megoldása is.

 

 

Nem csak hang alapú keresésre van lehetőség, hanem teljes körű hangvezérlésre is, tehát például beállítható ébresztés, megkérdezhető az időjárás (“weather today”), az aktuális idő, készíthető fénykép (“take a photo”) stb.

 

Tippeket is ad

Használat hívásokhoz

“Nagy hatékonyságú beépített MEMS mikrofonokat tartalmaz egy speciális labirintuskamrában, amely csökkentheti a szélzajt, lehetővé téve a beszédhang hatékony továbbítását és a környezeti zajok elnyomását.”

Valóban korrektül teljesít hívások során is, így mint headset is megállja a helyét.

Akkumulátor, üzemidő

A gyártói ígéret szerint maximum 7.5 óra használat jön össze egy feltöltéssel és ez igaz, 7 óránál valamivel többet sikerült összehozni vele kb. 50% hangerőn (AAC). Ez nyilván egy igen jó érték, így majdnem egy teljes munkanapot is kibír. Ha töltjük valamikor 10-15 percet, akkor pedig össze is jön egy munkanap vele.

A dobozból felhasználva minden elektromosságot nagyjából maximum 30 óra használat jön össze.

Illetve ahogy az ma már elvárt, Type-C csatlakozója van és 3db LED által közli a töltöttségi szintjét.

 

Összegzés

A Panasonic RZ-S300W összességében egy jól sikerült vezetéknélküli fülhallgató, számos előnyös jellemzővel:

  • 7-7.5 óra használat is összejön egy feltöltéssel, ami egész jó érték
  • a fűhallgatók ergonomikus kialakításúak, kisebb fülkagylóban is jól elférnek és nagyon könnyűek
  • a töltő doboz szintén kicsi, könnyen elfér zsebben is
  • több színnel is elérhető, nem csak a szokásos feketével
  • a hangzása nagyon jó, természetes
  • viszont aki módosítana a hangzásán az megteheti, hiszen van equalizer
  • és van környezeti hang üzemmód, amely esetén a környezet hangjait felerősíti, ami akkor hasznos, ha tudnunk kell, hogy mi történik a környezetükben
  • van lehetőség alkalmazás használatára, amely hasznos funkciókat, beállítási lehetőséget ad

viszont

  • ha már tartozik hozzá alkalmazás, akkor miért nem lehet az érintéseket testreszabni? Ez jöhetne majd egy frissítéssel. 🙂
  • vezetéknélküli töltés ebben az árkategóriában már lehetne
  • az aptX hiánya valakinek esetleg visszatartó dolog lehet a vásárlástól
admin

admin Szerző

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.