NJOY Horus Plus 2000 szünetmentes tápegység (UPS) teszt

Szünetmentes tápegység választása nem egyszerű, ha nem akarunk rengeteg költeni rá, ezért is érdekes a NJOY Horus Plus 2000 tesztje.

Ez a szünetmentes tápegység a 40 000 Ft-os kategóriába tartozik, konkrétan 37 000 Ft-ért megvehető és a második legnépszerűbb az Árukeresőben. Ez nem véletlen, hiszen az árkategória legjobbjáról van szó, könnyedén üzemeltet egy számítógépet és egy monitort is akár 1 órán át és 1000W terhelést is elvisel, plusz érintőkijelzője van.

Hasznos akkor is, ha egy power bank nem elég, hiszen normál dugaljak vannak rajta, így megvédi a gyakran drága számítógépeket és berendezéseket a váratlan áramszünetek, áram ingadozások káros hatásaitól.

UPS alapok

Az USP-ekről bőven van magyar nyelvű információ, ezért részletesen felesleges belemenni, de azért a nagyon alapokat nézzük meg, az NJOY Horus Plus 2000 példáján keresztül.

Az NJOY Horus Plus 2000 egy line interactiv UPS, AVR-rel, 1200W terhelhetőséggel, 2000VA teljesítménnyel.

A line interactiv UPS előnye, hogy képes a bemeneti feszültség akár nagyobb ingadozásait is korrigálni és a kimeneten, tehát a rá kötött készülékek, eszközök számára már a megfelelő feszültséget adja. Erre utal az AVR, elnevezés vagyis Automatic Voltage Regulator, amelynek köszönhetően nem kell feltétlenül akkumulátorra átváltania akkor, ha feszültség ingadozás van.

A 1200W terhelhetőség magáért beszél, kb. ennyivel terhelhető,  a tesztet jelentő 136W-ra azt mondta, hogy 11-12% terhelést jelent.

A VA érték leegyszerűsítve a kapacitást jelenti, minél magasabb a szám, annál tovább üzemel az UPS áramkimaradás esetén. Értelemszerűen minél nagyobb kapacitású egy UPS, tipikusan annál drágább is, egy 10 000VA UPS ára olyan fél milliótól indul.

Ami még fontos, az a szimulált, vagy valódi (pure), tiszta szinusz kimeneti jelet előállító USP-ek közti különbség. Egyes készülékek megkövetelik a tiszta szinusz jelet, viszont az olyan UPS-ek jelentősen drágábbak.

 

 

Általában azt szokás mondani, hogy a puding próbája az evés, szóval ha működik valami szimulált szinusz kimeneti jellel, akkor OK, ha nem, akkor muszáj valódi szinusz jelet előállító UPS-t venni.

Számítógépek esetén az aktív PFC tápegységek (ami lényegében szinte bármely tápegység) tiszta szinusz jelet várnak, de legtöbb esetben működnek szimulált jellel is. Ez valahol nyilvánvaló is, hiszen akkor különben minek lenne hozzá PC szoftver, ha számítógéppel nem is működik?

Az NJOY Horus Plus 2000 is szimulált szinusz jelet ad és ez nem okozott gondot aktív PFC-s Chieftec tápegységnek (sem).

Az NJOY Horus Plus 2000

Az NJOY Horus Plus 2000 tipikus UPS külsővel bír, egy fekete doboz, van viszont kijelzője, ráadásul érintőkijelző.

A dobozban van az UPS és egy USB kábel, valamint a botrányos magyarsággal írt (gépi fordított?) használati útmutató.

 

 

A tömege 10.5kg, csak 13 cm széles, viszont hátrafelé már 32 cm és 18 cm magas.

 

 

Az elején van a kijelző, aminek háttérvilágítása is van, valamint odakerült a bekapcsoló gomb is, amely a véletlen megnyomás ellen védett.

 

 

A kijelzőjén elérhető az aktuális töltöttségi szint és a terhelés is, százalékban kifejezve. Érintésre lehet váltani az adatok között, bár nem éppen a legjobban sikerült érintőkijelzőről van szó (de azért működik).  A kijelző előnye, hogy számítógép nélkül is elérhető minden adat.

 

 

A hátulján van 4 szabványos dugalj, egy USB bemenet és a maga az UPS tápkábele, ami sajnos nem kihúzható. Persze az nem is érdekes, ha fix helyen van használva, de ha valaki viszi magával, akkor neki azért némileg kellemetlen.

USB töltése nincs, de nyugodtan ráköthető bármely USB töltő adapter és elosztót is lehet rá kötni, de a gyártó tanácsa, hogy csak hagyományos, nem túlfeszültségvédős elosztót kössünk rá (feszültség védelmet amúgy is ad az UPS).

Extraként az internet kábelt is átvezethetjük rajta, amely így túlfeszültség védelmet kap.



 

Beüzemelés

A beüzemelése annyi, hogy be kell dugni egy konnektorba, tölteni legalább 6 órát és használatra kész.

Van egy szoftvere (letöltés), amihez USB-n keresztül számítógépre kell kötni. Megmutatja a töltöttségi szintet és elvégezhetők a beállítások vele, kérhető például a számítógép kikapcsolása, vagy alvó állapotba helyezése, ha akkumulátorról üzemel az UPS.

Viszont hibernálás nincs, pedig az hasznos lenne, mert akkor nem veszik el semmi, ha véletlenül nem vagyunk a gép előtt. Persze alvó állapot esetén sem, de annak van egy pár wattos fogyasztása.

 

 

Ami probléma, hogy pont az egyik fontos beállítási menüpont nem működik, rákattintva nem történik semmi.

 

 

Ez lenne

 

Ami viszont szerencse, hogy gyárilag jól van beállítva, kivétel a fél percenkénti csipogást, ha akkumulátorról üzemel, mert az pont a nem működő menüben van.

A másik ami kellemetlen, hogy egyes műveletekhez admin hozzáférést kér, de a jelszó sehol nincs leírva, de sikerült kitalálni: administrator

Remélhetőleg a gyártó válaszol a nem működő beállítások menüre.

Mennyi ideig üzemel akkumulátorról?

Nyilván erősen teljesítményfüggő, hogy mennyi ideig üzemel akkumulátorról, de hogy legyen mivel számolni: 136W fogyasztás esetén kb. 1 órát tud.

Ez a 136W elég egy enyhén terhelt számítógépnek monitorral és persze nem 2-300W-os videokártyát csúcsra járatva. De azt is elbírja, viszont akkor (pl. 400W esetén) egy 20 perccel lehet számolni, ami bőven elég biztonságosan kikapcsolni a gépet.

Nagyobb fogyasztókkal is elbír, 400W-tal sem volt semmi gondja, de 1000W köré nem érdemes menni, vagyis ahogy a gyártó is javasolja, lézer nyomtató ne legyen rákötve, mert az simán benyalhat 800-1000W-ot is.

Ezért az árért ez egy nagyon jó üzemidő, de azért itt is van egy probléma, mert ha 100%-on van az akkumulátor és terhelést kap, akkor pár perc alatt lemegy 75% körüli értékre, aztán egy csomó idő eltelik, mire 50% lesz.

Vagyis az akkumulátor töltöttség visszajelzés hitvány, de az üzemidőt tudja, amit kell.

Amikor kap áramot, akkor kikerüli az akkumulátort, lényegében ilyenkor csak elosztó szerepet lát el, de figyelve és korrigálva az áram jellemzőit, ha szükséges.

Az akkumulátort viszont tölti, ha szükséges. Ja és természetesen cserélhető az akkumulátor, ha már nagyon elhasználódna.

 

Mennyire megbízható?

A teszt ideje alatt számtalanszor kipróbálva mindig átkapcsolt akkumulátorra, amikor megszűnt az áramellátása és sosem okozott leállást, vagy bármi zavart, tehát működik, ahogy kell.

De üzemelt róla világítás, pár konyhai gép is, amelyek már nagyobb (4-500W körüli) teljesítményt vesznek fel és mind működött gond nélkül.

Zaj, melegedés

Amikor kap áramot, akkor nagyon halk, csak nagyon közelről lehet hallani némi “elektromos zajt”. Amikor átvált akkumulátorra, akkor már van hangja, mert bekapcsol a ventilátor és csipog is.

Melegszik, de csak normális mértékben.

Összegzés

Összességében egyértelműen megéri az árát, kifejezetten olcsón kapunk nagy teljesítményt és kapacitást, valamint kijelzőt is.

Megbízhatóan működik és amikor nem akkumulátorról üzemel, akkor halk, ennél azért vannak hangosabb UPS-ek is.


Vagyis az alapvető dolgokban kiválóan teljesít, viszont a kijelzője nem éppen az érintőkijelzők csúcsa és

  • botrányos magyarsággal írt a használati útmutató
  • a szoftvere hiányos, egyes beállítások nem elérhetők (várjuk a gyártó válaszát)
  • az akkumulátor töltöttsége visszajelzése nem megbízható

A hibák ellenére is használatban marad, mert ennyiért jó ajánlat.

 

admin

admin Szerző

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.