MX10 Android-os média lejátszó teszt

Az MX10 egy izmosabb médialejátszó (TV BOX), 4 GB memóriával (RAM), 4 magos processzorral és Android 8.1-gyel (már 9, a gyártó frissítette), alacsony áron (kb. 16 000 Ft). Alkalmas médialejátszónak, de valójában számítógépnek is.

Ha olyan médialejátszót keresel, ami képes a 4K lejátszásra, bővelkedik a memóriában és friss Android működteti, akkor az MX10 egy megfontolandó lehetőség. Mivel európai raktárból rendelhető, így vámmal nem kell számolni és gyorsan, 5-7 napon belül megkaphatod.

 

(Hogyan vásárolj Geekbuying-on? Kattints ide a teljes leírásért!)

Mi van a dobozban?

A doboz igényesebb megjelenésű, fekete színnel, rajta arany színnel egy nagy MX10 és némi egyéb szöveg:

A tartalma:

  • maga az MX10 médialejátszó
  • egy tápegység
  • egy távirányító
  • egy HDMI kábel
  • és egy használati útmutató

A minőség rendben van, bár a távirányító nem egy csúcsminőség, meg elég hangosan is kattog. Ettől persze használható, de ennél azért jobb minőségű is lehetne.

A lejátszó apró és könnyű, kb. 11.5 x 11.5 x 2.5 cm mérettel rendelkezik.  A beüzemelése annyi, hogy bedugod a tápegységet, rákötöd a tévére és ennyi. Az első indulásnál pár beállítást eszközölni kell, mint például a wifi (ami persze kihagyható). A távirányítóba 2 db AAA elem kell, ami ha épp nincs, akkor dugj rá a lejátszóra egy egeret, azzal is megoldható minden.

Hardver

Az MX10 egész jól áll az erőforrások tekintetében:

  • 4GB memória (RAM), vagyis nem kell tartani attól, hogy elfogy a memória, alkalmas komolyabb Android alkalmazások futtatására is
  • RK3328 64bit Cortex-A53, 4 magos Rockchip processzor
  • 32 GB tárhely (ROM), ami nem kimagaslóan sok, de elég
  • 5 magos Mali-450 grafikus processzor (GPU)
  • USB 3.0 (1db USB 3, 3db USB 2)
  • HDMI: HDMI 2.0 (4k támogatással)
  • SD kártya használati lehetőség
  • LAN (10/100 standard RJ-45)
  • SPDIF, AV
  • wifi (dupla wifi antenna)
  • Wifi display

Használható külső merevlemez, pendrive, SD kártya a hagyományos tartalom források közül. FAT16/FAT32/NTFS fájlrendszerek támogatottak.

Támogatott videó formátumok: Avi/Ts/Vob/Mkv/Mov/ISO/wmv/asf/flv/dat/mpg/mpeg
Támogatott zene formátumok: MP3/WMA/AAC/WAV/OGG/DDP/HD/FLAC/APE
Támogatott kép formátumok: HD JPEG/BMP/GIF/PNG/TIFF
HDR: HDR10 és HLG módok
3D: 3D videó formátumok

Egy seregnyi eszköz használható vele, mint billentyűzet, egér, gamepad, stb.

Szoftver

Az MX10 Android 8.1 (már 9, a gyártó frissítette) alapú, bár ebből alapvetően nem sok minden látszik:

Egyszerűen használható, minden elérhető a kezdő képernyőn, ahogy a fenti képen is látható, illetve a jobb alsó sarokban lévő ikonra kattintva kitehetők további alkalmazások, vagy éppen levehetők a kezdő képernyőről. Böngésző, fájlkezelő is elérhető, illetve a fogaskerék alatt az Android beállítások.

Használható a hozzá kapott távirányítóval, egérrel, billentyűzettel, légegérrel. Mivel 4 USB-je is van, így simán ráköthető egér és billentyűzet is egyszerre, plusz még akár külső merevlemez, pendrive is.

Bemutató videó, egérrel használva (a valóságban persze nem akadozik, de a felvétel is a lejátszón történt, így nem tökéletes):

Használat média lejátszóként

Az MX10 elsődleges használati módja nyilván ez, amiben jól teljesít, nem okoz gondot  4K videók lejátszása sem. Kodi van (18-as verzió), ami az első indítása során elvégez egy halom telepítést és célszerű a beállításokban (fogaskerék) magyar nyelvűre állítani. Ezen kívül hozzá kell adni a média forrásokat.

Viszont az MX10 Android alapú, ezért egyéb lejátszók telepítése is lehetséges, illetve alapból van Youtube, Netflix, amelyek persze támogatják a távirányítóval történő használatot is. A távirányítón van egy egeret ábrázoló gomb, azzal egér módba váltható és ilyenkor az irány gombokkal egérként használható. Persze ez eléggé béna megoldás, leginkább csak vészhelyzetben ajánlott.

A különféle tartalom forrásokkal nem volt gond: micro SD memóriakártya, pendrive, külső merevlemez – gond nélkül megette. A memóriakártyához átalakító kell, a micro SD közvetlenül nem megy bele.

Rövid Kodi bemutató:

Használat számítógépként

Az MX elég erős ahhoz, hogy számítógépként is használható legyen, egérrel, billentyűzettel, légegérrel. Vezetékes és vezeték nélkülivel is használható, azonban szükséges pár finomhangolás:

  • ha még nem állítottad be, akkor állítsd be a nyelvet a kezdőképernyőn, a fogaskerék alatt “beállítások” > “nyelv”
  • ugyanitt van egy “more settings” > “rendszer” > “nyelvek és bevitel” > “fizikai billentyűzet” > “Android-billentyűzet”: válaszd ki a magyart, hogy ne angol billentyűzetként kezelje
  • célszerű valamilyen alkalmazás váltó app beszerzése, pl.  Swapps, SwipePad, stb.
  • az MX10 Full HD felbontással jeleníti meg  a rendszert, így kisebb monitoron megjelenik, de egyes alkalmazások bizonyos elemei esetleg kisebbek lehetnek, mint az optimális
  • a gyárinál jobb fájlkezelő telepítése is jó ötlet (pl. ES File Explorer, Total Commander)

Ami nem kifejezetten érintőkijelzőre készült, az jellemzően működik. Kivétel persze van, hiszen az alkalmazások tipikusan nem média lejátszón futtatott Android-ra készülnek, de jellemzően ami fontos az működik, tehát például

  • Chrome
  • Firefox
  • Youtube
  • Facebook
  • Skype
  • Twitter
  • a Google táblázatkezelője, szövegszerkesztője, prezentáció készítője
  • email kliensek
  • képszerkesztők
  • videó szerkesztők
  • stb.
  • és mivel van böngésző, így lényegében minden használható, ami böngészőből amúgy használható

Egér, billentyűzet ilyenkor persze ajánlott. A sebesség megfelelő, 4 GB memóriának köszönhetően több alkalmazás is futhat egy időben.

Alapvetően jól használható, egér esetén a bal klikk a szokott módon működik, a jobb klikk viszont nem, az vissza gombként funkcionál. Alapvetően mobiltelefonra szánt Android van a lejátszón, ezért pár kisebb problémával, kényelmetlenséggel számolni kell, de ettől még használható marad.

Ha nincs billentyűzet, akkor a virtuális billentyűzet használható, ami a kijelzőn jelenik meg.

Játék

Játékra is alkalmas, persze itt jobban jelentkezik, hogy a játékok jellemzően érintőkijelzőre készülnek. Így ahol több érintéssel kell játszani, ott lehetnek gondok, viszont ha gamepad használatot támogat az adott játék, akkor az megoldás lehet.

De amúgy működik a dolog, számos játék gond nélkül játszható (viszont nem mind és 3D-hez nem igazán elég!).

 

Használat monitorral

Az MX10 értelemszerűen a HDMI-vel (és Wifi display-jel) történő használathoz készült, de akkor sincs gond, ha van egy monitorod, amin csak DVI, vagy esetleg csak VGA csatlakozó van. Ilyenkor egy átalakítóval megoldható a dolog, ami ilyesmi (ez HDMI > DVI):



Az egyik felébe megy a HDMI kábel, a másik pedig DVI, ami DVI-s monitorra köthető. Egy a baj vele, hogy sem a DVI-n, sem a VGA-n nem mennek át a hangok. Ez áthidalható, ha a lejátszón az AV kimenetre kötsz egy hangfalat, hangszórót. Ha szükséged van ilyen átalakítóra, akkor kattints ide.

Összegzés

Köszönhetően a 4 GB memóriának (RAM) és az Android 8.1-nek (már 9, a gyártó frissítette), az MX10 igazi mindenes, ami a videók, filmek lejátszáson túl számítógépként is használható, még a kisebb problémákat figyelembe véve is. Négy USB elhelyezésre került rajta, így megfelelő mennyiségű eszköz ráköthető. A távirányítóra nagyobb hangsúlyt fektethetett volna a gyártó, mert bár használható, de nem méltó a lejátszóhoz a minőségét figyelembe véve. Összességében az árát figyelembe véve jó ajánlat, amelyet vám sem terhel, hiszen európai raktárból érkezik (és gyorsan).

 

(Hogyan vásárolj Geekbuying-on? Kattints ide a teljes leírásért!)

16-17000 Ft
8.3

Mennyire tetszett

8.5/10

Külső, szerkezeti minőség

8.0/10

Ár / érték arány

8.5/10

Használhatóság

8.0/10

Előnyök

  • 4 GB memória
  • Android 8.1
  • Korrekt teljesítmény
  • 4K lejátszás
  • Számítógépként is megállja a helyét

Hátrányok

  • Az Android-ba jobban belenyúlhattak volna, hogy kényelmesebb legyen számítógépként használni
  • Nem valami jó távirányító
admin

admin Szerző

Hozzászólások

    Avatar

    Gabor Szasz

    (2019.08.09 - 14:30)

    A 3d iso és az mk3d állományokat is megjeleníti vajon?

      admin

      admin

      (2019.08.09 - 14:32)

      Jó kérdés, ha van rá Android alkalmazás, akkor elvileg nem lehet gond, ha nincs amúgy hardveres követelménye a dolognak.

    Avatar

    Pus Imre

    (2019.09.27 - 11:16)

    Nálam a fájlkezelőből indított videónál nincs hang! Milyen lejátszója van a rendszernek? Milyen beállítás hiányzik a hanghoz? Ebben kérném a segítséget. Előre is köszönöm!

      admin

      admin

      (2019.09.27 - 11:19)

      Lejátszója olyan van, amit telepítesz és használsz. Tehát lehet pl. VLC, Kodi, stb. Alapvetően ezekkel (is) érdemes megpróbálni.

      Avatar

      István Farkas

      (2020.08.23 - 14:47)

      Üdv.
      Szerintem töltsétek le a VLC , vagy az SPMC kodi formázatú, de többet tudó lejátszók valamelyikét, nekem eddig az összes létező formátumú filmeket e két lejátszó valamelyikével kifogástalanul meg tudtam nézni.

    Avatar

    Szana

    (2020.01.09 - 21:04)

    E-AC3 hangot kezel? Egyre több az ilyen hangsávú film.

    Avatar

    Gesztesi Balázs

    (2020.05.26 - 12:55)

    Sziasztok!
    Remek ajánlat volt, nagyon szeretem a lejátszót. Az MX10 Prot vettem meg a Teszt olvasása után.
    A KODI média lejátszó program szintén tökéletes.
    Lenne egy kérdésem, talán tudtok segíteni..
    mostanában egyre több UHD h.265-ös film lát napvilágot, viszont a színeket (nagyon fakón) jeleníti meg amúgy a videót tökéletesen lejátssza. A 4K-s tv-n szebb a szín de ott is maximálisan rákell húzni a színtelítettségre.
    A kérdés, hogy érdemes android 10-es médialejátszót venni? vagy másik lejátszó programmal próbálkozni (VLC, MX. stb egyik se játssza le a h.265 UHD filmeket) vagy van e valakinek egy jó ötlete, hogy ezeket a filmeket is zökkenőmentesen élvezhessük.

    Köszönettel
    Gesztesi Balázs

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.