MINGDA Magician X 3D nyomtató teszt – 3D nyomtatás egyszerűbben

A MINGDA Magician X 3D nyomtató az egyszerűbb 3D nyomtatás jegyében született, hiszen nem kell összeszerelni, nem kell a szintezéssel foglalkozni. Több hasznos extrát is ad és csendes, ráadásul európai raktárról rendelhető, ahonnan gyorsan és vámmentesen érkezik. 

 

Hogyan vásárolj a Geekbuying webáruházban? Kattints ide a teljes leírásért!

Ki és miért vesz 3D nyomtatót?

Otthonra nyilván hobbi célból, egyszerűen mert mókás. Aki tud 3D modellezni annak meg nyilván nagy élmény, hogy a valóságban is megnézheti a művét. De egyébként nem kell tudni 3D modellezni, mert milliónyi kész modell van az élet minden területére és témára (és vannak nagyon egyszerű modellező programok is). Gyorsan függővé lehet válni!

De gyerekeknek is egy remek készségfejlesztő, amennyiben van érdeklődése a 3D grafika iránt, hiszen számos gyerekeknek is szánt, nagyon egyszerűen használható 3D modellező létezik (mint pl. a Tinkercad). És azért nem mindennapi élmény megfogni valamit, amit addig csak a képernyőn látott (és nem csak a gyerekeknek az 🙂 ).

Üzleti célból prototípus gyártás, 3D modellek nyomtatása, stb. Itt már felmerülhet az igény az ipari nyomtatókra, amelyek nagyságrendekkel nagyobbak és persze az átlag számára túl nagy költséget jelentenek, mint hobbi.

3D nyomtatás oktató sorozat

Ebben a tesztben nem térünk ki mindenre külön, hiszen itt elérhető egy komplett oktató sorozat.

Kicsomagolás

Tisztességesen becsomagolva, rendesen védve érkezik, egy viszonylag nagy dobozban, aminek azért némi érezhető súlya is van.

 

 

A dobozban van a nyomtató két darabra osztva, plusz:

  • filament tartó
  • két extra fúvóka
  • memóriakártya
  • csavarhúzók
  • villáskulcs
  • használati útmutató
  • pár méter filament

 

 

Filament csak annyi jár, amivel meg lehet győződni arról, hogy működik, tehát akinek ez az első 3D nyomtatója, annak filamentet is kell venni.

Ja és kártyaolvasó sem jár hozzá, ezért aki memóriakártyával használná, annak kártyaolvasót is be kell szereznie.

Külső megjelenés

Dizájn tekintetében a megszokott 3D nyomtatót kapjuk, fém szerkezettel, fekete színnel. A kijelző a bal oldalára került és kellemesen nagy, érintőkijelző. A nyomtatási terület mérete 230 x 230 x 260mm.

A filament tartó a tetején van, nem az oldalán, ezáltal oldalra nem foglal el extra helyet és bal, valamint jobb oldalon is lehet.

A hordozhatóságot segítendő a tetején hordozó fül van.

 

Gyártói kép

 

Pontosan olyan, amilyennek várjuk

 

Az egyes extrákat külön nézzük meg.

Dupla z tengely

A 3D nyomtatók esetén a z tengely (fel-le mozgatás) esetén két megoldás van:

  1. 1db csavarmenetes tengely + egy másik, ami csak egy “oszlop”, nem csavarmenetes. Ez is működik, de nagyobb a hiba lehetősége.
  2. 2db csavarmenetes tengely, ami megbízhatóbb, nem kell vele vacakolni, hiszen a csavarmenet mindkét oldalon atomstabilan, pontosan ugyanabban a helyzetben tartja, 100%-ig vízszintesen

A Mingda nyomtatója 2db csavarmenetes z tengellyel rendelkezik, ami nyilván előny a nyomtatási pontosság, minőség szempontjából.

 

A kijelző

3.5″ méretű érintőkijelzője van, amely bár nem éri el például a telefonok kijelzőinek érzékenységét, de azért jól működik és a menüje átlátható.

 

Automatikus szintezés (leveling)

A szintezés a 3D nyomtatók alapvető művelete, amire azért van szükség, hogy a fúvóka (nozzle) pont megfelelő távolságra legyen a build plate-től, vagyis a nyomtatási felülettől.

A Mingda nyomtatója ezt automatikusan elvégzi, 16 ponton, hogy mindenhol valóban megfelelő távolságra legyen a build plate.



 

 

Elvileg teljesen automatikus, de gyakorlatilag szükséges lehet némi finomhangolás, ami elvégezhető a nyomtató menüjében, akár 0.01mm-eket közelítve, vagy távolodva az automatikusan beállított távolságtól.

A beállítás után érdemes ezt letöltve és kinyomtatva ellenőrizni a szintezést (részletek lentebb).

Üveg build plate

A 3D nyomtatók nyomtatóágyának legtetején van a build plate, amire rátapadnak a nyomtatott dolgok. Ez lehet sokféle, a legolcsóbbtól az olyan megoldásokig, mint  a mágneses rögzítésű PEI build plate, amely speciális, sima, vagy érdes bevonatú, amire nagyon jól tapadnak a dolgok, viszont a kihűlése után könnyen levehetők.

A Mingda nyomtatója esetén egy üveg bevonatú build plate-et kapunk, amelyre szintén jól tapadnak a dolgok.

 

 

Az előnye viszont a hátránya is tud lenni, mert nehéz lehet levenni a tárgyakat róla és különösen a PLA-t. Ezen segít, ha megfelelő raftra van helyezve, ami sokkal könnyebben leszedhető róla. A másik megoldás a kb. 50-60% izopropil alkohol és 50-40% víz keveréke, amit az aljára juttatva oldja a kötést (ehhez idő kell, akár 20-30 perc).

Vagy meg lehet próbálni egy pengével a raft alá nyúlni és nem tolni, hogy ne sértse fel az üveget, hanem emelni. Ha már valamennyire feljött, akkor használható egy erős műanyag spatula.

Filament kifogyás érzékelő és egyebek

Képes érzékelni a filament kifogyását (filament run out detection), így a nyomtatások folytathatók és van egy tároló rekesze az alkatrészeknek, szerszámoknak. Plusz egyszerű módot kínál a fogasszíj feszességének állítására.

 

 

A tároló rekesz

 

Az előnyei közé sorolható a szokásosnál halkabb és gyakran egészen halk működés, valamint a direct drive extruder, ami nem feltétlenül és automatikusan jelenti azt, hogy jobb lenne, mint a bowden extruder, de gyakran előnyben részesített a jó tulajdonságai miatt.

 

Nyomtatási jellemzők

  • maximális nyomtatási méret: 230 x 230 x 260 mm
  • LCD kijelző: van, színes érintőkijelző
  • nozzle (fúvóka): 1db
  • nozzle átmérő: 0.4mm
  • max. nozzle hőmérséklet: 260°C
  • max. hot bed (nyomtatóágy) hőmérséklet: 110°C
  • réteg vastagság: 0.1mm-től
  • pendrive és memóriakártya használható, onnan (offline) nyomtatás indítható
  • USB-vel számítógépre is köthető
  • nyomtatási sebesség: maximum 200 mm/mp, de a 60-80 a javasolt
  • használható anyagok: PLA, TPU, ABS, PETG
  • anyag átmérő: 1.75mm
  • fájl formátumok: G-code, .STL, .OBJ, .AMF
  • támogatott szoftverek: Cura, Simplify3D, stb.

Beüzemelés #1

Összeszerelésről nincs szó, mert kettő darabot kell összecsavarozni.

 

Az alja

 

A teteje

 

Ezen kívül pár vezetéket kell bedugni, amelyek mindig ott vannak, ahova tartoznak, így ez sem okoz gondot, valamint még a filament tartót kell feltenni a tetejére, bal, vagy jobb oldalra (a filament befele álljon, hogy könnyebben behúzhassa).

 


Beüzemelés #2 – leveling

A szintezés, vagyis leveling fontos lépés és vannak nyomtatók, amelyek erre képesek automatikusan.

Miért van erre szükség?

A kinyomtatott dolgok egy tárgyasztalon vannak, ami általában fűthető, ahogy a Magician X esetében is az. A tárgyasztal áll egy alsó részből és egy felette lévő részből, valamilyen valamilyen tapadásért felelős bevonattal (build plate). Erre kerül az extruderből (nozzle, vagyis fúvókából) az anyag.

Viszont ha túl messze van a nozzle, akkor szélsőséges esetben már a levegőben megköt az anyag, vagy pedig túl sok anyag kerül a build plate-re és ronda lesz a végeredmény. De az sem jó, ha túl közel van, mert akkor meg nem tud elég anyagot kipumpálni, hiszen elzárja az anyag útját.

 

Ez a kép jól szemlélteti a problémákat (sorban: túl messze, tökéletes, túl közel)

 

Alapvetően teljesen automatikus, de gyakorlatilag szükséges lehet némi finomhangolás, ami elvégezhető a nyomtató menüjében, akár 0.01mm-eket közelítve, vagy távolodva az automatikusan beállított távolságtól.

A beállítás után érdemes ezt letöltve és kinyomtatva ellenőrizni a szintezést (részletek lentebb).

Nyomtatás indítása

Nyomtatásra két mód van:

  1. memóriakártyára, vagy pendrive-ra másolva a gcode fájlt
  2. számítógépre kötve, valamilyen szeletelő segítségével, pl. Cura

 

Bírja a magasabb hőmérsékletet

28°C-ban került sor a hőmérséklet stressz tesztre és 20 órás nyomtatás során minden gond nélkül működött, tehát a hűtése megfelelő.

Nyomtatási minőség

A nyomtatási minőség egy 3D nyomtató esetén önmagában, csak a nyomtatóra vonatkoztatva nem értelmezhető, hiszen nagyon összetett kérdés, függ a beállításoktól, réteg vastagságtól, nyomtatási sebességtől, felhasznált anyagtól, hőmérséklettől, stb.

Lehet egy nyomtató a világ legjobbja, ha valami más nem stimmel, akkor nem produkál szép eredményt, ezért inkább úgy érdemes megközelíteni a kérdést, hogy

  • mennyire működik megbízhatóan?
  • mivel segíti a nyomtatást?
  • tapasztalhatók-e furcsaságok, olyan dolgok, amikről biztosan tudjuk, hogy normál esetben nem fordulhatnak elő

A nyomtatások során a Magician X jól működött, szép eredmény produkálható vele és a nyomtatási folyamat is egyszerű, köszönhetően a majdnem teljesen automatikus szintezésnek és a jól tapadó nyomtatási felületnek.

 

Összegzés

A MINGDA Magician X előnye a szerelésmentes beüzemelés, ami által kezdőknek is jó választás, hiszen vannak nyomtatók, amiket ezer darabból kell összerakni és az van, akit elriaszt a 3D nyomtatástól.

Szintén előnyös az automatikus szintezés és az érintőkijelző, valamint a jól tapadó nyomtatási felület, illetve a halk működés és a dupla z tengely.

Szép eredmény érhető el vele és felhasználóbarát, emiatt jó választás.

Még azzal együtt is jó választás, hogy a szintezés igényelhet némi finomhangolást és a nyomtatási felületről lehetséges, hogy extra erőfeszítéssel vehető csak le a nyomtatott tárgy.

 

Hogyan vásárolj a Geekbuying webáruházban? Kattints ide a teljes leírásért!

admin

admin Szerző

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.