A MicroLED a jövő egyik legjobb kijelző típusa lehet, leváltva az LCD és az OLED paneleket.
A kijelzők típusai
Jelenleg a kijelzőknek két fő típusa van:
- LCD
- OLED
Az LCD kijelzők
Az IPS, LED és hasonlók is alapvetően mind LCD kijelzők, csak a megvilágítás más, a LED esetén LED-ekkel történik. Mivel mint az köztudott, az LCD kijelzők csak háttérvilágítással működnek, amely egyben nagy hátrányuk is, hiszen az egész kijelző mögött vagy be van kapcsolva a világítás, vagy nincs.
Az OLED kijelzők
Ezzel szemben az OLED kijelzők nem igényelnek háttérvilágítást, képpont szinten kapcsolhatók be és a fogyasztásuk is sokkal kisebb. Így lehetőség van always on módra is, vagyis a kijelző egy kis része minimális fogyasztás mellett mindig bekapcsolva lehet.
A MicroLED kijelzők
A MicroLED kijelzők sem igényelnek háttérvilágítást, mert minden egyes képpont egy nagyon kicsi LED (három alpixelre bontva). Így egyetlen képpont is bekapcsolva tartható, vagyis ugyanaz az előny megvan, mint az OLED kijelzőknél, plusz még a fogyasztás kisebb és nem öregszik el a kijelző (hiszen az OLED kijelzők szerves vegyületből épülnek fel, amelyek idővel öregednek). A fényere is több tízszerese, mint az OLED kijelzők esetén.
A kérdés jogos: ha ennyire jók a MicroLED kijelzők, akkor miért nem használ mindenki azt? A válasz az ár, hiszen ahány képpont, annyi LED, ami egy Full HD panel esetén 1920 x 1080 (2 073 600) darabot jelent. Jelenleg még igen drága egy ilyen panel előállítása, viszont 2020-ban megérkezhetnek az első MicroLED kijelzővel szerelt okosórák. Nyilván azért órák, mert ott jóval kisebb a felbontás, így gazdaságosabb.
A gyártási technológia kiforrottá válásával lesznek majd egyre olcsóbbak és idővel telefonoknál is bevetésre kerülhetnek (vagy éppen monitoroknál). Az Apple is dolgozik már rajta egy ideje és több más cég is (mint például az RiTdisplay, tőlük jött a 2020-as ígéret).