Nem túl gyakran jár teszten nyomógombos okostelefon, de a KaiOS alapú HAMMER 5 Smart a mPTech-től ilyen, ráadásul bírja a fizikai igénybevételt és a vizet is. Magyarországon is megvehető, jelenleg 28 500 Ft-tól.
Mi az a KaiOS?
A KaiOS a pár év után megszűnt Firefox OS-ből indult ki és leginkább nyomógombos telefonokon találkozunk vele. Alkalmazások telepítését is lehetővé teszi, de így is inkább tekinthetők ezek a telefonok feature phone-nak, mint valódi okostelefonnak.
Vagyis átmenetet képez az igazi okostelefonok és a hagyományos telefonok között. Ennek az előnye az, hogy ezeknek a telefonoknak sokkal jobb az üzemidejük, de mégis fogadhatunk és küldhetünk emaileket, van Youtube, stb.
Ez van a dobozban
A szokásosnál kisebb dobozban érkeznek az alábbiak:
- a telefon
- a töltő adapter
- microUSB kábel
- csavarhúzó
- kijelzővédő fólia, már a kijelzőre téve
- használati útmutató
Külső
Hagyományos, nyomógombos telefonról van szó, strapabíró jellegű dizájnnal.
Ilyen a gyártó szerint
És a valóságban is ilyen
A hátlap jellegzetessége a két nagyobb csavar, amely a levehető akkumulátor fedelet tartja a helyén, mivel az akkumulátor cserélhető és alatta van a két SIM, valamint a memóriakártya.
A hátlapon kapott helyet a hangszóró, kamera is
Az akkumulátor fedelet eltávolítva….
18.5 mm vastag
Ezeket a sarkokat nem kell félteni
A tömege kb. 170 gramm
A méret úgy alakul, hogy közel 14 cm magas, 6cm széles és 18.5 mm vastag, amivel lényegesen kisebb egy manapság divatos okostelefonnál.
A gombok elég jók, kényelmesen lenyomhatók és elég nagyok is, de a négy irányú gomb és a középen az “OK”, hang asszisztens kissé zsúfolt, néha mellényomást eredményez.
A tetején található a microUSB és a 3.5mm jack bemenet, természetesen eltakarva.
Az általános minőségére nem lehet panasz és masszív, valamint nem egy tepsi méret, mint manapság a telefonok.
Strapabíró tulajdonságok
Strapabíróság tekintetében tanúsítvánnyal nem rendelkezik, de a gyártói tesztek alapján 1.2 méterről leejtve nem lehet baja.
Tényleg nem lett baja három leejtés után sem
A sarkain azért van némi becsapódási nyom, de amúgy nem repedt meg, vagy ilyesmi.
Vízállóság tekintetében 1.5 méter mélyen lehet 30 percig, ami nem rossz ebben az árkategóriában.
Tényleg bírja a vizet
Kijelző
2.4″, méretű kijelzője van, ami egy tipikus feature phone méret, 240 x 320 pixel felbontással. Ez 167 ppi képpontsűrűséget ad, ami nem túl sok, nem érdemes tűéles képet várni, de még OK.
A fényerőt csak manuálisan lehet állítani és azért egy kis extra fényerő elkelne napfény alatt. Ami kellemetlenebb tud lenni az, hogy a kijelzőt védő műanyag napfényben hajlamos tükröződni.
A betekintési szöge nem a legjobb, viszonylag kis szögben nézve is hajlamosak a színek kissé torzulni.
Összességében a kijelző inkább csak elfogadható, de ezt ma már bőven túlhaladta a kijelző technológia.
Fólia van rajta, de nem túl jó minőség, elég könnyen karcolódik.
Hardver
Mivel ez lényegében ez egy okostelefon, így érdekes a hardver, amelynek az alapját a MediaTek MTK6731 jelenti, amely egy négy magos chip.
Kapunk még 512 MB RAM-ot és 4 GB belső tárhelyet, de azt bővíthetjük akár 128 GB microSD memóriakártyával.
Általában elfogadható sebességgel működteti a rendszert, de nehézsúlyú dolgok meg tudják akasztani (mint például egy komolyabb weboldal betöltése).
Játékok
Vannak játékok (egész sok), persze semmi komoly, de ha éppen nagyon unatkozna valaki, akkor le tudja kötni.
Képernyőzár, PIN védelem
Beállítható egy négyjegyű PIN kód, az illetéktelen hozzáférést megakadályozandó.
Hangminőség
A hangminősége átlagos, viszont használható bluetooth hangkeltő is.
Kamerák
Egy darab 2MP-es hátlapi kamerája van, LED villantóval és egy 0,3MP-es előlapi kamerát kapott (szóval az is van, de minek).
Kamera minőség
A hátlapi kamera minősége a múltat idézi, tényleg csak arra jó, hogy ha valamit le kell fotózni, akkor van mivel. De azért legalább egy átlag 30-40 000 Ft-os tablet kamera szintet elérhetne. Azok sem túl jók, de ennél mindenképpen jobbak.
Videót is tud felvenni 3gp-be, de azt végképp nem érdemes erőltetni.
Wifi
Wifi van, de elég lassú, 15Mbps-nél jobb sebesség nem jött ki belőle – bár ahhoz, amire használjuk ez is elég, de azért na…
FM rádió
FM rádió van, de vezetékes fülhallgató szükséges a használatához.
Szoftver
A KaiOS alapvetően kényelmesen használható és magyar nyelven is tud. Wifi, mobilinternet, mobil hotspot van, ami által wifi routerré (hozzáférési ponttá) tehető, ezáltal wifit képes adni más eszközöknek.
A két legfelső gomb a vonallal a művelet gombok, a kezdőlapon állva a bal oldali az értesítések, a jobb oldali a telefonkönyv.
A négyirányú gomb műveletei közül a balra a gyors elérésű eszköztárat hozza elő.
Jobbra: kamera
Fel: gyorsbeállítások, mint a fényerő, hangerő, wifi, bluetooth.
Középső gomb: menü
Hosszan nyomva a Google Assistant hívható elő, akár már a kezdőlapon állva, de például a böngészőben is használható.
Magyarul viszont nem tud, de a különféle dolgokra azért megfelelően válaszol. Tehát ha megkérdezzük, hogy milyen az időjárás, akkor a válaszhoz a helyzetünket veszi alapul.
Pár tipp:
- csillag hosszan nyomva: képernyőzár
- # hosszan nyomva: némítás és más hangerő módok, itt a hangerőt is lehet módosítani
- 0 hosszan nyomva: zseblámpa
- csillag és # egyszerre nyomva: képernyőmentés
Mire jó a KaiOS (és mire nem)?
A menüben az Áruházat megnyitva bővíthetjük az alap rendszert további alkalmazásokkal, de a probléma, hogy a lehetőségeink erősen limitáltak – de azt hozzá kell tenni, hogy az alkalmazások listája bővül, illetve hamarosan egy halom új KaiOS alkalmazás érkezik a fejlesztő ígérete szerint.
Ami úgy hasznos lehet, az a Facebook és a WhatsApp és esetleg felmerülhet a gondolat, hogy ezeket hang hívásra is használjuk, de sajnos erre nincs mód. Ez egy kihagyott lehetőség, hiszen ha valami vonzerőt jelentene, akkor ez az. Ugyanis mobilnet van, a hang hívások minimális adatot esznek és így lehetne egy telefonunk jó üzemidővel, nagyon olcsó hang hívási lehetőséggel.
Szöveges mód van, de valljuk be, az gyötrelem ezzel a billentyűzettel, egy-egy pár szavas üzenet még OK, de hosszabb dolgokat begépelni rendkívül időrabló és ékezetes betűket sem lehet írni,
Van időjárás, ami azért hasznos, de mi a fene ez az időnként felbukkanó hirdetés???
Időjárás mindig kéznél és mobilnet által frissíthető is
Az egyik leghasznosabb funkció a levelezés, beépített email kliens által bárhol hozzáférhetünk az emailjeinkhez.
Szerencsére egyedi címeket és olyanokat is fel lehet venni, mint a Gmail – bár a Gmail kissé küzdelmes, hibát ír a folyamat végén és mintha nem is sikerülne, de mégis.
Hosszú emaileket persze senki nem fog írni, de egy pár szavas üzenet belefér (vagy helyette hívás) és így mindig képben lehetünk az új emailekkel.
Böngésző is használható, de sejthető, hogy ekkora kijelzőn az finoman szólva sem egy öröm, de például egy-egy hírt elolvasni jó lehet.
Ilyenkor az 1-es gomb a kicsinyítés, a 2-es gomb átvált a csak négy irányú gomb irányításra, a 3-as a beleközelítés, az 5 a tetejére, a 8 az aljára visz.
Egér kurzort mozgatni a négy irányú gombbal lehet, ami gyorsan fájdalmas tud lenni.
Van RSS olvasó, amivel könnyen képben maradhatunk a friss hírekkel és ahhoz jól jön a böngésző, hiszen rögtön megnyitja a hírt, nem kell begépelni, csak fel-le kell görgetni, ami még kényelmes.
Zene lejátszásra is van mód, mp3-akkal biztosan elbír és blueotooth fej, fülhallgató, vagy hangszóró is használgató, illetve rádió is van.
Persze videó lejátszó is van, de erősen az mp4 lejátszók korszakát idézi és van Youtube is.
És van viszonylag sok játék is
Hasznos apróságok még, amik gyárilag előtelepítve érkeznek:
- ébresztés, emlékeztető
- időzítő
- stopper
- teendő lista
- diktafon
- naptár, eseményekkel, emlékeztetőkkel
- QR kód olvasó
Van horoszkóp is
Ja igen, Facebook is van, de aki Facebookozni akar, az sejthetően egy nagy kijelzős telefon teszi azt.
Nincs viszont időzített ne zavarj (DND) mód, ami este kellemetlen tud lenni. Manuálisan lehet csak bekapcsolni a repülőgép üzemmódot.
Hívás, GPS
A hívásokat megfelelő minőségben le lehet vele bonyolítani, bár nem a létező legérzékenyebb a mikrofonja.
GPS és Google Maps által van navigáció is, bár ekkora kijelzőn nem túl nagy öröm, de ha nagyon kell, akkor azért használható.
Akkumulátor, üzemidő
Az akkumulátor kapacitása 2500 mAh és a gyártó szerint 12 óra folyamatos beszélgetést tesz lehetővé.
Az biztos, hogy a készenléti ideje a teszt alapján 10-12 nap körül alakul, 4G esetén. Illetve például Youtube esetén tud kb, 11 órát és abban benne van a bekapcsolt kijelző, hangszóró, wifi is.
Vagyis az üzemidő azért nem rossz, aki visszafogottan használja, annak több napig elég lehet egy feltöltés.
A feltöltés egyébként elég lassú, 5W-os a töltője, azért egy 10-15W ma már illene és microUSB-n keresztül tölthető. A teszt során 12%-ról indulva 3 óra alatt töltődött fel 97%-ra.
Hálózat, adatkapcsolat
Kettő micro SIM tehető bele, valamint a tárhelye bővíthető memóriakártyával,
Hálózat: 4G LTE, 3G, 2G
Bluetooth
GPS: GPS, AGPS
Wifi
FM rádió
3.5mm jack van
Összegzés
A HAMMER 5 Smart telefont nem kell félteni úgy, mint egy átlagos okostelefont, ezért ideális az iparban dolgozóknak és főleg azoknak, akiknek egy telefon elsősorban mint telefon van használatban, viszont azért nem is zárnák el magukat teljesen a jelen kor technológiától (vagy nem is tehetik meg).
Erre elég jó lehetőséget ad ezen felhasználóknak, hiszen például a levelezés is mindig kéznél lehet, ami ma már elengedhetetlen azok számára, akik ügyfelekkel foglalkoznak, de lehetőség van arra is, hogy a napi hírekkel képben legyenek.
De valójában az olyan átlagfelhasználók számára is érdekes lehet, akik ragaszkodnak a hagyományos telefonokhoz, de a KaiOS által adott extrákat azért hasznosnak találják.
Az összegzést talán úgy érdemes megközelíteni, hogy külön a telefon és a szoftver.
A HAMMER 5 Smart normálisan össze van rakva, a dizájn a strapabíró kategóriában nem rossz és tényleg bírja a fizikai behatásokat, valamint a vizet. Kisebb sérülések viszont keletkezhetnek rajta, de a teszt során semmilyen komoly károsodást nem szenvedett.
A kijelző mérete ebben a kategóriában jó, a fényereje is OK, de a minősége már csak elfogadható, a betekintési szög lehetne jobb és tükröződésre hajlamos. Fólia védi, de nem jó minőségű.
A gombok jók, de a nagy irányú és az OK gomb kissé zsúfolt, időnként mellé nyomást eredményez.
Az üzemidő jó, nyilván sokkál tovább kihúzza egy feltöltéssel, mint az okostelefonok, cserében viszont lassan tölthető.
A kamerát jobb elfelejteni és a wifi elég lassú, de amire kell, arra elég.
A KaiOS alapjaiban jól használható, de azért lenne mit csiszolni rajta, mint például a home gomb hiánya, a kéretlen reklámok, ékezetes betűk hiánya.
Amire biztosan jól használható:
- zene lejátszás (nyilván leginkább fül, vagy fejhallgatóval, esetleg hangszóróval)
- levelezés (a kezdeti beállítás kissé nehézkes, de megoldható)
- RSS
- egy-egy hír elolvasása
- időjárás
- naptár, emlékeztető
- a több kisebb apróság (ébresztés, stb.), játékok
- használható wifi hozzáférési pontként
- van Youtube, de videó tartalmat fogyasztani ekkora kijelzőn nem sokan fognak, az biztos
- és persze telefonálni is lehet vele 😄
Sajnos nincs Messenger és hasonló hang alapú kommunikáció, ami tippre komoly vonzerőt jelentene.
A rendelkezésre álló alkalmazások listája igen szerény, kevés ami tényleg hasznos és nincs időzített ne zavarj (DND).
A reklámokra viszont nincs magyarázat és bocsánat sem.