A Genesis Thor 300 mechanikus billentyűzet tesztje után tesztre érkezett a nem mechanikus, viszont nagyon kényelmes és halk Genesis Rhod 500 RGB billentyűzet. Az RGB rész elég rendesen a maximumra van járatva ez esetben, külön szoftverrel, amellyel rommá konfigurálható, vagyis az RGB rajongók számára jó választás (egyébként teljesen ki is kapcsolható). De a hozzá tartozó szoftverrel módosíthatók a multimédiás gombok és makrózható is, valamint nagyon jó rajta gépelni és játszani is, így aki ilyen célból venné, az nyugodtan megveheti. Magyar nyelvű billentyűzet, Magyarországon megvehető (ebben a pillanatban bevezetés alatt van), magyar garanciával és az ára még a 10 000 Ft-ot sem éri el, szóval mindenképpen figyelmet érdemel.
Bemutató
Ilyen dobozban érkezik
A szokásos piros / szürke Genesis dobozban érkezik.
A tartalma a billentyűzet és a használati útmutató
Dizájn
A dizájn nyilván szubjektív kérdés, de a Genesis Rhod 500 alapvetően baromi jól néz ki és nem is teljesen hagyományos, hiszen a billentyűket leszámítva szálcsiszolt alumínium borítja. A billentyűk feketék és “floating”, “suspended” billentyűkről van szó, vagyis a billentyűzet panelről kiemelkednek, amely által a billentyűzet látványosabb – különösen bekapcsolt világítással.
Gyártói képek
A gyártói képeknek 100%-ban megfelel
Távolról, sok fény mellett nem annyira látszik, de a teteje szálcsiszolt alumínium és elég vagányul néz ki.
A mérete 46 x 16 cm és elég masszív (alumínium + műanyag test), jó minőségű.
A magassága az elején 9 mm, míg a hátulján 17mm és ezekhez a billentyűk még kb. 1.5cm magasságot tesznek hozzá. Vagyis lehetséges, hogy valakinek ehhez már csuklótámasz szükséges, hogy egész nap kényelmes maradjon (a teszt során nem kellett).
Kitámasztó is van, amely a magasságát hátul 36 mm-re növeli
A kábele szövet borítású és kissé merev
Csúszásgátló gumi tappancsok
Normál méretű billentyűkkel rendelkezik és megfelelő fénynél háttérvilágítás nélkül is láthatók.
De természetesen a világítás bekapcsolható (részletek lentebb)
A világítás alapvetően korrekt, de megfigyelhető, hogy főleg a számoknál (nem a numerikus részen) és az F billentyűknél gyengébb.
Amúgy elég vadul néz ki
A kábel kimenet
Összességében a minősége igencsak rendben van, viszont az alumínium előlap úgy van rácsavarozva, amivel nem lenne gond, de kettő csavar szabadon virít, ami azért nem a legszebb megoldás (még ha nem is túl zavaró). Azért viszont elismerés a gyártónak, hogy a termék képekről nem szedte le a csavarokat.
Technikai jellemzők
Billentyűzet kiosztás: magyar, teljes
Kapcsoló: membrán
Kapcsoló élettartam: kb. 10 millió leütés
Lenyomási távolság érzékelésig: 2.5mm
Lenyomáshoz szükséges erő: 55g
Válaszidő: 8ms
Hang: halk
Extra multimédia billentyűk
Multimédiás billentyűzetről van szó, vagyis az F1-12 billentyűvel az FN billentyű lenyomása mellett extra funkciók érhetők el.
Ilyen például a lejátszás vezérlés, hangerő, számológép, stb., de a hozzátartozó szoftverrel módosíthatók a funkciók.
Anti ghosting
Ha sok billentyűt nyomunk le egy billentyűzeten, akkor felléphet a ghosting jelenség és a további billentyű leütéseket nem érzékeli, vagy tévesen érzékel olyan billentyűt, ami nem került lenyomásra (“szellem leütés”). Az anti ghosting billentyűzeteknél nincs ilyen probléma és a Rhod is ilyen, de csak részlegesen, 19 billentyűre terjed ki. Azt sajnos nem sikerült kideríteni, hogy melyik 19 billentyűről van szó, de a WASD és környéke biztosan.
A világítás
10+1 típusú világítási módot tud (a +1 az egyedi, zónákra osztott), több sebességgel, több színnel és több szintű fényerővel, vagyis a legválogatósabbak is megtalálhatják a számukra ideális háttérvilágítást, vagy akár ki is kapcsolhatják teljesen.
Valójában a gyártó elég rendesen kimaxolta a dolgot, mert például amikor színt váltunk magán a billentyűzeten, akkor szoftverből beállíthatjuk a színeket. Tehát ha például van két kedvenc szín, akkor beállítható, hogy a billentyűzeten csak azon két kedvenc szín között váltson gombnyomásra.
A funkciók elérése:
- FN + INSERT: szín
- FN + ö, ó: sebesség
- FN + 0-9: világítási módok
- FN + PAGE UP, PAGE DOWN: fényerő
- FN + SCROLL LOCK: világítási módok
- ON/OFF: világítás kikapcsolása
Mindez videóban – természetesen nem vibrál, az csak a felvételnek köszönhető, ha helyenként úgy tűnik és az egyes animált effektek sebessége módosítható.
A világítás állítható magán a billentyűzeten, de szoftverből egyszerűbb (letölthető a gyártó weboldaláról).
Négy profil előre beállítható és köztük bármikor szabadon válthatunk és elérhető a mód, szín, sebesség, fényerő, multimédiás funkciók is.
A kezdőlapon található a multimedia keys, amelyek átállíthatók.
A LED részben vannak a világítási beállítások. A mode rejti a különféle stílusokat, a steady a folyamatos, egyetlen színnel történő világítás. Ennél nagyon hasznos az, hogy a gombnyomásra történő szín váltás színeit szabadon beállíthatjuk, sőt, ha nem kell olyan sok, ami van, akkor ki is kapcsolhatjuk. Így ha van két kedvenc szín, akkor beállítható, hogy a billentyűzeten csak azon két kedvenc szín között váltson gombnyomásra.
De általánosságban beállítható a fényerő is természetesen és az egyes animációknál a jellemzők. Konkrétan rommá konfigurálható. 😍
Van egy egyedi, a customize, amely esetén a billentyűzet zónákra van osztva és zónánként állíthatunk be színt.
Ez egyébként magán a billentyűzeten is beállítható, de szoftverből kényelmesebb és szoftverből bármilyen szín beállítható.
Makrók is rögzíthetők. A makrók előre megadott műveletek sorozata, például billentyű leütések. A rögzítése után bármikor “lejátszható”.
A billentyűzetnek van memóriája, az áramtalanítása esetén sem veszti el a beállításokat.
Windows és pár speciális billentyű kikapcsolása
A szoftverben a LED oldalon kikapcsolható a Windows, az Alt + F4 is. Sőt, a Full-key locking bejelölésével a teljes billentyűzet kikapcsolható.
Felcserélhető WASD
Az FN + W kombóval felcserélhető a WASD és a nyíl billentyűk anélkül, hogy a játékokban át kellene állítani.
A hangja
Halk, így ideális akkor, ha mi magunkat, vagy esetleg mást zavarna a hangja (a felvétel közelről készült).
Mennyire kényelmes rajta gépelni?
Nagyon kényelmes rajta gépelni, ami annak köszönhető, hogy kis erővel lenyomhatók a billentyűk. Mondhatni, hogy laptop jellegű gépelési élményt biztosít, csak ez nem slim (lapos) billentyűzet.
Természetesen nyoma sincs az olyan – olcsó billentyűzetekre jellemző – problémáknak, mint a billegő, beszoruló billentyűk, stb.
Ha sokat kell gépelni, akkor tökéletes választás, de egyébként a játékok során is jól teljesít és előnye, hogy ha sokáig kell lenyomva tartani egy gombot, akkor sem lesz fárasztó.
Összegzés
Az ár ismeretében kicsit kevesebbet vártunk a Genesis Rhod 500 billentyűzettől, így mondhatni, hogy a várakozásokat még kissé felül is múlta. Nagyon jó rajta gépelni és játszani is, a világítása pedig meglehetősen kidolgozott, rengeteg lehetőséggel (de akár ki is kapcsolható).
Szimpatikus, hogy átállíthatók a multimédiás funkciók és memóriája is van, ami megint csak hasznos. Szintén kellemes extra a kikapcsolható Windows gomb és Alt + F4 kombináció, de akár a teljes billentyűzet kikapcsolható, illetve felcserélhetők a WASD és nyíl billentyűk és van anti ghosting is.
Az árát abszolút megéri, még azzal a két nem túl szerencsésen elhelyezett csavarral és a nem teljesen egyenletes háttérvilágítással együtt is.