Az igaz, hogy a számítógép hangszóró, hangfal kérdése letudható pár ezerből is, de azok a hangszórók a napi macskás videó és a rendszerhangok megszólaltatásán túl sok mindenre nem jók (ráadásul jellemzően elég rondák is). Viszont annyira nagyon nem is kell belemerülni a költekezésbe, hiszen a fából készült Genesis Helium 300BT jelenleg mindössze 25 000 Ft-ért ad jelentős hangerőt, nagyon jó hangzást és igen kellemes, mondhatni ütős dizájnt is. Úgymond gaming hangfal, amit a szabadon beállítható (vagy teljesen kikapcsolható) RGB világítás is erősít, de valójában ennek a hangszórónak a legnagyobb előnye, hogy nem csak játékok, hanem filmek, zenék esetén is megállja a helyét (sőt!). Nem kis extra, hogy bluetooth által használható bármivel, mint telefon, laptop. Magyarországon megvehető, magyar garanciával.
Kicsomagolás
A doboz természetesen tipikus Genesis, avagy fekete-piros, rajta a termék képével.
Viszont belül van az igazi doboz és elég érdekesen megoldva, átlóban illeszkedik egymásra a felső és alsó rész. Eléggé eye candy. 🍬
A motyó kellőképpen védett
A doboz tartalma:
- hangszórók
- 3.5mm jack kábel
- ARGB kábelek
Külső
Fa hangfalról van szó, amely jórészt fekete és meglehetősen látványos, ugyanakkor nem bazári, hanem sokkal inkább igényes. Az előlapot leszámítva karbon borítást kapott, még a hátulján is, szóval nem spórolt a gyártó.
A dizájnt erősíti a 2 x 2 db RGB LED fény gyűrű, amelyek kikapcsolhatók.
Gyártói képek
A valóságban pont ilyen
És ilyen
Az előlapot leszámítva teljes egészében karbon borítást kapott, még a hátulja és az alja is.
12 cm széles, 20 cm magas és 15 cm mély, vagyis közepes méretű, egy átlagos asztalon kényelmesen elfér.
22″ méretű monitor mellett
Amellett, hogy jól néz ki, a minősége is egészen jó, bár az egyiken sikerült találni egy apró szépséghibát találni az előlap és az oldal illesztésénél. Nem gondolnánk, hogy ez általános, mert a másik hangszóróval sincs ilyen gond, valószínűleg csak valaki a gyártás során kevésbé figyelt ennél a példánynál.
Szerencsére normál fénynél elég nehezen látható, szemből nézve meg egyáltalán nem, szóval ez nem égető probléma.
Erről van szó – 1000W-nyi stúdió világítással jobban látszik, de amúgy elhanyagolható.
Az RGB világítás
Hangszórónként két LED karikát kapott, amelyeknek öt fő világítási módjuk van:
- szivárvány
- egyetlen szín
- egyetlen szín, de változik
- hangra reagáló
- kikapcsolva
A világítás egyébként eléggé igényes, a karika szép folyamatos és a hangszóró rácsok kialakítása még jobban feldobja az összképet.
Informatikusként az ember hajlamos azt gondolni, hogy az egyszerűbb dolgokhoz felesleges megnézni a használati útmutatót, de erre a Helium 300BT rácáfolt 😀 mert amúgy a világítási módok váltása nagyon ötletes, de elsőre nem feltétlenül egyértelmű.
A dolog úgy működik, hogy ha kikapcsolt állapotról indulunk, akkor először a szivárvány mód kapcsol be. Ilyenkor a szín folyamatosan váltakozik. Ha újra megnyomjuk az RGB gombot, akkor nem vált át a következő módra, hanem amit éppen látunk aktuális szivárvány, azt megállítja és kapunk egy nem váltakozó szivárvány színű világítást.
Ha újra megnyomjuk az RGB gombot, akkor átvált az egyetlen színű módba, amely folyamatosan váltakozik. Ha megint megnyomjuk, akkor zárolja a színt és csak azzal világít. Így számos szín közül választhatunk.
Ha újra megnyomjuk, akkor átvált arra módra, amely a hangnak megfelelően váltakoztatja a színeket.
Ha még egyszer megnyomjuk, akkor kikapcsolja a világítást.
Az ARGB világítás
A világítás összekapcsolható a legnépszerűbb alaplapgyártók világítási rendszereivel és szinkronizálható a többi dologgal, így még egy látványos gaming környezetben is helytáll.
A kompatibilitási lista tartalmazza, de nem korlátozódik a következőkre:
Polychrome RGB
Mystic Light Sync
RGB Fusion
Aura Sync
Ehhez két kábel van a csomagban, amelyből az USB megy a hangszóróba, amelyhez van egy hosszabbító kábel, amelynek a vége 3 pines. Vagyis 3 pines vezérlő szükséges, ami ha nincs az alaplapon, akkor használható például SATA vezérlő.
Milyen a hangja?
A Genesis Helium 300BT legnagyobb erénye, hogy igen, gaming hangfal, LED világítással, gaming dizájnnal, de valójában egy olyan univerzális hangfal, amely nagyon jó hangzást ad a játékoknak, de szintén nagyon jó, erőteljes hangzást ad filmeknek és zenének is.
Olyan játékok esetén is helytáll, amelyek különös hangsúlyt fektetnek a hanghatásokra (avagy letölthető az új System Shock demo 🤩).
Komoly mennyiségű basszussal szolgál, viszont a magas és középtartománybeli hangok is nagyon szépen szólnak, ami fontos, hiszen egy játékban közel sem csak arra van szükség, hogy dübörögjön mint állat, mert rengeteg effekt van jelen, különösen FPS, TPS esetén: eltérő fegyver hangok, lövedékek becsapódása, lépések, járművek hangja, meg még ezer más kisebb-nagyobb effekt, hang. Ezek nagyon jól szólnak, ahol kell ott tiszta, magas hanggal, ahol kell, ott erős mély hanggal.
De totál más jellegű játékok esetén sem vall szégyent, sőt!
Külön megemlítendő a beszéd, mert az emberi hangok egészen természetesek, hitelesek, nem torzítják el a hangszórók. Emiatt filmek és beszéd központú tartalmak fogyasztása esetén sem kell mellőzni.
Fontos továbbá, hogy meglehetősen részletes a hangja, nem “nyeli el” az apróbb effekteket, hangokat, zörejeket, ami nem csak játékok, zenék, filmek esetén is jól jön.
Próbáld ki ezekkel, ha amikor megveszed
A basszus mennyisége változtatható és persze ízlés dolga, de kb. felére csavarva lehet ideális, általánosságban. Olyan 85%-ig egészen jó, afelett talán már kissé erőltetetté válik a basszus – de ízlés dolga.
Ugyanakkor a hangszerek és az egészen finom hangok is jól szólnak
A hangereje 24W, ami egy PC hangszóró esetén sokkal több, mint elég. Ez azt jelenti, hogy napi használat (értsd: a harmadik monitoron munka közben film, vagy zene 😀 ) közben kb. 15% hangerő elég.
Persze ha szabadjára engedjük, akkor bőven elég egy például szobához is, lakásban pedig ahhoz is, hogy kihívják a TEK-et, ha játszol valami FPS-sel. 😀
Ez a hangerő jól jön zene esetén, azért már 50%-on is eléggé odacsap.
Bluetooth mód
Az oldalán lévő gombbal egyetlen gombnyomásra bluetooth módba kerül és a szokott módon kell párosítani. A gyártó elég jól megoldotta, mert a kezdeti párosítás után bármikor egyetlen gombnyomásra válthatunk vezetékes és bluetooth mód között, így aki több eszközzel használná, annak semmi akadálya.
Itt megemlítendő, hogy a gombok, bemenetek az oldalán vannak, szóval alapvetően kéznél vannak, de azért esetleg egy távirányító jó lenne, mert lehet olyan, aki nehezebben elérhető helyre tenné, ami viszont gondot okoz a módok közti váltásnál.
A késleltetése kicsi, így filmekhez is megfelelő.
Kimenetek, bemenetek, gombok
Minden a jobb oldali hangszóró külső oldalára került, így jól elérhető:
- hangerő tekerő gomb
- basszus tekerő gomb
- vezetékes / bluetooth váltó gomb
- energiatakarékos mód gomb
- világítási mód gomb
- 3.5mm jack
- bal oldali hangszóró kimenet
- ki / be kapcsoló gomb
- ARGB-hez USB
És van ugye bluetooth 5 is.
Energiatakarékos mód
Az energiatakarékos módot (“ECO”) aktiválva egy idő után ultra alacsony fogyasztású módba kapcsol, ha nincs használatban. Ha jelet kap (hangot), akkor automatikusan felébred. Ez egy gyors folyamat, 1-2mp alatt végbemegy.
Technikai jellemzők
Hangerő: 24 W (2 x 12W)
Mód: vezetékes (3.5mm jack), bluetooth
Bluetooth: 5.0
Frekvencia tartomány: 100 – 20000 Hz
Összegzés
A Genesis Helium 300BT hangfal abszolút elérhető ár mellett ad igényes dizájnt és jó minőséget, aminek az alapja ráadásul nem műanyag, hanem fa. A dizájn és a jól beállítható, valamint akár más eszközökkel szinkronizálható RGB világítás által egy gaming környezet része is lehet, amire egyébként szánja is a gyártó.
Viszont nem lehet szimplán gaming hangfalként leírni, mert nem csak játékok során ad nagyon jó hangzást, hanem filmek és zenék esetén is. Így igazából bárkinek megfelelő, aki egy tényleg nem drágán akar egy minden szempontból jó hangfalat.
Hasznos extra a bluetooth mód, amely által bármivel használható, így egyúttal komolyabb hangrendszert biztosítva a mobil eszközöknek is.
Igazi negatívumot nem lehet mondani, azt az apró, alig látható szépséghibát leszámítva az egyik oldalán az illesztésnél. De őszintén, az meg kit érdekel? Nyilván használatban marad… 😍