Nagyobb mennyiségű desztillált (vagy ioncserélt) víz igénye esetén megéri egy desztillálóba befektetni, mert nagyon gyorsan megtérül az ára. Az Uniprodo UNI-WD-200 desztilláló ára pedig még gyorsabban, mert 32 000 Ft-ért megvehető, amivel kifejezetten olcsó és jól működik. Magyar weboldalról érkezik, de amúgy külföldi cégtől, jelenleg ingyen szállítással, 32 000 Ft-ért.
Desztillált víz, ioncserélt víz, lágyított víz
Oldott ásványoktól mentes (lágy) vízre mindenhol szükség van, ahol nem megengedett az ásványok, kalcium lerakódása. De amúgy is sokszor megfontolandó, mert számos készülék vízkőmentesítése nagyon nehéz, körülményes.
A legjobb megoldás a desztillált víz, amely 0 mennyiségű ásványt tartalmaz, plusz meglehetősen steril, hiszen a víz folyamatos forralásával keletkezik, így minden káros anyag eltávozik belőle.
A desztillált víz előállítása viszont kissé körülményes és drága is, ezért született meg az ioncserélt víz. Az ioncserélt vízben a kalcium és magnézium ionon kerülnek lecserélésre nátrium ionra, amely nem hoz létre lerakódást és az eljárás is olcsóbb.
Víz lágyításra persze vannak más módszerek is, de alapvetően a desztillált víz kivételével általában nem javasolt emberi fogyasztásra semelyik által keletkezett víz sem.
A desztillálás
A desztillálás valójában faék egyszerűségű: forraljuk a vizet és a keletkező gőz lecsapódik, majd összegyűlik és egy edénybe folyik. A gőzzel az ásványi anyagok, egyéb részecskék nem képesek utazni, a forraló tartályban maradnak, minden mást meg kinyír a hő.
A desztillált víz rendkívül biztonságos, mivel steril, szennyeződésektől mentes, így felmerülhet a fogyasztása a csapvíz helyett. Alapvetően ez nem jelent gondot és egyesek tényleg isznak desztillált folyamatosan, de azt azért észben kell tartani, hogy a vízben rengeteg ásvány is van, amit ezzel megvonnak magunktól. Kiegyensúlyozott táplálkozás mellett ez nem gond, meg sokan amúgy is vesznek magukhoz extra vitamint és ásványi anyagokat, de inkább csak akkor érdemes ezzel élni, ha tényleg szükséges.
Viszont például kávé, tea, akár étel készítéséhez hasznos, mert nincs hatással az ízére és a tea, kávé amúgy is érzékenyebb ilyen szempontból.
Még inkább hasznos például párásítóba, hiszen nem rakódnak le az ásványok benne, ami az ultrahangos párásítókat gyorsan megöli és tisztítani is igen nehéz.
Az Uniprodo UNI-WD-200 desztilláló
Az Uniprodo UNI-WD-200 egy 4 literes desztilláló, óránként kb. 1 liter teljesítménnyel.
Gyártói kép
A dobozban van:
- a desztilláló
- a gyűjtő tartály
- a tartályra kupak
- vezeték
Jól védett
A teteje és az alja külön vehető
A forraló tartály rozsdamentes acél
Nem egy dizájn győztes termék, de OK. Elég jól szigetelt, mert melegszik a külseje, de messze elmarad a veszélyes mértéktől. 39cm magas és kb. 40 x 25cm területen fér el a vízgyűjtő tartállyal együtt.
Van olyan változata, amelyhez üveg vízgyűjtő tartály jár, de ehhez műanyag, amiből érdemes áttölteni üvegbe, ha emberi fogyasztásra kerül.
Bevetésre készen
Mennyire működik jól?
Röviden: tökéletesen működik, 0 a vízben maradó ásványok mennyisége. A víz elfogyásakor automatikusan kikapcsol.
Ez a csapvíz: 324 ppm
Ez a kontroll ioncserélt víz: 1 ppm
Ez pedig a desztillált víz: 0 ppm, vagyis 0 milligramm oldott ásvány
Óránként kb. 1 liter vizet tud desztillálni, 750W-os fogyasztás mellett. Vagyis 1 liter víz költsége csúcsidőszakban is csak 30Ft, ami kb. a negyede a bolti áraknak. Vagyis napi pár liter desztillált víz esetén is már gyorsan visszajön az ára. De még az ioncserélt víznél is olcsóbb jelentősen.
A tartályban marad minden ásványi anyag, így ha kicsit hűlt, akkor érdemes (amit lehet) kitörölni belőle. A nagy része eltüntethető, de helyenként ráköt, viszont az citromsavas vízzel könnyen leoldható. Citromsav bárhol, interneten is vehető, filléres dolog.
Működése közben némi zajt termel a tetején lévő ventilátor miatt, ahonnan meleg, de nem forró levegő is távozik.
Összességében jónak tűnik, aztán persze majd az idő eldönti, hogy mennyire lesz tartós. 🙂