A BlitzWolf BW-IS6 egy olcsó riasztórendszer, jelenleg kb. 13 000 Ft-tól megvehető (európai raktárról is) . Az olcsósága ellenére egy duplán biztonságos, GSM + wifis okos riasztóról van szó, amely alkalmazással is használható, ráadásul a Tuya okosotthon platformmal működik, így seregnyi más eszközzel képes kommunikálni. További előnye, hogy saját akkumulátora révén áramszünet esetén is használható, plusz még elé köthető külső akkumulátor is, így az idők végéig is működhet, akkor is, ha nincs áram, nincs wifi (mert GSM módban is riaszt). Ráadásul megvehető csak a panel külön, de kit-ben is és úgy jár hozzá a fő panel, 3 érzékelő, 2 távirányító, két RFID kulcstartó.
Vásárlás
Fő panel + szenzorok Csak fő panel Szenzorok
Vásárlási útmutató
Ilyen a BlitzWolf BW-IS6 riasztórendszer
A rendszer alap eleme a fő panel, amelyhez kapcsolódnak az érzékelők. Szerencsére több, mint vállalható dizájnt kapott és van kijelzője, érintőgombjai, plusz még fizikai gombjai is.
A fő panel letehető bárhova csak úgy, de felszerelhető a falra is
A fő panel hangszórót is tartalmaz, így szükség esetén a kiválasztott hanggal igen hangosan riaszt, akkor is ha valaki szétszedi és jelszóval is védhetők a beállításai.
A teszt alanya a fő panel (szenzort már volt bőven)
A minősége rendben van és egész szépen kidolgozott, a kijelző mérete 35 x 27 mm.
Érzékelő, távirányító
Összesen 100 érzékelő használható, amelyek lehetnek mozgás, ajtó / ablak nyitás, füst, gáz, szén-monoxid, víz, stb. A szabványos 433MHz-en kommunikálnak az érzékelők a panellel, így más gyártók megoldásaival is kompatibilis.
A teszt során összesen 3 gyártótól származó érzékelő került felhasználásra, plusz távirányítók és gond nélkül működtek.
A kit vásárlása esetén 1db mozgás és 2db ajtó / ablak nyitás érzékelő, valamint két távirányító jár a panelhez.
A mozgásérzékelő letehető bárhova a talpára, vagy a falra is szerelhető, ragasztható. Elemes, így nem kell kábellel küzdeni.
A falon
De le is tehető a talpára
Az ablak / ajtó nyitás érzékelő két részből áll, az egyik része az ajtóra, ablakra kerül, a másik a keretre (de mehet szekrényre, fiókra is).
Valamint két távirányító is van a csomagban, amivel ki / be kapcsolható a riasztó és vészhelyzet esetén riasztás indítható (10db-ig bővíthető).
És van hozzá még két RFID kulcstartó is, az egyszerű és gyors azonosításért (10db-ig bővíthető)
Beüzemelés
Helyezd áram alá a mellékelt micro USB kábellel (tápegység nem jár hozzá, de bármilyen pl. telefon tápegység használható).
A kábel bemenet mellett van egy ON / OFF kapcsoló, amivel az akkumulátor bekapcsolható, így áramszünet esetén nincs üzemkiesés (egy ideig).
Üzemeltethető külső akkumulátorról is, vagy az hasznosítható, mint tartalék akkumulátor.
A menüjébe belépni a pipával lehet, a menüben közlekedni pedig a nyílakkal.
Falra is felszerelhető és ha valaki leveszi, akkor az riasztást vált ki.
Működési módok
Mindenek előtt az tudni kell, hogy a riasztók tipikusan 3 módban működnek:
- senki nincs otthon, nincs mozgás, ilyenkor minden érzékelő aktív lehet (AWAY)
- otthon van valaki, ilyenkor nyilván azon érzékelőknek nem kellene riasztást kiváltaniuk, amelyek azon a területen vannak, ahol mozgás van. Viszont továbbra is aktív lehet például az ajtó, ablak nyitás érzékelő, vagy a mozgás érzékelő(k), azon a területen ahol nincs mozgás (HOME)
- kikapcsolva, ilyenkor egyetlen érzékelő sem válthat ki riasztást
Na és persze bármikor manuálisan kiváltható riasztás, amelyhez mind a fő panelen, mind a távirányítón van SOS gomb (és az alkalmazásban is), illetve a szenzorok beállíthatók úgy, hogy mindig érzékelnek, akkor is, ha a riasztó nincs élesítve.
A távirányítón is megvannak ehhez a gombok:
- lakat: teljes élesítés (AWAY)
- nyitott lakat: teljes kikapcsolás
- ház: “otthon vagy” mód (HOME)
- PANIC / SOS: azonnali riasztás
Érzékelő, távirányító hozzáadása a fő panelén
Távirányító hozzáadása
Első körben talán célszerű hozzáadni pár érzékelőt, amit a “Parts” menüpontban tehetünk meg.
A “Remote” a távirányító, adjunk hozzá legalább egyet (“Add”), majd egy gomb megnyomásával a távirányítón hozzáadásra is kerül. Erről könnyen meg lehet győződni például a bal lakat gomb (riasztó élesítése), majd a jobb lakat gomb (kikapcsolás) megnyomásával. Hang közli a dolgot. Nem kell rálátnia a távirányítónak a riasztóra és távolabbról is működik (például a bejárati ajtón külső feléről).
Ugyanígy hozzáadható a másik távirányító is, a Delete menüpont pedig törli.
Érzékelő hozzáadása
A folyamat hasonló: Parts > Detector > Add. De előtte az érzékelő hátulján be kell kapcsolni, ha van külön kapcsolója.
A megjelenő menüben a felfele mutató nyíllal lehet lépkedni, míg a lefele mutató nyíllal lehet az egyes menüpontok beállítását változtatni.
A legelső lehetőség az érzékelő típusa, a PIR a mozgás, a door a kinyitás érzékelő.
Mode: hogyan működjön? Nem mindegy, hogy mikor riasszon. Amikor senki nincs otthon, vagy amikor otthon van valaki, akkor is (lásd fentebb). Olyan mozgásérzékelők esetén, amelyek egy olyan területet fednek le, ahol rendszeresen van mozgás, azoknál az a jó, ha akkor riasztanak, amikor senki nincs otthon.
Ha kész a beállítás, nyomj a pipára és 20mp-en belül válts ki érzékelést (mozogj előtte kicsit). Hang jelzi, ha felvette az érzékelőt.
Újabb érzékelő hozzáadásakor rejtsd el azt, amit felvettél, mert esetleg azt érzékelheti, mint hozzáadni kívánt érzékelő.
A mobil alkalmazás használatba vétele előtt érdemes tudni
Tuya alapú riasztóról van szó, így aki egyszerűsítené szeretné a használatát, vagy szeretné az okos funkciókat kihasználni, annak érdemes megismerkednie ezzel a lehetőséggel.
A Tuya komplett megoldást kínál azoknak, akik valamilyen okosotthon, vagy IoT (Internet of Things, “dolgok internetje”) terméket szeretnének piacra dobni.
A Tuya platformhoz immáron 90 000 termék tartozik, 500 termék kategóriát lefedve. Nincs egy otthonnak olyan szeglete, ahol ne lehetne valamilyen Tuya terméket használni.
Ha egy termék, eszköz a Tuya platformhoz tartozik, akkor az nekünk felhasználóknak hihetetlenül nagy előny, mert az egyes termékek képesek egymással kommunikálni a Tuya alkalmazáson keresztül.
Pár egyszerűbb példa az érthetőség kedvéért:
- van egy hőmérő szenzorunk, amely érzékeli a hőmérséklet növekedését > bekapcsolja a klímát
- akkor sincs gond, ha a klíma nem okos, mert akkor meg használható egy univerzális okos távirányító, amelyen keresztül bekapcsolja a klímát
- éppen hazamegyünk > ha este van > az ajtónyitás érzékelő jelez a világításnak > a világítás felkapcsol
- kinyitjuk az ablakot hogy szellőztessünk > a nyitás érzékelő észreveszi > kikapcsolja a légtisztítót
- van egy buta párásítónk, de van egy külső páratartalom szenzorunk, amely érzékeli, hogy egy szint alá csökkent a pára > bekapcsolja az okos konnektorra kötött párásítót
- hazaérünk a munkából > innánk egy kávét > nyílik az ajtó > bekapcsolja a kávéfőzőt
- reggel van > automatikusan feltekeri a sötétítőt, este leengedi
- stb. stb.
Ezen a képen több gyártótól származó termék látható, de ellenére a különböző gyártóknak, a Tuya alkalmazás által képesek egymással kommunikálni.
A mobil alkalmazás használata
A Smart Life alkalmazással érdemes használni, amelyben az alkalmazás kezdőlapján a plusz gombbal lehet felvenni a riasztót. Ehhez első körben a telefont 2.4G wifire kell átállítani, ha nem azon lenne, de a beüzemelés után visszaállítható 5G-re.
Elvileg automatikusan megtalálja a panelt, de ha nem, akkor “Add manually”.
Végül megjelenik a kezdőlapon
Megnyitva ezt látjuk
A Setting > Alarm sound-ot érdemes kikapcsolni, mert szenzor felvételekor rögtön visíthat.
Itt rögtön élesíthető, kikapcsolható, van SOS. Az Accessories-ben hozzáadhatók az érzékelők (detector, a remote pedig a távirányító).
Ekkor kéri, hogy váltsunk ki mozgást, vagy triggereljük és fel is veszi, de általában nem megfelelő beállításokkal, ezért nyissuk meg és állítsuk be.
Rögtön látszik is a probléma, ez esetben füst és mindig riasztást kiváltó érzékelő lett belőle.
De ez átállítható és név is adható neki
Majd save és ennyi.
Néhány dolog, amire érdemes figyelni az alkalmazás használatakor
Az Android meglehetősen szigorúan kezeli az alkalmazásokat, tehát figyelj, hogy futhasson a háttérben, induljon el a rendszer indulásakor és szabadon használhassa az akkumulátort. Továbbá engedélyezd neki az értesítéseket.
Ajánlott GSM módban is használni, mert
- az országban kb. bárhol is vagy, van GMS hálózat
- szabotázs biztossá teszi a riasztód, hiszen az áramellátás megszűnése esetén is értesít, mert akkumulátorról is üzemel egy ideig. Ellenben a wifi áramellátása viszonylag könnyen megszüntethető. Sőt, tulajdonképpen szinte lehetetlen kiiktatni a riasztót időben, mert teljesen vezetéknélküli és önellátó GSM módban. Esetleg megvárhatják, míg lemerül (ami elnyújtható hetekre is), de arról megint csak értesít a riasztó, ha megszűnik az áramellátása. Az egyetlen eshetőség a GSM / 3G jelzavaró használata, de nyilván ahol ez az eshetőség fennáll, ott már amúgy sem önmagában egy szimpla riasztó jelenti a megoldást.
- ráadásul GSM módban több szám is megadható mint értesítési telefonszám
Használat GSM módban, hívás indítása
Először is kell egy SIM kártya, aminek a mérete t (itt szerezhetsz pár micro, tehát nem a mostanság jellemző nano. Így ha még nem alakítottad nano-vá vagy mássá, akkor ne tedd. Ha igen, akkor használj adaptert. Ha újat veszel, akkor a hívószámod kijelzése legyen bekapcsolva! Ami fontos, hogy a PIN kódot kapcsold ki, tehát tedd be először egy telefonba és ott kapcsold ki a PIN kódot.
Ezután már beteheted a riasztóba, amit az oldalán tehetsz meg. Újraindítás szükséges lehet, tehát húzd ki a tápegységet és kapcsold ki az akkumulátort, így kikapcsol. Kapcsold vissza az akkumulátort és kösd be a tápegységet. Kis idő múlva megjelenik a térerő mértéke a bal felső sarokban. Ha ki akarod próbálni, hogy biztosan működik-e, akkor hívd fel magad a riasztóról. Ehhez csak nyomj le egy számot, aminek hatására tárcsázó módba kerül és gépeld be a teljes számot, majd a pipával indítsd el a hívást.
Valójában így mint telefon is használható.
Ha nem írja ki a számod, akkor engedélyezd a hívószám kijelzést (ehhez egy telefonban kell tenned).
Ez után keresd meg a riasztó menüjében a Phone menüpontot, majd a call phone number pontban add meg a számot, vagy számokat, mert több is megadható. Külön az SMS is megadható.
Ugyanezt megteheted az alkalmazásban is, a Setting > Contact menüben
Érdemes beállítani külön csengőhangot a riasztó hívásokhoz, amit megtehetsz a beállítások között, vagy alkalmazással (pl. Zedge).
SMS esetén pedig célszerű beállítani folyamatos emlékeztetést, míg el nem olvasod.
A GSM mód Vodafone SIM kártyával került kipróbálására
Tippek
Riasztás hang a fő panelen
Maga a panel is képes hanggal riasztani, viszonylag hangosan (ha nem elég a hangereje, akkor külön sziréna vehető).
Ez beállítható az alkalmazásban az Alarm részben, ahol teljesen ki is kapcsolható (duration az időtartama).
De a panelen a switch menüben is beállítható.
Késleltetés
Mennyi ideig várjon amikor élesíted és amikor élesítve van, akkor mozgás érzékelése esetén mennyi idő legyen a kikapcsolásra?
A fő panelen beállítható:
Settings > Delay > Exit Delay: ennyi időd van elhagyni a területet
Settings > Delay > Entry Delay: ennyi időd kikapcsolni mielőtt riasztana, érzékelés esetén
Siren duration: sziréna hang időtartama
Kijelző kikapcsolása
A kijelzőnek nem kell bekapcsolva lennie folyamatosan, elég ha gombnyomásra felébred, ez beállítható a panelen.
Settings > Switch > Backlight
Billentyűhangok kikapcsolása
Beállítható a panelen.
Settings > Switch > Keypad Tone
Arm, disarm hangok kikapcsolása
Beállítható a panelen.
Settings > Switch > Arm Beep
Okos funkciók
Hála a Tuya platformnak, összeköthető más dolgokkal is, amit a Smart lapon találunk, a Smart Life kezdőlapján.
Az összes eszköz által biztosított funkció elérhető, jelen példa egy víz érzékelő szenzort visz be a dologba, amely egyébként csak wifis. Viszont mivel a riasztó funkciói publikusak minden Tuya eszköz számára, így küldhető SMS, indítható hívás, stb.
Hang vezérlés
Elvileg van Alexa és Google hangvezérlés, de a Smart Life és a Google Home összekötése után csak egy érzékelőt kínál fel.
Mennyire megbízható?
Pár hete használatban van és eddig hibátlanul működött. A alkalmazás riasztás jól működik és a GSM is. Hív, SMS-t küld, amikor szükséges.
Összegzés
A BlitzWolf riaszja megbízhatóan teszi a dolgát és nem csak wifivel, hanem SIM kártyával is használható. Egy olcsó rendszerről van szó, amely olcsón bővíthető további okosságokkal és nem csak mozgás, hanem például füst és szén-monoxid érzékelővel. Elég gyorsan beüzemelhető és a Tuya révén más eszközökkel is összeköthető. Ehhez társul az alacsony ár, szóval ajánlott, ha riasztó vásárláson gondolkodsz.
Vásárlás
Fő panel + szenzorok Csak fő panel Szenzorok
Vásárlási útmutató