Az Anycubic Photon M3 a gyártó egyik új resin, vagyis gyanta alapú 3D nyomtatója kellemesen nagy nyomtatási mérettel és igen magas részletességgel. Ahogy jellemzően a resin nyomtatók, úgy az Anycubic Photon M3 is nagyon gyors nyomtatást biztosít számunkra, jellemzően a filament nyomtatóknál drasztikusan gyorsabbat.
Milyen az a resin nyomtató?
Manapság amikor otthon is kivitelezhető 3D nyomtatásról van szó, akkor leginkább filament, vagyis nyomtatószál és a resin, vagyis gyanta alapú nyomtatásról van szó. A kettő több ponton is hasonló, de az alapanyag és a konkrét kivitelezés merőben más. A filament tekercselve érkezik és a nyomtató felmelegíti folyékony állapotúra és úgy építi fel a nyomtatandó dolgot, míg a resin folyékony állapotú és UV fényre köt. A resin nyomtatókkal sokkal nagyobb részletesség érhető el és nehezen nyomtatható, bonyolult alakzatok nyomtatása is egyszerűbb, még extra kis méretek esetén is, valamint a nyomtatási idő sokszor tized, sőt, akár huszad része a filament nyomtatóhoz képest. Viszont a rendszerezett magyar nyelvű irodalma eléggé csekély, ezért itt található egy teljes oktató sorozat (abszolút kezdőknek is).
Az Anycubic
Az Anycubic egy viszonylag fiatal cég, 2015 óta létezik, viszont a jó árainak köszönhetően gyorsan népszerű lett a 3D nyomtatás világában. Nem csak filament, hanem resin alapú nyomtatókat is találunk a gyártó kínálatában. Sőt, alapanyagok tekintetében még bio resint is kínál, amellyel nem csak kellemesebb a nyomtatás a szagok tekintetében, de még a kész tárgyak is újrahasznosíthatók, komposztálhatók is akár.
A gyártó nagy előnye, hogy az európai vásárlókat európai raktárról szolgálja ki, amely által gyorsan megérkeznek a rendelések és persze vámmentesen. További jelentős szempont az is, hogy garanciális ügyintézés esetén sem a világ végére, hanem egy közeli országba kell visszaküldeni a dolgokat, ami gyors és olcsó.
Nem éppen garázs cég
Videó teszt
Az Anycubic Photon M3 nyomtató
Az Anycubic-nak ez a resin nyomtatója középkategóriába sorolható és a fő (mechanikai) elemeit fémből készítette el a gyártó.
A felső részét teljes mértékben egy UV fény blokkoló műanyag képezi, amely egyben jön le róla és így is tehető vissza rá. Az alja szálcsiszolt fémre emlékeztető fekete műanyagból készült.
Felül is védett, tehát bármilyen irányból bele lehet lesni
Egy rövid gyártói videó
Mit tud ez a nyomtató?
A nyomtatók esetén a legfontosabb a nyomtatási méret, amely a Photon M3 esetén 163.9 x 102.4 mm alapterületet és 180 mm magasságot jelent (maximális méret és 100%-os kitöltés esetén ez 3 liter). Ez a megfizethető resin nyomtatók esetén egész korrekt méretet jelent.
Mivel az UV fényt (405nm) egy LCD kijelző adja, így ugyanúgy van egy felbontása, mint az “igazi” kijelzőknek és ez 4K, vagyis 4098 x 2560 pixel. Ez 0.05mm méretet jelent, ami nyilván nagyon nagy részletességre képes, hiszen a tárgyakat alkotó pontok rendkívül kicsik.
További fontos jellemző a réteg vastagság, amely 0.01 – 0.15mm lehet, valamint a nyomtatási sebesség, amely maximum 50 mm / óra.
Erre a sebességre akkor is képes, ha maximális, vagyis 163.9×102.4 mm alapterületű egy réteg, hiszen az LCD alapú resin nyomtatók esetén minden réteg egyben, egyszerre készül el (ami 1-2 mp-től tipikusan maximum pár másodpercig tart).
Tehát teljesen mindegy, hogy egy réteg 10 x 10, vagy maximális, 163.9×102.4 mm méretű.
Kicsomagolás
Tipikus barna kartonban érkezik a masina, szivacsba bugyolálva, hogy teljesen védve legyen a nyomtató a szállítás során.
A dobozban van:
- a nyomtató
- a tápegység
- pendrive
- 1db maszk
- 3 pár kesztyű
- 5db tölcsér (a resin flakonba visszaöntéséhez)
- 1 acél spatula
- 1 műanyag spatula
- 3db imbuszkulcs
- kijelzővédő fólia
- összeszerelési útmutató, ami vázlatos, a pendrive-on van a részletes
- + minden más, ami a nyomtató részét képezi
Így néz ki a valóságban
Teljesen egyezik a gyártói fotókkal a valóságban is. A teteje egyszerűbb, egyetlen részből álló felső részt jelent, amely természetesen blokkolja az UV-t.
Az oldalán egy USB és egy bekapcsoló gomb található – az USB elrendezése annyiból nem szerencsés, hogy így további extra helyet igényel és nincs is annyira kéznél.
Hátulján az adapter csatlakozója és adattábla matricák
2.8″ méretű érintőkijelzővel szerelte fel a gyártó, amely teljesen jól használható.
A resin kád és a tárgyasztal, nyomtató platform
A felülete lézer gravírozás által érdesített a jobb tapadásért
Beüzemelés
Az Anycubic által mellékelt pendrive-on található fájlok közül elérhető a beüzemelésről is egy részletes leírás, mindamellett, hogy papír formájában is rendelkezésre bocsájtja.
Kicsomagolás után, dugd be és kapcsold is be a gépet
Utána a “tools” menüben nyomj rá a “move Z”-re, majd bökj rá a “10mm” felirat, és utána felfelé mutató nyíl segítségével emeled fel a Z tengelyt maximum magasságra.
Ezután óvatosan húzd le a védőfóliát az LCD kijelzőről
Vedd kezed ügyébe ezek után a tárgyasztalt és lazítsd fel az oldalán található négy csavart, úgy, hogy könnyedén mozogjon az asztal minden irányba.
Ezt követően a Z tengelyre csavarozd rá a tárgyasztalt
Következőként tedd rá a kijelzőre a szintezéshez a papírt (gyártó is ad egyet, de akár sajátot is használhatsz). Majd nyomj rá “home” gombra a kijelzőn.
Ha lement teljesen és a tárgyasztal a kijelzőre felfeküdt, akkor az egyik kezed segítségével nyomd le azt, és húzd meg a csavarokat a másik kezeddel.
Próbáld meg kihúzni alóla a papírt, amely során határozott ellenállást kell érezned, nagyjából mindkét oldalán arányosan. Ha nem érzed semmi és könnyen kifelé jön a papír, akkor váltsd át a kijelzőn a léptetést 0.1mm-re és nyomj egyet rajta lefelé. Ha így már OK a dolog, akkor haladj ezen a ponton tovább. “Tools” menü, majd “Z=0”, majd “Enter” kétszer.
A kijelző ellenőrzése fog következni, amelyet ugyanúgy a “tools” menüben éred el. “Tools” – > “Detection”, majd válasz ki egyet a 3 mintából, állítsd be a teszt időt, majd “next”.
Ha az elsőt választod, ezt kell hogy lásd
Ha jól működött a kijelződ és a szint is rendben van, akkor mehet fel a rá a kád, ezt célszerű úgy feltenni, hogy a “max” felület veled szemben legyen, ezután mehet bele a két csavar, amit húzz meg jól, de azért nem kell megszakítani.
Az első nyomtatás
Resin nem jár a nyomtatóhoz, csak ha külön kérünk mellé, ami olcsóbb, ha rögtön a nyomtatóval együtt kérjük.
De a gyártótól amúgy is vehetünk saját resint, ami kezdők számára ajánlott, hiszen a gyártó a saját nyomtatóival teszteli. Itt vehető resin.
A resint használat előtt ajánlott felrázni és első körben nem érdemes túl sokat önteni a medencébe. Akár lehet mérni is, hiszen a használt program mindig közli, hogy kb. mennyi a resin igény.
Most következhet az, hogy gyantát öntesz a kádba, fontos, hogy a “max” feliratot ne lépd túl, különben ki fog folyni mindenhová a gyanta, ami nem lenne túl célszerű.
Ideje letesztelni a gépet, dugd be a pendrive-t, majd a “print” menüből válaszd ki a teszt fájlt, és nyomj az indítás gombra.
Ha minden kész…
Saját tárgyak nyomtatása
Nyilván nem a gyártótól kapott dolgokat szeretnénk nyomtatni, hanem a sajátjainkat, aminek a folyamata ugyanaz, csak előtte a pendrive-ra el kell helyezni a pwms fájlokat.
Ennek a folyamatára nem térünk most ki, hiszen erre van egy komplett oktató sorozat, amely itt található.
Nyomtatási minőség és sebesség
Egy jól működő 3D nyomtató esetén nem lehet nyomtatási minőségről beszélni, hiszen nem önmagában a nyomtatón múlik, hanem a beállításokon. Resin nyomtatók esetén leginkább a réteg vastagság, support és a nyomtatandó modell megfelelő kialakítása azok, amelyek meghatározzák a nyomtatási minőséget. És persze a sebességet alapvetően befolyásolja réteg vastagság, hiszen nem mindegy, hogy 1mm 10 rétegből, vagy 50-ből áll.
Ezért első körben nézzük meg azt, hogy az Anycubic Photon M3 milyen sebességre képes. A gyártó szerint a maximális sebessége 50mm/óra, ami egészen jó érték.
De nézzünk meg pár valós esetet – alábbi egy 3cm magas tárgy nyomtatási ideje, réteg vastagság szerint. Mint látható, 0.1mm vastag réteg esetén ez nincs 1 óra. Ahogy csökkentjük a réteg vastagságát, úgy növekszik a nyomtatási idő és 0.01 esetén ez már 8 óra!
A legjobb minőség / sebesség arányt a 0.05 mm adja, ez már szép felületeket eredményez. De még a 0.025 mm is vállalható a még szebb eredményért és az alá menni tipikusan nincs értelme (minták lejjebb, 3mp UV behatással, de elvileg 1.5mp-re is képes).
0.1 mm
0.05 mm
0.025 mm
0.01
Nagyon közeli képek következnek (kb 5cm távolságról készültek).
Mondhatni, hogy teljesen sima a felület
Kevésbé, de még jó gömb felületetek esetén is, érezhetően recés
A legproblémásabbak a ferde felületek
0.05-re csökkentve már szinte minden esetben nagyon jó eredményt kapunk, szép sima felületeket eredményez.
Gömb
A 0.025-be pedig már tényleg nehéz belekötni, az már olyan felületet ad, amely még a ferde felületek esetén sem igazán látható rétegződést eredményez. Körömmel kaparva érezhetők csak a rétegek.
És lehet még 0.01 is, amely tapintásra teljesen sima.
A másik terület, ahol a resin nyomtatók nagyot szólnak, azok a nagyon apró részletek megőrzése, amelyeknél olyanra képesek, amit filament nyomtatóval már nehéz szépen megvalósítani. De az M3 esetén ez teljesen szokványos, semmit nem kell tenni érte.
Közelebbről kiemelkednek a részletek jobban
A kis méret ellenére is nagyon részletes
Semmilyen egyéb dolgot nem igényel, csak nyomtatni kell
Resin vs. filament a sebesség tekintetében
Nyilván fontos lehet tudni azt, hogy mennyivel teljesít jobban egy resin nyomtató összevetve a filament nyomtatókkal?
Vegyünk alapul először 0.1mm vastag réteget, és a filament nyomtatók esetén viszonylag gyors, 100mm/mp nyomtatási sebességet, valamint a resin esetén 3mp UV behatási időt.
Általános szabály, hogy minél nagyobb egy réteg oldalirányú (X, Y) kiterjedése, annál nagyobb lesz a resin nyomtatók előnye, hiszen minden réteg egyben, egyszerre készül el, függetlenül annak kiterjedésétől.
Itt egy példa, egy csavarozható fedő lap, amelynek a mérete 10 x 5cm, a vastagsága 5mm (100% kitöltés).
A fenti beállításokkal resin nyomtatóval a nyomtatási idő mindössze 13 perc, míg filament nyomtatóval 2 óra, amely 9x annyi időt jelent! És a filament esetén ez csak a számított idő, ennél tipikusan mindig több a valóságban.
Ha a vastagságot 3 cm-re növeljük, akkor resin esetén nincs 1 óra egészen, viszont filament esetén a várható idő 13 óra.
10 centi esetén ugyanez 3 óra resin és 44 óra, vagyis közel 2 nap filament esetén. Ez már valóban drámai különbség. Persze annyi hozzátartozik az igazsághoz, hogy ilyen tömböket csak ritkán nyomtatunk 100%-os kitöltéssel.
De nézzünk meg egy életszerűbb esetet is – ez 13 cm magas (102 x 67 mm a kiterjedése), 100% kitöltés.
resin: 3 óra 41 perc
filament: 19 óra
És ebben még support nincs is, ami jelen esetben elengedhetetlen. Szóval ha még azt is figyelembe vesszük, hogy a resin esetén utólagos pancsolás is szükséges, akkor is messze gyorsabb.
A build plate
A resin nyomtatók alapvető eleme a build plate, avagy plaform, amelyen a tárgyak lesznek (részletek itt).
A build plate legalapabb változata egy acél lap, amelyre rátapadnak a tárgyak és ez jár gyárilag a Photon M3-hoz is.
A jobb tapadás érdekében “sakktábla” mintázattal látta el a gyártó, amely valóban jó tapadást eredmény és van hogy túl jót is, nehéz lehet levenni a tárgyakat, de erre van megoldás (részletek itt).
A teteje nem egyenes, ami által kevésbé áll meg rajta a gyanta, miután kiemelkedik belőle.
A resin kád
A Photon M3 a legalapabb resin káddal, medencével (vat) rendelkezik, ami egy fém falú medence, aminek az alja átlátszó műanyag (FEP, FEP film). A fém rész tartós, a FEP fogyóeszköz, mert idővel karcolódik, elhasználódik. A cseréje nem bonyolult, de nem 5 perces munka és azért oda kell rá figyelni.
A takarítása nem egy álom munka, mert a gyanta tapad rá, szóval kicsit mocskos munka, de pár alkalom után már gyorsan megy (alkohol sokat segít).
Természetesen cserélhető és vannak jobb resin kádak is, amelyeknél egyszerűbb cserélni a FEP filmet. De vannak olyan kádak is, amelyekből a bent maradt gyantát egyszerűbb kiönteni, leereszteni.
Persze ilyen alacsony árba a költségesebb megoldások nem meglepően nem férnek bele, de nem egy horror összegről van szó és vannak teflon alapú megoldások, amelyekből könnyű kitörölni a gyantát és FEP cseréje is sokkal egyszerűbb.
Szag, szellőztetés
Az alap, normál resinnek szaga van, még nyomtatás előtt is. Nem brutális, de érezhető és nyomtatás során még inkább. Az M3 valamennyire szűri, de mindenképpen szellőztetés szükséges. Persze vannak már fejlettebbek gyanták is, amelyek szinte szagtalanok, de azt azért mindenképpen észben kell tartani, hogy azért mert szagtalan valami, még nagy mennyiségben nem biztos, hogy nincs egészségre negatív hatása.
Az Anycubic viszont rendelkezik nem csak szagtalan, de még bio gyantával is, amely növényi alapú (itt található). Konkrétan szójaolaj alapú, lebomló, komposztálható tárgyak készíthetők belőle.
Ennek a gyártó szerint sokkal kevésbé erőteljes a szaga és persze egészségesebb is (lévén, hogy növényi alapú).
Zaj
Alapvetően ultra csendes az egész gép, némi mechanikus zaj van, amikor működik.
UV utókezelés
Nyomtatás során általában jó ötlet a minimálisan szükséges ideig UV fénynek kitenni a tárgyakat, így csökkentve a nyomtatási időt. Ha kész, akkor pedig további UV fény kezeléssel elnyeri a végső szilárdságát.
Ezt a nyomtatóval nem tudjuk elvégezni, ezért vagy kitesszük a napra, vagy máshogy oldjuk meg (részletek itt).
Egy 33W-os, barkácsolt UV doboz
A nyomtató szoftvere
Az M3-nak kijelzője is van és egy eléggé egyértelműen használható menürendszere, amelyből indítható nyomtatás, próba UV világítás, mozgatható a build plate, stb. A nyomtató szoftvere frissíthető, így később extra dolgok, javítások eszközölése is lehetséges.
A Photon Workshop
Anycubic nyomtatókhoz is tartozik egy program, a Photon Workshop (letöltés).
Magyarul sajnos nem tud, viszont minden alapvetően fontos dolgot igen (méretezés, support, modell lyukasztás, többszörözés, üregessé tétel, stb.), részletes bemutató itt (8-12. rész).
Garancia
A garancia mindig fontos kérdés és a resin nyomtatókra a gyártó 1 év garanciát ad. Ez alól kivétel a FEP film, hiszen az elhasználódik, valamint az LCD kijelzőre csak 3 hónap garancia jár. Na nem azért, mert tönkremegy, hanem mert elhasználódhat és a 3 hónap folyamatos, 24 órás üzemet jelent feltételezést az LCD élettartamára vonatkozóan. Ami nyilván erősen valószerűtlen.
Probléma esetén európai raktárba küldhető vissza, ami nagyon nagy előny, mert elfogadható a költsége és gyorsan odaér.
Összegzés
Egy megfizethető és korrekt méretű nyomtatási térrel rendelkező resin nyomtatót ismertünk meg az Anycubic Photon M3 személyében, amely kezdők számára is tökéletes.
Az LCD kijelzője 4K felbontással rendelkezik, amelynek köszönhetően a legkisebb méretekben is extrém részletes marad, így látványos dolgokat készíthetünk nagyon kis méretben is.
Továbbá
- megbízhatóan működik
- gyorsan nyomtat, 50mm/óra
- könnyű használni
Kiemelkedő hátránya nincs igazán, csak annyi, amennyi az összes resin alapú nyomtatónak van, mint például a szag és a mocsok, ami velük járhat. Ja és az USB lehetne az elején.