Anycubic Kobra Go 3D nyomtató teszt – problémamentes 3D nyomtatás, jó minőséggel

Az Anycubic Kobra Go a gyártó újabb nyomtatói között a legolcsóbb, viszont ennek ellenére olyan extrákat is ad, mint az automatikus szintezés, nagyon jó tárgyasztal, amely a nyomtatás során jól tapad, de a nyomtatás után mégis nagyon könnyen levehetők róla a tárgyak. Európai raktárról rendelhető, ahonnan gyorsan és vámmentesen érkezik.

 

Ki és miért vesz 3D nyomtatót?

Otthonra nyilván hobbi célból, egyszerűen mert mókás. Aki tud 3D modellezni annak meg nyilván nagy élmény, hogy a valóságban is megnézheti a művét. De egyébként nem kell tudni 3D modellezni, mert milliónyi kész modell van az élet minden területére és témára (és vannak nagyon egyszerű modellező programok is). Gyorsan függővé lehet válni!

De gyerekeknek is egy remek készségfejlesztő, amennyiben van érdeklődése a 3D grafika iránt, hiszen számos gyerekeknek is szánt, nagyon egyszerűen használható 3D modellező létezik (mint pl. a Tinkercad). És azért nem mindennapi élmény megfogni valamit, amit addig csak a képernyőn látott (és nem csak a gyerekeknek az 🙂 ).

Üzleti célból prototípus gyártás, 3D modellek nyomtatása, stb. Persze itt már felmerülhet az igény az ipari nyomtatókra, amelyek nagyságrendekkel nagyobbak és persze az átlag számára túl nagy költséget jelentenek, mint hobbi.

3D nyomtatás oktató sorozat

Ebben a tesztben nem térünk ki mindenre külön, hiszen itt elérhető egy komplett oktató sorozat.

Bemutató

Kicsomagolás

Tisztességesen becsomagolva, sok szivacsba ágyazva érkezik, egy viszonylag nagy dobozban, aminek azért némi érezhető súlya is van.

 

 

 

A dobozban van a nyomtató több darabban, plusz

  • filament tartó
  • kijelző
  • adatkábel
  • extra fúvóka
  • memóriakártya
  • memóriakártya olvasó
  • gyorskötözők
  • használati útmutató
  • szerszámok

 

 

Filament csak annyi jár, amivel meg lehet győződni arról, hogy működik, ezért ha nincs, akkor  itt vehető filament.

Összeszerelés

Részben összeszerelve érkezik, az alsó rész (tápegység, alaplap, tárgyasztal, stb) teljesen kész, legfeljebb csak némi finomhangolásra van szükség.

Viszont a felső részt össze kell szerelni, amihez jár útmutató is, ami alapján össze lehet szerelni, a teszt példány is az alapján lett működőképes.

De ha valakinek az kevés, akkor van videó is.

 

Külső megjelenés

Dizájn tekintetében a megszokott 3D nyomtatót kapjuk, fém szerkezettel, fekete és nem rikító kék színnel. A kijelző a jobb oldalára került és bowden extrudere van.

A filament tartó a tetejére került, ezáltal nem foglal el extra helyet. A nyomtatási terület mérete 22 x 22 x 25 cm.

Jó minőségű, erős fém vázzal és ez talán a legutolsó szempont, de jól is néz ki.

 

Gyártói képek

 

 

Pontosan olyan, amilyennek várjuk

 

Az Anycubic gyakran alkalmaz két z tengelyt, de a Kobra Go-nak egy van, mellyel viszont ugyanúgy jól működik és azért sok más 3D nyomtatónak is csak egy van.



De aki ragaszkodik a dupla z tengelyhez, annak a Vyper jó választás (teszt itt).

 

A kijelző

2.4″ méretű kijelzője van és a menüje átlátható, egyértelmű. Van egy forgatható és benyomható gomb, azzal lehet a menüben járkálni.

 

Automatikus szintezés (leveling)

A szintezés, vagyis leveling fontos lépés és vannak nyomtatók, amelyek erre képesek automatikusan.

Miért van erre szükség?

A kinyomtatott dolgok egy tárgyasztalon vannak, ami általában fűthető, ahogy a Kobra Go esetében is az. A tárgyasztal áll egy alsó részből és egy felette lévő valamilyen valamilyen tapadásért felelős bevonattal  (build plate).

Erre kerül az extruderből (nozzle, vagyis fúvóka által) az anyag. Viszont ha túl messze van a nozzle, akkor rossz lesz a tapadás és az sem jó, ha túl közel van, mert akkor meg nem tud elég anyagot kipumpálni, hiszen elzárja az anyag útját.

 

Ez a kép jól szemlélteti a problémákat (sorban: túl messze, tökéletes, túl közel)

 

A szintezést Kobra Go ezt automatikusan végzi, 25 ponton, hogy mindenhol valóban megfelelő távolságra legyen a build plate.

Ez nagy segítség, mert a szintezés annyira nem nehéz művelet, de azért el lehet vele lenni egy ideig.

 

 

Lehetőség van viszont manuális finomításra, ha úgy gondoljuk, hogy a build plate-nek kicsit távolabb, vagy közelebb kell lennie az extruderhez.

Akkor az ideális, ha a legalsó réteg jól tapad, egyenletes, nem látszik át rajta keresztül a build plate, de nem is túl vastag. Ha nem tapad jól a build plate-re, akkor lehet, hogy közelíteni kell hozzá.

Ha határozott, de vékony, lapos réteg a legalsó, akkor az OK.

Powder coated PEI build plate, mágneses nyomtatóágggyal

A tárgyasztal egy több rétegű megoldás:

  • maga a nyomtatóágy
  • mágnes réteg
  • acél
  • és a mágnesesen tapadó, könnyen levehető build plate

 

 

A powder coated PEI build plate van mindennek a tetején és a mágnes miatt erősen tapad a nyomtatóágyra. Ez egy speciális, kissé érdes bevonatú alátét, amelyre jól tapadnak a dolgok, viszont a kihűlése után könnyen levehetők – sőt, jellemzően konkrétan le lehet fújni róla a tárgyakat ilyenkor, még akkor is, ha nagy kiterjedésűek, mert annyira megszűnik a tapadás.

 

 

Közelről

 


Ezt a felső réteget le is lehet venni, ha esetleg valamiért nem jönne le róla a tárgy és meg lehet hajlítani (bár erre egyszer sem volt szükség a teszt során).

 

 

Összetapogatni nem érdemes, mert a zsír csökkenti a tapadást. A tisztításáról némiképp megoszlanak a vélemények, többnyire alkohol a javasolt, de van aki szappanos vízzel lemossa, de az meg egyesek szerint rozsdásodást okozhat. Acetont viszont semmiképpen nem szabad használni, mert az tönkreteheti a felületét.

Nyomtatási jellemzők

  • maximális nyomtatási méret: 22 x 22 cm és 25 cm magasság
  • kijelző: van
  • nozzle (fúvóka): 1db
  • nozzle átmérő: 0.4mm
  • max. nozzle hőmérséklet: 260°C
  • max. hot bed (nyomtatóágy) hőmérséklet: 110°C
  • réteg vastagság: 0.1mm-től
  • memóriakártya használható, onnan (offline) nyomtatás indítható
  • USB-vel számítógépre is köthető
  • nyomtatási sebesség: maximum 100mm/mp
  • használható anyagok: PLA, TPU, ABS, PETG, stb.
  • anyag átmérő: 1.75mm
  • fájl formátumok: G-code, .STL, .OBJ, .AMF
  • támogatott szoftverek: Cura, Simplify3D, stb.

Nyomtatás

Nyomtatásra két mód van:

  1. memóriakártyára másolva a gcode fájlt
  2. számítógépre kötve, valamilyen szeletelő segítségével, pl. Cura

 

 

A nyomtatási beállításokat nyomtatás közben is módosíthatjuk. Ilyen beállítás például a sebesség, hőmérséklet.

Nyomtatási minőség

A nyomtatási minőség egy 3D nyomtató esetén önmagában, csak a nyomtatóra vonatkoztatva nem lehetséges, hiszen nagyon összetett kérdés, függ a beállításoktól, réteg vastagságtól, nyomtatási sebességtől, felhasznált anyagtól, hőmérséklettől, stb.

Lehet egy nyomtató a világ legjobbja, ha valami más nem stimmel, akkor nem produkál szép eredményt, ezért inkább úgy érdemes megközelíteni a kérdést, hogy

  • mennyire működik megbízhatóan?
  • mivel segíti a nyomtatást?
  • tapasztalhatók-e furcsaságok, olyan dolgok, amikről biztosan tudjuk, hogy normál esetben nem fordulhatnak elő

Az eddigi próba nyomtatások során a Kobra Go tökéletesen működött, szép eredményre produkálható vele és a nyomtatási folyamat is egyszerű, köszönhetően az automatikus szintezésnek és a remek nyomtatási felületnek.

 

A legelső próba

 

Ilyen szép felületet produkál

 

További nyomtatások

 

A magasabb részletesség sem gond

 

0.2mm-es réteg vastagság

 

Falra kitehető, fa hatású repedezett és sérült maszk

 

Még az ilyen pontosságot megkövetelő modellek is könnyen nyomtathatók vele, mint ez az egyben nyomtatott, de mozgatható tengeri csillag (0.2mm-es réteg vastagság).

 

 

 

A nyomtatások Anycubic PLA-val történtek, amelyek minden tekercse jó minőséget adott és igényes alapanyag, szépen tekercselve. Itt vehető Anycubic filament.

 

 

A nyomtatás tipikusan 50-70mm/mp sebességgel történtek, 0.1, valamint 0.2mm réteg vastagsággal. Nyomtatás közben egyébként egész halk, ennél azért vannak érezhetően hangosabb nyomtatók is.

Stabil, több tíz órás nyomtatások során sem volt vele probléma.

Filament kifogyás érzékelő nincs, de utólag bővíthető vele (áramszünet utáni folytatást viszont tud).

Összegzés

Bár az Anycubic Kobra Go a gyártó egyik olcsó nyomtatója, azért teljesen megbízhatóan működik, csendes, szép, jó minőségű dolgok nyomtathatók vele, jó sebességgel.

Nagy előnye a kínlódások nélküli használat, hiszen gyorsan használatba vehető, nem kell szintezni, a nyomtatási felület egy álom, jól tapad, de mégis könnyen levehetők a dolgok.

Aki nem akar sokat költeni 3D nyomtatóra, de mégis egy megbízható, problémamentesen használható nyomtatót szeretne, annak jó választás – még úgy is, hogy némi szerelést igényel, nincs filament kifogyás érzékelő és csak egy z tengelye van, amellyel viszont ugyanúgy jól működik és azért sok más 3D nyomtatónak is csak egy van.

(Aki többet is hajlandó 3D nyomtóra költeni, annak a Vyper jó választás, az még több extrát ad és szerelésmentes – teszt itt).

 

admin

admin Szerző

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.