A Formovie Xming Episode One utóbbi idők egyik legjobb projektora és nem csak azért, mert mint okos projektor eleve egész olcsó azért amit ad, hanem azért is, mert lehetetlenül jól felszerelt annyiért, amit most kérnek érte.
Ez egy Android TV rendszerű projektor olyan extrákkal, mint például az autofókusz, Dolby Audio hangrendszer, Full HD streaming támogatás köztük a Netflix, a Prime Video, Disney, stb. és más alkalmazásokkal, amely által jó választás otthoni mozizáshoz, tartalom fogyasztáshoz is.
De persze bármit lehet vele vetíteni, mint egy projektorral, akár játékokat is, számítógépről, konzolról, sőt, telefonról is minden gond nélkül, így saját tartalmakhoz sem kell feltétlenül számítógép.
Európai raktárról rendelhető, ahonnan vámmentesen érkezik. Most egész olcsó, csak 82 000 Ft.
Projektor alapok
A dobozban van
A doboz tartalma
- projektor
- tápegység
- távirányító
- használati útmutató
Külső megjelenés
Ezúttal nem semleges, nem elegáns, hanem inkább egy menőbbnek, látványosabbnak mondható dizájnt kapunk, amely a szürke alappal és a narancs részekkel egész jól néz ki.
Gyártói kép
A valóság megfelel a gyártói képnek
Az alján szabványos csavarmenet által feltehető állványra is.
Távirányítója is van és bluetooth-os, szóval nem kell rálátás a projektorra a távirányító használatához.
Projektor jellemzők
A nagyon kis mérete (122*141*175mm) ellenére nagy méretű vetített képet és Full HD felbontást kínál. Képes 40–120″ vetítési méretre (és persze nagyobbra is, de az ajánlott maximum a 120″), 1.2:1 vetítési arány mellett.
Ez azt jelenti, hogy például egy 120 hüvelykes képernyő megjelenítéséhez körülbelül 3 méter távolságra van szüksége a vászontól, ami egy átlagos szobában gond nélkül kivitelezhető.
A fényereje 150 CVIA Lumen, aminél az árkategóriában azért kapunk jobbat, de mivel ebben az árkategóriában amúgy is sötét esetén adják a legjobb képet a projektorok, így ez nem jelentős hátrány.
A CVIA Lumen a projektorok fényerősségének mérésére szolgáló új szabvány, amelyet a China Video Industry Association (CVIA) fejlesztett ki. Ezt a szabványt kifejezetten az intelligens projektorok iparának egységesítésére tervezték, mivel a hagyományos fényerőmérési rendszerek, mint például az ANSI lumenek, nem mindig tükrözik pontosan a valós körülményeket.
Főbb különbségek a CVIA és az ANSI lumen között
- Szín- és fényeloszlás: a CVIA lumen figyelembe veszi a teljes képernyő fényerősségét kilenc mérési pont alapján, míg az ANSI lumenek csak a képernyő közepére koncentrálnak.
- Színhőmérséklet: a CVIA szabvány szigorúbb színhőmérséklet-tartományt határoz meg (6000K-18000K), amely jobban megfelel a valós felhasználási körülményeknek, például Ázsiában.
- Valós környezet figyelembevétele: a CVIA szabvány számításba veszi a környezeti fényt és más tényezőket, így jobban reprezentálja a projektor tényleges teljesítményét.
- Gyártói szabványok: a CVIA előírja, hogy a gyártás során a projektorok fényereje nem lehet alacsonyabb a névleges érték 80%-ánál, míg az ANSI lumenek nem tartalmaznak ilyen követelményeket.
Ez a szabvány pontosabb és realisztikusabb eredményeket kínál, különösen otthoni felhasználásra szánt projektorok esetében. Több kínai gyártó, például a Dangbei és az XGIMI már alkalmazza ezt a mérést, amely hozzájárul az iparág egységesítéséhez és a vásárlók tájékozott döntéseihez
Bemenetek, kimenetek
A számítógépre, laptopra, konzolra stb. HDMI által köthető. Viszont képes önállóan is lejátszani a tartalmakat USB-ről, vagy streaming, videós alkalmazásokból.
Támogatja a kijelző tükrözést is és van bluetooth (5), valamint fül / fejhallgató / hangszóró kimenete, wifi is van (5G is).
A vetített kép forrása távirányítóval bármikor átváltható.
Beüzemelés
Egy projektor beüzemelésénél két dolgot kell beállítani:
- fókuszt, hogy ne legyen homályos a kép (ezt szinte mindig, ha más távolságra kerül elhelyezésre és persze az első alkalommal szinte biztosan)
- és ha ferdén, fel vagy lefele áll, akkor azt is korrigálni kell
Ez a projektor a fókuszt automatikusan és precízen beállítja pár pillanat alatt, de manuálisan módosítható is (bár erre soha nem volt szükség) és szintén van automatikus trapéz korrekció, de manuálisan is lehet hozzányúlni.
Négy ponton, vízszintesen és függőlegesen is lehetséges a korrekció.
Sőt, ha olyan vászonra vetítünk, aminek van kerete, akkor azt is képes felismerni és ahhoz igazítani a képet, valamint képes elkerülni az útjába kerülő tárgyakat.
Fényerő teszt
Ha az árat nézzük, akkor a fényerő tekintetében kapjuk a legkevesebbet a pénzünkért, de ez annyiból nem gond, hogy ebben az árkategóriában bár vannak jobbak, de a ténylegesen jó képhez azért ajánlott a teljes, vagy majdnem teljes sötétség, emiatt a valamivel kisebb fényerő nem nagy hátrány.
Legyen itt pár minta különféle fény körülmények között.
Erős fény esetén kevésbé használható, inkább csak akkor, ha fehér alapon vannak sötétebb részek, például szöveg.
Közepes fény esetén határozottan jobb és tartalomtól függően innentől kezdődik a használhatóság.
De persze mint minden projektor, úgy ez is sötétben, vagy enyhe fényben nyújtja a maximumot. Akkor viszont valóban szép a vetített kép.
Hangszóró
Saját hangszórója van (2 x 3W), amely egész jól teszi a dolgát, ha nincs egy komolyabb audio cucc kéznél, akkor ellátja a feladatot.
Használat, mint kijelző
Ahogy minden projektor, úgy is ez ráköthető szinte bármire HDMI által, például:
- számítógép
- laptop
- médialejátszó (TV okosító)
- játék konzolok
- stb.
Minden gond nélkül használható számítógéppel. laptoppal is, mintha csak egy monitor lenne.
Okos projektor
Android (11) fut rajta Android TV alkalmazás bolttal és magyar nyelv is van (de a gyártó által hozzáadott extra dolgok angol nyelvűek).
Google Play van (Android TV változat)
Sokféle alkalmazás elérhető Android TV-re, van például fájlkezelő, böngésző, lejátszók, játékok, stb.
A négy magos processzor és a 2GB RAM által nem egy erőgép, de jellemzően jól futtatja a rendszert. A tárhelye 16GB, de külső meghajtót is használhatunk.
Nem Android TV alkalmazások
Akkor sincs gond, ha valami nem elérhető, mert például az APKPure, Aptoide használatával minden alkalmazás telepíthető, ami a normál Android-ra elérhető.
Streaming alkalmazások
Működik a Netflix, Youtube, HBO (Max), Prime Video, Disney, SkyShowtime és például a Plex, Kodi is.
Widevine L1 van, ezért Full HD felbontás elérhető még a Netflix esetén is, ami ennyiért jó ajánlat.
Saját tartalmak lejátszása egyszerűen számítógépről
Számos alkalmazás, például a Plex is használható, hogy egy számítógépen lévő tartalmakat lejátsszunk vele vezeték nélkül.
Könnyen és pár perc alatt beállítható, használatba vehető és jól működik.
Lejátszás külső adathordozóról
USB-n keresztül pendriveról és külső meghajtóról is tudunk lejátszani tetszőleges alkalmazással, mint például a Kodi.
Wifi sebesség
A wifi sebessége jó, 300Mbps körül alakul, ami több, mint elég bármire.
Lejátszás telefonról, vagy más eszközről, kijelző tükrözés – Chromecast
A wifin keresztül történő kijelző tükrözés tévére, kijelzőre nem újdonság, tudja például bármelyik Android-os telefon és az okos tévék, média lejátszók, stb.és persze ez a projektor is. A tükrözés szó szerint tükrözést jelent, vagyis amit a telefonon látunk, azt látjuk a tévén, kijelzőn is.
Ezzel szemben a Chromecast bár hasonló, mégis más, mert a háttérben streameli a tartalmat tévére. Vagyis nem az éppen látott tartalmat küldi át, hanem egy lejátszóból, alkalmazásból származó tartalmat és a telefon / egyéb eszköz továbbra is használható marad, függetlenül attól, hogy a tévén éppen mit látunk.
Ilyen alkalmazás lehet egy bármilyen videó lejátszó (pl. VLC), vagy valamilyen előfizetős streaming szolgáltatáshoz tartozó alkalmazás (ha támogatja).
Így a letöltött tartalmak is átküldhetők egy mobil eszközről, például telefonról, tabletről, nem kell külső meghajtóval szórakozni.
Egyes alkalmazások ha érzékelik a Chromecast-ot, akkor fel is kínálják a tartalom átküldését.
Google Assistant
Beépített Google Assistant is van, amelyhez beszélhetünk is a távirányítón keresztül, mert abban mikrofon van.
A Google Assistant a Google digitális asszisztense, amely hangvezérléssel és mesterséges intelligenciával segíti a felhasználókat különböző feladatok elvégzésében.
Mire képes a Google Assistant? Néhány tipikus dolog, amelyhez szokás használni:
- Kérdések megválaszolása: időjárás, hírek, sporteredmények stb.
- Naptárkezelés: események létrehozása, emlékeztetők beállítása.
- Zene és média lejátszása: zeneszámok indítása Spotify-ról, YouTube-ról stb.
- Fordítás és információ: nyelvek közötti fordítás, keresések Google-ben.
- Alkalmazások elindítása
- stb. stb.
Zaj szint
Rendkívül halk! De tényleg, alig van hangja, ami mindenképpen pozitívum.
Összegzés
Ha összességében nézzük, akkor a Formovie Xming Episode One tulajdonképpen a tökéletes projektor, hiszen minden tekintetben megfelel az elvárásoknak és főleg megfelel akkor, ha egy használatra kész, önálló projektort keresünk, mert az Android TV által szükségtelen más eszköz.
De ez nem minden, mert
- van automatikus fókusz beállítás és trapéz korrekció, akadály elkerülés, vászonhoz igazítás funkció
- okos projektor, Android TV-vel
- önmagában is használható, minden további eszköz nélkül
- bármiről tud lejátszani, mint külső meghajtó, számítógép, konzol, laptop, stb.
- de telefonról is tud lejátszani
- teljeskörű a streaming támogatása, Full HD felbontással
- van Chromecast
- van hangvezérlés
- nagyon halk
Mindezt figyelembe véve tényleg mondható tökéletesnek és ajánlottnak annak ellenére is, hogy ennyiért kaphatunk projektort nagyobb fényerővel is, azt viszont más funkcióval bőven pótolja (és amúgy is érdemes minden projektort sötétben használni ebben az árkategóriában, szóval…).
Európai raktárról rendelhető, ahonnan vámmentesen érkezik. Most egész olcsó, csak 82 000 Ft.