A projektorok ideális és olcsó eszközei az otthoni, valóban nagy méretben (akár 300″ és afelett) történő filmezésnek, tartalomfogyasztásnak. És a hangsúly az olcsón van, hiszen az ilyen méretű tévén ára csillagászati, de szerencsére a Blitzwolf BW-VP3 már 70 000 Ft-ért megvehető (európai raktárról is, 1 hetes szállítással, CZ) és ezért egy Android-os Full HD projektor jár, amely számos tartalmi forrást támogat: használható, mint kijelző (VGA, HDMI, AV), de önmagában is tud lejátszani USB-ről, a saját tárhelyéről és persze wifi-ről is, online tartalmakat. Vagyis egy projektor és média lejátszó egyben, amely képes a 4K tartalmakat is lejátszani.
Vásárlás Vásárlás (Android nélkül)
Hogyan vásárolj a Banggood webáruházban? Kattints ide a teljes leírásért!
Projektor alapok
Aki használt már projektort, az ezt a részt nyugodtan átugorhatja.
Vetítési távolság
A projektorok a képet vetítik, amelyekhez valamilyen fényforrást tartalmaznak, például LED alapút. A kezdeti, projektorból távozó kép nagyon kicsi, viszont egyre jobban szélesedik, minél távolabb van tőle a felület, amelyre kivetül. Ebből következik, hogy a projektoroknak több méter távolság kell és minél távolabb van, amin a kép megjelenik, annál nagyobb lesz a megjelenített kép.
Idővel viszont megjelentek az “ultra short throw ” projektorok, amelyeknek már 10-15cm távolság is elég, viszont ezek tipikusan sok százezerbe kerülő projektorok.
Fényerő
Mivel vetítésről, fényről van szó, ezért fontos kérdés a fényerő, hiszen a fény csak sötétben látszik jól. Amire itt figyelni kell, az az ANSI Lumen-ben megadott érték, mert szokás szerint megadják Lumenben is, azonban a kettő nem felel meg egymásnak. Például 6500 Lumen = 380 ANSI Lumen jelen esetben, ami az olcsóbb projektorok körében már egy jobb érték.
A nagyon, túl olcsó projektorok nagyon gyenge fényerővel rendelkeznek és csak erős sötétítés mellett használhatók, míg a drága (értsd: sok százezer forint) projektorok akár nappali fény mellett is gond nélkül használhatók.
Trapézkorrekció
A projektoroknak ideális esetben megfelelő magasságban és szögben kell állniuk, különben torzul a kép.
Ez azt jelenti, hogy lehetőleg párhuzamosnak kell lenniük a vetítési felülettel
Ez a gyakorlatban nem jelent problémát, ritka az, amikor nem megoldható.
Viszont a projektor nem lehet fel vagy lefele döntve, különben szintén torzul a kép. Ez viszont már problémásabb lehet, mert a projektoroknak adott magasságban kell lenniük ahhoz, hogy a megfelelő helyre vetítsenek és vagy van valami, amire rá lehet tenni, vagy nincs. Szerencsésebb esetben van állvány és arra tehető, ha pedig nincs, akkor asztal, rápakolva még ezt-azt.
Ha egyik sem lehetséges, akkor jön az, hogy a projektor eleje alá teszünk valamit, amitől felfele áll, viszont ettől torzul a kép.
Nyilván erre gondolnak a projektor gyártók is, ezért lehetőség van a trapéz korrekcióra, amely történhet kettő vagy négy ponton. A két pontos trapéz korrekcióval javítható a fenti probléma, de a négy pontossal az is korrigálható, ha a vetítési felületre nem párhuzamos a projektor.
A drága projektorok képesek ezt automatikusan is elvégezni, az olcsóbbaknál nekünk kell megoldani, de egyszerű dologról van szó.
Felbontás
A felbontás megint olyan, ami az árral együtt növekszik tipikusan és a filléres projektorok jellemzően gyászos felbontással bírnak (pl. 320 x 240). Tipikusan legalább HD (1280 x 720) felbontás alá nem szabad menni akkor, ha komolyabb célra szánt használt projektorról van szó (tehát például nem gyereknek szánt “játék” projektor). De ha nagy méretben szeretnénk vetíteni (legalább 3 méter széles), akkor már nem érdemes Full HD alá menni. Na és persze vannak 4K projektorok is, de az árban már más nagyságrend.
Nem szabad összekeverni a multimédiás projektoroknál azt a felbontást, amit le tudnak játszani, azzal a felbontással, amellyel vetítenek (natív felbontás).
A LED élettartama
Mint minden fényforrásnak, a projektor LED-nek is van egy élettartama, amely általában több tízezer óra. Ez általános és főleg otthoni használat esetén szinte végtelen ideig elég, hiszen napi 3 órával is évente csak 1000 óra.
A vetítővászon
A vetítővászon ezerféle lehet, akár a fal is, ha halvány színű, vagy fehér. Persze vannak profi és kevésbé profi vetítővásznak is.
Kicsomagolás
A BlitzWolf projektora egy nagyobb dobozban érkezik, a szokásos zöld / fehér színekkel.
A dobozban szivacsba csomagolva az alábbiak találhatók:
- a projektor
- tápkábel
- HDMI kábel
- távirányító
- AV kábel
- VGA kábel
- használati útmutató
Külső megjelenés
Normál, fehér színű projektorról van szó, amely azért eléggé igényes megjelenésű és érdekessége, hogy a teteje fém lapot kapott. A mérete 31 × 23.5 × 12.5 cm és a tömege 2.8kg.
Gyártói kép
Szemből nézve
És hátulról
Fémes a teteje
A kezelő gombok
A fókusz és a trapézkorrekció
A minősége, külseje egészen jó, bárhol vállalható.
Felbontás, jellemzők
A megjelenített kép felbontása 1920 x 1080 pixel (Full HD), míg a forrás felbontása 4K is lehet. A fényereje 6500 Lm, amely 380 ANSI Lumen és a kontrasztarány 2000:1.
Képarányok: 16:9/4:3
Sztereó hangszórója van, 2 x 5W.
A képméret 100-300″ lehet, 1.9 – 4m távolság esetén.
A LED élettartama 60 000 óra.
Bemenetek, kimenetek
A számítógépre, laptopra stb. VGA, HDMI, AV által köthető. Viszont képes önállóan is lejátszani a tartalmakat USB 2-ről, wifi-ről és LAN-ról (1000Mbit) is.
Támogatja a kijelző tükrözést is és van bluetooth is (4.0).
Fül / fejhallgató / hangszóró kimenete is van.
Szoftver
A rendszer alapját az Android 8 jelenti (magyar nyelvet is tartalmazza). Az Android révén persze telepíthetők alkalmazások és gyárilag telepítve van a Google Play, Chrome, Kodi, stb.
Beüzemelés
A beüzemelésnél két dolgot kell beállítani:
- fókuszt, hogy ne legyen homályos a kép (ezt szinte mindig, ha más távolságra kerül elhelyezésre és persze az első alkalommal szinte biztosan)
- és ha ferdén, fel vagy lefele áll, akkor az is korrigálható
Mindkettő pár pillanat alatt beállítható.
Fényerő teszt
A nem sok százezres, milliós projektoroknál elvárás, hogy ne legyen nappali világosság, mert ha az van, akkor kb. ilyesmire lehet számítani (a vetítővászon ez esetben fal volt, a távolság kb. 4.5 méter, 3 méter széles vetített képet eredményezve).
Ellenben ha nincs nappali világosság, de közel sincs teljes sötétség, akkor máris sokat javul a dolog, nagyjából innen kezdődik az, ami élvezhető. Ez jelen esetben azt jelentette, hogy egy dupla ablak kb. a negyedéig nem volt leengedve a redőny napsütésben. Mesterséges világítás nem volt.
Sötétben viszont nagyon jó
Eltérés akkor, ha fehér felületre kerül vetítésre (alul-középen a fehér felület)
Zajszint
Az ilyen projektorokra jellemző a hőtermelés, amit hűtéssel kell kompenzálni és ez ventilátort jelent, amely zajjal jár. Jelen esetben ez nem brutál hangos, de azért egyértelműen jelen van.
Hangszóró
Sztereó hangszórója van, 2 x 5W, amely a vártnál jobb, élvezhető minőséget produkál. Persze nyilván a versenyt nem veszi fel egy komolyabb hangszóróval, vagy soundbarral (amely egyébként ráköthető vezetékkel, vagy bluetooth-szal). Ha nincs más, akkor OK.
Használat, mint kijelző
Ahogy minden projektor, úgy is ez ráköthető szinte bármire, például:
- számítógép
- laptop
- médialejátszó (TV BOX)
- játék konzolok
- stb.
Ehhez van HDMI, VGA, AV bemenet és persze Android révén a telefon kijelzője is megosztható wifin keresztül.
Kipróbálásra került:
- TV BOX
- számítógép
- telefon (wifi)
Használat, mint Android TV BOX
Mivel Android fut rajta, így önálló lejátszóként is hasznosítható, viszont a hardver érezhetően kevés (1 GB RAM), így csak alap dolgokra jó, mint a Youtube, videó lejátszás és nem a legstabilabb, de működik. Viszont ráköthető TV BOX-ra is, ha fontos valakinek az Android és úgy már egész más élményt biztosít (TV BOX tesztek itt találhatók).
A rendszere amúgy jó, magyar nyelvű Android-dal
Telefon, tablet kijelző tükrözése
Az előtelepített Mcast által átküldhető a telefonok kijelzőjének tartalma, ami hasznos lehet a tárolt tartalmakat megnézni, akár otthon, akár egy prezentáció során. Na és persze játékokhoz is hasznosítható.
Használat, mint multimédiás lejátszó
Van egy külön lejátszó módja, amelyhez egy pendrive-ot kell bedugni (vagy memóriakártyát kártyaolvasóban) és lejátszhatók a tartalmak. Maximum 32GB-ot támogat, de mivel úgyis csak Full HD felbontásban vetít, ezért felesleges is lenne 4K tartalmakat lejátszani vele, a Full HD esetén a 32GB pedig elég.
Viszont a tartalmak jöhetnek hálózatról is (wifi, LAN).
Támogatott formátumok
Videó: 4K, MPG, TS, AV, MOV, MKV, DAT, MP4, VOB, stb.
Hang: WMA, LPCM, MP3, AAC, M4a, stb.
Kép: JPG, JPEG, PNG, BMP, MPO, GIF, stb.
Viszont valamiért elég sok videót nem tud lejátszani ebben a módban, amit Android módban, például Kodi-val igen.
Egér, billentyűzet, távirányító
Ezer módon irányítható:
- a távirányítójával
- egérrel
- billentyűzettel
- a rajta lévő gombokkal
- más eszközzel
Két darab USB-je van, mindkettő USB 2, de elosztó használható.
Összegzés
Mint általános projektor, a Blitzwolf BW-VP3 jól teljesít, hiszen Full HD felbontást tud, a kivetített kép nagyon nagy lehet (akár 300″), jobb a fényereje az olcsó projektorokhoz képest és használható minőségű a hangszórója. Ezen felül jól néz ki, bárhol vállalható és szerencsére az elavult VGA csatlakozó is rajta van, nem csak a HDMI, plusz van még AV is. Így tényleg bármivel használható, mint a számítógép, laptop, TV BOX, stb. stb.
Extraként Android alapú TV BOX-ként is hasznosítható önmagában is, viszont a hardver kevés, így csak alapvető dolgokhoz megfelelő, mint a Youtube, videó lejátszás.
De van mód telefon kijelzőjének megjelenítésére és ezerféle irányítási lehetőségre is (távirányító, egér, billentyűzet, stb.).