Makibes BR3 okosóra teszt – kincset találtunk!

Jó, nagyobb tudású okosórát találni sok pénzért nem nagy kihívás, viszont kevés pénzért már annál inkább. Éppen ezért érdemel figyelmet jelen teszt alanya, amely nem csak hogy felveszi a versenyt a 30-40 000 Ft-os okosórákkal, hanem számos tekintetben többet is ad, többet is tud.

A szoftvere kimagaslik az átlagból, számos zseniális megoldással és saját, beépített GPS-szel rendelkezik, így önállóan is képes a megtett távolság mérésére, telefon nélkül is. Érintőkijelzője van, ami nem csak egy ponton, hanem teljes felületén érzékeli az érintést. A sport módok sokkal fejlettebbek, kidolgozottabbak, mint amit az árkategória alapján elvárnánk és Strava támogatással rendelkezik. Mindezek ellenére igen olcsó, jellemzően 16 000 Fr körül alakul az ára

 

Hogyan vásárolj a Geekbuying webáruházban? Kattints ide a teljes leírásért!

A gyártóról

A gyártó a Magyarországon kevésbé ismert IWOWN Technology Co. Ltd, amely viszont már 2016-ra is 1.5 millió darab viselhető kütyüt értékesített és már 10 éve működik (és működni is fog a jelek szerint, mert jönnek az újdonságok és a frissítések). A legyártott termékek 60%-a OEM / ODM gyártásban készül, vagyis másik cég részére, mint átmárkázott termék. Így találkozhatunk ugyanazzal az órával több gyártó neve alatt, mint jelen teszt esetén is (Makibes BR3 a neve, de a gyártói neve más).

 

Bemutató videó

Külső, minőség

Egy négyszög alakú, kisebb méretű óráról van szó, így annak sem nagyon lesz vele gondja, akinek vékonyabb a csuklója. Az előlap (óralap) mérete mindössze 42.5 x 34mm és csak 13.5mm vastag. A súlya pedig csak 40g, a gyári szíjjal.

Alapvetően elég jól néz ki, még lazább üzleti környezetben is vállalható. Kék színben is elérhető, a szokásos fekete mellett és a szíja cserélhető. 5ATM vízállósággal rendelkezik, tehát 50 méterig magaddal viheted a mélybe.

Három fizikai gombja van, amelyeknek valódi szerepük van (vagyis lehet, nem kötelező használni), mert tisztán gombokkal is használható. Sőt, beállítható például az is, hogy egy választott sport módot elindítson, így nem kell az óra menüjében vándorolni.

Amúgy a BR3 meglehetősen jó minőségű, nem egy tákolt valami.

 

Gyártói kép

 

 

Pont úgy néz ki, ahogy a gyártó mutatja

 

Kényelmes, puha szilikon szíja van

 

Vékony és a kijelző enyhén hajlított

 

A kijelző még extrém szögből nézve is kifogástalan

 

Három fizikai gombja is van az érintőkijelző mellett

 

Így néz ki a csuklón

 

20mm-es, univerzális szíja van, így szabadon cserélhető, akár fémre, bőrre is



A csomag tartalma

  • a karkötő
  • töltő kábel
  • használati útmutató

Töltő adapter nincs, USB-n tölthető bármilyen töltővel vagy számítógéppel.

Funkciók áttekintése

Fitnesz, sport funkciók
pulzusmérés, lépésszámlálás, állva töltött idő mérése, beépített GPS, fejlett sport módok, Strava és Google Fit támogatás

Egészség funkciók
pihenés emlékeztető, alvás figyelése

Értesítés funkciók
hívó fél nevének kijelzése, üzenetek jelzése

Egyéb funkciók
ébresztés, kamera vezérlés, időjárás, stopper, időzítő

 

 

A kijelzője

Kellemes, 1.3″ méretű érintőkijelzője van, 240*240 pixel felbontással, ami szép, nem recés képet eredményez.  A fényereje több lépésben állítható és minden szögből, erős fényben is látható. Az érintésekre jól és pontosan reagál.

 

A fényerő állítható

 

Viszonylag sok óralap közül választható, amelyek eltérő stílusúak és eltérő mennyiségű információt jelenítenek meg.

 

Beüzemelés

A karkötő nem támogatja a magyar nyelvet, csak az angolt és az alkalmazásra ugyanez igaz. De mindent ikonnal jelez és az ilyen alap szavakat, mint a running kb. mindenki megért (ha mégsem, akkor semeddig nem tart megnézni egy online szótárban).

A hozzá tartozó alkalmazás a Zeroner Health Pro, aminek a telepítése és regisztráció után hozzáadható egy eszköz.

Az első meglepetés már itt érhet, amikor szól hogy bizony van frissítés! Ez egy nevesebb gyártó jobb okos kütyüjénél esetén nem annyira meglepő (Mi Band, Honor Watch, stb), de egy úgy általánosságban azért merőben szokatlan.

 

Az óra szoftvere

Az óra szoftvere kivételesen jól sikerült, simán összehasonlítható akár a Honor Watch Magic-kel is, amely viszont olyan 40 000 Ft körül szerezhető be. Sőt, számos ponton többet tud, de ez lentebb találod részletesen. Az sem elhanyagolható, hogy a felhasználói felület igényes, ellentétben nem csak az 5000, de még sokszor a 10 000 Ft körüli okosórákkal is, amelyeknél a felhasználói felület, menürendszer, ikonok olyanok, mint ha egy oviban adták volna ki feladatnak.

 

A mobil alkalmazás

A Zeroner Health Pro egy egész kellemes megoldás, amely stabilan működik, egyszer sem állt le. Arra persze ügyelni kell, hogy a telefon ne lője le automatikus memória vagy akkumulátor menedzsment okán.

Az alkalmazást a gyártó folyamatosan frissíti, jelenleg a legújabb verzió csak 2 hetes.

 

Pulzusmérés

Az egyik fő funkciója a pulzus mérése, ami lehet folyamatos és kézi indítású. A folyamatos pulzusmérés esetén a nap folyamán rengetegszer megméri a pulzust és statisztikát készít.

A pulzust pontosan méri, felkaros vérnyomásmérővel összehasonlítva tipikusan 3 szívverés per percen belül van a tévedése. Ez igaz a magasabb pulzus tartományokra is és ténylegesen növekvő pulzust mér a terhelés intenzitásának növekedésével. Egyébként a Xiaomi Amazfit Cor 2-höz nagyon hasonló értéket mér, ami szintén pontosan mér. Három eszköz pedig nem tévedhet ugyanúgy, főleg hogy abból az egyik hagyományos vérnyomásmérő.

Lehetőséget ad manuális pulzusmérésre is. Ehhez válaszd ki a HR menüpontot az órán.

 

Lépésszámlálás

A másik fő funkció a lépések és megtett távolság számolása. Ez olyan ami azért nem 100%-os sosem, de egy 80%-os pontosság már jó és megfelelő. Hiszen a 20% tévedés azt jelenti, hogy pl. 5000 lépésnél 6000 lépést számol amire azt lehet mondani, hogy sokat nem számít. De ha többszörözi, mint a legtöbb olcsó okosóra, karkötő, akkor az már nagyon valótlan eredményt ad.

Egész pontosan, olyan 80-85% körüli pontossággal számolja a lépéseket, vagyis reális értéket mutat. A mért érték erősen hasonlít a Xiaomi Amazfit Cor 2 által mért értékre.

Ami biztos, hogy bizonyos mozgásokat lépésnek számol, például a karok jelentős mozgatásával járó egyes tevékenységeknél (mint az összes többi óra és karkötő is).

A napi lépések számát maga az óra is kiírja és persze az alkalmazásban külön részleg van erre.

 

 

Állva töltött idő

A sok ülésnek idővel ezer negatív hatása van, ezért jó tudni, hogy mennyi időt töltünk állva (mozogva), amit szintén nyilvántart.

 

 

Alvás minőség

A szokásosnál jobb megoldásról van szó, amely egész pontosan felismeri az alva töltött időt és a mély, könnyű alvás idejét. Ami extra, hogy mi magunk is értékelhetjük az alvás minőségét, sőt, még azt is megmondhatjuk, hogy valaminek hatása volt az alvás minőségére!

Például becsaptunk egy altató féldecit valami erősebből 😀 vagy az alváshoz közel ittunk kávét, teát, stresszes volt a napunk, nem a saját ágyunkban aludtunk, vagy esetleg lenyomtunk egy edzést aznap, stb.

Ez nyilván hasznos, mert így később visszanézve felismerhetők az összefüggések az alvás minősége és a szokásaink között.

 

Sport módok

17 sportot támogat és  képes felismerni automatikusan a futást és a labda játékokat. A sport tevékenységek során egy halom adatot rögzít, méri az eltelt időt, a pulzust, kijelzi és rögzíti a intenzitás szintjét, tartományát, méri a megtett távolságot, stb. stb. Vagyis egy komplexebb megoldásról van szó és van egy általános sport mód amely megfelelő például konditermi edzéshez is (aerobic néven található).

A támogatott sportok:

  • futás
  • biciklizés
  • gyors gyaloglás
  • mászás, hegyi túra
  • kosárlabda
  • tollaslabda
  • asztaltenisz
  • foci
  • kézilabda
  • felülés
  • ugrálókötél
  • jóga
  • tánc
  • aerobik / általános edzés
  • jégkorcsolya
  • úszás
  • tenisz

A pihenőket képes automatikusan felismerni.

Beállíthatók célok is egy edzéshez, mint például megtett távolság, pulzus riasztás. Ezek elérésekor értesít.

Az elvégzett edzések nem csak az alkalmazásban, hanem az órában is megnézhetők (utólag is):

 

 

És persze edzés közben is közli az adatokat és színnel is jelzi az aktuális pulzust

 

Az úszást is támogatja és rögzít több adatot (nem került tesztelésre):

  • megtett körök száma
  • távolság
  • úszás hatékonysága (SWOLF) – minél kevesebb karcsapás adott távolságon, annál jobb
  • karcsapások száma
  • átlagos sebesség / karcsapás
  • egyetlen karcsapással megtett távolság mértéke

Futás, gyors séta

Ezekkel érdemes kicsit bővebben foglalkozni hiszen talán ez a kettő a leggyakoribb sport, amiért megveszi valaki.

Már futás közben kijelzi a megtett távolságot, a lépések számát, az aktuális sebességet, pulzust.

Utána pedig egy halom értéket közöl (maga az óra és az alkalmazás is):

  • megtett útvonal, térképre felrajzolva
  • átlagos, legalacsonyabb, legmagasabb pulzus
  • edzés tartományokban töltött idő (bemelegítés, zsírégetés, stb.)
  • pulzus grafikon
  • eltelt idő
  • tempó
  • elhasznált kalória
  • lépések száma
  • lépések száma percenként
  • lépéshossz
  • lépések száma percenként

 

Beépített GPS

Beépített GPS-szel rendelkezik, így képes a megtett távolság pontos mérésére mobiltelefon nélkül is. Jelet viszonylag gyorsan, tipikusan fél percen belül talált, néha valamivel több. Stabilan működött, telefonnal összehasonlítva hasonló értéket mért.

A megtett utat természetesen térképre rajzolja.

 

Strava és Google Fit támogatás

A Strava a “futók és biciklisek elsőszámú mobil alkalmazása”, amelybe képes a rögzített adatokat elküldeni, így ott is elérhetők lesznek. Van viszont Google Fit támogatás is.

 

Üzenetek jelzése

Bármely, a telefonra, tabletre telepített alkalmazás értesítéseit (és az SMS-eket is) megjeleníti. Az ékezetes betűkkel elbír, kivétel: ő, ű. Szerencsére ez annyira minimális, hogy  simán olvashatók maradnak az üzenetek.

Egyedi megoldása a BR3-nak, hogy szabályozható az üzenetek megjelenítésének ideje, ami azért elég hasznos, hiszen tipikus probléma az okosóráknál, hogy jelzi az üzenetet, bekapcsolja a kijelzőt, de csak egy rövid ideig. Ha elmulasztjuk, mert éppen nem tudunk ránézni, akkor külön ki kell keresni a kütyün. A BR3 esetén viszont az üzenet megjelenítési ideje megnövelhető az értesítés hosszának módosításával. Apró hátránya, hogy közben rezeg is. Erről bővebben a következő bekezdésben olvashatsz (“Értesítési rezgés minták”).

A hívásokat is jelzi és lehetőséget ad az elutasításukra.

 

Értesítési rezgés minták

Nem nagyon jellemző más kütyükben, hogy a különféle dolgokhoz más rezgés mintát lehessen beállítani, de a BR3 erre is képes.

Ez azt jelenti, hogy beállítható, hogy például az ébresztésnél hogyan rezegjen? 3 rövid, esetleg 3 hosszú, vagy 1 rövid, 2 hosszú, stb. Sőt! Az is beállítható, hogy hányszor rezegjen.

De ez beállítható az üzenet, hívás értesítésekhez is például.

 

Használat buta óraként

A kezdőlapon felfele húzva megjelenik egy akkumulátor ikon, amit megérintve buta óra módba kapcsol. Ilyenkor minden okos funkcióját elveszti, csak az időt mutatja. Természetesen ez esetben a fogyasztása nagyon minimális, így ha már szinte lemerült, de jó lenne egy óra, akkor átváltható buta módba.

 

Egyebek

Stopper, időzítő (visszaszámlálás)

Az időzítő egyedi megoldás, hiszen előre megadott értékek közül is lehet választani, így nem kell beállítani mindig (de meg lehet adni teljesen egyedi értéket is).

 

 

Fáradtság

A pulzus alatt van a fatigue, vagyis fáradtság, de valamiért mindig sikertelen lesz a mérése. Sok szerepe amúgy nem mintha lenne, de azért jó tudni erről.

Naptár

Van naptár is, sőt, szinkronizálható a Google Naptárral is!

További kisebb funkciók

Van még ébresztés, kamera vezérlés, időjárás, ne zavarj mód is. Na meg lámpa, ami viszont csak annyi, hogy az egész kijelző fehér lesz. De ha éppen úgy van, akkor hasznos tud lenni egy kis terület megvilágításához.

Hátrányok, problémák

Eddig csupa jót olvashattál, ami nem véletlen, mert egy kimagaslóan jó okosóráról van szó, amely felveszi a versenyt a 30-40 000 Ft-os társaival is. De mint minden más okosóránál, azért ennél is van pár probléma.

Az egyik, hogy kicsit “underpowered”, vagyis vélhetőleg a processzora nem elég erős. Ez nem azt jelenti, hogy látványosan akadozik, hiszen a fenti videókból is látható, hogy nincs így – na meg akkor ez a teszt is sokkal rövidebb lenne, hiszen a fene sem kínlódna egy akadozós szutyokkal. A teszt 10 napja alatt egy alkalommal olyan is előfordult, hogy lelassult, amit egy újraindítás megoldott.

Amikor elveszti a kapcsolatot a telefonnal, akkor megeshet, hogy nem tud újra kapcsolódni (összesen egyszer fordult elő). Ezt az alkalmazás bezárása, újraindítása megoldotta. Egyébként elég messze elvihető a telefontól anélkül, hogy megszakadna a kapcsolat.

Van DND, vagyis ne zavarj mód, amit bármikor magán az órán be lehet kapcsolni (hold ikon), viszont nem sikerült olyan beállítást találni, amivel egy adott időre vonatkozóan (pl. estére) be lehetne állítani. Vagy nincs, vagy nagyon el van rejtve.

Akkumulátor, üzemidő

250mah kapacitású akkumulátor táplálja, amely intenzív használat mellett is bír egy hetet. Mit jelent az intenzív használat? A gyártó szerint ezt:

  • napi 50 üzenet
  • napi 5 hívás
  • napi 50 kijelző bekapcsolás (a csukló megfordításával)
  • napi fél óra GPS
  • 24 órás, folyamatos pulzusmérés

Ez kb. igaz, a teszt alatt naponta rengeteg üzenet megjelenítéssel, 3 edzéssel bírt kb. 5 napot, vagyis naponta kb. 20%-ot csökkent a töltöttség. Viszont a kijelző fényereje maximumra volt állítva (ami annyira azért nem indokolt).

A 20%-os csökkenés azért is érdekes, mert töltés során kb. 15 perc alatt belepumpál majdnem 20%-ot, vagyis ha a zuhanyzás / fürdés ideje alatt töltöd, akkor le is van tudva a töltés. Így sosem kell nélkülözöd, nem kell a töltőn lennie órákig.

És persze a 20%-os napi csökkenés közel sem biztos, mert az egy eléggé intenzív használatra vonatkozik.

Összegzés

Egy ennyire hosszú tesztet nehéz összegezni (az biztos, hogy idén ez a legjobb ár / érték arányú okosóra), ezért inkább szedjük pontokba az előnyöket:

  • jól néz ki, nem nagy, vékony csuklóra is tökéletes és jó a minősége
  • beépített GPS, vagyis nem kell extra eszköz a pontos távolság, sebesség méréshez
  • számos egyedi, nagyon hasznos funkció, remek szoftver
  • 17 sportot támogat és rengeteg adatot rögzít, a 3x ennyibe kerülő okosórákkal egy szinten van ilyen téren
  • az alvás megfigyelése terén is ad ötletes és hasznos funkciókat
  • a pulzus mérése pontos, ahogy a lépések számolása is (plusz méri az állva töltött időt is)
  • három fizikai gomb
  • szuper kijelző
  • Strava, Google Fit támogatás
  • korrekt üzemidő, napi 15 perc töltéssel még intenzívebb használat mellett is letudható a feltöltve tartása
  • és persze nagyon olcsó, 14 000 Ft körül megvehető, ennyiért ennél jobb szinte alig van

Hátrányok, mert az is van pár, amelyekkel simán együtt lehet élni, de azért jó tudni róla:

Az egyik, hogy kicsit “underpowered”, vagyis vélhetőleg a processzora nem elég erős. Ez nem azt jelenti, hogy látványosan akadozik, hiszen a fenti videókból is látható, hogy nincs így. A teszt 10 napja alatt egy alkalommal olyan is előfordult, hogy lelassult, amit egy újraindítás megoldott.

Amikor elveszti a kapcsolatot a telefonnal, akkor megeshet, hogy nem tud újra kapcsolódni (összesen egyszer fordult elő). Ezt az alkalmazás bezárása, újraindítása megoldotta. Egyébként elég messze elvihető a telefontól anélkül, hogy megszakadna a kapcsolat.

Van DND, vagyis ne zavarj mód, amit bármikor magán az órán be lehet kapcsolni (hold ikon), viszont nem sikerült olyan beállítást találni, amivel egy adott időre vonatkozóan (pl. estére) be lehetne állítani. Vagy nincs, vagy nagyon el van rejtve.

 

Hogyan vásárolj a Geekbuying webáruházban? Kattints ide a teljes leírásért!

admin

admin Szerző

Hozzászólások

    Avatar

    Adi

    (2019.07.10 - 23:53)

    Szia!
    Érdekes darab…ám az önálló telefon funkció ,amivel otthon felejthetném a mobilt, nekem szükséges volna a futásnak miatt.
    Volna esetleg ötlet 100 földig.
    Üdv

      admin

      admin

      (2019.07.11 - 09:27)

      Szia. Az a baj, hogy ami sportban profibb óra, annál általában nincs erre lehetőség. Mert amúgy rengeteg óra / telefon van, de komoly sport támogatás nem jellemző (kivételek persze vannak az árban magasabb tartományban)). Most jelent meg a Xiaomi Amazfit Verge 2, az sportban is jó és van eSIM is, de hívásra állítólag csak Kínán belül használható.

      Esetleg valamelyik Android-dal hajtott óra, hiszen azoknál alap funkció a hívás és a GPS. Érkezik egy jobb tesztre egyébként ebből a fajtából. https://www.gearbest.com/smartwatch-phone-_gear/?lkid=14265506

      És persze vannak ilyenek is: https://www.gearbest.com/smart-watch-phone/pp_009632773125.html?wid=1433363&lkid=14265506

      Nem Android, de van hívás és GPS. Az ilyenek viszonylag olcsón beszerezhetők.

    Avatar

    Péter M.

    (2019.07.25 - 18:22)

    Szia! Hiányolom a funkciók közül az evezés lehetőségét.

      admin

      admin

      (2019.07.25 - 18:26)

      Szia, az sajnos még egyik tesztelt órában sem volt.

    Avatar

    Vamos

    (2019.10.11 - 17:10)

    Szia!

    Minden mogàsformàt felsimer automatikusan? Ill. a szobakerèkpàrt felismeri?

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.