Xiaomi Router AX3000T teszt – olcsó, nagy sebeségű wifi 6 mesh router sok extrával

A Xiaomi Router AX3000T nem csak hogy olcsó router, de az árkategória messze legjobbja, mert ez egy wifi 6 mesh router nagy sebességgel (3000Mbps) és tényleg sok hasznos extrával.

Global, nemzetközi változat, a Xiaomi Home alkalmazással is használható és vámmentesen érkezik. Kuponnal most csak 15 000 Ft (limitált ideig használható): gshopper5

 

A doboz tartalma

A dobozban megtaláljuk a routert, a tápegységet, egy hálozati kábelt és a használati útmutatót.

Mivel global változat, a tápegység Magyarországon is használható átalakító nélkül.

 

Külső

Bár alapvetően átlagos, fehér színű router, a lapos antennák és a lyukacsos fedőlap ad neki némi extrát a dizájn tekintetében.

 

Gyártói képek

 

 

A valóságban is olyan, mint a gyártó képeken

 

 

 

Jól szellőző kialakítás

Hardver

Processzor: MediaTek Filogic 820 (két mag)

Memória: 256MB

Adatátvitel, sebesség

Vezetékkel (LAN) 3db számítógép / egyéb eszköz köthető rá és azoknak 1000Mbps sebességet biztosít maximum.

Self adaptive, vagyis az internet (WAN) kábelt bármelyik portba bedughatjuk.

 

 

Vezeték nélkül (wifi) összesen 128db eszköz kapcsolódhat rá, ami bár túlzásnak tűnhet, de manapság azért nem árt, mert már rengeteg okos eszközt, készüléket routeren keresztül használunk wifi által.

 

 

WiFi 6 router és 3000Mbps sebességet tud, amelyen osztozik a 2.4GHz (574Mbps) és az 5GHz (2402Mbps). Értelemszerűen az ax szabványt is támogatja, konkrétan: a/b/g/n/ac/ax

A nagy sebességnek hála már ac wifi esetén is gyors nem csak az internet, de a helyi hálózaton történő adat mozgatás (mint a fájlok küldése) is, szükségtelenné téve az USB kábellel való szórakozást.



 

Extrák, technológiák

NFC wifi kapcsolódás

Lehetőséget ad arra, hogy ha engedélyezzük, akkor NFC-vel kapcsolódhatunk a router által létrehozott wifire.

Ehhez csak az NFC területhez kell közelíteni a telefont és máris kérdezi, hogy kapcsolódunk-e?

 

 

BSS Coloring (Basic Service Set Coloring)

A BSS Coloring alkalmazásával elkerülhető a jel interferencia – az alábbi kép jól szemléltei a problémát és annak megoldását a BSS Coloring alkalmazásával.

 

MU-MIMO

MU-MIMO támogatással rendelkezik, vagyis képes szétosztani a jelet az eszközök között (Multiple-Input Multiple-Output, többszörös kimenet, többszörös bemenet).

Beamforming

A beamforming egy fontos újdonság, lehetőséget ad arra, hogy a router közvetlenül egy rá kapcsolódott kliens irányába küldje a jelet. A hagyományos megoldás ezzel ellentétben az, hogy minden irányban szórja a jelet, ha kell, ha nem.

A beamforming alkalmazása esetén viszont csak arra irányítja a jelet, amerre szükséges és ehhez a teljes jel sugárzási kapacitást felhasználhatja, ami erősebb jelet eredményez. Univerzális technológia, de a kliensnek is támogatnia kell.

 

 

WPA3

Hasonlóan az elődjéhez, a WPA2-höz, a wifi biztonságos(abb) használatát teszi lehetővé, jelszóval is védve azt.

A teljes választék: WPA-PSK / WPA2-PSK / WPA3-SAE

 

 

OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access)

Növeli a hálózati sebességet és hatékonyságot.

 

Beüzemelés

A webes felületen telefonnal, számítógéppel, laptoppal, stb. megoldható a beüzemelése, amely a miwifi.com cím megnyitásával történik (értelemszerűen ehhez nem szükséges internet).

 


 

Majd ott “Select your country or region of use Click to select>” > hungary > next

 

 

A feltételek elfogadása után try it now

 

És pár lépéses beállítás következik

 

Ha a “Combined dual-band” be van jelölve, akkor nem választja szét a 2 és 5G wifit, hanem automatikusan kiválasztja a megfelelőt, de ez időnként okozhat problémát.

 

A webes felület

A Xiaomi routerek egyik hiányossága volt az, hogy a webes felület csak kínaiul tudott, viszont már az angol is támogatott.

 

 

De az fura, hogy egy korábbi Xiaomi router esetén már magyar nyelv is volt, ennél meg még nincs, de frissítéssel érkezhet.

 

Vagy például Chrome böngészőben is kérhető fordítás

 

Természetesen van port forward, ha szükség lenne egy port nyitására és van VPN, DDNS, stb. – pár érdekesebb lehetőség legyen itt, a gyártói magyarázattal.

 

Intelligens csatlakozás

Ha ez a funkció be van kapcsolva, a 2,4 GHz-es és az 5 GHz-es hálózatok neve azonos lesz és a router kiválasztja az elérhető legjobb jelet.

Például 5 GHz-es hálózatra vált, ha az eszköz közel van, majd a 2,4 GHz-esre, ha távol. A váltáskor rövid szolgáltatáskimaradást észlelhet.

 

Wi-Fi 5 (802.11ac) kompatibilitási mód

Egyes régebbi eszközök nem támogatják megfelelően a Wi-Fi 6 szabványt, ami kompatibilitási problémákhoz vezethet, például előfordulhat, hogy az eszközök nem találják meg a hálózatot, vagy nem tudják kialakítani a Wi-Fi-kapcsolatot. Ha aktiválja ezt a funkciót, a router a kompatibilitási problémák elhárítása érdekében Wi-Fi 5 kompatibilitási módban fog működni. Ezzel egyben a Wi-Fi 6-hoz kapcsolódó funkciókat is letiltja, például az OFDMA-t és a BSS-színezést.

 

HTTPS-kapcsoló

Ha bekapcsolja ezt a funkciót, a rendszer megköveteli a HTTPS-protokoll használatát a webes háttérrendszer megnyitásakor.

 

Vezeték nélküli hozzáférés-vezérlők

Tiltólista mód (az itt szereplő eszközök nem csatlakozhatnak)
Kivételek (ezek az eszközök csatlakozhatnak a hálózathoz)

 

Alkalmazás használat

A Xiaomi Home alkalmazással használható, amely egy átlátható felületet ad, de magyarul még nem tud.

 

 

Alkalmazás funkciók

Tényleg csak egy pár funkciót megemlítve, mert egy nagyobb tudású routerről és annak szoftveréről van szó.

Az alkalmazás kezdőoldalán megjelennek a kapcsolódott eszközök és a teljes lista is megnyitható.

 

 

Bármelyiket kiválasztva megnézhető az aktuális sebessége, elhasznált adatmennyiség, kitiltható, szabályozható a sebessége, stb.

 

 

Van mód sebesség szabályozásra (QoS), időzített wifi ki / be kapcsolásra, időzített router újraindításra, vendég hálózat beállítására, van tűzfal, stb.

 

 

 

Mesh router

Nagyobb házak, területek esetén hasznos, hogy mesh routerként használható több példány, így jelentősen növelve a lefedettséget.

 

 

A kapcsolódás az egyes router példányokhoz automatikusan történik és több különböző Xiaomi router is képes mesh-ben működni (ha az támogatja).

 

 

Ehhez kapott egy mesh gombot is

 

A webes felületen van a jobb felső sarokban az “Add a Mesh node”, azzal lehet hozzáadni extra routert.

A node-ként hozzáadott routert resetelni kell, ha előtte használatban volt, majd add és megjelennek az elérhető node-ok.

 

 

Majd megint add és kis idő múlva közli, hogy hozzáadta node-ként.

 

 

Mit látható, teljesen eltérő Xiaomi routerekkel is működik, így jelentősen növelve a lefedettséget.

 

Bírja a nagy sebességet?

A nagyon olcsó, gigabitesnek mondott routerek esetén előfordul, hogy bár ténylegesen képesek erre a sebességre, de különféle problémák lépnek fel, amelyek a hálózat megszakadását is okozhatják.

A Xiaomi routerére ez nem jellemző, stabilan működik intenzív (700-900Mbps) terhelés közben is rövid és hosszabb időn át is (500GB letöltés).

Természetesen a sebesség maximális kihasználásához a többi dolognak is bírnia kell, hiszen abba kell belegondolni, hogy az 1000Mbit az 125MByte adat másodpercenként.

 

Gigabit vezetékkel

 

Gigabit wifivel

Wifi lefedettség, stabilitás, sebesség

Az 5G wifi hatótávolsága kisebb, de egy átlagos méretű házat, irodát, lakást lefed még 5G wifivel is.

 

Ha nem vagyunk távol a routertől, akkor simán tud 1000Mbitet

 

Három fallal elválasztva is még jó sebességet ad (450Mbps)

 

Értelemszerűen a sebességet, wifi erősségét nagyban befolyásolja a router elhelyezése, a falak anyaga és vastagsága is (amelyek a teszt esetén átlagos téglafalak).

Az 5G wifi több szintes ház esetén 1-1.5 szintet tud, a ház szerkezetétől függően, míg a 2.4 GHz 2-3 szintet is tud, de a 3. szinten már gyenge a jel.

De ha nem elég a lefedettség, akkor több router is összeköthető egy mesh-ben.

A wifi 6-ot kezelő eszközök esetén nincs semmi teendő, az eszközök automatikusan kapcsolódnak rá.

 

 

Bár intenzíven használatban volt nagy sebességgel, a teszt ideje alatt egyszer sem volt semmi fura esemény, stabilan működött kábellel is, gigabites internettel és helyi hálózaton is.

Frissítések

A Xiaomi nem csak a telefonoknál veszi komolyan a szoftver frissítéseket, hanem más eszközeinél, így a routereknél is érkeznek frissítések (remélhetőleg a magyar nyelv is megérkezik hamarosan).

Összegzés

A Xiaomi Router AX3000T az olcsósága ellenére nem csak sebességben az árkategória legjobbja, hanem a kínált extrák által is.

De persze az a 3000Mbit sem elhanyagolható és a nagy sebesség ellenére is stabilan működik és sok beállítási lehetőséget, funkciót ad fogyasztói szinten, alkalmazáson, webes felületen is.

Képes mesh-ben működni, így akinek még nagyobb területet kell lefednie, az megteheti, ráadásul más Xiaomi routerek is bevonhatók a mesh-be.

Egyértelműen ajánlott, igazi hátránytól, problémáktól mentes (remélhetőleg magyar nyelv is érkezik az angol mellé, legalább a webes felülethez).

 

Kuponnal most csak 15 000 Ft (limitált ideig használható): gshopper5

 

admin

admin Szerző

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.