Ha már egy termék teszt, bemutató weboldalról van szó, akkor talán ideje beszélni egy kicsit a Magyarországon leggyakrabban látott logóról, a CE logóról, amit bár már mindenki látott, de nagyon kevesen tudják mi is az. És ha már a CE logóról van szó, akkor legyen még egy pár egyébről is.
A CE logó, jelölés
A CE (Conformité Européenne) jelzést a Wikipédia elég szépen kifejti:
” CE jelölés (a korábbi EC jelölés) az Európai Gazdasági Térségben bizonyos értékesített termékek kötelező megfelelőségi jelölése 1993 óta. A jelölés azt hivatott jelezni, hogy a termék a rá vonatkozó előírásoknak megfelel és szabadon forgalmazható az EGT belső piacán. A jelölés magában foglalja a CE logót és adott esetben egy kapcsolódó négyjegyű számot, amivel az akkreditált szervezeteket lehet azonosítani.
A CE jelzés alkalmazásának feltételeit a 93/68 1993. július 22-i Európai Bizottsági direktíva tartalmazza. ”
Vagyis ha olyan terméket veszünk, amin rajta van a CE jelölés, akkor biztosak lehetünk abban, hogy a termék megfelel számos követelménynek, mint például a kézikönyv, használati útmutató megléte.
Ami probléma, hogy egyes gyártók visszaélnek, vagy megtévesztő, a CE jelölésre hasonlító logót helyeznek el, azt az érzetet keltve, hogy a termék mindenben megfelel az előírásoknak. Ezzel úgy sok mindent kezdeni nem igazán lehet, hiszen egy külföldről rendelt termék felett nincs kontroll. De azért egy komolyabb gyártó esetén ettől nem kell tartani (mint pl. a Xiaomi, BlitzWolf, stb.).
Természetesen a CE jelölés még nem garantálja, hogy egy termék amúgy kifogástalan minőségű.
Az RoHS
Az RoHS jelentése: Restriction of Hazardous Substances, vagyis a veszélyes anyag tartalom korlátozása. Önmagáért beszél, bizonyos anyagok csak megengedett mértékben lehetnek jelen az ilyen minősítést megszerzett termékekben:
- ólom
- higany
- kadmium
- hat vegyértékű króm
- Polybrominated biphenyls (PBB)
- Polybrominated diphenyl ether (PBDE)
- Bis(2-ethylhexyl) phthalate (DEHP)
- Butyl benzyl phthalate (BBP)
- Dibutyl phthalate (DBP)
- Diisobutyl phthalate (DIBP)
Ezek veszélyesnek minősülnek, így a jelenlétük a termékekben korlátozott.
QC, QC Passed
QC, vagyis Quality Check, minőségellenőrzés, a passed jelentése pedig hogy átment rajta. Általános jelölés, a gyártó minőségellenőrzési szokásaitól függően jelenthet bármit.