A GamaKay K66 egy mechanikus, moddolható billentyűzet, különleges kialakítással, extra látványos (és kikapcsolható) világítással. A billentyűzet háza áttetsző és külön szabályozható a billentyűzet alapjának világítása (oldalsó világítás) és a billentyűk háttérvilágítása, valamint mindkettő ki is kapcsolható. Moddolható, nem csak a a billentyű sapkák, hanem maguk a kapcsolók is cserélhetők. Az ára általában 17 800 Ft vámmal együtt és Gateron yellow kapcsolóval, ami a teszt alanya is (de van még négy másik választható kapcsoló).
Vámmentes vásárlási útmutatóért kattints ide
Ilyen dobozban érkezik
Fehér dobozban érkezik a billentyűzet, a kábele, egy tisztító kefe és egy csipesz.
Dizájn
Meglehetősen egyedi billentyűzetről van szó, amely fehér színű, de áttetsző. Angol kiosztású és nem teljes billentyűzet, hanem 66 billentyűje van.
Gyártói képek
Pont olyan, mint a gyártói képeken
A billentyű feliratok világítás nélkül is láthatók és egyes billentyűk másodlagos funkcióval rendelkeznek, így például a felső soron ott vannak a szokásos F billentyűk (F1-12).
“Floating”, “suspended” billentyűkről van szó, vagyis a billentyűzet panelről kiemelkednek.
A mérete 32 x 11 cm és elég masszív, jó minőségű
A magassága az elején 3 cm, beleértve a billentyűket is, míg a hátulján 3.6 cm, vagyis lehetséges, hogy valakinek ehhez már csuklótámasz szükséges, hogy egész nap kényelmes maradjon (a teszt során nem kellett).
A kábele kihúzható és a billentyűzeten Type-C bemenet van, de a kábel másik vége normál USB.
Előnye, hogy világítás nélkül is láthatók a billentyűkön a feliratok, de elég komoly világítás választékkal bír (részletesen lentebb).
A kapcsolók
Gateron mechanikus kapcsolók vannak benne, de nem csak a billentyű sapka, hanem maguk a kapcsolók is cserélhetők.
Összesen ötféle kapcsoló közül választhatunk, a teszt alanya a sárgával érkezett, amely lineáris, csendes, nem kattog és 50 gramm erővel nyomható le.
Érzékelési lenyomási távolsága 2mm, maximális lenyomási távolsága 4mm.
A billentyű sapkák cserélhetők, amelyhez jár egy csipesz is
Ugyanakkor az árkategóriában szokatlan módon maguk a kapcsolók is cserélhetők, így lehetségessé válik az, hogy egyes billentyűk alatt más kapcsolók legyenek, amelyek másként viselkednek.
A kapcsolók nem túl drágák, 10 db Gateron kapcsoló már megvehető kb. 1700 Ft-ért, de van 70db-os készlet is 5500 Ft-ért. Itt nézz körül.
Anti ghosting
Ha sok billentyűt nyomunk le egy billentyűzeten, akkor felléphet a ghosting jelenség és a további billentyű leütéseket nem érzékeli, vagy tévesen érzékel olyan billentyűt, ami nem került lenyomásra (“szellem leütés”). Az anti ghosting billentyűzeteknél nincs ilyen probléma és a GamaKay K66 is ilyen.
A világítás
A jó hír: a világítás teljesen kikapcsolható és anélkül is jól használható. Így akinek tetszik maga a billentyűzet, de világítást nem szeretne, annak is jó választás.
De van két további jó hír is:
- memóriája van, így a beállításokat megőrzi
- külön szabályozható a billentyűzet alapjának a világítása (side light) és külön maguk a billentyűk háttérvilágítása. Így bekapcsolva lehet csak az alap, csak a billentyű, vagy mindkét világítás
Itt csak a billentyűzet alapja világítás
Itt minden világít
A ki és be kapcsoláson felül 18 stílus közül választhatunk és a fényerő is módosítható.
A funkciók elérése:
- FN + jobb Ctrl: a billentyűk háttérvilágítása
- FN + bal Ctrl: az alapzat, oldalsó világítása
- FN + Ins: fényerő növelése
- FN + Del: fényerő csökkentése
Mindez videóban
A hangja
Közepesen hangos, nem kattog (a felvétel közelről készült).
Mennyire jó vele játszani és mennyire kényelmes rajta gépelni?
Nagyon kényelmes rajta gépelni, ami annak köszönhető, hogy kis erővel lenyomhatók a billentyűk.
Természetesen nyoma sincs az olyan – olcsó billentyűzetekre jellemző – problémáknak, mint a billegő, beszoruló billentyűk, stb.
Ha sokat kell gépelni, akkor tökéletes választás, de egyébként a játékok során is jól teljesít és előnye, hogy ha sokáig kell lenyomva tartani egy gombot, akkor sem lesz fárasztó.
Összegzés
A GamaKay K66 mechanikus billentyűzet egyedi dizájnnal, szintén egyedi világítással rendelkezik és ezek miatt már önmagukban is figyelmet érdemel.
Viszont moddolható, vagyis nem hogy a billentyű sapkák, de maguk a kapcsolók is cserélhetők, így még inkább egyéni igényre alakítható.
Kifejezetten kellemes vele játszani és van anti ghosting is, de gépelni is jó rajta, bár ez esetben a lehetőségünk némileg korlátozott, mert nem teljes és angol billentyűzet.
Összességében, ha nem direkt gépelési feladatokra kellene, akkor jó választás.
Vámmentes vásárlási útmutatóért kattints ide