realme 8 Pro teszt – az árkategória legjobb választása

A realme 8 Pro közvetlenül a gyártótól, európai raktárról (Spain / Poland / France) vámmentesen rendelve mindössze 88 000 Ft-ért megvehető és ezzel az árral nem igazán versenyezhet semmi jelenleg. Mégpedig azért, mert ennyiért kapunk: jó hardvert, 8GB RAM-ot, 108MP-es kamerát, AMOLED kijelzőt, kijelző alatti ujjlenyomat-olvasót, ultra gyors töltést. Napi használatban lévő telefont váltott, így van vele tapasztalat bőven és global, nemzetközi változat, magyar nyelvvel, B20-szal.

Webáruházak, itt kapható

AliExpress #1    AliExpress #2

Vásárlási útmutató

AliExpress

Ki vagy, realme?

A realme (kis kezdőbetűvel írandó hivatalosan) Kínában jól ismert, Magyarországon sokkal kevésbé és amúgy a BBK Electronics mega vállalathoz tartozik a OnePlus, Oppo, Vivo, stb. brandekkel együtt. Bár jelenleg a Realme még csak kb. 2 éves, ez egyáltalán nem gátolja meg abban, hogy folyamatosan új termékekkel jelentkezzen.

Bemutató

Ha realme, akkor sárga doboz

Pontosan úgy, mint a korábban tesztelt Realme Watch S okosóra (teszt itt),  a realme 8 Pro is sárga dobozban érkezik.

 

 

Minimalista és igényes

 

A doboz tartalma:

  • telefon
  • töltő
  • kábel
  • SIM tű
  • szilikon tok
  • kijelzővédő fólia (már a telefonon)
  • használati útmutató

 

 

Füstszínű szilikon tok jár hozzá, amely egyébként nem rossz, használható és védi a kamera szigetet, mivel a kamerák körül egy kiálló részt képez, így a telefont letéve az nem a kamerákon billeg.

 

 

A tokba téve

 

Méretesebb töltője van

Külső

Szemből nézve a realme 8 Pro nem sok mindent tartogat a számunkra a tipikus dolgokon kívül, úgymint a viszonylag vékony káva és a balra igazított kamera lyuk (a káva azért lehetne kicsit vékonyabb is).

Hátulról nézve viszont kifejezetten szép, még azzal az egy zavaró dologgal együtt is.

 

 

Gyártói kép

 



A gyártó nem csal, a valóságban is pont olyan, amilyennek várjuk

 

 

A hátlap alapvetően szép és végre nem a fantáziátlan legyen fényes és / vagy valamilyen színátmenetes, hanem egy enyhén szemcsés, érdes és izgalmasabb színű hátlapról van szó. A tapadása érezhetően jobb, mint a fényes hátlapoké és az ujjlenyomatokat nem gyűjti.

 

Ez az úgymond fekete

 

Reagál a fényre

 

 

A hátlap tényleg szép, de hogy miért kell rá az ipari méretű felirat, az rejtély, bár nagyjából sosem látjuk, főleg ha olyan tokba tesszük, ami nem átlátszó. Mindenesetre remélhetőleg a gyártó is belátja, hogy ezt mindenki utálja, de legjobb esetben is csak eltűri (erről nemrég az Android Authority indított egy szavazást).

 

 

Vagyis mindössze ~5% az akinek tényleg tetszik, 75% utálja és 20%-nak mindegy, elviseli. Szóval ezt nem kellene erőltetni annyira, de mint látható, a gyártók megteszik.

Szóval semmi keresnivalója az ilyesminek egy hátlapon (és ez nem csak a realme-nek szól…).

 

 

A hátlap nem fém, hanem műanyag és nincs rajta üveg borítás, így leejtve nem törik össze és könnyű is, ami az előnye. A hátránya, hogy esetleg egyesek prémium érzetét csökkenti.

 

 

A kijelző enyhén kisebb (6.4″), mint ami mostanság divat és kb. 20-40 grammal könnyebb, mint a mostanság jellemző, amire azt mondhatnánk, hogy ugyan mit számít, de valójában észrevehető.

Konkrétan csak 170 gramm, közel 16 cm magas, 7.4 cm széles és csak 8 mm vastag. Apró érdekesség: a gyári szilikon tok még 20 grammot dob rá.

 

 

Gombok a jobb oldalán, amelyek nagyon jók, nem túl szorosak, nem túl lazák


 

A másik oldalon a SIM tálca

 

Az alján a Type-C csatlakozó, hangszóró és a 3.5mm jack

 

A teteje

 

Kék színnel is elérhető

 

A minősége egyébként jó, bár ez ma már nem nagy extra, mert a kisebb gyártók is jó minőséget képesek produkálni, a realme pedig a nagyok közé tartozik.

Kijelző

Az AMOLED kijelző 6.4″ méretű, amelyhez 1080 x 2400 pixel felbontás társul, amely nem meglepő módon szép megjelenített képet eredményez.

Képfrissítés tekintetében csak 60Hz-re képes, amit hátrányként értelmezhetünk az árkategória más versenyzőihez képest, bár az is igaz, hogy 90 000 Ft alatt nagyobb képfrissítéssel inkább csak LCD panellel szerelt telefonokat találunk.

És egy felmérés szerint a többség inkább választ egy átlagos AMOLED kijelzőt, mint egy nagyon jó LCD-t  90 / 120Hz képfrissítéssel.

A kérdés konkrétan az akkor még csak érkező Redmi Note 10-re vonatkozik, de nyilván általános érvényű is. A szavazás eredménye eléggé egyértelmű volt, szinte mindenki inkább AMOLED kijelzőt akar.

 

 

Ez persze nem meglepő, hiszen az OLED kijelzők több hasznos, kézzelfogható extrát is adnak, mint az always on kijelző, sötét mód esetén potenciálisan kisebb fogyasztás.

Ezzel szemben a nagyobb képfrissítési ráta jó-jó, de nem akkora extra és ezért dönthetett a realme is inkább egy olcsóbb AMOLED kijelző mellett.

A fényerő megfelelő, napfény alatt is használható, 430 nit fénysűrűséggel.

Notch van, bal oldalra helyezve.

 

 

A kijelző az összes ujjunkat érzékeli egyszerre, vagyis 10 ponton is képes érzékeli az érintéseket.

 

 

Dupla koppintással és a készülék felemelésével is feléleszthető a készülék.

Always on kijelző

Always on kijelző természetesen van, hiszen AMOLED a kijelző és ehhez gyárilag ad is pár beállítást, de eléggé egyszerű még. Szerencsére ez pusztán szoftver kérdése és a jövőben biztosan fejleszt rajta a gyártó (illetve elérhetők más megoldások is alkalmazások formájában).

Az viszont jó, hogy legalább időzíthető, hiszen alvás során felesleges.

 

A lényeget azért tudja

Hardver

A hardver igencsak rendben van, napi szintű intenzív használat során is megfelelően teljesít, sok folyamatosan futó alkalmazással.

A teljesítményről egyrészt a Qualcomm Snapdragon 720G processzor (8 nm) gondoskodik, amely kapcsán megjegyezendő, hogy a realme 6 Pro-ban is ez a chip található. Ez persze alapvetően nem baj, de azért talán érdemes lett volna a gyártónak valamennyit előre lépni ezen a területen.

Másrészt van 8GB RAM, ami lehetővé tesz sok alkalmazás egyidejű, problémamentes futtatását, memóriában tartását és van még 128GB UFS 2.1 tárhely (bővíthető, dedikált slot).

GPU: Adreno 618

Teljesítmény beállítás

A realme 8 Pro lehetőséget ad egy teljesítmény mód beállítására.

 

AnTuTu pontszám

A realme 8 Pro AnTuTu pontszáma 330 000 körül alakul.

 

Geekbench pontszám

Egy magos pontszám: 570

Több magos pontszám: 1669

 

3DMark pontszám

Wild Life: 1052

Sling Shot Extreme pontszám (OpenGL): 2586

 

 

CPU thermal throttling

A CPU thermal throttling az a jelenség, amikor a processzor túlságosan felmelegedne, már károsító mértékben. Hogy ez mikor következik be, az processzor, készülék kialakítás és hűtés függő.

Minél jobban melegszik, annál jobban csökken a teljesítmény, ezért is jó tudni, hogy milyen mértékű csökkenésre lehet számítani?

Jelen esetben a csökkenés mértéke 25°C-os környezetben még a 10%-ot sem éri el folyamatos, 100%-os terhelés mellett.

A belső tárhely sebessége

Az UFS 2.1 tárhelynek köszönhetően a sebessége jó, normál méretű fájlok esetén (pár GB-ig) az olvasási sebessége 500 MByte / mp és az írási sebessége 200 MByte / mp körül alakul.

 

 

Nagy méretű (10-20GB+) fájlok esetén kissé csökken az írási sebessége, 170 MByte / mp körüli értékre.

Játékok

A processzor és a memória már ad olyan sebességet, amivel szép grafikával lehet játszani. Ezt segíti a rendszerbe integrált játék mód, amely többek között maximumra kapcsolja a teljesítményt és kikapcsolja a zavaró dolgokat (kérésre).

 

Ez például a PUBG által ajánlott

 

Ezzel a beállítással tökéletesen, akadásmentesen fut

 

De még az olyan extrém gépigényes játékok is futnak közepes beállítással, mint az ARK.

 

 

25-30 fps

 

A játék mód automatikusan elindul, de beállítható, kikapcsolható

 

Extraként az aktuális FPS értéket is megmutatja.

NFC, 3.5mm jack és egyéb extrák

Milyen extrákkal számolhatunk?

NFC: van
3.5 mm jack: van
infra: nincs
rádió: nincs

Ujjlenyomat-olvasó

Az ujjlenyomat-olvasó a kijelző alá került és jellemzően jól működik, gyorsan feloldja a készüléket.

 

 

De azért az hozzátartozik az igazsághoz, hogy egy jobban sikerült fizikai ujjlenyomat-olvasóra hanyagul is rádobhatjuk az ujjunkat, viszont a realme ujjlenyomat olvasója precízebb érintést kíván meg, különben sikertelen lesz a készülék feloldása. Így összességében a a sikertelen feloldások száma is nagyobb, nem ez a jelenleg elérhető legjobb kijelző alatti ujjlenyomat-olvasó. De azért még rendben van, viszont valóban nagyobb odafigyelést kíván meg.

Hangminőség

Míg a nagy versenytárs Xiaomi már a 60 000 Ft-os kategóriában is dobálja a sztereó hangszórót, addig a realme a drágább készülékei esetén sem feltétlenül, ahogy jelen esetben sem. OK, persze más jellemzőiben jobb, de ez akkor is hátrány a konkurenciához képest.

Ettől függetlenül élvezhető hangok távoznak belőle és kellőképpen hangos, plusz némi extrát is ad a hangszín beállításával.

 

Kamerák

Nyilván a leginkább izgalmas a 108MP-es fő kamera (Samsung HM2), amely ebben az árkategóriában még viszonylag ritka.
Hátlapi kamerák

Négy darab hátlapi kamerája van:

  1. fő szenzor: 108 MP, f/1.9, 26mm, 1/1.52″, 0.7µm, PDAF
  2. ultraszéles: 8 MP, f/2.3, 119˚, 16mm, 1/4.0″, 1.12µm
  3. mélység hatás: 2 MP, f/2.4
  4. makro: 2 MP, f/2.4

Videót felvenni 4K felbontással is tud és elektronikus képstabilizáció (gyro-EIS) is van.

Részletesen: 4K@30fps, 1080p@30/60/120/480fps, 720p@960fps

 

Előlapi kamera

Az előlapi kamera felbontása 16 MP ( F/2.5) és támogatja az arccal történő készülék zárolás feloldást.

Videó módok: 1080p@30/120fps, gyro-EIS

Kamera minőség

Talán nem nagy meglepetés, hogy a legjobb minőséget a 108MP-es fő kamera produkálja, amellyel egészen szép képek és videók készíthetők.

 

 

A gyári kamera app képjavítást alkalmaz, megpróbálja felismerni azt, amit éppen lát a kamera. A javítás lehet például a színtelítettség növelése, amivel van hogy túllő a célon és túlszaturált képet hoz létre. Persze ez ízlés dolga, lehet, hogy valakinek az a szimpatikusabb.

 

 

AI képjavítás bekapcsolva

 

AI képjavítás kikapcsolva

 

A képjavítás teljesen, valamint eseti jelleggel is kikapcsolható.

A fókusz általában gyors és a háttér homályosítását szépen megoldja normál, valamint álló (portré) módban is.

 

Sajnos optikai zoom nincs, de digitális van, akár még 20x-os is, ami esetén persze sokat nem érdemes várni. Kb. 5x-ös zoomig még korrekt eredményt ad, de ez nagyban függ attól is, hogy mennyire stabil fotózás közben a telefon.

Az este készült képek jók, valamint van egy külön éjszakai mód és a képjavítás este is működik. Az éjszakai mód adja a jobb minőséget nyilván, viszont sokkal tovább csámcsog egy-egy képpel.

 

 

 

Aztán van makró is. A makró kamerák – ellentétben a hagyományossal – nagyon közeli és rendkívül részletes felvételek készítését teszik lehetővé. Illetve egészen pontosan követelmény is, hogy közel legyen a fényképezendő dologhoz, mert különben csak egy nagy homály lesz az eredménye. Tipikusan a kisebb kiterjedésű dolgoknál ad látványos eredményt, de bármi fotózható vele.

Nem kimagasló, de élvezhető eredményt ad, látványos képeket lehet vele készíteni, de megfelelő fény szükséges és nem mozoghat a fotó alanya (ami a természetben nem mindig egyszerű).

 

Azért nem rossz

 

 

Az ultraszéles kamera nevéből is sejthetően szélesebb tartományban fotóz és inkább mondható átlagosnak, némi torzítással a kép széleihez közeledve.

Normál

 

Ultraszéles

 

Nem tökéletes

 

Videót felvenni maximum 4K felbontással tud, 30 fps mellett, de ebben a módban nincs képstabilizáció, viszont nagyon szép videókat készít, de mozgás közben gimbal ajánlott 4K esetén.

 

 

Képstabilizáció van viszont Full HD módban, két szintű is és nagyon hatékony, főleg az erősebb módban. Alábbi videóban látható egy terepen autóval robogás, amely közben tökéletesen élvezhető videót készített.

 

 

Az egyes kamera módok könnyen elérhetők a kamera alkalmazásban (lásd lentebb részletesebben).

Az összes kép és videó elérhető itt.

A kamera alkalmazás

A saját kamera alkalmazása kifejezetten jó, lehetőségekben, beállításokban gazdag és szakértő mód is elérhető, ahol manuálisan állítható az ISO, fehéregyensúly, stb.

 

 

Elérhető a 108MP mód is, bár túl nagy haszna nem látszik azon felül, hogy hatalmas lesz a fájl méret és a felbontás, van viszont lassítás 960 fps-sel, van kettő nézetű videó, amelynél egyszerre veszi fel az első és hátsó kamera képét, stb.

 

A szakértő mód

 

Szóval egész jó, de az van pár hülyesége is, az egyik ilyen az, hogy csak a fényképre váltva lehet elérni a beállításokat, ahol a videó felbontása is beállítható. Vagy ilyen az, hogy ha be van állítva a 4K videó és a stabilizáció bekapcsolásra kerül, akkor átvált Full HD-re és úgy is marad, ami azért elég kellemetlen, ha esetleg utólag derül ki, hogy végig Full HD-ben üzemelt aztán és a felvételek nem ismételhetők (mert pl. egy nyaralás során készültek).

De ezek szoftveres dolgok, idővel javíthatja majd a gyártó.

Wifi

5G, ac wifi van, így a wifi gyors, ami 300Mbps körüli értéket jelent (37.5 MByte adat másodpercenként, tehát például 10GB is átcsorog 4.5 perc alatt).

 

 

GPS, hívás, bluetooth, OTG

OK, nincs velük gond, de az OTG-t a beállításokban külön be kell kapcsolni.

 

Bluetooth és aptX is van

Netflix és hasonlók

A szokásos streaming szolgáltatások működnek, úgymint Netflix, HBO GO. Netflix esetén Full HD is van.

 

Szoftver

Android 11 alapon fut a gyártó magyar nyelvű realme UI (2,0 jelenleg) rendszere, amely durván jó, milliónyi kisebb-nagyobb hasznos módosítást ad az alap Android-hoz képest, sokkal élvezhetőbb használatot biztosít. MIUI szintű, néhány ponton kevesebbet, néhány ponton többet ad annál, viszont aki ismeri a MIUI-t, az gyorsan otthon érezheti magát.

 

Maga a felülete lapokra osztott

 

És van app drawer is

 

Teljesen magyar nyelvű

Frissítések

Csak két hét alatt érkezett 2 frissítés is, szóval a frissítésekkel nincs gond.

 

Akkumulátor, üzemidő

Az akkumulátor kapacitása jelenleg átlagosnak mondható, 4500mAh és Type-C csatlakozón 50W-tal rendkívül gyorsan feltölthető. Ez közel 0%-ról indulva kb. 45 percet jelent és 10 perc alatt kb. 25%-ot képes belepumpálni, szóval akkor sincs gond, ha csak kevés idő van a töltésre. Töltés közben csak enyhén melegszik (24°C-os környezetben).

 

Feltöltés teszt

Feltöltés teszt, 5%-ról indult, always on kijelző bekapcsolva közben.

 

10 perc 31%
15 perc 43%
20 perc 55%
30 perc 79%
42 perc 98%
44 perc 100%

 

Ez a kapacitás elég

10 óra online videóra (50% fényerő, Full HD felbontás)

11 óra Full HD videó lejátszásra (VLC, 50% fényerő, mp4)

8 óra online játékra (50% fényerő)

5.5 óra maximális processzor használatra (50% fényerő mellett)

Hálózat, adatkapcsolat

Két SIM tehető bele és B20 van, valamint a tárhelye bővíthető memóriakártyával és az nem veszi el a helyet egyik SIM foglalattól sem.

 

2G: 850 / 900 / 1800 / 1900
3G: 850 / 900 / 2100
4G: 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41

 

GPS: A-GPS, GLONASS, BDS

Wifi: 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot

Bluetooth: 5.0, A2DP, LE, aptX

OTG, 3.5mm jack van.

Összegzés

Összeségében a realme 8 Pro szimpatikus, hiszen jól néz ki, viszonylag könnyű, teljesítménynek nincs hiányában és külön jó pont a 8GB RAM, amely a telefonjukat komolyabban is kihasználóknak előny. Játszani simán lehet vele még gépigényes játékokkkal is.

A kijelző bár csak 60Hz-es, de AMOLED, ami a többségnek valószínűleg jobban tetszik, mint egy magasabb képfrissítésre képes, de LCD kijelző.

A fő 108MP-es fő kamera szép képeket és videókat produkál és van képstabilizáció is, bár csak Full HD videók esetén. A két másik kamera csak átlagos minőséget tud.

A rendszere nagyon jó, milliónyi hasznos extrával és frissítések is érkeznek.

Van NFC, kijelző alá rejtett ujjlenyomat-olvasó, 2db SIM, plusz memóriakártya foglalat és 3.5mm jack is, valamint a telefon fóliázott kijelzővel és szilikon tokkal érkezik.

Nincs viszont sztereó hangszóró és infra, a gyári always on kijelző beállítások szegényesek és az ujjlenyomat-olvasó használható, de létezik jobb is. Ja és “DARE TO LEAP”…..

88 000 Ft-ért jó választás, hiszen a hasonló készülékek 30-40 000 Ft-tal drágábban vehetők meg.

Webáruházak, itt kapható

AliExpress #1    AliExpress #2

Vásárlási útmutató

AliExpress

admin

admin Szerző

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.