Ebben a részben részletesebben foglalkozunk a 3D nyomtatókkal, megnézzük mik a fő részek, hogyan épülnek fel.
3D nyomtatók listája, vásárlás
Hogyan vásárolj a GearBest webáruházban? Kattints ide a teljes leírásért!
Emlékeztetőül, a korábbi részek: 1. rész, 2. rész, 3. rész, 4. rész, 5. rész
Mozgás, tengelyek
Egy térbeli alakzatnak három irányban van kiterjedése: felfele, oldalra, hátra. Ez három tengelyt jelent: X, Y, Z.
Az X tengely a vízszintes irányú kiterjedést jelenti, az Y a mélység (tehát az előre / hátra kiterjedés), míg a Z a magasság. Ezen három értékkel leírható egy tárgy térbeli kiterjedése.
Így értelemszerűen a nyomtatás során az anyagot ezen tengelyek mentén mozgatva kell elhelyezni, amit a nyomtatók meg is tesznek.
X tengely
Az X tengely mentén mozog jobbra balra. Mint látható a fenti képen egy a két oszlopot összekötő tartóról van szó, amelyen mozog.
Z tengely
A Z tengely mentén mozog fel és le. Nyomtatás közben persze csak fel, hiszen rétegenként halad és minden rétegnél megrajzol mindent. Így csak felfele mehet, de amúgy persze egyéb esetben lefele is. Itt is van egy motor.
A Z tengely egy csavarmenetes szárral valósul meg, amely legalább az egyik oldalon jelen van, de jobb esetben mindkettőn.
Ilyesmi
Y tengely
Az Y tengely annyiból különleges, hogy ott maga a tárgyasztal (amin a modell van) mozog előre-hátra.
A mozgás így ezzel letudva.
A feeder
A feeder felelős azért, hogy az alapanyag (filament) eljusson a megfelelő helyre. Ez a fenti képen nem látszik, mert a nyomtató hátulján van, de így néz ki:
Megfigyelhető a rúgó, és a két kar, amit összenyomva befűzhető a filament, amely a fehér (teflon) csőben halad.
A hot end
A “hot end” az a rész, ami felmelegíti az anyagot és a tárgyasztalra kipumpálja.
Ebbe beleértendő az extruder, a ventilátor, a fúvóka (nozzle). A felépítése változó lehet, de mindig tartalmazza a nozzle-t, amely egy fúvóka:
A fúvóka készülhet például rézből, titánból és a lyuk átmérője is változó, de gyárilag gyakran 0.4mm.
A heat bed
A heat bed az a rész, ahova kerül a nyomtatni kívánt tárgy. Fűthető és a fűtése gyakran szükséges is.
Valójában két részből áll: az egyik, alsó rész ami ténylegesen melegítésre kerül és az felett van még egy réteg, amire a tárgy kerül nyomtatás során. A felső réteg (“build plate”) anyaga sokféle lehet:
- tapadást elősegítő bevonattal elátott
- egyszerű üveg
- rugalmas, tapadást segítő bevonattal
- ragasztható
- ….
A 3D nyomtatás során kritikusan fontos, hogy a nyomtatni kívánt tárgy tökéletesen tapadjon, hiszen ha elmozdul, akkor lehetetlenné válik a nyomtatás. A másik probléma viszont a túlzott tapadás, ami a PLA alapanyagok jellemzője. Képesek annyira tapadni, hogy szinte lehetetlen eltávolítani a tárgy sérülése nélkül.
Szerencsére az idők folyamán számos megoldás született a megfelelő tapadás elérésére, amellett, hogy eltávolítani is könnyű legyen. Ezekkel majd egy külön részben foglalkozunk.
Szintezés, leveling
A heat bed-hez kapcsolódik a “leveling”.
A szintezés, vagyis leveling fontos lépés. A drágább nyomtatók erre képesek automatikusan (kb 100 000 Ft-tól felfele), az olcsóbbak sajnos nem (de vannak kivételek azért).
Miért van erre szükség?
A kinyomtatott dolgok egy tárgyasztalon vannak, ami fűthető. A tárgyasztal áll egy alsó részből ami a konkrét fűtött rész, ez fix. Felette van egy jellemzően üveg lap, amin van egy tapadásért felelős bevonat (ez a kettő együtt a build plate). Erre kerül az extruderből az anyag. Viszont ha túl messze van a nozzle, akkor szélsőséges esetben már a levegőben megköt az anyag, vagy pedig túl sok anyag kerül a build plate-re és ronda lesz a végeredmény. De az sem jó, ha túl közel van, mert akkor meg nem tud elég anyagot kipumpálni, hiszen elzárja az anyag útját.
Akkor jó, ha egy papírlap éppen elfér
Ez a kép jól szemlélteti a problémákat (sorban: túl messze, tökéletes, túl közel)
Kijelző
Tipikusan minden nyomtatónak van kijelzője is (de van kivétel!), amivel számítógép nélkül is használható a nyomtató. Ez lehet érintőkijelző is (mint az Alfawise U30 esetén, teszt itt), amit persze nyilván kényelmesebb használni, mint a gombos, tekerős megoldást.
Extrák
Hasznos funkció a filament elfogyás érzékelése, amelyre sajnos nem minden nyomtató képes.
A másik hasznos funkció a nyomtatás folytatása pl. áramszünet esetén, amelyre szintén nem minden nyomtató képes. De például az Alfawise U30 igen, teszt itt.
Lehetséges eltérések
Természetesen eltérések lehetségesek, tipikus esete a több színű nyomtatás. Azonban ilyenkor is megmaradnak az alapvető egységek, csak legfeljebb valamiből több van.