A 3D nyomtatás nem feltétlenül a legolcsóbb hobbi, viszont nem is drága. De mégis mennyibe kerül a 3D nyomtatás, mik a 3D nyomtatás költségei?
3D nyomtatók listája, vásárlás
Hogyan vásárolj a GearBest webáruházban? Kattints ide a teljes leírásért!
Emlékeztetőül, a korábbi részek: 1. rész, 2. rész, 3. rész
Azt már az előző részben megnéztük, hogy egy 3D nyomtatót kb. 50 000Ft-tól be lehet szerezni. Persze azért vannak egyéb költségek, mint az alapanyag, hiszen valamiből nyomtatni kell.
Alapanyag, filament
Arról volt már szó korábban, a nyomtatók alapanyaga egy műanyag szál, avagy filament. Ezek tipikusan 1kg-os formában szerezhetők be, feltekercselve. Itt találsz egy listát. De vannak 0.5kg-os és 200g-os kiszerelések. Előbbi inkább a drágább filamentek esetén jellemző, míg 200g-os kiszereléssel többnyire több színű (jellemzően 4-5) filament csomagoknál találkozni. Ezek előnye, hogy ha nem kell nagy mennyiség egy színből, akkor nem kell megvenni 1kg-ot.
Tipikusan olyan 5500-6000Ft körül szerezhető be 1kg alap filament. Alap, tehát nincs benne fém, fa, stb. vagy nem valami trükkös, például fluoreszkáló, márvány hatású, színátmenetes.
Természetesen számos alapanyag van még:
- ABS: olcsóbb és megvannak az előnyei, de nagyon nehéz vele nyomtatni
- TPU: rugalmas nyomatok készíthetők, drágább
- PETG: kemény, jó szakítószilárdság, átlagos ár
- HIPS: átlagos ár
Kezdőknek a PLA javasolt a jó nyomtathatósága miatt.
Természetesen számtalan szín variáció létezik, sőt, vannak fa és fém alapú filamentek is. Ezek persze már meglehetősen drágák.
Ha az alap PLA-t vesszük, akkor a nyomtatási költség nem igazán nagy, feltéve ha nem fél kilós tárgyakat nyomtatsz.
Sajnos egyes alapanyagok problémásabbak a többinél, így például:
- nem tapadnak a tárgyasztalra (build plate)
- eltömítik a fúvókát (nozzle)
- darabos lesz a nyomtatás
- stb.
Ezek egy részén lehet javítani a hőmérséklet módosításával, build plate cseréjével, de a tény az tény: vannak jobb és rosszabb minőségű filamentek, ezért jó ötlet olyat venni, amiről vannak visszajelzések.
Alap alkatrészek
Ami mozog, az kopik, elhasználódik. Ez érvényes a nyomtatókra is, kiegészítve azzal, hogy egyéb problémák is felléphetnek. Az egyik ilyen a nozzle (fúvóka) kopása. Ne felejtsük el, hogy nem mm méretű kopásról van szó, elég 0.1mm is ahhoz, hogy rossz nyomatok készüljenek. Egyes alapanyagok pedig jobban koptatják, mint például a fémet is tartalmazó filamentek.
Ezért jó ha van csere, de szerencsére filléres dologról van szó. Itt találsz egy listát.
A másik probléma a nozzle eltömődése, ami bár nem mindennapos, de megesik. Ez is filléres dolog. Itt találsz egy listát.
További alkatrészek
Idővel kikophat az ékszíj is, ami viszont nem annyira univerzális, mint például a nozzle, de szinte minden nyomtatóhoz lehet találni. Úgy keress rá, hogy “nyomtató neve belt”, vagy csak “3d printer belt”. Lista itt.
Teflon csőből is jó ha van tartalék. Ez az a cső, amiben a filament halad. Filléres holmi, lista itt.
Motor, feeder (a filamentet továbbítja), stb. Ezek tartósak, de szükség esetén lehet venni szinte mindent.
Persze amúgy sem úgy kell elképzelni a dolgot, hogy kinyomtatsz 1kg anyagot és kompletten cserélni kell az egész nyomtatót. Egy normális minőségű nyomtatót hosszú ideig használhatsz gond nélkül.
Build plate
A build plate az egyik igen gyakran cserélt alkatrésze a nyomtatóknak. Ez a heatbed felső rétege, erre kerül a nyomat. A gyárival az szokott lenni a gond, hogy a PLA hajlamos nagyon durván ráragadni (nagyobb alapterületű modelleknél), míg például az ABS nem eléggé. Így cserélhető például üvegre (filléres dolog), vagy rugalmas build plate-re, ami egy elég jó megoldás és szintén nem vészes az ára.
Üveg esetén ragasztó kell, kezdésnek egyszerű, papírboltban kapható ragasztórúd (stiftes ragasztó) megteszi (1-200 Ft). A profil megoldás például a Magigoo, de az drága.
Viszont a build plate cserével majd egy későbbi részben foglalkozunk rendszeresen.