A 3D nyomtatók gombamód szaporodnak, ma már milliónyi közül választhatsz. De melyik lenne az ideális, melyiket válaszd? Ehhez próbál adni némi segítséget ez az írás.
3D nyomtatók listája, vásárlás
Hogyan vásárolj a GearBest webáruházban? Kattints ide a teljes leírásért!
Emlékeztetőül, a korábbi részek: 1. rész, 2. rész
A bedugod és használod nyomtatók
Nyilván a többség nem szerelgetni, hanem használni szeretné a nyomtatóját. Nekik megoldást jelentenek a teljesen készre szerelt nyomtatók, amelyeket csak áram alá kell helyezni és használhatók. Az ilyen nyomtatók prominens képviselője például:
- MakerBot
- Ultimaker
- LulzBot
Ezek sajnos az 1500-több ezer dolláros kategória, így hobbi célra a többségnek nem igazán megoldás.
Olcsóbb például a Flashforge Finder 3D, de a nyomtatható méret nem túl nagy, 140 X 140 X 140 mm.
100 000 Ft alatt viszont az előre összeszerelt nyomtatók nyomtatási mérete jellemzően viszonylag kicsi, de ha ehhez ragaszkodsz, akkor az Anet A3 is megfelelő lehet. Megfontolandó lehet még a JGAURORA A5 is, amely szintén előre összeszerelve érkezik és nagy a nyomtatási méret (305x305x320mm). Mindkettő 100 000 Ft körül vehető meg.
De alapvetően itt találhatsz egyebeket is.
Félig összeszerelt, jobban összeszerelt nyomtatók
Az árban komoly ugrást jelent lefele, ha hajlandó vagy az összeszereléssel foglalkozni és ilyen nyomtató sokkal több is van, a választék óriási, itt találsz nagyon sokfélét.
Mindenképpen olyat érdemes választani, amiről vannak vélemények, láthatóan kedvelt nyomtató, mert sokkal több segítség, alkatrész érhető el. Ami jó, hogy a sokszor széles körben használt alkatrészekből épülnek fel, így ha cserélni kell valamit, vagy fejlesztenéd a nyomtatót, akkor könnyen megteheted.
A figyelemreméltó gyártók:
- Creality3D
- Anet
- Alfawise (tesztelt nyomtatót itt találsz)
- Tronxy
Változó, hogy mennyi időt kell tölteni az összeszereléssel, van ami annyira össze van szerelve, hogy 3 fő darabot összecsavarozol és bedugsz pár kábelt, tehát ténylegesen 10 perc, míg más nyomtatókra 1-2 órát kell fordítani. De egyik sem olyan, hogy atomi szintről kell összerakni.
Ezek nyitott nyomtatók, nincsenek dobozban.
Előnyök:
- olcsók
- könnyen továbbfejleszthetők, cserélhetők alkatrészek
Hátrányok:
- zajosabbak, hiszen nincsenek elzárva a külvilágtól. De ez eltérő, mert vannak csendesebbek is, persze aludni egyik mellett sem fogsz.
- össze kell szerelni
Mire van szükséged?
Alapszabály, hogy minél nagyobb méretben képes nyomtatni, annál drágább a nyomtató.
Drágító tényezők továbbá:
- auto leveling. A leveling egy beállítást jelent, amely során ideális távolságba kerül az extruder (ahonnan távozik az olvadt műanyag) és a tárgyasztal, amire kipréseli a nyomtató. Ezek nem lehetnek sem túl közel, sem túl távol egymástól. Amúgy nem atomfizika beállítani, de nyilván kényelmesebb, ha a nyomtató ezt elvégzi önállóan.
- wifi: az előnye nyilvánvaló, nem kell USB kábellel összekötni a nyomtatót, hanem wifin keresztül kommunikálnak. Utólag beszerelhető.
- többféle anyaggal egyszerre dolgozni képes nyomtatók: ez abszolút nem jellemző az olcsó nyomtatókra, viszont nyilván sokkal látványosabb a kész modell, ha egyszerre több színű anyag felhasználásával készül. Ez lehet például kettő, de négy szín is! Szintén nem a hobbi célból megfizethető kategória.
- alapanyag (filament) kifogyás érzékelése. Utólag is beszerelhető.
- nyomtatás folytatása például áramszünet esetén, vagy ha elfogy közben az anyag
- tárgyasztal (build plate) minősége – cserélhető, ha nem tetszik a gyári
- érintőkijelző
- stb.
Látható tehát, hogy számos szempont van, amit érdemes figyelembe venni és amelyek drágító tényezők. Ami jó, hogy mivel szerelhető, szerelendő nyomtatók, így egyszerű bármit cserélni jobbra, vagy bővíteni. Fillérekért lehet szerezni például úgynevezett TL smoothert, amellyel szebbek lesznek az elkészült művek.
Ha nem akarsz sokat költeni, akkor az AlfaWise U30 egy tipikusan jó megoldás, mert
- kb. 50 000 Ft-ért megvehető
- képes érzékelni az alapanyag elfogyását
- képes folytatni a nyomtatást
- színes érintőkijelzője van
- korrekt méretű modelleket képes nyomtatni
Nincs viszont auto leveling (ebben a kategóriában nem jellemző kb. egyáltalán) és persze csak egyetlen anyaggal képes dolgozni. De az 50 000 Ft-os kategóriában ez így van. Tesztet itt találsz.