3D nyomtatás, 1. rész – bevezető

A 3D nyomtatók megfizethetővé válásával még ha a 3D nyomtató nem is lett tömegtermék (még), ahogy azt vizionálták, azért eléggé népszerűvé vált, sokan gondolkodnak azon, hogy kipróbálnák. Viszont sokakban ott a kétség is: megy-e majd neki, hogyan működik, nem lesz-e rengeteg probléma, stb. Ezért ebben a sorozatban a kezdetektől indulva mindenre megkaphatod a választ. És persze nyomtató teszt is lesz.

 

3D nyomtatók listája

Hogyan vásárolj a GearBest webáruházban? Kattints ide a teljes leírásért!

Mi az a 3D nyomtató egyáltalán?

Nem csak egyetlen elven működő 3D nyomtató van, de a legolcsóbb az úgynevezett filament alapú, amelynél egy nem túl vastag műanyag drótból születik meg a mű. Ahogy az elnevezésben is benne van, nem egy lapos papírra nyomtat, hanem térbeli alakzatokat, amelyek bármik lehetnek.

Ilyen:

 

Meg ilyen:

 

És persze hétköznapi dolgok is:

 

Valójában szinte bármi kinyomtatható.

A nyomtatáshoz műanyagot használ, de léteznek fa és fém keverék alapanyagok is.

Ki és miért vesz 3D nyomtatót?

Otthonra nyilván hobbi célból, egyszerűen mert mókás. Aki tud 3D modellezni annak meg nyilván nagy élmény, hogy a valóságban is megnézheti a művét. De egyébként nem kell tudnod 3D modellezni, mert milliónyi kész modell van az élet minden területére és témára (és vannak nagyon egyszerű modellező programok is). Gyorsan függővé lehet válni!

De gyerekeknek (felügyelettel) is egy remek készségfejlesztő, amennyiben van érdeklődés a 3D grafika iránt, hiszen számos gyerekeknek is szánt, nagyon egyszerűen használható 3D modellező létezik (mint pl. a Tinkercad). És azért nem mindennapi élmény megfogni valamit, amit addig csak a képernyőn látott (és nem csak a gyerekeknek az 🙂 ).

Üzleti célból prototípus gyártás, 3D modellek nyomtatása, stb. Persze itt már felmerül az igény az ipari nyomtatókra, amelyek nagyságrendekkel nagyobbak és persze az átlag számára túl nagy költséget jelentenek, mint hobbi.

A nyomtatók és árak

Egy normális nyomtatót már kb. 50 000 Ft-ért megvehetsz, tehát nem megfizethetetlen. Ez azonban úgynevezett DIY (do it yourself, vagyis csináld magad) nyomtató, tehát össze kell szerelni. Ehhez szerencsére semmilyen speciális tudás nem szükséges és nem úgy kell elképzelni, hogy legó méretű darabokból kell összerakni. Sőt, vannak olyan nyomtatók, amelyek szinte teljesen össze vannak rakva, csak pár fő egységet kell összecsavarozni. És vannak olyanok is, amelyek teljesen készen érkeznek, bekapcsolod, használod.

A nyomtató alapanyag olyan 6000Ft körül kezdődik, 1kg. Ez drágának tűnhet, de 1kg azért elég sok, azzal jó ideig el lehet lenni. Persze ha fél méteres szobrokat nyomtatsz, akkor jóval gyorsabban fogy.

Összességében tehát közel sem horror összegekről van szó.

Hamarosan elkészül egy konkrét nyomtató tesztje is.

Hogyan működnek a 3D nyomtatók?

Erről lesz szó a következő részben!

admin

admin Szerző

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.